Blog o bábätkách

Odstavenie a odlúčenie bábätka

Odstavenie a odlúčenie bábätka je proces, ktorý trvá celé mesiace alebo dokonca roky, až kým sa obdobie dojčenia úplne ukončí.

V každom vzťahu matky a dieťaťa nastane proces odstavenia a odlúčenia. V tomto období sa rituál dojčenia pomerne pomaly nahrádza prikrmovaním, až kým sa dieťa nakoniec nerozhodne, že už materské mlieko nepotrebuje.

O presnej dĺžke tohto obdobia sa neoplatí hovoriť, pretože vývoj každého dieťaťa je mimoriadne individuálny. Existujú situácie, kedy sa zdravé dieťa oddelí od dvoch do troch rokov, ale je bežným prípadom, keď obdobie dojčenia skončí okolo veku jedného roka.

Neexistujú teda žiadne pravidlá vyryté do kameňa, odporúča sa zamerať sa na ďalšie aspekty procesu odstavenia dieťaťa. Napríklad prirodzenosť, postupnosť a v neposlednom rade prežívať chvíle tohto obdobia ako matka, nie ako prehra!

dojčenie

Plánované odstavenie a prirodzené odlúčenie

K odstaveniu bábätka môže dôjsť plánovaným spôsobom a prirodzeným spôsobom (tento proces sa nazýva odstavenie), ale priamy postup je odôvodnený iba situáciami, ktorým sa skutočne nedá vyhnúť. Tieto situácie nezahŕňajú dočasnú neprítomnosť v dĺžke jedného alebo dvoch dní, ale ani kratšie ochorenie a menšiu operáciu - v takom prípade je možné kŕmenie nahradiť materským mliekom a v prípade vykonania anestézie môže matka bábätko nasledujúci deň znovu dojčiť.

Ak nemáte urgentný stav z dôvodu vážneho ochorenia alebo liekov, nebojte sa, ak vaše dieťa potrebuje dojčenie rovnako už pred dosiahnutím jedného roka: plánované odstavenie nie je potrebné! Samozrejme, stojí za to a zároveň nevyhnutné zoznamovať vaše dieťa s čoraz väčším množstvom jedál počas obdobia prikrmovania, ale obaja budete mať vedieť, kedy sa obdobia odstavenie ukončí.

Technika systematického odstavovania bábätka

Ak patríte k matkám, ktoré sa musia vzdať procesu prirodzeného odlúčenia, musíte venovať osobitnú pozornosť dvom faktorom:

 • postupnosť,
 • udržiavať si svoj duševný pokoj!

kojenie

1. Systematická zmena

Pri reorganizácií akejkoľvek rutiny je dôležitá postupnosť. Drastické kroky nie sú účelné ani pre dospelého, ani pre malý a rozvíjajúci sa organizmus. Ako matka budete vedieť, ako správne koordinovať situáciu, ako je táto! Ak stále potrebujete ďalšie myšlienky, okrem rád profesionálov je užitočné naučiť bábätko na novú situáciu nasledovne:

 1. Znížte u bábätka pocit hladu alebo smädu: ponúknite mu malé občerstvenie niekoľkokrát denne! Ak ich bábätko úspešne prijme, neskôr si pravdepodobne ani nepomyslí na potrebu prsníka! Princíp spočíva v tom, že ak požiada o materské mlieko, samozrejme ho neodmietajte, ale ak nemusíte, ani mu ho neponúkajte!
 2. Zmeňte zaužívanú dennú rutinu! Aj keď každodenná rutina poskytuje deťom pocit bezpečia, časom je nielen možné, ale aj nevyhnutné urobiť zmenu. Pri odstavení dieťaťa to znamená, že musíte zmeniť obvyklé miesta a návyky spojené s dojčením, pretože tak už môžete nepriamo odvrátiť pozornosť dieťaťa! Tu je dokonalý príklad: ak je vaše bábätko zvyknuté na to, že vy - mamička ste prvou osobou, ktorú po prebudení uvidí z postieľky, požiadajte svojho partnera, aby v nasledujúcom období prebral túto rolu on!
 3. Uspokojte potreby dieťaťa inak! Efektívna odvádzajúca operácia je úspešná nielen vtedy, ak sa zameriava na iné jedlá, ale aj ak na tento účel použijete iné „obľúbené“ nástroje a miesta! Mnoho detí okamžite rozptýli myšlienka na dojčenie, ak sa môžu hrať na pieskovisku na svojom obľúbenom ihrisku, ale môže to mať aj opačný dopad. Sú deti, ktoré si vyžadujú bezpečnú blízkosť matky skôr na cudzom mieste. Samozrejme, v tomto prípade je potrebné zvážiť, aký typ je vaše dieťa!
 4. Začleňte ešte viac hojdania a maznania do svojej bežnej rutiny! Dieťaťu často nechýba samotné dojčenie, ale pocit blízkosti. Našťastie to môžete ľahko napraviť ešte väčšou pozornosťou a maznaním - jednoducho pustite na slobodu materinskú lásku!

