Blog o bábätkách

Plienková dermatitída - najčastejší kožný problém u bábätiek

Pokožka dojčiat je mimoriadne citlivá, takže vyrážka z plienok sú jedným z častých problémov. V tomto článku sa dozviete, ako môžete tomuto problému predchádzať, respektíve ako postupovať pri liečbe.

Jedným z najbežnejších kožných problémov v dojčenskom veku a počas celého obdobia prebaľovania sú vyrážka z plienok.

Vyrážka z plienok, teda plienková dermatitída postihuje mnoho detí. Práve preto je dôležité vedieť, o čo vlastne ide. V tomto článku sa dozviete:

 • Čo spôsobuje vyrážky z plienok?
 • Ako spoznať vyrážky z plienok?
 • Aké sú predispozičné faktory?
 • Ako liečiť vyrážky z plienok?
 • Aké prípravky sú na vyrážky z plienok?

Pokožka dojčiat je veľmi citlivá

K tomu, aby sme pochopili dôvod vzniku vyrážok z plienok je veľmi dôležité si uvedomiť, že pokožka dojčiat je veľmi citlivá a zraniteľná. Na rozdiel od pokožky dospelých je pokožka dojčiat oveľa tenšia a má vyšší obsah vody, takže je zraniteľnejšia a menej odolná.

prebaľovanie

Príčina vzniku vyrážok z plienok

Počiatočný problém je spôsobený stolicou a močom v plienke. Baktérie v stolici a enzýmy, ktoré produkujú, spolu s močom poškodzujú obranyschopnosť pokožky. Oslabením odolnosti je pokožka ešte viac vystavená ďalším infekciám spôsobeným rôznymi baktériami a hubami. Ľahko sa môže stať, že huby napadnú poranenú pokožku, čo môže viesť k vážnemu kožnému problému. To je sprevádzané vlhkým a zapareným prostredím v plienke, čo je zvlášť výhodné pre baktérie a huby.

Ohrozené sú najmä tie časti tela, ktoré prichádzajú do styku s plienkou na veľkej ploche, ako napríklad:

 • u dievčat, oblasť ohanbia a veľkých pyskov,
 • u chlapcov oblasť mieška,
 • vnútorná strana stehien,
 • zadoček.

Bez liečby sa stav pokožky môže ľahko zhoršiť a v závažnejších prípadoch sa môžu stretnúť s oblasťami nedostatku epitelu, zhoršenie čoho môže viesť k závažnejším zápalovým kožným problémom.

Ako vyzerajú vyrážky z plienky?

V najmiernejšom prípade sa v oblastiach uvedených vyššie vyskytuje rozptýlené alebo sústredené začervenanie. Spočiatku vidíme na pokožke dieťaťa iba niekoľko malých červených bodiek, najmä v oblastiach pokrytých plienkami. V tomto stave je potrebné čo najskôr zahájiť liečbu. Bez liečby sa stav pokožky môže ľahko zhoršiť a v závažnejších prípadoch sa môžu stretnúť s oblasťami nedostatku epitelu, čo môže v prípade , môžu viesť k závažnejším zápalovým kožným problémom.

plienková dermatitída

Faktory prispievajúce k vzniku vyrážkam z plienok

V prvom rade spôsobuje vyrážky nahromadený moč a stolica vo vlhkom prostredí. Ale okrem toho existujú faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju začervenania, preto by ste si ich mali byť vedomí. Takýto faktor môže byť príčinou opakovanej plinekovej dermatitídy. Pozrime sa, aké sú tieto predispozičné faktory:

Nesprávne zvolená plienka

Podľa odbornej literatúry je vznik vyrážok z plienky pravdepodobnejší pri použití prateľných plienok ako pri jednorazových plienkach. Avšak závisí od bábätka, čo bude pre neho najvyhovujúcejšie. Pri pravidelnom opakovaní plienkovej dermatitídy sa oplatí zvážiť zmenu plienok: prateľnú plienku vymeniť za jednorazovú plienku, ale jednorazovú plienku na prateľnú plienku.

Vo veľkej miere záleží aj na kvalite plienky, či už ide o látkové (opakovateľne použiteľné) alebo jednorazové plienky. Pretože vlhké a zaparené prostredie je jedným z príčin vyrážok z plienky, určite hľadajte priedušné riešenie.

Okrem zloženia materiálu je potrebné venovať pozornosť pri výbere plienky aj správnej veľkosti. V príliš tesných plienkach nie je dostatok priestoru na pohyb, takže materiál plienky dráždi pokožku.

Materské mlieko verzus náhradné dojčenské mlieko

Plienková dermatitída sa podľa výskumov vyskytuje menej často u dojčených detí ako u detí kŕmených náhradným dojčenským mliekom. Dôvod je mimoriadne jednoduchý, bakteriálna flóra stolice sa mení od zložiek náhradného mlieka. . Zatiaľ čo pH v stolici dojčených detí je nižšie, pH dojčiat kŕmených dojčenským mliekom je vyššie, t.j. zásaditejšie. To môže spôsobiť vyrážky z plienky.

Prikrmovanie

Vplyv prikrmovania taktiež mení zloženie stolice. Na zavedenie nového jedla do jedálnička nemusí dieťa reagovať dobre. Môžu sa objaviť vyrážky z plienky po konzumovaní jedla, ktoré tráviaci systém dieťaťa netoleruje.

