Blog o bábätkách

Najlepšie detské filmy pre najmenších a celú rodinu

Najlepšie detské filmy sú zábavné a každý film v sebe nesie určité ponaučenie. Ako si vybrať z obrovskej ponuky? Čo je vhodné pre dieťa a čo naopak nie?

V ponuke najlepších detských filmov nájdete množstvo klasických rozprávok, ktoré by ste si aj vy radi pozreli znova, pretože vám pripomínajú pekné spomienky na vaše detstvo. Rodinné filmy ako Cesta do Avonlea vo vás môžu stále vyvolávať nostalgiu a čoskoro si nájdu svoje obľúbené seriály aj vaše deti. Ako si však vybrať spomedzi najlepších detských filmov? Pre akú vekovú skupinu je daný film určený? Ktorý rodinný film si užijete rovnako ako vaše deti?

Detské filmy: kritéria pri limitovaní času pred obrazovkou

Čas strávený pred obrazovkou je rozdeľujúcou výchovnou otázkou, rovnako ako to, či môže dieťa jesť sladkosti, či aké a koľko hračiek mu povoliť . Oplatí sa prediskutovať tieto témy s partnerom čo najskôr, aby ste vytvorili spoločné zásady, ktoré môžete zdieľať so starými rodičmi a opatrovateľkami, nápomocnými rodinnými príslušníkmi a priateľmi. Dôležité je, aby vaše rozhodnutia rešpektovali aj tí, ktorí sa okrem vás venujú dieťaťu.

  • Niektorí rodičia sa rozhodnú zvoliť úplný zákaz pozerania obrazovky, aby vývoj ich dieťaťa neovplyvňovali nadmerné vizuálne podnety.
  • Druhým extrémom sú tí, ktorí umožňujú deťom neobmedzene sledovať televíziu a rozprávky na ich tabletoch, notebookoch a telefónoch.
  • Do tretej skupiny patria tí, ktorí deťom povoľujú stráviť čas pred obrazovkou, no v rámci určitých vopred stanovených limitov.

Ak má vaše dieťa dovolené pozerať filmy, dbajte na limit strávený pred obrazovkou. Nemalo by totiž v žiadnom prípade ísť o jedinú formu odpočinku dieťaťa, pretože spoločné a samostatné hranie je z hľadiska rozvoja neoceniteľné.

Ak dovolíte dieťaťa pozerať rozprávku, je veľmi dôležité, aby ste filtrovali obsah,ku ktorému bude mať drobec prístup. Duševný svet tých najmenších je ešte veľmi citlivý, treba dbať o to, aby nebol vybraný film príliš strašidelný, resp. aby tí najmenší nevideli niečo, čo je pre nich nestráviteľné. Vekové kategorizácia vám s tým môže pomôcť, no zároveň vám prinášame niekoľko tipov na rozprávku pre vaše dieťa.

rozprávky pre najmenších

Najlepšie detské filmy, rozprávky pre najmenších

Aj keď sa niekedy rodičom sypú na hlavu protichodné rady o limitovaní času pred obrazovkou, v otázke používania médií malými deťmi panuje medzi odborníkmi zhoda. Odporúčajú sa vyhýbať obrazovke do veku 18 mesiacov, no tí najprísnejší by zakázali televíziu pre najmenších do veku 3-4 rokov. Zároveň však odporúčajú rodičom, aby sledovali reláciu s dieťaťom, aby mu pomohli pochopiť a spracovať to, čo vidí na obrazovke.

Ktorý rozprávkový film môžete premietať deťom vo veku od 3 rokov, ak sa rozhodnete, že trochu televíziu povolíte? Medzi najlepšie detské filmy pre najmenších patrí okrem super psíkov Tlapkovej patroly, napríklad aj Včielka Maja a Prasiatko Peppa. Tieto rozprávky neobsahujú násilné scény a zohľadňujú citlivosť najmenších.

Dôležité je mať na pamäti, že by ste nemali sedieť pred obrazovkou príliš veľa, pretože malé deti najviac potrebujú pohyb a hru. Z dlhodobého hľadiska pravidelné sedenie na jednom mieste a sledovanie obrazovky neprospieva ich organizmu, ani nervovej sústave.

