Blog o bábätkách

Obliekanie novorodencov podľa ročného obdobia

Obliekanie novorodenca nie je také zložité, ako sa zo začiatku môže zdať. Stačí, ak budete pri obliekaní bábätka dodržiavať základné pravidlá.

Obliekanie novorodenca je pre novopečených rodičov neznámou oblasťou. Aké voľné má byť oblečenie bábätka v lete a nakoľko by malo byť vrstvené v zime? Najbežnejším problémom je napríklad to, že mamičky majú tendenciu bábätko obliecť nadmerne.

Otázka teda znie, ako obliekať bábätko? Pri obliekaní platí zlaté pravidlo, aj malé bábätko by sa malo obliekať podľa počasia, rovno ako to robíme aj my dospelí.

dupačky

Najčastejšia chyba pri obliekaní novorodenca

Najčastejšou chybou, ktorú novopečení rodičia robia, je nadmerné obliekanie. Akoby mali rodičia v sebe zakódované, že bábätko určite prechladne, preto mu oblečme viac vrstiev, než si počasie vyžaduje.

Obliekanie dojčaťa je ťažké, pretože ešte nedokáže vlastnými slovami povedať, či mu je teplo alebo zima. Ale to neznamená, že vám nedá vedieť, keď sa cíti nekomfortne. Malé dieťa vám prostredníctvom nepokoja, plaču dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Naznačí vám, či mu je zima alebo veľmi teplo. Takže keď je dieťa úzkostlivé, nepokojné, plače, by ste si okrem klasických otázok, či je dieťa hladné, ospalé, bolí ho bruško, prerezávajú sa mu zúbky, sa stojí za to opýtať, či ste dieťa správne obliekli. Pretože nesprávne oblečenie môže byť príčinou nespokojnosti.

Nadmerné obliekanie je chybou, pretože práve kvôli tomu, môže dieťa ľahko ochorieť. Nadmerne oblečené bábätko sa môže zahriať a spotiť, a v mierne vlhkých šatách môže ľahko prechladnúť.

Bábätkám sa tiež nepáči nadmerné obliekanie, pretože viac vrstiev im takmer úplne obmedzuje priestor, aby sa mohli slobodne pohybovať.

Obliekanie novorodenca v porovnaní so staršími deťmi si tiež vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože termoregulácia novorodencov v prvých šiestich týždňoch ešte nie je dostatočne zrelá, čo výrazne uľahčuje prechladnutie.

Otázkou teda je, ako neobliecť svoje dieťa nadmerne? Aké sú pravidlá obliekania novorodenca?

Pravidlá obliekania bábätiek

Obliekanie dojčaťa je v skutočnosti jednoduchšie, ako si myslíte, nezabudnite na niekoľko drobných pravidiel a už to bude pre vás hračka.

Vždy o jednu vrstvu oblečenia viac!

Ako už bolo spomenuté, berte seba ako základ, teda spôsob svojho obliekania. To neznamená, že dieťa by malo byť oblečené rovnako, ako sa obliekate vy. Uistite sa však, aby nebol medzi vami veľký rozdiel v oblečení. Pravidlo znie nasledovne: vždy oblečte dieťaťu o jednu vrstvu viac ako máte na sebe vy.

obilekanie bábätka

Takže ak si vy plánujete obliecť tričko alebo šortky, nemusíte bábätku obliekať 3-4 vrstvy, pretože mu bude zaručene teplo. Ak máte oblečené tričko, bábätko zvládne body s dlhým rukávom, alebo povedzme tenší svetrík a body s krátkym rukávom.

To platí najmä pre novorodencov, ktorí sa ešte veľmi málo pohybujú. Čím viac sa hýbete, tým menej vám je zima, pretože pohybom dochádza k vytváraniu tepla. Na druhej strane, dojčatá trávia prakticky celý deň na jednom mieste, takže im môže byť oveľa chladnejšie než deťom ktoré lozia hore-dole. Navyše ani ich tepelné hospodárstvo nefunguje ideálne.

Dbajte na poveternostné podmienky!

Samozrejme, veľa závisí aj od poveternostných podmienok. Nie je jedno, či si obliekate tričko pri teplote 25 °C alebo pri teplote nad 30 °C. Kým vy si v obidvoch prípadoch oblečiete tričko, zatiaľ dieťa môže pri teplote 25 °C potrebovať jednu vrstvu navyše, no v letných horúčavách mu stačí tenké body s krátkym rukávom.

Dôležitá však nie je iba teplota, ale napríklad aj vietor. Ak je teplo, ale počasie je veternejšie, oplatí vziať pri obliekaní do úvahy aj tento fakt. Pretože je rozdiel v tom, čo ukazuje teplomer a aký má človek pocit.

Oblečte bábätko vrstvovito!

Vrstvené oblečenie je užitočné nielen u detí, ale aj u dospelých. Ak je vonkajšie počasie premenlivé, potom oblečenie, ktoré je v jednom okamihu ideálne, môže byť v ďalšej chvíli príliš tenké alebo naopak príliš hrubé.

Veľmi dobrým príkladom je prechádzka do prírody. Na miestach, kde svieti slnko vám stačí tenšie oblečenie, no keď dorazíte na tienistejšie miesto medzi stromami, máte pocit, že by sa vám zišla ešte jedna vrstva. Ak bábätko oblečiete vrstvovito, dokážete reagovať na takéto premenlivejšie počasie. Môžete mu vyzliecť alebo obliecť jednu vrstvu, alebo mu povedzme oblečiete vŕšok so zipsom, vďaka čomu môžete opäť reagovať na pocit tepla.

Ak sa budete pri obliekaní bábätka riadiť týmito pravidlami, tak zaručene nič nepokazíte. No poďme sa teraz pozrieť na niekoľko príkladov, ako obliecť dieťa podľa ročného obdobia.

Obliekanie bábätka na jar

Jarné počasie vie byť poriadne vrtošivé. V jednej chvíli je príjemné jarné teplučko a o hodinu už vás už trošku trasie od zimy. Obliekanie novorodenca na jar preto môže byť pre začínajúcich rodičov výzvou. Riešenie je napriek tomu veľmi jednoduché: vrstvené oblečenie. Nezabudnite, bábätko obliekajte nielen podľa počasia ale aj podľa časti dňa.

oblečenie pre bábätká


Ráno môžete bábätku okrem body s dlhými rukávmi a dupačiek obliecť aj tenší kabát alebo svetrík. A na hlavičku mu môžete obliecť tenšiu čiapku. Keď sa počasie oteplí, môžete mu jednu vrstvu vyzliecť, pretože už bude postačovať body s dlhým rukávom a tepláky. Poobede, keď sa počasie opäť trochu ochladí, stačí opäť obliecť ďalšiu vrstvu a čiapku. Ak sa nechcete trápiť s kabátikom, postačujúca je aj detská prikrývka, len dbajte o to, aby sa dieťa neodokrylo.

Počas premenlivého jarného počasia poslúži detská deka, pretože ňou môžete dieťa jedným pohybom zakryť, keď sa vonku ochladí alebo naopak odokryť. Nemusíte ho rušiť obliekaním, keď práve sladko spinká.

Ak plánujete s bábätkom tráviť viac času pod holým nebom, vezmite si so sebou tenkú aj hrubšiu detskú prikrývku, takže obliekanie novorodenca na jar by nemal byť problém.

Obliekanie bábätka cez leto

Letné počasie sa väčšinou nesie v znamení vysokých horúčavách, neustáleho tepla, a dni, kedy teplota veľmi kolíše sú len zriedkavé. V lete môžete bábätku pokojne obliecť priedušnejšie oblečenie.

Za slnečného a teplého počasia stačia tenké nohavice a body s krátkym rukávom, no pri naozajstnej vlne horúčav, nie sú nohavice nevyhnutne potrebné, stačí aj body. Ale pri voľnejšom oblečení, nezabudnite na opaľovací krém určený pre bábätká!

Pokožka malých detí je veľmi citlivá, preto ju nevystavujte priamemu silnému slnečnému žiareniu. Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom s vysokou UV ochranou a slnečník. Bez ohľadu na to, ako je vonku horúco, dieťaťu dajte na hlavičku čiapku, aby ste ho chránili pred úpalom. Je preto dôležité, aby oblečenie novorodenca v lete neslúžilo len ako odev, ale aj ako primeraná ochrana pred slnkom.

letné oblečenie pre deti

Ako letné oblečenie si zvoľte vetrané kúsky z prírodného materiálu, pretože v tých sa drobec nespotí a s väčšou pravdepodobnosťou chránia pred vyrážkami z tepla. Počas horúčavy sú ideálne napríklad kúsky oblečenia zo 100% bavlny alebo ľanu.

Tip: V lete sa často stáva, že sa na bábätku objavia vyrážky z tepla (potničky). Tieto malé bodky na telíčku bábätka môžu na prvý pohľad vyzerať strašidelne. Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie o vyrážkach z tepla, prečítajte si o tom v našom predchádzajúcom článku: Príznaky vyrážok z tepla, prevencia a liečba

Vysoké letné horúčavy sú nebezpečné, pretože ak zvonka vstúpite do klimatizovanej miestnosti, môže náhle ochladenie dieťaťa ľahko spôsobiť prechladnutie. Preto ešte pred vstupom na chladnejšie miesto, zakryte dieťa tenkou prikrývkou, aby ste ho chránili pred nachladnutím.

