Blog o bábätkách

Odborná pomoc pri výbere najlepšieho kočíka v roku 2022

Stačí sa pristaviť v obchode s detskými potrebami alebo hľadať na internete a okamžite zistíme, že na trhu sú desiatky kočíkov a my raz-dva stratíme prehľad. Športový alebo multifunkčný kočík? Plastové alebo nafukovacie koleso? Sklopné operadlo alebo pevné sedadlo?

Ktorý kočík je najlepší?

S takmer istotou môžeme povedať, že počas tehotenstva väčšina rodičov najčastejšie vyhľadáva na internete výraz: najlepší kočík. Je to úplne prirodzené, pretože najmä neskúsení, prvorodičia sú v skutočne ťažkej situácii.

Stačí sa pristaviť v obchode s detskými potrebami alebo hľadať na internete a okamžite zistíme, že na trhu sú desiatky kočíkov a my raz-dva stratíme prehľad. Športový alebo multifunkčný kočík? Plastové alebo nafukovacie koleso? Sklopné operadlo alebo pevné sedadlo?

A množstvo ďalších podobných otázok. Zoznam je takmer nekonečný. Následne začnete na internete vyhľadávať výrazy typu: test kočíkov, najlepší kočík, aký kočík kúpiť. Z týchto informácií zozbierate potrebné vedomosti, zistíte čo a na čo je dobré a prinesiete konečné rozhodnutie. 

mamička na prechádzke

Každá mamička by chcela kúpiť pre svoje bábätko ten najlepší kočík. Ale milé mamičky, mám pre vás dobrú a zlú správu! Začneme s tou zlou: neexistuje dokonalý kočík, ktorý vyhovuje každému. Odhliadnuc od testov, jednoducho každému sadne niečo iné. Každý rodič má svoje aspekty, na základe ktorých si vyberie najvyhovujúcejší kočík. Ale dobrou správou je, že na základe našich niekoľko desaťročných odborných skúseností sme zostavili informačný materiál, ktorý vám pomôže pri výbere najlepšieho kočíka. Snažíme sa poskytovať čo najväčšiu ponuku, ktorá uspokojí všetky potreby a odborné znalosti, ktoré  súvisia s uspokojením širokej škály požiadaviek. Pekne po poriadku si preberieme všetky hľadiská (skutočne všetky), ktoré sa môžu pri nákupe kočíka objaviť. 

Typy kočíkov

V prvom rade sa pozrieme na to, aké typy kočíkov existujú:

 • Multifunčkný kočík
 • Športový kočík
 • Dvojičkovský, súrodenecký kočík
 • Kočík na beh
 • Elektrický kočík

A v nasledujúcej časti si povieme, načo sú jednotlivé typy dobré. Najskôr budeme hovoriť o základných vlastnostiach týkajúcich sa jednotlivých typov kočíkov a neskôr si rozoberieme jednotlivé funkcie podrobnejšie.

Multifunkčný (Kombinovaný) kočík

Ako už názov napovedá, multifunkčné kočíky vykonávajú širokú škálu funkcií. Klasické multifunkčné kočíky 3v1, tj multifunkčné kočíky tri v jednom pozostávajú z troch častí:

 • vanička
 • športová časť
 • a autosedačka - vajíčko.

Všetky tri časti môžu byť nasadené na rovnakú konštrukciu kočíka podľa toho, ktorú časť práve potrebujeme. 

Vo vajíčku môže urobiť novorodenec svoju prvú cestu priamo z nemocnice domov a to pohodlne, a čo je najdôležitejšie - bezpečne. Nie je problém, ak miminko počas cesty zaspí. S autosedačkou ho možno vložiť do auta a vybrať z auta bez toho, aby ste ho museli zobudiť.

Aj keď sa výrobcovia usilujú o vytvorenie mušlovitého dizajnu, ktorý udrží telo dieťaťa v lepšom a zdravšom stave. Avšak napriek tomu vám na dlhšiu prechádzku odporúčame zvoliť vaničku s plochou ležiacou plochou, ktorá je ideálna na spanie.

U novorodencov je veľmi dôležité, aby dieťa spalo na rovnom povrchu, buď na bruchu alebo na chrbte. To platí nielen pre detskú postieľku, ale aj kočík. Rovný povrch poskytuje telu primeranú oporu, čím bráni deformácii chrbtice a zabezpečuje zdravý vývoj. Preto je vanička  multifunkčných kočíkov ideálnym riešením pre novorodencov.

mamička s kočíkom

Pravidelné prechádzky s novorodencami na čerstvom vzduchu sú veľmi dôležité. Na dlhšie alebo kratšie prechádzky môžeme s bábätkom chodiť už od veku dvoch týždňov. Novorodenci si dokážu veľmi dobre pospať na čerstvom vzduchu. K tomu je však potrebný skutočne pohodlný kočík, ktorý správne drží ich maličké telo. Vanička pekne obklopuje a chráni malé dieťa, ale práve kvôli tomu ju pomerne rýchlo vyrastie, zvyčajne sa do vaničky zmestí do veku 5-6 mesiacov.

