Blog o bábätkách

Opaľovanie bábätiek: takto chráňte pokožku svojho bábätka!

Chráňte pokožku bábätka pred slnečným žiarením. Vhodné oblečenie, ochrana pred slnkom. Môžu sa bábätká opaľovať? Na čo je potrebné dať pozor v letných dňoch?

Koža dojčiat je ešte tenšia a oveľa menej odolná ako pokožka dospelých, takže v ich prípade by sa mala venovať osobitná pozornosť ochrane pokožky. Spálenie prináša veľa nebezpečenstiev a existujú aj škodlivé účinky, ktoré sa prejavia až neskôr.

Situáciu zhoršuje ešte aj skutočnosť, že ochranná úloha atmosféry pred UV žiarením je v dôsledku poškodzovania ozónovej vrstvy oveľa slabšia. Z nášho článku sa dozviete, ako čo najlepšie ochrániť pokožku vášho dieťaťa.

opaľovanie

Opaľovanie detí do 3 mesiacov: priamemu slnečnému žiareniu by ste sa mali úplne vyhýbať!

Do 3 mesiacov je pokožka detí natoľko citlivá, že sa na slnku môžu spáliť už za 3 minúty. Preto je v tomto období nutné úplne sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu! Čo to znamená v praxi?

  • V lete si naplánujte prechádzky s kočíkom skoro ráno a neskoro popoludní.
  • V takom prípade oblečte dieťa do oblečenia, ktoré mu zakrýva celé telo a nastavte tienidlo kočíka tak, aby bolo bábätko vždy v tieni.
  • Stojí za to venovať pozornosť tomu, aj keď je inak zamračené, chladnejšie počasie, pretože úroveň UV žiarenia môže byť veľmi vysoká aj za oblačného počasia, takže je vždy potrebné skontrolovať aktuálny UV index!

Opaľovanie dieťaťa od 3 mesiacov

Názory na opaľovanie vo veku nad 3 mesiace sú rôzne. Podľa jedného z prístupov je vystavovenie dieťaťa priamemu slnečnému žiareniu až do veku 1 roka stále zakázané. Druhý prístup umožňuje veľmi opatrné krátkodobé vystavenie slnku, aby sa využili pozitívne účinky slnečného žiarenia.

Prístup plne odporujúci opaľovanie

Niektorí odborníci odporúčajú, aby sa priame slnečné žiarenie úplne vylúčilo, kým dieťa nebude mať 1 rok. Podľa tohto prístupu by pokožka dieťaťa nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu ani v skorých ranných hodinách.

Je to kvôli tomu, že spáleniny od slnka v detstve spôsobujú závažné poškodenia pokožky a vážnejšie problémy sa objavia až neskôr. Takýmto dôsledkom môže byť stenčenie, predčasné starnutie a zvráskavenie pokožky, v závažnejších prípadoch sa však môžu vyvinúť aj zhubné nádory kože, napríklad melanóm.

Prístup, ktorý odporúča veľmi opatrné opaľovanie

Druhá časť odborníkov sa domnieva, že by malo byť povolené veľmi opatrné a veľmi postupné opaľovanie vo veku od 3 mesiacov, pretože takto je možné benefitovať z priaznivých účinkov slnečného žiarenia. Medzi také priaznivé účinky patrí produkcia vitamínu D, posilnenie imunitného systému, produkcia hormónu šťastia serotonínu a vývoj prirodzenej obranyschopnosti pokožky.

Zároveň je potrebné ešte raz zdôrazniť, že aj tu je kľúčová striedmosť, a najmä postupnosť!

Ako môžete zaviesť opaľovanie?

  • Opaľovanie je vhodné výlučne skoro ráno!
  • Prvý deň sa môže slnko dieťaťa striedavo dotýkať na brušku a chrbte iba 1 minútu!
  • Tento čas je možné zvyšovať vždy o 1 minútu denne, kým nedosiahnete 10 minút! Toto množstvo opaľovania je už dostatočné na to, aby bolo možné využiť priaznivé účinky slnečného žiarenia.

Po niekoľkých minútach strávených na slnku by ste mali pokožku dieťaťa pretrieť jemnou vlažnou vodou a zabezpečiť dostatočné doplnenie tekutín. Potom platia rovnaké pravidlá ako v predchádzajúcom prípade. V nasledujúcej časti sa dozviete, ako najlepšie chrániť pokožku vášho dieťaťa!

bábätko na pláži

Ako môžete chrániť pokožku bábätka pred slnečným žiarením?

Z dôvodu ochrany pokožky vždy dbajte na vhodné oblečenie, tienenie a v prípade potreby zabezpečte ochranu pred slnečným žiarením! Medzi 11. a 15. hodinou je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby pokožka nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Tienenie

Pobyt na čerstvom vzduchu má na dieťa priaznivý vplyv. V prípade slnečného žiarenia však vždy dbajte na vhodné tienenie! Môže to byť korunou košatého stromu, ale ak nemáte k dispozícii prirodzený tieň, použite slnečník!

