Blog o bábätkách

Ošetrovanie rán u detí

Ošetrenie rán u bábätiek a malých detí. Priebeh ošetrenia rán. Moderné dezinfekčné prostriedky na rany. Ako utešiť a upokojiť vystrašené dieťa?

Bohužiaľ, pri spoznávaní sveta a bezstarostnej zábave sa nedá u detí vyhnúť menším alebo väčším zraneniam. Keďže je koža primárnou obrannou líniou tela pred patogénmi a infekciami, je veľmi dôležité správne ošetrovať poranenia a dezinfikovať rany.

V článku sa dočítate o krokoch starostlivosti o rany, o nástrojoch potrebných v domácej lekárničke aj o tom, aké účinné látky sa dezinfekčné prostriedky odporúčajú/neodporúčajú používať. V závere článku nájdete niekoľko užitočných rád, ako utíšiť vystrašené dieťa.

Ošetrovanie rán u detí

Prečo je ošetrenie rán také dôležité?

Koža, ktorá je najväčším orgánom v našom tele, plní dôležitú ochrannú funkciu pred vonkajšími vplyvmi. Chráni pred mechanickými účinkami, ale aj pred UV žiarením a patogénmi. Ak však dôjde k zraneniu, otvára sa voľná cesta pre baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy, ktoré spôsobujú infekciu, ktoré sa môžu dostať do krvi a spôsobiť ochorenie. Preto je dezinfekcia rán najdôležitejším krokom v starostlivosti o rany.

zranenia u detí 

Ošetrenie rán

Môžete ošetrovať povrchové odreniny, ktoré nie sú príliš hlboké, ako aj rany, ktoré príliš nekrvácajú. K tomu budú potrebné nasledujúce nástroje z domácej lekárničky:

 • Sterilná gázová vložka
 • Dezinfekčný prípravok
 • Náplasť na rany
 • Pinzeta a alkoholový dezinfekčný prostriedok na dezinfekciu
 • Nožnice

Okrem toho budete potrebovať iba veľkú dávku trpezlivosti a lásky, aby ste dokázali upokojiť dieťa.

Kroky ošetrenia rany

Čistenie rany

Ranu a jej okolie očistite čistou vodou. Je dôležité, aby ste na rane nezanechali prach, zvyšky kameňa alebo iné nečistoty. V prípade potreby môžete použiť aj pinzetu vydezinfikovanú alkoholovým dezinfekčným prostriedkom, mali ťažšie odstrániteľné úlomky by ste mali zveriť do rúk lekára!

Dezinfekcia rany

Dnes sú k dispozícii moderné spreje a roztoky na dezinfekciu rán. Pri dezinfekcii je potrebné vziať do úvahy nasledujúce aspekty:

 • Je dôležité zvoliť si produkt vyrobený špeciálne na očistenie rán!
 • Vždy si prečítajte priložený informačný letáčik, aby ste sa vyhli možným alergickým reakciám.
 • Berte do úvahy dobu exponovania produktu, ktorú nájdete aj v pribalenom informačnom letáčiku. Spravidla je doba exponovania najmenej 1 minúta.
 • Na aplikáciu dezinfekčného prostriedku nepoužívajte žiaden materiál, ktorý by na rane mohol zanechať žmolky alebo akékoľvek zvyšky.
 • Dezinfekčný prostriedok by sa mal nanášať aj na ranu, nielen na okolité oblasti.
 • Dezinfekcia by sa mala opakovať 1-3 krát denne, v závislosti od veľkosti a umiestnenia rany

Obväz a náplasť

Účelom obväzu je vytvoriť vlhké prostredie priaznivé pre hojenie rán a naďalej chrániť organizmus pred patogénmi. Pri ľahkých poraneniach môže stačiť obväz na rany; pri väčších poraneniach použite sterilnú gázovú vložku a lepiaci obväz. Menšie odreniny nie je potrebné obväzovať, pokiaľ nie je vysoká pravdepodobnosť opätovného znečistenia.

Pre rýchlejšie hojenie poranení môžete použiť exfoliačné krémy, ktoré obsahujú aj bylinky a pomocné látky na regeneráciu pokožky.

dezinfekcia rany

Kedy navštíviť lekára?