Športová časť kočíka sa dostáva do popredia, keď bábätko vyrastie vaničku. V športovej časti už primárne neleží v horizontálnej polohe ale z polovice sedí. Dôležité! Bábätko posaďte len vtedy, keď sa už naučí sedieť samostatne, dovtedy by malo každopádne cestovať v kočíku ležmo. K tomu je však potrebné sklopné operadlo. Športová časť multifunkčných kočíkov je zvyčajne sklopná alebo sa dá dokonca úplne nastaviť do vodorovnej polohy. Je to užitočné, keď dieťa počas prechádzky zaspí, jedným pohybom môžete premeniť spánok na ešte pohodlnejší. Slopnosťou môžete zabezpečiť, že dieťa nebude sedieť skôr, než by sedelo samé. Športová časť je pravdepodobne najpoužívanejšou súčasťou multifunkčných kočíkov, už len preto, že ju môže dieťa používať dlhé roky.

Väčšina multifunkčných kočíkov sú kočíky Travel System. Pojem Travel System sa vzťahuje na detský kočík, u ktorého je možné autosedačku (vajíčko) pripevniť k rámu kočíka. Vajíčko vám pomôže pri cestovaní. Drobca možno prepravovať spolu s vajíčkom. V prípade kočíkov Travel System je možné vajíčko pripevniť buď priamo na konštrukciu alebo je potrebný adaptér.

Výhody a nevýhody multifunkčných kočíkov

Výhody:

 • Možnosť používania od novorodeneckého veku, až kým nebude kočík potrebný.
 • Jedna konštrukcia a tri funkcie.
 • Kočíky typu 3v1 sú vhodné aj na cestovanie autom.

Nevýhody:

 • Zvyčajne sú ťažšie ako športové kočíky.
 • Vyžadujú viac miesta ako športové kočíky.
 • Z hľadiska ceny ide o najdrahšie kočíky, keďže disponujú tromi typmi funkcií.

Športové kočíky

Ako sme už pri multifunkčných kočíkoch spomenuli, športovú časť budete môcť používať najdlhšie, pretože pre dieťa bude vyhovujúce v nadchádzajúcich rokoch. Budete ho môcť používať až do veku 3 až 4 rokov. Prakticky, kým dieťa potrebuje kočík, pretože ho nevyrastie. A práve v tom spočíva výhoda športových kočíkov.

Športové kočíky zodpovedajú športovej časti multifunkčných kočíkov, len v ľahšom prevedení. Športové kočíky sa zvyčajne odporúčajú od veku šiestich mesiacov, čo je zhruba vek, kedy dieťa vyrastie z vaničky. Neodporúčajú sa však pre novorodencov, pretože operadlo sa dá len veľmi zriedka nakloniť do polohy ležmo (a ani po sklopení nie je povrch úplne plochý), na ktorom by dieťa mohlo pohodlne spať hoci aj na bruchu.

mamička s dieťaťkom

Nespornou výhodou športových kočíkov je, že sú postavené úplne inak (nepotrebujete univerzálnu konštrukciu, na ktorý sa dajú namontovať rôzne prvky) a v porovnaní s multifunkčnými kočíkmi sú oveľa ľahšie.

Výhody a nevýhody športového kočíka

Výhody:

 • Ľahšie ako multifunkčné kočíky.
 • Možnosť používania dlhý čas, až 3 - 4 roky
 • Sú ľahko použiteľné.
 • Skladacie.
 • Po otvorení alebo zložení zaberajú málo miesta.

Nevýhody:

 • Nemožno používať od novorodenckého veku.
 • Nie sú vhodné na cestovanie autom, k tomu je potrebné vajíčko alebo samostatná detská autosedačka.

Dvojičkovské a súrodenecké kočíky 

V okamihu, kedy vám lekár povie, že nečakáte jedno, ale viac bábätiek, je rozhodnuté, že k tomu, aby ste mohli vyraziť na prechádzku aj sama, budete potrebovať kočík pre dvojičky. Bohužiaľ, musíte počítať s tým, že tieto kočíky majú väčšiu šírku alebo dĺžku, teda sú určite väčšie ako tradičné kočíky. Z tohto dôvodu je s nimi zvyčajne ťažšie cestovať, hoci výrobcovia robia, čo je v ich silách, aby rodičom uľahčili prácu.

rodičia na prechádzke

V dvojmiestnych detských kočíkoch môžu deti sedieť vedľa seba alebo za sebou. Ak deti sedia vedľa seba, kočík je širší ako obvykle, ak za sebou je oveľa dlhší. Pri umiestnení vedľa seba sa nemusíte báť, že sa nedostanete cez normálne dvere. Tieto dvojité kočíky boli navrhnuté tak, aby sa zmestili cez štandardné 80 cm-ové dvere. To samozrejme tiež znamená, že šírka sedadla je užšia ako v tradičnom kočíku.