Prerezávanie zúbkov

Hoci to môže znieť prekvapujúco, aj prerezávanie zúbkov môže prispieť ku vzniku plienkovej dermatitídy. Je to tiež kvôli zmene stolice. Dôvodom je, že zmeny v stolici môžu dráždiť pokožku dieťaťa.

Antibiotická liečba

Antibiotická liečba tiež zvyšuje riziko vzniku plienkovej dermatitídy. Ak vaše dieťa dostáva antibiotiká, nezabudnite venovať počiatočným príznakom dermatitídy a odporúča sa častejšie meniť plienku.

výmena plienky

Liečba vyrážok z plienky

Existuje mnoho spôsobov, ako môžeme pomôcť dieťaťu zbaviť sa dráždivého, svrbivého pocitu spôsobeného vyrážkou plienky čo najskôr. Tu je niekoľko tipov, kotrým by ste mali od začiatku venovať pozornosť:

 1. Najdôležitejšie je okamžite začať aplikovať liečbu vyrážok z plienky( !), čím zabránime zhoršeniu problému. Bohužiaľ, vlhké prostredie plienok môže situáciu zhoršiť vo veľmi krátkom čase, takže rýchla reakcia je jedným zo základných pilierom liečby.
 2. V prípade včasného odhalenia problému je potrebné čo najčastie vymieňať plienku. Časté prebaľovanie umožňuje, aby prichádzala pokožke dieťaťa do styku s močom alebo stolicami čo najmenej. Nikdy nezabudnite vymeniť plienku pred spaním!
 3. Pri výmene plienky venujte zvýšenú pozornosť čisteniu oblastí pod plienkou. Odporúča sa na utieranie zadočka dieťaťa použiť vlhčené obrúsky bez arómy a alkoholu alebo umyť zadoček vlažnou vodou a násled utrieť mäkkou handričkou. Pri prebaľovaní dieťaťa je nesmierne dôležitá dôkladnosť a nezanechať žiadne nečistoty, ktoré by potom mohli štípať pokožku dieťaťa.
 4. Pri kúpaní používajte detskú kozmetiku na kúpanie vyrobenú z prírodných zložiek a bez prísad. V prípade objavenia vyrážok môžete dieťa kúpať vo vlažnej vode.
 5. Ak máte možnosť, nechajte dieťa čo najviac na voľno, tj. bez plienok. V lete za dobrého počasie je to veľmi ľahká úloha, ale v zime musíte mimoriadne dbať o teplotu, pretože bábätko môže ľahko prechladnúť. Pred novou plienkou po kúpaní môžete nechať dieťa na chvíľu voľné bez plienky, aby sa pokožka trochu vetrala. Ak sa bojíte prípadnej nehody pocikania alebo pokakania, tak položte bábätko na prebaľovaciu podložku.
 6. Nepoužívajte detský púder.
 7. Vyberte si plienku správnej veľkosti, pretože plienka, ktorá je príliš malá alebo príliš tesná, môže zapríčiniť vznik vyrážok.
 8. Používajte exfoliačné masti, ktoré pomáhajú obnoviť zdravú pokožku.

Ak sa budete riadiť týmito krokmi, môžete vidieť zlepšenie v priebehu niekoľkých dní. Ak sa tak nestane, určite navštívte lekára!

Používanie prípravkov na vyrážky

V obchodoch s detským sortimentom a lekárňach nájdete veľa produktov, takže sa môže ľahko stať, že nebudete vedieť, čo máte použiť. Tieto prípravky pomáhajú regenerovať epitelové tkanivo. K dispozícii sú prípravky voľne predajné a na recept, ktoré vám samozrejme, môže predpísať lekár.

Pri závažnejších vyrážkach z plienok lekári zvyčajne predpisujú krémy obsahujúce steroidy. Tie zvyčajne obsahujú mierne množstvo steroidov. Krémom s vysokým obsahom steroidov sa oplatí v čo najväčšej miere vyhnúť, pretože môžu narušiť hormonálnu rovnováhu u dojčiat.

V prípade aplikácií steroidných prípravkov je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali lekárske pokyny a používali iba tak dlho, ako vám predpíše lekár!

Pri použití krémov obsahujúcich rôzne aktívne zložky by sa mal najskôr naniesť na zadoček bábätka krém s aktívnouzložkou a následne je možné aplikovať tradičný krém na zadoček. Poradie je veľmi dôležité a v žiadnom prípade nemiešajte tieto dva prípravky, pretože ich zložky nemusia byť miešateľné.

Aj keď nejde o krém, mnohí považujú materské mlieko za protizápalový „prípravok”. Existujú výskumy, ktorý dokazujú, že materské mlieko má protizápalový účinok aj v prípade vyrážok z plienky. Túto metódu si môžete ľahko vyskúšať aj doma.

Hoci sú vyrážky častým kožným problémom, malou pozornosťou a dôkladnou starostlivosťou sa dá tomuto problému predchádzať, prípadne vyliečiť. Ale v prípade nedostatočnej pozornosti môžu vyrážky viesť k vzniku vážnej infekcie. Určite navštívte lekára, a vyrážky neustupujú ani napriek liečbe alebo sa objavia závažnejšie príznaky

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com