V prípade silného krvácania, hlbšej rany alebo prerezania rany vyhľadajte lekára. To isté platí, ak k zraneniu došlo v dôsledku uhryznutia, pretože sliny obsahujú veľa nebezpečných patogénov. V takom prípade, ak máte možnosť, vezmite so sebou očkovaciu knihu zvieraťa zodpovedného za uhryznutie, aby lekár mohol posúdiť, či je potrebné očkovanie proti besnote.

Oplatí sa vyhľadať lekársku pomoc aj v prípade, ak sa rana nehojí správne a dôjde k bolestivému začervenaniu alebo opuchu na koži.

Aký dezinfekčný prostriedok si vybrať?

Dezinfekčné prostriedky obsahujúce jód

Jedným z riešení je zvoliť si prípravok obsahujúci jód. Dostupné sú vo forme roztoku alebo krému, ale na dezinfekciu rán sa odporúča použitie roztoku. Výhodou jódu je, že má vynikajúci antivírusový, bakteriálny a fungicídny účinok. Jeho nevýhodou však je, že môže spôsobiť zjazvenie, pomalšie hojenie rán a alergické reakcie. Je kontraindikovaný u novorodencov a dojčiat, pretože pri vstrebávaní cez pokožku ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy.

Moderné širokospektrálne prípravky

Oplatí sa zaobstarať si moderné a širokospektrálne prípravky, ktoré sú dostupné v lekárni. Tieto dezinfekčné prostriedky na rany sú viaczložkové a tiež obsahujú účinné látky, ktoré napomáhajú rýchlejšiemu hojeniu pokožky. Od moderných dezinfekčných prostriedkov sa očakáva, že nebudú pokožku štípať alebo odfarbovať, respektíve nebudú mať nepríjemný zápach.

Akým dezinfekčným prostriedkom sa oplatí vyhýbať?

 • Na ošetrenie rán nepoužívajte mastné krémy, pretože tie môžu ranu zmäkčiť, čo vedie k vstupu a množeniu patogénov.
 • Účinok prípravkov s koloidným striebrom nebol preukázaný, takže nie sú dostačujúce.
 • Prípravky obsahujúce alkohol by sa mali používať iba na ošetrenie oblasti okolo rany a nemali by sa dostať do otvorenej rany!
 • Aj keď na dezinfekciu rán možno použiť 1-2% roztok peroxidu vodíka, ide o zastaranú metódu, pretože môže vážne podráždiť pokožku a spôsobiť dermatitídu.

utíšenie dieťaťa

Ako utešiť a upokojiť vystrašené dieťa, ktoré sa zdráha?

Aj ľahké zranenie môže byť veľmi desivé a pocit pálenia spôsobený umývaním a ošetrovaním rany zvyčajne vyvoláva u detí odpor. Čo môžete v takomto prípade urobiť?

V prvom rade sa snažte zabrániť tomu, aby dieťa videlo váš strach, pretože to dieťa ešte viac vystraší. Vyhýbajte sa karhaniu dieťaťa („Čo si zase vyviedol?”), ale nie je správna ani známa odpoveď „to rozchodíš”, pretože týmito slovami spochybňujete bolesť, ktorú dieťa cíti.

Je dôležité, aby ste situáciu riešili s láskou a aby ste mali pocit, že sa na vás môžete kedykoľvek spoľahnúť. Oplatí sa vyskúšať nasledujúce tipy:

 • Pri ošetrovaní rany použite rozprávku o „čarovnom kréme”!
 • Čarovnú pusu, liečivú pusu, objatie, ktoré okamžite stlmí bolesť!
 • Povedzte spolu kúzlo pre rýchlejšie zahojenie rany alebo si zaspievajte čarovnú pieseň!
 • A samozrejme nezabudnite na farebnú, báječnú lepiacu náplasť, ktorá odvádza pozornosť od zranenia!

A keď skončíte s ošetrením rany, nechajte, aby sa dieťa pritúlilo k vám, až kým sa úplne upokojí!

Súvisiace produkty: