Blog o bábätkách

Nápady na vianočné darčeky

Čo by potešilo vášho drobca na Vianoce pod stromčekom, čím prekvapiť babičku aj tehotnú mamičku? Súčasťou oslavy je aj obdarovanie.

Onedlho tu máme Vianoce. Sviatok, ktorý obklopuje deti rozprávkami. Tieto príbehy začínajú Mikulášom začiatkom decembra a potom pokračujú anjelmi, Ježiškom, sobmi. Vianočný stromček a prekvapenia pod ním dotvárajú kúzlo. V týchto týždňoch je prítomné vzrušenie z očakávania, chvíle prežité spolu, čo sa tento rok možno cení ešte viac.

vianoce s bábätkom

Rozprávkové, tajomné prvky Vianoc sú pre malé deti dôležité, potrebujú zázrak, prípravu, čakanie. To všetko je súčasťou tajomstva týchto sviatkov. Jazyk, ktorému deti dobre rozumejú. Atmosféru sviatkov môžeme vytvoriť práve my - rodičia. Je prirodzené, že v rodinách s bábätkom alebo malým dieťaťom majú hlavnú úlohu práve ony. Rodičov a členov rodiny napĺňa vzrušením, čím prekvapiť svoje ratolesti, čím im môžu urobiť radosť.

Prvé Vianoce - darček pre bábätko

Pre rodičov sú prvé Vianoce špeciálnou príležitosťou, ale novorodenec alebo niekoľko mesačné bábätko ešte veľa z udalostí nepociťuje. Stojí za to vytvoriť pre bábätko čo najuvoľnenejšiu atmosféru, dodržiavať jeho dennú rutinu a odolať pokušeniu, aby bolo všetko také, ako to bolo v minulých rokoch, ešte pred narodením bábätka. Akému darčeku sa bábätko teší? V skutočnosti pozornosť bábätka zaujme všetko, čo je nové, farebné alebo hrá melódiu:

vianočný darček pre bábätko

 • Radosť z pohybu je už prítomná, aj keď ešte drobec nelozí. Zábavná podložka na hranie alebo hrazdička ho určite zaujmú.
 • Zo začiatku bábätko pozoruje všetko, čo ho obklopuje, snaží sa všetkého dotknúť. Veľkým potešením teda môžu byť rôzne zábavné, farebné pripevniteľné hračky, ktoré je možné využiť v kočíku, nosiči, postieľke alebo kdekoľvek inde.
 • Ak hľadáte pre bábätko ako darček malé prekvapenie, tak sú skvelou voľbou aj hryzátko, hrkálka alebo zábavná textilná kniha, ktorá vám pri spoločnom listovaní poskytne veľká pekných chvíľ.
 • Ak chcete pre svoje bábätko niečo skutočne osobné, vyberte si hračku na uspávanie alebo mäkkého „plyšového kamaráta”, plyšovú hračku, ktorá mu poskytne pocit bezpečia a stane sa veľkým obľúbencom.
 • Ak sa váš drobec miluje kúpať, môžete ho potešiť nielen pod vianočným stromčekom, ale dokonca aj pri večernom kúpaní s novou hračkou do vody. Môžete ju teda hneď aj vyskúšať.
 • V druhej polovici prvého roku života budú hrať dôležitejšiu úlohu hračky na rozvoj zručností, ako napríklad náučný stolík, hračky rozvíjajúce jemnú motoriku a skladačky. Môžete sa s nimi spoločne hrať a tráviť čas kvalitne.

Dôležité je pozorovať drobca a nájsť, čo upúta jeho pozornosť, naladiť sa na neho alebo aj vyskúšať novú hračku, akú doteraz nemal. Nikdy nemôžete vopred vedieť, čo zaujme jeho pozornosť.

Akému darčeku sa teší malé dieťa?