Mnoho mamičiek preferuje bábätká vedľa seba, pretože ich vzájomná blízkosť ich upokojuje. Okrem toho má aj rodič lepší výhľad na obe deti: ani jedno dieťa nie je bližšie alebo ďalej. Avšak sú aj také mamičky, ktoré uprednostňujú prevedenie kočíkov, kde sedia deti za sebou.

Je dôležité zvážiť, či bývate v byte s výťahom. Pri výbere konkrétneho typu kočíka nezabudnite odmerať:

 • rozmer výťahu,
 • šírku výťahu,

šírku dverí výťahu, cez ktoré sa potrebujete s kočíkom dostať.

Tiež stojí za zváženie, či máte schody, a ak áno, koľko schodov je potrebné kočík zdvihnúť, pretože tento typ sa zdvíha ťažšie ako kočíky pre jedno dieťa.

Aj keď sa dvojičkovské a súrodenecké kočíky v názve líšia, v skutočnosti by ich bolo celkom ťažké oddeliť. Rozdiel je iba v tom, že o súrodeneckom kočíku hovoríme, keď v ňom nie sú dvojčatá, ale súrodenci v rozdielnom veku. Súrodenecký kočík je zvyčajne potrebný, keď je medzi súrodencami malý vekový rozdiel a aj staršie dieťa si ešte vyžaduje kočík.

Výhody a nevýhody kočíka pre dvojčatá: 

Výhody:

 • Zmestí sa v ňom jedno alebo hoci aj viac detí. 
 • Vhodné aj pre vekovo blízkych súrodencov.

Nevýhody:

 • Ťažšie ako tradičné kočíky.
 • Drahšie ako tradičné kočíky.

Kočík na behanie

Milovníci behania sa nemusia vzdať pravidelného behu, ani po narodení dieťaťa. Už pri tlačení kočíka môžete nabrať množstvo kilometrov. Stačí k tomu kočík na behanie. Nezabudnite: do kočíka na behanie posaďte dieťa len vtedy, keď už dokážeš sedieť samostatne.

Už pri pohľade na kočík na behanie je okamžite zrejmé, že nie je určený na tradičné použitie: tento typ kočíka charakterizujú špeciálne kolesá a robustnejšia konštrukcia. Kočíky na behanie majú tri kolesá, ale to neznamená, že všetky trojkolesové kočíky sú vhodné na behanie!

kočík na behanie

Rozloženie hmotnosti vďaka dvom zadným kolesám a prednému kolesu je výhodné z hľadiska využívania kočíka na beh. Hmotnosť vpredu je menšia a priemer kolies je tiež väčší, takže sa kočík ľahšie riadi a rukoväť sa prispôsobí behu.

Kočíky na behanie sú navrhnuté tak, aby dieťa mohlo pohodlne sedieť a zároveň boli vytvorené ideálne podmienky pre beh.

Výhody a nevýhody kočíka na behanie

Výhody:

 • Podporuje pravidelné športovanie.
 • Pohodlné behanie.
 • Uľahčuje v celkovej možnej miere behanie s kočíkom.

Nevýhody:

 • Pomerne veľká podlahová plocha.
 • Sú drahšie ako tradičné kočíky

Elektrické kočíky

Elektrické kočíky sú skutočnou novinkou na trhu. Názov je trochu klamný, správny by bol skôr kočík s elektrickým pohonom. Pri týchto modeloch môžeme povedať, že kočík „napomáha“ riadenie alebo presnejšie tlačenie.

V praxi to znamená, že po aktivácii systému kočíka, systém monitoruje silu tlačenia, pomáha pri tlačení hore kopcom a po ceste z kopca vníma silu ťahu vyvíjaného na rukoväť, k tomu sa prispôsobuje spomaľovanie kočíka. Okrem toho uľahčuje riadenie kočíka aj na cestách nízkej kvality. 

elektrický kočík

Stačí iba zapnúť elektronický podporný systém. Výhody systému môžete využívať až do vybitia batérie. V závislosti od cestných podmienok môžete s jedným nabitím používať kočík najmenej 8, ale až 40 km.

Toto je budúcnosť kočíkov? Kto vie! Na uliciach sa s týmito modelmi ešte tak často nestretávame, ale je pravdou, že rodičia, ktorí sú nútení tlačiť kočík každý deň v takýchto terénnych podmienkach, by pravdepodobne boli veľmi vďační, keby im takéto riešenie uľahčilo prácu.

Výhody a nevýhody elektrického kočíka

Výhody:

 • Ľahšie riadenie kočíka, najmä v extrémnych terénnych podmienkach.

Nevýhody:

 • Vysoká cena.