Obliekanie bábätka na jeseň

Obliekanie novorodenca na jeseň sa veľmi nelíši od obliekania na jar. Zatiaľ čo na jar sa otepľuje počasie, na jeseň sa ochladzuje. Obliekanie bábätka na jeseň je opäť len o vrstvení. V teplejších častiach dňa stačí body s dlhým rukávom a dupačky, ale ak je chladnejšie, oplatí sa mu obliecť aj tenký kabátik a samozrejme jesennú čiapku.

oblečenie pre bábätká

Blížiacou sa zimou je potrebné bábätko obliecť hrubšie, na body s dlhým rukávom a dupačky mu môžete obliecť aj overal. Overal je praktické oblečenie, pretože zips uľahčuje kontrolu pocitu tepla.

Detská deka je nevyhnutným doplnkom jesenných prechádzok s kočíkom. Ak chcete mať istotu, môžete si so sebou vziať tenšiu aj hrubšiu detskú prikrývku.

Obliekanie bábätka v zime

Aj keď je vonku zima, dieťa potrebuje čerstvý vzduch aj v zime, takže aj vtedy ho musíte zobrať na vzduch. Spravidla môžete svoje dieťa bezpečne vziať na prechádzky až do teploty -5 °C. Ale aby ste sa vyhli prechladnutiu, oblečte ho vrstvovito!

Okrem body s dlhým rukávom a dupačiek budete potrebovať hrubý overal a samozrejme hrubú zimnú čiapku. Čiapka by mala chrániť uši a čelo. Ruky môžete pred chladom chrániť pomocou rukavíc. Hoci sú dostupné päťprstové rukavice, budete mať oveľa jednoduchšiu úlohu, ak uprednostníte dvojprstové rukavice. Šál stačí zaobstarať pre staršie deti, pri obliekaní novorodencov v zime šál radšej nepoužívajte, aby sa mu náhodou neobmotal okolo krku.

obliekanie bábätka doma

Pri teplotách okolo 0 °C je okrem overalu dostupný aj fusak. Fusak je lepší ako detská prikrývka, pretože úplne obopína telo dieťaťa, takže vo fusaku je pred chladom chránené aj zospodu.

Pri obliekaní novonarodeného dieťaťa dbajte o to, aby ste vyrazili z domu čo najskôr, pretože vo vrstvenom, hrubom oblečení sa dieťa veľmi rýchlo zahreje a spotí. Aby ste sa tomu vyhli, stačí naozaj vytiahnuť zips overalu a nasadiť mu čiapku len presne pred odchodom z domu.

Obliekanie bábätka v byte

Začínajúci rodičia majú zvyčajne problém nielen s výberom správneho oblečenia na von, ale aj s obliekaním novorodenca doma.

Ideálna izbová teplota pre novorodenca je 22-24 °C. Pri tejto teplote stačia v byte pre novorodenca body a dupačky. Pokiaľ ide o oblečenie v byte, častou otázkou je aj oblečenie bábätka na noc.

V porovnaní s denným oblečením stojí za to na spanie pridať ďalšiu vrstvu. Môžete drobca zakryť aj detskou prikrývkou, ale ak je vaše dieťa pohyblivejšie, môže z neho počas noci kĺznuť. Namiesto detskej deky je na jar a jeseň praktickejší tenší detský spací vak. Na zimu si zaobstarajte hrubší spací vak, aby určite počas spánku neprechladlo.

Ak je dieťa väčšia, trávi veľa času na podložke na hranie alebo lozí, stojí ho za to obliecť trochu hrubšie. Pretože na podlahe, najmä ak nie je položená teplá krytina (napr. laminátová podlaha alebo koberec), ale studená krytina (napr. dlažba), je dieťa vystavené väčšiemu chladu ako napríklad vo výške, v ktorej ste vy.

dupačky

Ako obliecť bábätko?

Aj keď si obliekanie novorodenca vyžaduje pozornosť, nemusíte mať obavy. Ak budete dodržiavať najdôležitejšie pravidlá, nemôžete streliť vedľa. Ak budete predsa pociťovať neistotu, či je vaše dieťa správne oblečené, môžete jednoducho skontrolovať, či mu je alebo nie je teplo.

Skontrolujte mu zadnú časť krku! Ak cítite trochu vlhko, pravdepodobne mu je teplo, oplatí sa mu vyzliecť jednu vrstvu. Ak cítite, že je krk chladnejší, oplatí sa mu obliecť ďalšiu vrstvu, či už kabátik, tenký overal alebo detskú prikrývku. Dokonalé je, ak sa na zadnej strane krku cítite príjemne teplo, ale nie vlhko.

Nezabúdajte však, že každé bábätko je iné. Napriek vyššie uvedeným pravidlám obliekania môže byť vášmu bábätku zima, alebo naopak zvláda zimné počasie oveľa lepšie a dokonca chladnejšie počasie obľubuje. Takže vždy, keď sa potrebujete rozhodnúť, čo mu obliecť, sledujte signály svojho dieťaťa.

Tip: Ešte je bábätko vo vašom brušku, no vy neviete, koľko a aké oblečenie mu kúpiť? Nemusíte mať obavy, v tomto zozname výbavičky pre novorodenca sme podrobne spísali, čo všetko môže potrebovať vaše bábätko: Výbavička pre novorodenca

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com