Blog o bábätkách

Najčastejšie príčiny detského plaču

Detský plač je najdôležitejším komunikačným prostriedkom dieťaťa, takže netreba pri plači dieťaťa prepadať panike. Tu je niekoľko užitočných informácií na dekódovanie typov detských plačov.

Počas tehotenstva sa väčšina budúcich matiek snaží pripraviť na narodenie dieťaťa po teoretickej aj praktickej stránke. Krátko po príchode dieťaťa sa však ukáže, že život nefunguje presne tak, ako je to napísané vo veľkej knihe, najmä nie v prípade dojčaťa.

Vtedy sa učenie začína znova od úplných základov. V tomto procese učenia sa, môžu mamičku vystrašiť aj tie najprirodzenejšie situácie, ak neprichádza riešenie. V úlohe rodiča sa často ocitneme zoči-voči s neutíchajúcim dieťaťom, ktorého neustály plač chceme okamžite zastaviť. Avšak nie vždy je na to rýchle a očividné riešenie, ale zúfalstvu sa môžeme vyhnúť, ak si uvedomíme dôvod detského plaču.

detský plač

Plač dieťaťa ako primárny komunikačný prostriedok

Ešte predtým, ako sa do tejto témy ponoríme, objasnime si dôležitý fakt: detský plač je hlavným a inštinktívnym komunikačným prostriedkom dieťaťa, ktorého funkciou je nielen sprostredkovať správu o nepríjemnej situácii, ale aj nadviazať kontakt a vybudovať si s rodičom dôveru. Vždy, keď dieťa plače, chce oznámiť niečo, na čo očakáva reakciu svojho okolia. Plač môže súčasne poukázať na rôzne nepríjemné situácie - hlad, únavu atď. - ale vo vyššom veku dokonca na frustráciu a hnev.

Dekódovanie detského plaču teda poukazuje na základné potreby nielen v dojčenskom veku, dieťa sa neskôr snaží upriamiť pozornosť svojej matky a otca na svoje zložitejšie pocity. Z toho vyplýva, že plač súvisí aj s vekovými charakteristikami. Nie je náhoda, že väčšina psychológov tvrdí, že práve v tomto období si jednotlivec vytvorí vieru v seba samého, že je schopný dosiahnuť svoj cieľ. Z toho vyplýva ďalšia dôležitá otázka: majú pravdu tí, ktorí:

  • po určitom čase nechajú dieťa plakať,
  • alebo tí, ktorí nedokážu nereagovať na detský plač?

Dôležitosť okamžitej reakcie

Navrhujeme, aby ste vždy reagovali na plač dieťaťa, neignorujte to, keď chce dieťa osobitnú interakciu a starostlivosť! Pre zdravý vývoj vzťahu rodič - dieťa je nevyhnutné, aby sa viera dieťaťa vo svet a v ľudí posilňovala už v dojčenskom veku.

Plač dieťaťa teda musí byť vždy sledovaný a zodpovedaný! To neznamená, že takto dokážete ako matka alebo otec vždy nájsť príčinu trpkých chvíľ, ale aspoň poskytnete malému dieťatku oveľa dôležitejšiu vec: budovanie dôvery a bezpečia. Vedomie, že ste nablízku, venujete pozornosť každému malému zvuku, hovoriť s ním a chrániť ho, ako len viete. Táto schopnosť reagovať bude kľúčom k bezpečnému pripútaniu dieťaťa a ovplyvní aj jeho následné budovanie sociálnych vzťahov.