Kritéria pri výbere najlepšieho kočíka

Teraz už vieme, čo znamená multifunkčný kočík, športový kočík a dvojičkovský kočík. Avšak ešte stále existuje veľa ďalších možností na výber. Aby sme si mohli vybrať najlepší kočík pre nás, musíme si byť vedomí funkcií a vlastností kočíkov.

výber kočíka

Každý má svoj vlastný životný štýl, každodenné zvyky, ktoré sú pri výbere kočíka určite rozhodujúce. Záleží na tom, či:

 • budete v rámci mesta cestovať autom alebo uprednostňujeme hromadnú dopravu,
 • sú cesty, na ktorých sa budete denno denne prechádzať kvalitné. 
 • budete tlačiť kočík po rovnom teréne, do kopca alebo dole kopcom,
 • máte vy a váš partner približne rovnakú výšku alebo úplne odlišnú.

A mnoho ďalších životných situácií, na ktoré by ste ani len nepomysleli. Musíte zvážiť svoje možnosti, predstavy a potreby medzi jednotlivými funkciami a vlastnosťami kočíka, aby ste nakoniec našli ten najlepší.

Poďme do toho!

Polohovanie kočíka

Už sme sa čiastočne dotkli tejto témy, ale keďže je reč o veľmi dôležitej funkcii, preberme si ju opäť. Sklopnosť je vlastnosť súvisiaca so zadným operadlom kočíka, tj. časťou, o ktorú sa dieťa opiera.

Pri kočíkoch s pevným operadlom je samozrejmé, že sa zadná časť kočíka nedá polohovať, takže dieťa môže v kočíku sedieť iba v jednej polohe, čo však nie je z dlhodobého hľadiska najvhodnejšie riešenie.

Na rozdiel od toho existujú kočíky s polohovaním, ktoré sa dajú dokonca nastaviť do viacerých polôh. Tieto kočíky sú skutočne vhodné pre maximálne pohodlie dieťaťa. V prípade kočíkov s polohovaním je možné sklopiť zadnú stenu o 180 stupňov, čo znamená, že dieťa môže v kočíku spať dokonca úplne vodorovne.

Hmotnosť kočíka

Hmotnosť kočíka je jedným z najdôležitejších aspektov. Ťažký kočík môže v značnej miere sťažiť každodenný život rodičov. Pri výbere kočíka premýšlajte aj o tom, koľkokrát ho budete musieť za deň zdvihnúť.

Bývate v poschodovom dome a nemáte výťah? Ak si vyberiete ťažký kočík, uvidíte, že si pred každou prechádzkou dvakrát premyslíte, či chcete skutočne ísť. Nehľaďte iba na hmotnosť kočíka! Nezabúdajte, že v tomto kočíku budete mať rastúce dieťa a na chrbte alebo v kočíku napratanú tašku na plienky. Hneď sa zvýšila hmotnosť, ktorú je potrebné pravidelne dvíhať o 20-25 kg. A ste práve práve na ceste nakupovať, musíte vziať domov aj nákup. S týmito položkami už kočík môže dosiahnuť veľkú váhu, ktorého každodenného dvíhanie vám nebude robiť radosť.

Cestujete hromadnou dopravou? Hoci sa už nové armatúry vyrábajú s ohľadom na cestujúce mamičky s kočíkom a dá sa ne pomerne ľahko nastúpiť, ešte stále jazdí veľmi veľa starších vozidiel. Pri cestovaní týmito dopravnými prostriedkami budete doslova potiť krv, pretože zvyčajne majú úzke dvere, zábradlie, ktoré sťažuje nastupovanie a v neposlednom rade schody nadľudskej veľkosti.

Ak sú okrem verejnej dopravy súčasťou vášho každodenného života schody, môžete si byť istí, že najideálnejší kočík je pre vás ten najľahší. Pri tomto tvrdení je však potrebné zdôrazniť, že hmotnosť kočíka súvisí v mnohých prípadoch so stabilitou a inými funkciami. Takže správne tvrdenie by skôr znelo: skúste si vybrať kočík, ktorý je ľahký, ale nech to nie je na úkor stability.

Kolieska kočíka

Kočíky majú zvyčajne pevné plastové kolesá alebo nafukovacie gumené kolesá.

Ak nemáte o kočíkoch veľa informácií, tu si môžete položiť otázku, prečo by som si mal(a) zvoliť nafukovacie kolesá, keď sa môžu prepichnúť? To je pravda. Jednou z nevýhod nafukovacích kolies je skutočnosť, že sa môžu prepichnúť. Ale prečo sú potom dobré? Odpoveď spočíva v kvalite ciest. Nafukovacie koleso na ceste nižšej kvalite, hrboľatej ceste alebo počas prechádzky v prírode absorbuje vibrácie oveľa lepšie ako plastové koleso. Práve preto siahajú rodičia po kočíku s takýmto typom kolies

kolieska kočíka

Naopak, podľa tábora tých, ktorí uprednostňujú pevné plastové koleso, toto tlmenie nie je také významné. Dôležitejšia je pre nich skutočnosť, že pevné plastové kolesá sa nespustia, nemusia sa z času na čas nafúknuť. Ak bývate v meste, kde sú chodníky relatívne kvalitné a nemusíte pravidelne tlačiť kočík na štrkovej ceste, je lepšie zvoliť kočík s plastovými kolieskami, pretože budete mať s týmto kočíkom menej práce.

