Blog o bábätkách

Mylné predstavy o dojčení: namiesto mýtov užitočné rady

V povedomí ľudí koluje o dojčení množstvo dezinformácií, ktoré môžu nastávajúce mamičky zmiasť. Ako tieto informácie filtrovať? Najčastejšie mylné predstavy o dojčení.

Pre mnohé prvorodičky predstavuje dojčenie veľkú záhadu. Dôvodom je najmä množstvo dostupných informácií na internete a v médiách, z ktorých niektoré môžu u čerstvých rodičov vyvolať úzkosť. V tomto článku sa budeme snažiť odhaliť mýty spojené s dojčením a veríme, že vyvrátime niektoré mylné predstavy.

Dojčenie novorodenca: keď nastanú ťažkosti

Stačí, ak mamička spomenie, že dojčí a zrazu má každý na dojčenie svoj názor alebo radu. Hoci priatelia a príbuzní dávajú svoje rady väčšinou v dobrej viere, niekedy aj napriek tomu poskytujú nesprávne informácie - niekedy sa tieto informácie prenášajú z generácie na generáciu.

Častým mýtom je napríklad to, že je dojčenie jednoduché. Hoci ide o biologicky prirodzený proces, dojčenie je v skutočnosti naučené správanie. Ako každá nová zručnosť, aj dojčenie si môže vyžadovať čas, prax, trpezlivosť a vytrvalosť. To však môže byť niekedy pomerne frustrujúce. V popôrodnom období, ktoré je z emocionálneho hľadiska mimoriadne krehké, je oveľa ťažšie riešiť problémy. Dojčenie sa však časom a (v prípade potreby) s odbornou pomocou stáva jednoduchším.

Aké sú najčastejšie mylné predstavy o dojčení?

Tvorba materského mlieka počas tehotenstva

Produkcia materského mlieka sa začína v mliečnych žľazách od 16. týždňa tehotenstva, aby matka mohla po pôrode kŕmiť svoje bábätko materským mliekom. Keďže sa zväčšuje veľkosť mliečnych žliaz, prsia sú oveľa opuchnutejšie. Počas tehotenstva, zvyčajne v poslednom trimestri, môžu dochádzať k samovoľnému úniku mlieka z prsníka, čo je úplne prirodzený jav. V skutočnosti to naznačuje, že telo nastávajúcej matky je pripravené kŕmiť bábätko.

Fakty a mylné predstavy v počiatočných fázach dojčenia

Bezprostredne po pôrode sa môže zdať, že sa tvorba mlieka nespustila a v prsníkoch nie je nič pre novorodenca, čo môže matku zneistiť. V prsníku sú síce len 1-2 kvapky materského mlieka, no aj tie naplnia bruško novorodenca. Každá kvapka kolostra alebo tzv. prvotného materského mlieko je poklad, pretože je okrem iného plné protilátok, ktoré chránia zdravie drobca.

Na čo by ste si ešte mali dávať pozor, ak dojčíte prvýkrát?

  • Takmer u každej matky sa produkuje správne množstvo materského mlieka pre dojča, takže ak budete počujete, že ženy vo vašej rodine s tým mali vždy problémy, nemusíte to brať za hotovosť. Pri správnom prikladaní k prsníku a častom dojčení podľa potreby budete mať dostatok materského mlieka pre dieťatko. Podľa doterajšej praxe mamičky dojčili každé 3 hodiny a začali prikrmovať skôr, preto sa nemožno čudovať, že mali menej mlieka.
  • Bolesť bradaviek a prsníkov je na začiatku bežné, ale nemusí byť neznesiteľné. Príroda vytvorila dojčenie tak, aby sa cítil dobre mamička aj dieťa. Keď je všetko v poriadku, telo zaplavia hormóny, ktoré prispievajú k relaxácii a vytváraniu puta mdzi matkou bábätkom. Bolesť má opačný účinok: napĺňa telo stresovými hormónmi.

Prvé dni môžete pociťovať mierne nepohodlie, no ak máte už vopred strach z kŕmenia bojíte a máte bolesť, oplatí sa vyhľadať kvalifikovanú laktačnú poradkyňu, ktorá vám ukáže, v čom môže byť chyba. Ak problém odstránite, dojčenie bude príjemným a dobrým zážitkom.

  • Možno ste už veľa počuli o príprave prsníkov na dojčenie, kedy je napríklad potrebné pretrieť bradavky uterákom alebo zubnou kefkou, aby sa tak bradavky pripravili na prichádzajúcu úlohu dojčenia. Pravdepodobne nemusíme hovoriť, že tejto rade sa treba zďaleka vyhýbať, pretože si tým spôsobíte len zbytočnú bolesť a zranenie, nehovoriac o tom, že ústa bábätka nie sú ako hrubý uterák.