Najbežnejšie typy plaču v dojčenskom veku

Materinské pocity a materinské inštinkty našepkávajú skutočne veľa, ale bohužiaľ neponúkajú riešenie úplne na všetko. Presne taký je aj detský plač, pretože v pozadí môže byť toľko súvislostí, že je lepšie získať informácie z rôznych miest: na jednej strane sa upokojiť ako rodič a na druhej strane byť schopný rozpoznať, kedy potrebujete pomoc pediatra.

plač bábätka

Komunikácia hladu a smädu

Po pôrode má dieťa základnú potrebu, dostať jesť. Mnoho mamičiek sa striktne drží kŕmenia v stanovených časoch, napríklad každé tri hodiny, čo nie je vždy to najlepšie riešenie. Niektoré deti potrebujú viac energie, preto môžu zažiť, že:

  • nepokoj dieťaťa sa po čase zmení na hlasný plač,
  • dieťa vydáva krátke a rytmické zvuky,
  • dieťa mľaská a často berie päsť do úst,

v takomto prípade ho pokojne priložte na prsník. Ak bol príčinou plaču skutočne hlad, dieťa sa na konci kŕmenia úplne upokojí.

Potreba spojenia

Bábätká často začnú plakať, aj keď chcú byť so svojimi rodičmi, ak túžia po maznaní, objatí.

Ak si po prebudení všimnete, že drobec spočiatku iba kňučí a potom začne plakať, je takmer isté, že túži po blízkosti.

Nadmerné stimuly

Je prirodzenou vlastnosťou dnešného sveta, že obrovské množstvo okolitých stimulov zaťažuje nervový systém. To je náročné a vyčerpávajúce aj pre dospelého, nieto pre vyvíjajúce sa dieťa.

Ak si všimnete, že vaše dieťa plače a neupokojí sa ani potom, čo ho nakŕmite, a aj večer sa ťažko upokojí, s najväčšou pravdepodobnosťou bolo vystavené toľkým vonkajším (nespracovaným) vplyvom počas dňa, že ich  akumulácia spôsobila preťaženie.

Tomuto procesu sa samozrejme nedá úplne zabrániť, ale stojí za to venovať pozornosť hluku v pozadí.

Únava alebo nedostatok pozornosti

Novorodenec nedokáže v prvých týždňoch svojho života zostať dlho bdelý, stačí iba polhodina alebo hodina na úplné vyčerpanie. Zaspávanie však nemusí prebehnúť samé, pretože nedokáže vylúčiť svoje okolie, a preto začne nespokojne plakať. Plač dieťaťa v dôsledku únavy má charakteristické ďalšie znaky, ako je zívanie alebo šúchanie očí.
V takýchto prípadoch mu môžete pomôcť zaspať hojdaním, hladením alebo dokonca iba svojou prítomnosťou!

Bolesť bruška

V dojčenskom veku je najčastejšie plač spojený s bolesťami bruška. Vďaka stále sa vyvíjajúcemu tráviacemu systému musí organizmus detí čeliť mnohým vplyvom. Musia si súčasne uvedomiť nepohodlie spojené s brušnými ťažkosťami a zároveň upozorniť na skutočnosť, že sa nemajú dobre.

Plač od bolesti je jedným z najtrpkejších a najhlasnejších druhov plaču. Je to podobné ako vyjadrenie pocitu hladu, ale od toho to stálejšie a srdcervúcejšie. Medzi typické príznaky bolesti bruška patrí vyťahovanie nôh až k brušku, vtiahnutie bruška.

V tomto prípade je potrebná veľká ostražitosť, pretože existuje niekoľko druhov bolesti brucha, ktorých závažnosť sa tiež líši. V prípade silných a intenzívnych kŕčov v žalúdku (odborne povedané kolika) je zvuk stále ostrejší - v takom prípade určite navštívte pediatra!

Obdobie prerezávania zúbkov

Obdobie prerezávania zúbkov je pre dieťa aj rodičov obdobie veľkej skúšky. Existuje niekoľko zjavných znakov prerezávania zárodkov zubov, z ktorých najbežnejšie sú neustále nutkanie na žuvanie, zvýšené slinenie alebo opuch ďasien. Takže ak si všimnete, že vaše dieťa hryzie všetko, čo má na dosah ruky a šaty má často zaslinené, môžete sa s najväčšou pravdepodobnosťou pripraviť na to, že sa mu prerezávajú zúbky a najcharakteristickejším príznakom tohto procesu je plač.