Pri výbere medzi rozprávkami je dobré skontrolovať vekové zaradenie a pozerať s dieťaťom iba rozprávku, ktorá je primeraná jeho veku. Na internete nájdete veľa stránok, kde nájdete túto kategorizáciu. Napríklad imdb.com alebo childrenandmedia.org.au

Top 10: Rozprávky do 7 rokov (aj neskôr)

Väčší škôlkari si pravdepodobne poradia aj s dlhším filmom (samozrejme s prestávkami), najmä ak sa dokážu stotožniť s postavami.  Nasledujú tie najlepšie detské filmy – podľa nás! Tie môžu sledovať deti bez ohľadu na ich vek.

Oblačno, miestami fašírky

Usilovný vynálezca vynájde stroj, vďaka ktorému začne padať z oblakov jedlo. To však ešte netuší, že sa veci čoskoro obrátia k horšiemu.

Zvedavý George 

Ted v žltom klobúku je zvláštny zamestnanec múzea, ktorý narazí na Georga, zvedavú opicu, ktorú jej nadšenie často privádza do problémov.

Snoopy a Charlie Brown. Peanuts vo filme

Peanuts filmy sú skvelé, pretože sa nepovyušujú nad deťmi a často sú o tom, že byť dieťaťom je niekedy veľmi ťažké.

Ratatouille

Remy, ktorý je mimochodom potkan, vyniká vo varení. Podarí sa mu uzavrieť nezvyčajné spojenectvo s mladým pracovníkom kuchyne v známej parížskej reštaurácii.

Hľadá sa Nemo

Plachý klaun očkatý Marlin sa vydá zachraňovať svojho syna - Nema, ktorého unesú do Sydney. Pomáhajú mi pri tom priatelia. 

WALL-E

V ďalekej budúcnosti sa malý robot na zber odpadu náhodou vydá na vesmírnu cestu, ktorá by mohla ovplyvniť aj osud ľudstva.

Toy Story - Boj hračiek

Kovboj sa cíti hlboko ohrozený, pretože sa zdá, že nová postavička astronauta ohrozuje jeho pozíciu obľúbenej hračky.

Lilo és Stitch

Stretnutie mladého dievčaťa s najhľadanejším mimozemšťanom v galaxii. Poučenie: každý dokáže milovať, dokonca aj tí najpodivnejší mnísi!

Obľúbené filmy pre deti od 7 rokov

Deti v školskom veku sú už veľmi vnímavé na poučenia, ktoré sa objavujú v detských filmoch. Nasledujúci výber filmov je mimoriadne bohatý na ponaučenia. Všetky vám zo srdca odporúčame, pretože sú mimoriadne obľúbené aj v dospelosti.

V hlave

Tento film je dôležitým „učebným nástrojom“ pre rodičov a učiteľov, ktorí môžu deťom pomôcť naučiť sa zaobchádzať so svojimi emóciami.

Hore

Tento film učí, že život je veľké dobrodružstvo a nikdy nie je neskoro nájsť jeho zmysel a účel.

Ľadové kráľovstvo

Ďalší Disney film, ktorý bude večným favoritom najmä medzi malými dievčatami. Keď ich kráľovstvo uviazne vo večnej zime, nebojácna Anna sa pripojí k ľadovému mužovi Kristoffovi a jeho kamarátovi sobovi, aby našli Anninu sestru, kráľovnú Elzu, a prelomili ľadové kúzlo.

Kung Fu Panda

Po z Kung Fu Panda, snílek sŕkajúci cestoviny musí ukázať svoje pravé ja, aby sa stal Dračím bojovníkom

Coco

Tento film vyjadruje dôležitosť vytrvalosti, tímovej práce a vďačnosti: vážte si svoju rodinu a nasledujte svoje sny!

rodinné filmy

Najlepšie rodinné filmy

Konečne je spolu celá rodina a hľadáte večerný, ktorý je vtipný, milý a aj poučný a hodí sa k pukancom?

Rodinné komédie, ktoré spestria spoločné večery

Vybrať si film, ktorý by vyhovoval očakávaniam celej rodiny, nie je ľahká úloha. Ak si nedáte pozor, hľadanie a vyberanie môže trvať veľmi dlho. Aby sme vám poskytli riešenie na dlhé zimné popoludnia, zúžili sme výber na niekoľko favoritov z oblasti najlepších detských filmov.

Zootropolis: Mesto zvierat 

V meste zvierat musia nováčik policajt zajačik a cynická líška spolupracovať, aby odhalili sprisahanie.

Spievaj

Buster Moon má ešte poslednú šancu získať späť slávu svojho divadla: musí usporiadať najväčšiu spevácku súťaž na svete!