Náhrdelník z materského mlieka ako spomienka na dojčenie.

Ktoré rady môžu byť užitočné, a ktoré naopak úplne zbytočné?

Na internete môžete nájsť množstvo dobrých tipov, napríklad polohy pri dojčení, ktoré musíte testovať na vlastnej koži. Pri silnom reflexe alebo po cisárskom reze určite pomôže napríklad dojčenie v polohe ležmo. Správne dojčenie je tiež potrebné trénovať, aby ste si vy a vaše dieťa vytvorili bežné rutiny. Ale ako je to s časmi dojčenia s odsávania? Aké mýty boli v posledných desaťročiach vyvrátené?

  • Každé 3 hodiny a dieťa byť dieťa dojčené len 20 minút.

Už od samotného začiatku je dôležité, aby mohlo dieťatko sať podľa potreby. Zo znamená to, že keď dieťa dá najavo svoj hlad, treba ho nakŕmiť a nechať ho na prsníku tak dlho, ako chce. Novorodenci si žiadajú materské mlieko 10 až 12-krát denne a ich dojčenie trvá zvyčajne až hodinu.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac o dojčení, prečítajte si náš blogový článok Tajomstvo úspešného dojčenia!

  • Po každom dojčení je potrebné odsávať, aby ste mali dostatok materského mlieka.

V skutočnosti sa vytvorí toľko materského mlieka, koľko bábätko potrebuje, ak môže byť dieťa dojčené podľa potreby. Okrem správneho prikladania bábätka k prsníku si dieťa doslova „vyrába“ správne množstvo na základe princípu ponuka-dopyt, takže sa možno vyhnúť bežnému odsávaniu. (Z viacerých dôvodov sa môže stať, že budete musieť materské mlieko odsávať. Ďalšie informácie nájdete v časti Akú odsávačku mlieka si kúpiť? Návod na odsávanie mlieka.)

Tip: Ak tvar vašej bradavky nie je ideálny na dojčenie, oplatí použiť formovače prsných bradaviek. V nasledujúcom článku nájdete všetky dôležité informácie týkajúce sa tejto témy: Chrániče prsných bradaviek alebo formovače prsných bradaviek? - Čo potrebujete? Ako sa používajú?

Pre koho je dobré dojčenie v ľahu?

Ďalšie časté mylné predstavy o dojčení

Ako je to s náhradou tekutín, užívaním liekov počas dojčenia a chorobami? Ako by sa mala dojčiaca matka stravovať?

  • Počas dojčenia by nemala matka užívať lieky.

Existujú lieky, ktoré je možné užívať aj počas dojčenia. Určite sa poraďte so svojím lekárom a ak je to možné, požiadajte o lieky, ktoré môžete užívať aj počas dojčenia.

  • Matka by nemala dojčiť, ak je chorá alebo má horúčku.

V závislosti od typu ochorenia môže matka obvykle pokračovať v dojčení, aj keď je chorá. Treba zabezpečiť správnu liečbu, dostatok odpočinku, príjem tekutín a zdravé stravovanie. V mnohých prípadoch horúčky, vírusových ochorení a prechladnutia dostáva protilátky, ktoré produkuje telo matky aj bábätko, čo buduje jeho vlastnú obranyschopnosť a imunitný systém.

  • U dojčených deti je potrebné dopĺňať tekutiny.

Keďže materské mlieko obsahuje vysoké percento vody, dojčiace dieťa dostane správne množstvo tekutín, takže počas prvých šiestich mesiacov nepotrebuje vodu navyše. Plienka plná moču 5-6-krát denne je vynikajúcim znakom toho, že sa do tela bábätka dostáva dostatok tekutín.

  • Matka by sa mala počas dojčenia vyhýbať niektorým potravinám.

Tak ako u všetkých ostatných, aj cieľom dojčiacich matiek je vyvážená strava, čo znamená, že väčšinou nie je potrebné meniť svoje stravovacie návyky. Bábätká si totiž od času stráveného v brušku zvykajú na matkine stravovacie návyky. Ak spozorujete, že vaše dieťa nereaguje dobre na niektoré potraviny, oplatí sa ich na chvíľu vynechať a problém konzultovať so svojím lekárom.

Ako vidíte, mylné predstavy o dojčení sú veľmi časté a môžu ovplyvniť nastávajúcu mamičku v tehotenstve, aby sa rozhodla, či chce po pôrode vôbec dojčiť. Vždy sa oplatí počúvať materinský inštinkt a ak máte otázky, vypočuť si profesionálov so znalosťami a skúsenosťami.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com