Priemer koliesok kočíka

Pravidlo týkajúce sa veľkosti kolies kočíka znie nasledovne:

 • čím menšie kolesá, tým lepšie ovládateľný kočík
 • čím väčšie kolesá, tým lepšie vydržia horšie cestné podmienky, a tým menej prenášajú vibrácie na zvyšok kočíka.

Počet koliesok kočíka

Ak hovoríme o kolieskach kočíka, musíte zvážiť aj ďalší aspekt. Teda počet kolies. Kočíky sú tradične štvorkolesové, no medzi novými modelmi  môžeme nájsť aj trojkolesové prevedenie. Mnoho mamičiek a oteckov už tlačí na ulici trojkolesové kočiare.

Nástup trojkoliek však neznamená, že štvorkolesové kočíky už vyšli z módy. Ba čo viac! Mnohí jednoznačne uprednostňujú štvorkolesové kočíky kvôli ich stabilite a menšej pravdepodobnosti prevrátenia. Je pravdou, že kočík je ťažšie prevrátiť na štyroch kolesách ako na troch kolesách, no bolo by veľkou chybou vyhlásiť, že kočík s tromi kolesami nie je stabilný alebo bezpečný.

Aj trojkolesové kočíky sú absolútne bezpečné a stabilné, môžete si ich bezpečne vybrať, ale štvorkolesové kočíky sú skutočne o stupeň stabilnejšie.

Otáčateľnosť koliesok kočíka

Opäť tu máme neznámy výraz! Otáčateľné kolesá? Čo to znamená? Odpoveď je jednoduchšia, ako si myslíte. Kolesá kočíka sa dajú fixovať alebo sa dajú dookola otočiť o 360 stupňov.

Dnes si už máme možnosť pri kvalitnejších kočíkov nastaviť predné kolesá kočíka sami tak, aby boli kolesá nepohyblivé alebo aby sa otáčali dookola o 360 stupňov. Táto vlastnosť sa nazýva otáčateľnosť kolies.

Prečo je táto funkcia užitočná? Ovládateľnosť kočíka do značnej miery závisí od terénu. Na úplne plochom chodníku je otáčanie oveľa jednoduchšie, ak sa predné kolesá kočíka otáčajú. Na druhej strane, ak idete na hrboľatej, povedzte dláždenej ceste s otočnými prednými kolesami, určite sa dostanete do problémov s riadením kočíka. V takom prípade je ľahšie používať kočík s fixovanými kolesami. Preto je veľmi užitočné mať možnosť fixovať kolesá jedným pohybom podľa terénu a rovnakým pohybom znova nastaviť otáčatenosť kolies.

Otočná sedačka

V praxi otočná sedačka znamená, že časť, v ktorej dieťa sedí alebo leží sa dá umiestniť na konštrukciu kočíka buď proti smeru jazde, alebo v smere jazdy. Kým je dieťa malé, je dôležité, aby naň rodič videl. V tomto prípade upevníme vaničku aj športovú časť chrbtom k smeru jazdy. Vďaka tomu môžete okamžite vidieť, keď vás dieťa potrebuje a aj dieťa môže tiež cítiť vašu blízkosť.

Ako dieťa rastie a je čoraz zvedavejšie na vonkajší svet, je možné otočiť športovú časť tak, aby sa dieťa pozeralo v smere cesty. Vďaka tomu je zaručené, že nebudete rušiť obzor dieťaťa a môže sa úplne slobodne obzerať.

Skladanie kočíka 

Často cestuje autom? Ak je vaša odpoveď áno, potom je pre vás tento aspekt mimoriadne dôležitý. Začnime tým, či sa dá kočík vôbec zložiť. Ak nie, zaberá obrovské miesto, a to nielen pri cestovaní, ale jednoducho pri skladovaní doma.

Na možnosť skladania kočíka sa oplatí pozrieť z niekoľkých hľadísk. Na jednej strane záleží na tom, do akej miery sa dá zložiť, na druhej strane záleží na tom, ako a ako ľahko sa dá zložiť.

Či už ide o domáce skladovanie, alebo chcete vložiť kočík do auta, čím menší je kočík v zloženom stave, tým lepšie. Multifunkčné kočíky vo všeobecnosti zaberajú viac miesta v zloženom stave, ako športové kočíky. Je to hlavne preto, že samotná konštrukcia kočíka je robustnejšia, keďže musí poskytovať spojovaciu plochu, ku ktorej môžu byť pripojené rôzne časti. V prípade športového kočíka to nie je potrebné, rám je pri tomto type postavený odlišne.

skladanie kočíka

Multifunkčné detské kočíky sa dajú zložiť a ich šírka určuje, aké široké sú po zložení. Športové kočíky sa dajú nielen zložiť, ale dokonca sa dajú zložiť do dáždnikového tvaru. Tieto tzv. kočíky s dáždnikovým skladaním sú veľmi obľúbené, pretože pri zložení zaberajú relatívne málo miesta.