Vo veku dvoch alebo troch rokov je kúzlo Vianoc prenikavejšie, dieťa po ňom túži, pretože chce zažiť zázrak. Ak pred ním zostanú prípravy na Vianoce tajomstvom, môžu byť pre neho skutočným prekvapením. V tomto období sa už začína zaujímať o dianie, môže stráviť deň aktívnejšie alebo pokojnejšie, hlbšie pozorovať čo sa deje okolo. Vianočný darček môže byť šanca na vyskúšanie niečoho úplne nového.

vláčik lego duplo

Lego DUPLO Number Train

 • Skutočne aktívne začína byť dieťa staršie ako jeden rok, kedy ho upútajú hry na podporu pohybu. Medzi takéto hry patria pomôcky na chodenie, hračky na ťahanie, tlačenie a kotúľanie, ale veľkú radosť môžete urobiť aj nafukovacím hopsadlom v tvare zvieratka, ktoré môže dieťaťu prirásť k srdcu, pričom zlepšuje pohybovú koordináciu a odvádza prebytočnú energiu.
 • V tomto veku prichádza čas aj na stavebnice z väčších častí. Lego zaujme pozornosť drobcov dlhé roky, často mobilizuje celú rodinu a nechýba ani v jednej detskej izbe.
 • Ak sa dieťa rado ponára do rôznych logických hier, môžete ho prekvapiť so skvelým hrami na rozvoj pamäte, spoločenskou hrou alebo skladačkou adekvátnou jeho veku.
 • Deti fascinujú aj vozidlá, či už ide o autíčko, autodráhu alebo motorku, loď či lietadlo. Obdarujte dieťa niektorým z vozidiel! Určite ho potešíte, pretože ak sa s nimi rád hrá, nikdy z týchto hračiek nebude mať dosť.


Tip: Prekvapte dieťa pôvabným hojdacím koníkom alebo hojdacím kreslom v tvare zvieratka, ktoré bude nielen rado používať, ale môžu byť aj ozdobou detskej izby.


Darčeky pre deti staršie ako tri roky

 • V tomto období sa dostanú do popredia kreatívne hračky, pretože deti veľmi radi tvoria, najmä ak to môžu robiť spolu s rodičmi, teda s vami. Môžete napríklad spoločne modelovať plastelínu, ale vzrušujúce chvíle môžete zabezpečiť aj nálepkovým albumom alebo vyfarbovaním.
 • Čoraz zaujímavejšie budú aj hračky pomocou ktorých môže dieťa napodobňovať dospelých: napríklad lekárnička, kuchyňa, hračkársky vysávač alebo čistiaca súprava môžu byť pre drobca výbornou súčasťou rolových hier.
 • Ak sa dieťa rado hrá s bábikami, môžete ho prekvapiť kočíkom na hranie, stoličkou na kŕmenie na hranie, nosičom na hranie, ktoré sú zmenšenou replikou tých „skutočných“, ktoré deti milujú. Je to skvelý nápad, ak sa v rodine nedávno narodil súrodenec.
 • Ak sa zaujíma o vlaky, vyberte si veľkolepú vlakovú dráhu a hrajte sa spolu.
 • V tomto veku je drobec pripravený aj na komplikovanejšie logické hry, alebo sa viac zaujíma o spoločenské hry, puzzle.
 • Stavebnice sa môžu stať obľúbenou hračkou aj v prípade, že doteraz jeho pozornosť nezaujali.

autodráha

FISHER-PRICE dráha

Kniha ako darček je dobrým výberom pre dieťa všetkých vekových skupín, má totiž večnú hodnotu. Prezrite si náš výber detských kníh!

Tip: Ak chcete pre svoje dieťa očarujúce slávnostné oblečenie alebo ako prekvapenie pre drobca v rodine, pozrite sa na našu sviatočnú ponuku!

Prekvapenie pre babičku!

Pre starých rodičov sú najvzácnejšie osobné, srdečné darčeky. Bez ohľadu na to, či žijú ďaleko od svojich vnúčat alebo sa s nimi majú možnosť stretávať častejšie. Osobný dar v sebe nesie odkaz „Myslím na teba, si pre mňa dôležitá. Krásna fotografia bábätka alebo odtlačok ručičky alebo nožičky bábätka môže byť pre starých rodičov trvalou spomienkou.

vianoce s dieťaťom


Darčeky pre tehotné mamičky

Ak si práve lámete hlavu nad tým, čím by ste mohli prekvapiť blízku osobu, ktorá práve čaká bábätko, tu je niekoľko nápadov:

Tip: Darčeková karta poteší vždy. Vyberte si našu virtuálnu darčekovú kartu, ktorú môžete pohodlne zakúpiť aj z pohodlia vášho domova.

Sviatky nebudú žiarivejšie kvôli množstvu alebo cene darčekov, ale vďaka tomu, že k výberu pristupujeme s láskou a vzájomnou pozornosťou.

Foto: www.shutterstock.com