Chcete sa ubezpečiť, že všetko naozaj funguje tak, ako má? Dávajte pozor, pretože váš drobec určite naznačuje, či je pre neho dané tempo prirýchle! Prejavuje sa to mnohými spôsobmi, ale najbežnejšie sú neutíšiteľné rozrušenie a plač, zmeny správania ako regresia (koktanie, nočné prebudenie, zvýšené pripútanie). Môže tiež dôjsť k hryzeniu, ale je to iba orientačné, ak sa predtým podobný prípad nestal.

Nech už spozorujete akýkoľvek znak, neignorujte to! Uberte z obvyklej rýchlosti dva kroky a pokračujte v procese odstavenia.

2) Dôležitosť vášho duševného pokoja

Pri odstavení dieťaťa musíte venovať pozornosť nielen malému dieťaťu, ale rovnako aj sebe a svojej duši! Proces bude úspešný, iba ak bude mať vaše dieťa pocit, že je pre vás rovnako prirodzené to, čo mu chcete odovzdať.

vzťah s bábätkom

Zmena môže byť veľmi stresujúca, ale nemusíte mať pocit, že to robíte zle! Ak je situácia odôvodnená, váš vzťah bude oveľa harmonickejší, pretože pre dieťa je vždy najlepšie to, čo je dôležité aj pre jeho matku. Ak sa vám podarí nastoliť duchovnú harmóniu a dokážete si byť istá svojím rozhodnutím, drobec prijme všetky novinky čo najprirodzenejšie!

Prirodzenosť je vždy najlepším scenárom

Obdobie prikrmovania začína okolo veku pol roka, pretože práve vtedy je tráviaci systém dieťaťa schopný spracovať ďalšie zdroje živín. Toto obdobie sa však ani zďaleka nerovná koncu dojčenia, skôr podporuje postupný proces.

Dieťa vo všeobecnosti nevedomky a spontánne požaduje prsník svojej matky, až kým sa ho úplne vzdá - takto dochádza k prirodzenému odlúčeniu. Toto je najlepší možný prípad, ktorý sa môže stať, pretože márne sa mnohé mamičky cítia trápia, že ak ich dieťa vyžaduje materské mlieko už vo veku dvoch rokov, nie je to tak.

Dĺžka obdobia dojčenia môže mať na jednej strane množstvo zdravotných, ale aj duchovných dôvodov, ktoré pomáhajú dieťaťu správne sa rozvíjať, a na druhej strane sa líši v každej kultúry,že kde a koľko môže byť ideálny interval. (môže trvať 2-4 roky). U nás možno odstavenie alebo odlúčenie po jednom roku považovať za priemerné, nie je však vôbec nezdravé, ak sa toto obdobie alebo potreby malého dieťaťa predĺžia. Nezabúdajte, že prirodzenosť dáva v každom smere možnosť jedinečnosti vzťahu matky a dieťaťa a zdravého vývoja dieťaťa vlastným tempom.

Odmietnutie prsníka nie je odstavenie bábätka

Ako sme už hovorili, nástup odstavenia dieťaťa vo veku okolo jedného roka sa považuje za štandardný. Naproti tomu ste sa mohli aj dávnejšie stretnúť s tým, že vaše dieťa neakceptuje, dokonca prsník odmieta. Vtedy ste na to nemyslite ako na súčasť prirodzeného procesu, pretože dojčenie je veľmi potrebné! Dôvodom odmietnutia je s najväčšou pravdepodobnosťou sací štrajk, ktorý môže mať niekoľko dôvodov. Môže vzniknúť:

 • v dôsledku vonkajšej alebo vnútornej bolesti: niečo navonok zvlášť nepríjemné pre dieťa, bolesť spôsobená prerezávaním zúbkov alebo bojujúce so zápalom spôsobeným infekciou,
 • kvôli upchatému nosu: týmto spôsobom dieťa počas sania nedostáva vzduch,
 • v dôsledku vyčerpania množstva mlieka: čo naznačuje, že dieťa nedostalo dostatočné množstvo potravy,
 • po dlhej neprítomnosti matky,
 • tiež „protestom” dieťaťa proti svojim vlastným reakciám a činom (napríklad ak má pocit, že ste výrazne zmenili denný režim).

Sací štrajk môže nastať cez noc, ale môže sa rozvíjať aj postupne. Tak či onak, dojčenia materským mliekom sa nevzdávajte! Najlepšia rada je, že je potrebné nájsť príčinu problému, vyhľadať odbornú radu a potom sa trpezlivo venovať dojčeniu na jeho základe!

prikrmovanie

Dojčenie ak puto súdržnosti

Nemožno dostatočne zdôrazniť, že pri odstavení dieťaťa (ak je to samozrejme naplánované), majte vždy pred očami dôležitosť postupnosti! Dojčenie je pre dieťa také dôležité nielen kvôli výžive, ale aj kvôli blízkosti, bezpečnosti a zachovaniu vzťahu s matkou.
Obdobie začiatku prikrmovanie môže byť veľmi vzrušujúce obdobie, ale je plné nových chutí a zážitkov, ale nič nemôže ešte dlho nahradiť teplo matky, ktorá s ňou je bežnou rutinou. Preto v každej situácii, do ktorej sa dostanete, zachovávajte intímne chvíle a nemyslite na to, čo si myslia ostatní - iba vy, vaša zdravotná sestra a váš pediater budete vedieť, čo je pre vás a vaše dieťa najlepšie!

Foto: www.shutterstock.com