V prípade skladacích kočíkov sa oplatí dbať aj o samotný spôsob skladania. Nie je jedno, či sú pri zložení kočíka potrebné obe ruky a vyžaduje si to hotovú choreografiu, alebo stačí zložiť kočík jednou rukou. Ak často jazdíte autom a budete kočík neustále nakladať a vykladať z auta, budete vďační za výber skladacieho kočíka, ktorý môžete ľahko zložiť jednou rukou.

Rukoväť alebo tlačná páka kočíka?

Multifunkčné kočíky sú obvykle vybavené rukoväťou. To je tiež dôvod, prečo sa dajú zložiť. Na druhej strane športové kočíky majú modely dáždnikových kočíkov, ktoré nemajú jednu rukoväť ale dve rukoväte. Skladateľné športové kočíky majú zvyčajne jednu rukoväť. Táto situácia môže nastať predovšetkým pri rozhodovaní sa medzi jednotlivými typmi športových kočíkov.

Výhodou jednej rukoväte je to, že ju možno ľahko ovládať aj jednou rukou na kočíku, na rozdiel od modelov s dvoma rukoväťami, ovládanie jednou rukou už nie je také triviálne. Teda z hľadiska ovládateľnosti je jedna rukoväť výhodnejšia.

Avšak výber medzi riešeniami s jednou rukoväťou alebo dvomi sa nedá oddeliť od skladania. Ak uvažujete o kočíku s dáždnikovým skladacím mechanizmom, musíte sa vyrovnať s dvomi rukoväťami a ak uvažujete aj nad skladacími modelmi, budete skutočne v rozhodovacej pozícii.

Nastaviteľná výška

Pri výbere kočíka berte do úvahy, že pôjde o každodenne využívaný nástroj, takže je veľmi dôležité, aby bol pohodlný nielen pre bábätko, ale aj pre vás. Pri každodenných dlhších alebo kratších prechádzkach nie je vôbec jedno, ako držíte svoje ruky. Každý má inú výšku, ktorá mu sadne.

A vôbec nie je isté, že výška, ktorá je pre vás príjemná vyhovuje aj vášmu partnerovi. Preto sa oplatí zvoliť kočík s nastaviteľnou výškou rukoväte. Vďaka tomu si môže každý prispôsobiť výšku rukoväte kočíka podľa svojich potrieb.

Možnosť brzdenia

Človek nemusí pri čítaní pochopiť, prečo je potrebné brzdiť kočík, veď kočík riadime my a kontrolujeme smer jazdy. Avšak brzdenie kočíka si nepredstavujte rovnako ako brzdenie pri jazde autom. Keď už sme pri automobiloch, funkcia ručnej brzdy je viac podobná brzde detského kočíka. Brzdením kočíka zaistíme kolesá, čím zabránime ďalšiemu pohybu.

Rôzne modely kočíkov rôznych výrobcov riešia brzdenie rôznymi spôsobmi.

Zvyčajne existujú dva typy riešení:

 • kočík je možné zabrzdiť ručne,
 • alebo môžete stlačiť brzdu nohami.

Brzdenie kočíka je užitočná funkcia, najmä ak žijete v kopcovitej oblasti.

Nosnosť kočíka

Kúpa kočíka nie je malou investíciou, a preto si každý chce kúpiť kočík, ktorý bude slúžiť čo najdlhšie, aby nebolo nutné predčasne kupovať nový, pretože ho dieťa vyrastalo. Čo sa oplatí brať do úvahy? Nosnosť kočíka.

Medzi vlastnosťami každého kočíka je uvedené do koľkých kilogramov ho možno použiť. Nosnosť sedadla kočíka môže byť odlišná (15, 17, 20 kg). Tieto hmotnostné limity nevyhnutne nemusia znamenať rozdiel vo veľkosti. Kočík s väčšou nosnosťou môže mať rovnakú veľkosť ako kočík s nižšou nosnosťou.

Materiál a farba kočíka

Zo začiatku sa to môže zdať ako triviálna otázka, ktorá sa týka len zovňajška, no ak sa do tejto témy trochu ponoríme hlbšie, uvidíte, že je dôležitý materiál a dokonca aj farba. Začnime teda materiálom.

Odolnosť, prateľnosť a UV ochrana! Toto sú tri najdôležitejšie kľúčové slová spojené s materiálom kočíka. Možno ani nemusíme vysvetľovať, prečo sú dôležité, ale predsa si o týchto vlastnostiach pár slov povedzme. Aj na materiály kočíka závisí, či budeme môcť skutočne používať kočík dlhé roky. Na stave kočíka sa veľmi rýchlo ukáže nedostatočná kvalita materiálu ale je vyrobený z ľahko opotrebovateľného materiálu, ktorý sa ľahko trhá.