Dieťa v tejto životnej etape veľmi a neutíšiteľne plače. Nechápe, čo sa s ním deje, a tiež ho trápi bolesť, ktorá nechce utíchať. Chce tým vyjadriť, že s ním nie je niečo v poriadku, čo komunikuje nezastaviteľným vzlykaním.

Pre každého rodiča je srdcervúce vidieť a počuť utrpenie dieťaťa, preto sa oplatí zaobstarať si:

  • hryzátko a/alebo masírovač ďasien na prst, ktorý pomáha upokojiť ďasná a eliminovať svrbenie –,
  • ak je to potrebné, môžete skúsiť použiť aj chladiace a anestetické gély.

Tip: Tip: Ak si chcete prečítať viac o prerezávaní zúbkov, môžete si prečítať náš článok: Známky, príznaky a liečba detských zubov.

Je čas na výmenu plienky

Potrebu prebaľovania je väčšinou cítiť okamžite, ale ak nie sme blízko drobca, dieťa sa začne krútiť a nespokojne plakať.

Čím neskôr ho zbavíme tohto nepohodlného pocitu, plač vyvrcholí vzlykmi a je sprevádzaný radom vzrušených pohybov. V takom prípade je takmer isté, že malému dieťaťu vadí predovšetkým hygiena. Dobrou správou je, že problém je možné okamžite vyriešiť výmenou plienky, čím jednoducho ukončíte bezuzdné vzlyky.

Pocit nepohodlia

Vo väčšine prípadov malé dieťa zasiahne všetko spontánne. Takto môžu byť zdrojmi pocitu nepohodlia nielen plná plienka, ale môže byť ovplyvnené aj náhlym „závanom zimy“ počas výmeny plienky. Ale inak dieťa signalizuje aj opačný prípad, teda, keď mu je teplo.

Ak ste si prešli všetky základné otázky „prečo dieťa plače“ a nenašli ste odpoveď, skúste sa zamyslieť nad možnosťami, ktoré sú prirodzené, ale často sú prehliadané!

Tipy na upokojenie dieťaťa

Všeobecne existuje veľa druhov detského plaču a ešte sme ani nehovorili o jednotlivých prípadoch. Po pôrode a počas dní strávených v nemocnici sa čoskoro ukáže, či je vaše dieťa je skôr plačúce  alebo pokojné dieťa.

Táto vlastnosť je individuálna u každého novorodenca, takže ak vaša dcéra/synček plače priemerne a zreteľne viac ako jeho rovesníci, je to jednoducho jeho osobnosťou. Preto sa kvôli neustálemu plaču nemusíte zakaždým báť. Existuje však niekoľko jednoduchých, ale skvelých tipov, ktoré pomôžu bábätko upokojiť:

  1. Evokujte pocit bezpečia v maternici - zaviňte bábätko do perinky alebo použite nosič alebo klokanku! Takto bude dostatočne blízko k vám, aby sa cítilo bezpečne, ale stále môže pohybovať končatinami! Touto metódou môžete poskytnúť všetko potrebné, na čo je bábätko počas deviatich mesiacov v brušku zvyknuté: biele zvuky (zvuky/dunenie, ktoré evokujú maternicu), „dunenie“ v dôsledku pohybu, telesné teplo.

  2. Zabezpečte dieťaťu novú polohu! Hojdanie je osvedčený proces, ktorý vytvára bezpečnosť, ale nie vždy pomáha. Dieťa môže počas dojčenia prehltnúť veľa vzduchu, čo môže spôsobiť bolesti bruška. V takom prípade skúste položiť drobca na svoje predlaktie tváričkou smerom dole! Takto sa môže rýchlejšie zbaviť nepríjemnému pocitu a následne sa opäť stane vyrovnaným.

  3. Upokojte ho silou vášho dotyku! Materský dotyk dožičí vášmu dieťaťu pokoj nielen v dojčenskom veku. Jemné pohladenie po chrbte alebo brušku má vždy „liečivú silu”, stupňuje a poskytuje spoločné intímne chvíle.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com