Blog o bábätkách

Materské mlieko je najprospešnejšie pre bábätko aj pre našu planétu

O dôležitosti dojčenia sa veľa nehovorí. Ale každý rok sa vyhradzuje týždeň, kedy sa venuje na celom svete venuje osobitná pozornosť.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila prvýkrát 1. augusta za Svetový deň dojčenia v roku 1992. V roku 1993 sa k tejto iniciatíve pripojilo aj Slovensko a týmto dňom sa každý rok začína Svetový týždeň dojčenia.

Účelom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o dôležitosti dojčenia. Dojčenie je koniec koncov jednou z najlepších investícií nielen vďaka pozitívnym zdravotným účinkom na dieťa, ale aj na matku, a ešte sme nehovorili o výhodách na životné prostredie.

dojčenie

Materské mlieko je prirodzený zdroj výživy

Koordináciu udalostí svetového týždňa má pod záštitou World Alliance for Breastfeeding Action (WABA). Každý rok si vyberajú tému, okolo ktorej sa vytvorí slogan, ktorý znie tento rok nasledovne: Podporujme dojčenie pre zdravšiu planétu. Zdravie Zeme ovplyvňuje spôsob kŕmenia bábätiek. Materské mlieko je prírodná obnoviteľná potrava, ktorá sa dostane k dieťaťu bez odpadu, straty alebo balenia. Materské mlieko ako prvé jedlo v našom živote je nesmierne dôležitým prvkom trvalo udržateľného fungovania potravinového systému. Je zodpovednosťou nás všetkých, aby sme určili, koľko ekologickej stopy zanecháme, a máme nespočetné príležitosti na jej zníženie. To zahŕňa aj spôsob, ako kŕmime naše dieťa.

Podporuje zdravie nášho drobca

Výberom dojčenia robíme všetko, čo je v našich silách, nielen pre zdravie našej planéty, ale aj pre zdravie dieťaťa, keďže dojčenie nielen zaisťuje optimálny vývoj dojčiat, ale tiež posilňuje vzťah s matkou. Materské mlieko je živá látka, ktorá nie je len potravou ale má pozitívny vplyv aj na dlhodobé zdravie. Podporuje ešte nevyvinutý imunitný systém bábätiek. Protilátky materského mlieka majú úlohu pri zabíjaní patogénov. Črevná flóra dojčených bábätiek inhibuje rast baktérií spôsobujúcich ochorenie. Dojčenie tiež znižuje riziko vzniku niekoľkých neskorších chorôb (napr. zápal stredného ucha, choroby dolných dýchacích ciest, zubný kaz). Materské mlieko „funguje“ zázračne, pretože sa neustále mení podľa potrieb bábätka: napríklad vo veku približne šiestich mesiacov sa hladiny protilátok zvyšujú. V tomto veku je ochrana veľmi dôležitá, pretože dieťa čoskoro začne liezť a všetko si začína brať do úst.

Nezabúdajme, že pozitívne vplýva aj na mamičku: dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov a vysokého krvného tlaku.

kojenie

Čo napomáha dojčeniu?

Pevným základom je odhodlanie, osvojenie si potrebných informácií a podpora pri dojčení.

  • Prvá hodina života hrá veľmi dôležitú úlohu. Neporušený čas strávený s matkou po narodení má cenu zlata, preto sa nazýva aj zlatou hodinou. V ideálnom prípade bábätko začne samostatne sať a telo a duša odpočíva po únavnej ceste.
  • Počas prvých šiestich mesiacov sa odporúča dojčenie výhradne podľa potrieb bábätka.
  • Po šiestich mesiacoch sa odporúča popri prikrmovaní pokračovať aj s dojčením do veku dvoch rokov bábätka alebo ešte ďalej.

Čo uľahčuje dojčenie?

Existujú prístroje, ktoré počas dojčenia výrazne uľahčujú každodenný život. Či už ide o vankúš na dojčenie alebo kreslo na dojčenie, ktoré poskytuje pohodlie a správnu polohu dojčenia, podprsenku alebo tričko na dojčenie, ktoré je nielen pohodlné, ale aj praktické na nosenie. Môže to znamenať skutočne veľa, pretože dojčenie viackrát za deň bude súčasťou vášho života po celé mesiace (v najlepšom prípade) a úspech dojčenia môže závisieť od toho, koľko času trávite kŕmením.

dojčiť

Príliš veľa alebo príliš málo?

Najčastejšie problémy sú, ak má mamička pre svoje bábätko príliš málo materského mlieka alebo, respektive ak má príliš veľké množstvo materského mlieka a prsia sa preťažia. To je nebezpečné, pretože to môže ľahko viesť k zápalu prsníka.

  • Ak materské mlieko nestačí: V tomto prípade sa oplatí prikladať bábätko na prsník častejšie, pretože v tomto prípade sa vyrobí viac a vytvorí sa rovnováha medzi ponukou a dopytom. Môžete tiež zvýšiť produkciu mlieka s väčším odpočinkom, väčším príjmom tekutín a stimulanciami mlieka.
  • Ak je materského mlieka príliš veľa: Pravidelné, časté vyprázdňovanie prsníkov je v tejto situácii kľúčové. V takom prípade môže tiež pomôcť časté dojčenie dieťaťa a/alebo zabezpečiť odsávanie mlieka. Medzi odsávačkami materského mlieka nájdete ručné aj elektrické zariadenia.

Existujú prístroje, ktoré vám môžu pomôcť aj s ďalšími problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri dojčení. Napríklad v prípade vpadnutých bradaviek, formovače bradaviek alebo prístroj na dojčenie môžu poslúžiť v rôznych situáciách a problémoch. Ide o príklady, ak je dieťa predčasne narodené alebo adoptované, respektíve ak zvažuje obnovenie dojčenia.

Vyššie uvedené informácie sú len niekoľko príkladov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas dojčenia. Ak potrebujete pomoc alebo nepociťujete istotu, nevzdávajte sa predčasne! Nájdite si odborníka na podporu dojčenia, s ktorým nájdete spoločné riešenie! Snažte sa, aby bolo vaše dojčenie úspešné!

Ďalšie články v tejto téme: 

Tajomstvo úspešného dojčenia

Chrániče prsných bradaviek alebo formovače prsných bradaviek? - Čo potrebujete? Ako sa používajú?

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com