Prateľnosť je prinajmenšom rovnako dôležitá. Keďže dieťa trávi veľa času v kočíku,  materiál kočíka sa preto skôr či neskôr znečistí. To nie je žiadny problém, pokiaľ je celý poťah kočíka odnímateľný a prateľný. V prípade, že kočík nemá odnímateľný poťah, určite sa budete dlho rozčuľovať nad odstránením škvrny.

mamička

Pri pravidelných denných prechádzkach často nemyslíme na to, aká dôležitá je ochrana dieťaťa pred UV žiarením. Výrobcovia kočíkov uznali dôležitosť a uviedli na trh kočíky s 50+ UV ochranou. Zvyčajne sú slnečníky a kupoly kočíkov vyrobené z týchto materiálov, takže dieťa je pod nimi vo väčšom bezpečí, ako keby boli vyrobené z tradičných materiálov.

A teraz sa pozrieme na farbu. Ak plánujete viac detí, stojí sa za to zamyslieť nad neutrálnejšími farbami. Ak je prvým dieťaťom malé dievčatko a vy jej kúpite pekný ružový kočík, pravdepodobne pri malom chlapcovi už nebudete túto farbu milovať. Ale platí to aj v opačnom prípade. Najlepšie si je vybrať nadčasovú, nie nevyhnutne módnu farbu, ale farbu, ktorá sa vám bude páčiť aj o niekoľko rokov neskôr.

Držiak, košík na kočík

Každý kočík má menší alebo väčší úložný priestor, do ktorého môžete zabaliť veci, ktoré potrebujete na cestách (napr. extra prikrývku), alebo čo ste počas prechádzky nakúpili. Športové kočíky majú zvyčajne menší úložný priestor, do ktorého sa zmestí menej vecí, ale multifunkčné kočíky vás prekvapia tým, koľko vecí doň môžete zabaliť.

Oplatí sa pred kúpou pozrieť, ako ľahko sa dá zabaliť do týchto „košíkov“. Dôvodom je, že existujú chybné návrhy, kedy je veľký priestor zbytočný, pretože všetko je možné zabaliť iba cez malý otvor.

Toto by samozrejme nemalo byť hlavným aspektom pri výbere kočíka, ale ak sa vybrané modely líšia len v tejto funkcii, oplatí sa zvážiť aj toto hľadisko.

Príslušenstvo ku kočíku

Existuje pomerne málo užitočných doplnkov ku kočíku, ktoré sú štandardne zahrnuté v cene kočíka alebo je potrebné ich zakúpiť samostatne. Dôvod, prečo o príslušenstve hovoríme je na jednej strane fakt, že vďaka týmto doplnkom môže dieťa alebo rodičia pohodlnejšie využívať kočík. Na druhej strane stojí za to vedieť, čo presne sem patrí.

prechádzka s bábätkom

Možno sa oplatí kúpiť drahší kočík, pretože v cene je zahrnuté užitočnejšie príslušenstvo ako v prípade jeho lacnejšieho náprotivku. K tomu, aby ste sa mohli  rozhodnúť v pomere cena-kvalita, musíte vedieť, aké doplnky kočíka existujú.

 • Nánožník: Nánožník, ktorý sa dá pripevniť ku kočíku pomáha vo vrstvení oblečenia a ani nemusíme hovoriť o tom, aká je užitočná ďalšia vrstva oblečenia v zime, ktorá zohrieva dieťa.
 • Sieťka proti hmyzu na kočík: Pokožka novorodencov je veľmi citlivá, preto je potrebné dbať o to, aby ich niečo neuštiplo. Sieťka proti hmyzu na kočík môže byť obzvlášť užitočná v letných dňoch. 
 • Slnečník: Horúce slnečné svetlo nie je dobré pre pokožku ani oči dieťaťa. Pred priamym slnečným žiarením treba chrániť nielen novorodencov, ale aj väčšie deti. Slnečník chráni pred príliš veľkým slnečným žiarením a dokonca poskytuje ochranu pred UV žiarením, ak je vyrobený z takéhoto materiálu.
 • Pláštenka: Hoci sú ľudia, ktorým vôbec neprekáža, že zmoknú, no úplne premoknutnému bábätku v kočíku by sa pravdepodobne nepotešili. Nikdy nemôžete vedieť, kedy vás na letnej prechádzke prekvapí rýchly lejak. Pláštenku môžete rýchlo pripnúť ku kočíku a môžete si byť istí, že sa vaše dieťa nepremočí.
 • Držiak na fľašu: Počas pravidelných denných prechádzok budete určite vy aj vaše dieťa smädní. Osobitná pozornosť by sa mala venovať neustálej hydratácii počas letných dňoch. Je oveľa pohodlnejšie vybrať fľašu alebo pohár na pitie dieťaťa z držiaka na poháre, ako z tašky na plienky.
 • Taška na plienky: Dobrá taška na plienky je skutočným pokladom pre každého rodiča. Boli by ste prekvapení, čo všetko sa v prebaľovacej taške nachádza. Je to však nevyhnutné, pretože musíte mať pri sebe skutočne množstvo vecí: plienky, obrúsky, krém na zadoček, náhradné oblečenia, fľašu pre bábätká, poháre, detské hračky atď. V naozaj dobrej taške na plienky majú všetky tieto potreby oddelené priehradky, aby ste mohli čo najúčinnejšie vymeniť plienky mimo domu.
 • Vešiak: Tašku na plienky je možné umiestniť na kočík, takže ich nemusíte vláčiť. Ale okrem toho sa často hodí aj ďalší vešiak, na ktorý môžete zavesiť svoje preplnené nákupné tašky. Dobrá rada! Kočík vždy nabalte veľmi opatrne, na rukoväť neklaďte príliš veľkú váhu, aby vás kočík nestiahol so sebou.