A pri prechádzkach sa uistite, že strieška kočíka vždy zakrýva malú tváričku dieťaťa, pretože nielen UV žiarenie, ale aj silné slnečné svetlo môže poškodiť oči vášho dieťaťa.

Aj keď cestujete autom, stojí za to venovať pozornosť tieneniu. Málokto vie, že autosklo dokáže odfiltrovať iba časť UV žiarenia. Ak predpokladáte, že budete v aute tráviť veľa času, môžete nainštalovať tienidlo alebo zakryť okná špeciálnym priehľadným UV filtrom.

Vhodné oblečenie

Ďalšou dôležitou súčasťou ochrany pred slnkom je správne oblečenie. Je dobré zaobstarať si ľahké, dobre vetrané opaľovačky pre deti, ktoré vďaka svojej svetlej farbe odrážajú slnečné lúče, a sú aj pohodlné.

Prehnané obliekanie nie je v žiadnom prípade vhodné, pretože termoregulácia detí je stále nedostatočne vyvinutá, takže v oblečení nedokážu vydávať dostatok tepla, navyše sa v záhyboch môže vytvoriť potničky.

Okrem toho je klobúk alebo ľahká šatka so širokým okrajom povinným prvkom letných dní, pretože slnko môže ľahko spáliť citlivú hlavu a tváričku dieťaťa.

Opaľovacie krémy

V prípade lezúňov či batoľat už nie je možné zaistiť, aby dieťa nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V takom prípade použite na ochranu pokožky kvalitný krém na opaľovanie. Čomu treba venovať pozornosť pri výbere opaľovacieho krému?

  • Vyberte si krém vyvinutý pre deti s vysokým faktorom, najlepšie 50 SPF.
  • Je veľmi dôležité, aby bol opaľovací krém hypoalergénny, čiže neobsahoval umelé vonné látky a prísady!
    Opaľovací krém sa odporúča nanášať každé 1,5 hodiny alebo vždy, keď sa maličké okúpe alebo prípadne spotí.

kúpanie bábätka

Čomu je potrebné venovať pozornosť v letných dňoch?

Ochrana vášho bábätka nie je len o ochrane pred slnečným žiarením, pretože sú rôzne situácie, na ktoré mnohí nemyslia. V tejto časti sa budeme venovať práve týmto situáciam.

Horúčava počas oblačných dní

Ako už bolo spomenuté, termoregulácia malých detí je stále nevyvinutá, vyvinie sa až vo veku zhruba 2 rokov. Deti spočiatku nie sú schopné potiť sa, preto sa nedokážu ochladiť a môžu dostať aj úpal. V horúcich dňoch je preto vhodné naplánovať si prechádzku na skoro ráno alebo vo večerných hodinách.

Bábätko sa môže spáliť nielen pri vode

Mnohí si myslia, že ochrana pred slnečným žiarením je prioritou iba na pláži alebo na kúpalisku. V skutočnosti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť ochrane pred slnečným žiarením pomocou čiapky, vhodného oblečenia a krému na opaľovanie pri všetkých vonkajších činnostiach, ako sú túry alebo hra na detskom ihrisku. Okrem toho sa oplatí zakúpiť aj slnečné okuliare.

Kúpanie

Rovnako ako dospelí, aj bábätká si skutočne užívajú čľapkanie. V takom prípade je vzhľadom na slnečné pôsobenie vody obzvlášť vhodné udržiavať bazén pre bábätká v tieni!

Je tiež dôležité, aby ste svoje bábätko nikdy nekúpali v príliš studenej vode, pretože v tomto veku je riziko prechladnutia ešte väčšie. Odporúča sa napustiť vodu na kúpanie zhodnou s teplotou tela.

Od akého veku je možné ísť na pláž?

Väčšina ľudí odporúča, aby ste nechodili na pláž s bábätkom mladším ako 1 rok alebo iba pred a po sezóne. Aj vtedy sú vhodnejšie skoré ranné a neskoré popoludňajšie hodiny.

Ako postupovať v prípade, ak dôjde k spáleniu pokožky bábätka?

Aj pri maximálnej opatrnosti môže dôjsť k miernemu začervenaniu pokožky bábätka. V takom prípade naneste na postihnuté oblasti pokožky špeciálny upokojujúci prípravok po opaľovaní určený pre bábätká. Nepoužívajte mastné, olejové krémy!

Okrem toho je dôležité zvýšiť príjem tekutín a počas hojenia zostať na mieste chránenom pred slnečným žiarením.

V závažných prípadoch, v prípade zimnice, zvracaniu alebo horúčke je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára!

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com