Často kladené otázky o kočíkoch alebo FAQ o kočíkoch

Počas našich dlhoročných skúseností s predajom kočíkov sme si všimli, že existujú pravidelné otázky, ktoré odzrkadľujú neistotu pri výbere kočíka. Pravdepodobne ste si už aj vy položili podobné otázky. Je čas ich objasniť!

Aký je rozdiel medzi multifunkčným kočíkom 3v1 a multifunkčným kočíkom 2v1?

Kočík 3v1, ako aj kočík 2v1 majú univerzálnu konštrukciu, na ktorej sú umiestnené rôzne nadstavce. Multifunkčný kočík 3v1 má na konštrukcii tri nadstavce: športovú časť, vaničku a autosedačku - vajíčka. V prípade multifunkčného kočíka 2v1 má rám dva nadstavce: športovú časť a vaničku ALEBO autosedačku - vajíčko.

Čo to znamená, že kočík spĺňa požiadavky normy EN 1888:2012?

Norma EN 1888:2012 špecifikuje základné požiadavky, ktoré musí kočík spĺňať. Stanovuje, ktoré bezpečnostné požiadavky musia byť splnené a ako by sa mali vykonávať testy kočíka. Odporúčame vám vybrať si kočík, ktorý vyhovuje norme EN 1888:2012.

Prichádza súrodenec, ale nechcem súrodenecký kočík. Aké sú moje možnosti? 

Kvôli veľkosti majú mnohí averziu voči súrodeneckým kočíkom, takže pokiaľ je na ceste malý súrodenec, je pravdepodobnejšie, že rodičia hľadajú iné riešenie. Pre nich boli vynájdený nášlapník pre súrodenca, ktorý sa dá pripevniť ku konštrukcii kočíka a na ňom môže cestovať väčší súrodenec. Samozrejme, k tomu je potrebné, aby dokázalo dieťa stabilne stáť a naučilo sa držať. 

Nášlapník pre súrodenca môže byť užitočný, ak musíte ísť pešo na väčšie vzdialenosti a staršie dieťa sa ľahko unaví alebo sa musíte niekde ponáhľať. Väčší súrodenec len vyskočí na nášlapník a už aj môžete nabrať rýchlejšie tempo.

Aký kočík si mám kúpiť?

Výber kočíka je veľmi ťažká úloha. Odporúčame vám, aby ste sa s výberom neponáhľali, pretože kočík budete tlačiť deň čo deň, celé roky a vaše dieťa v ňom bude tráviť  veľa času.

Zvážte, čo budete vy a vaše dieťa potrebovať. Z mnohých funkcií kočíka si vyberte, čo je pre vás najdôležitejšie, a základe týchto požiadaviek si zúžte ponuku na niekoľko modelov kočíkov. Určite sa oplatí vyskúšať vybrané kočíky naživo, aby ste vedeli, aké boli daný kočík tlačiť.

výber kočíka

Nákup kočíka je vážna investícia, pretože ceny niektorých kočíkov nepoznajú hranice. Ak prijmete ešte jednu radu, vždy zavažujte na základe pomeru ceny a kvality, pretože aj v prípade kočíkov platí staré známe príslovie čo je vzácne, nie je lacné. Vždy sa pozrite čo všetko je zahrnuté v cene, čo dostanete za svoje peniaze.

Bolo by nezodpovedné odporučiť konkrétny typ kočíka bez toho, aby sme poznali vaše potreby. Každý rodič má iné potreby. To, čo fungovalo dokonale pre jednu rodinu, nemusí byť dobré aj pre druhú. Mohli ste vidieť, koľko rôznych typov a funkcií kočíkov existuje, ale po prečítaní tohto článku budete vedieť, ktorý kočík je pre vás najlepší.

Foto: www.shutterstock.com 

Súvisiace produkty: