Blog o bábätkách

Kurz prvej pomoci bábätku – Bezpečnosť bábätka 3. časť

V rámci kurzu prvej pomoci bábätku sa môžete naučiť oživiť bábätko a všetky dôležité informácie v prípade núdzovej situácií. Bezpečnosť bábätka 3. časť.

Rodičia neradi myslia na situácie, kedy sa ich dieťa môže dostať do ohrozenia života. Ak sa však naučíte poskytnúť prvú pomoc, získate sebadôveru, vďaka ktorej budete môcť v prípade potreby pomôcť svojmu dieťatku.

Prečo je dôležité absolvovať kurz prvej pomoci bábätku?

Prvá pomoc je okamžitá pomoc osobe, ktorá je zranená, utrpela nehodu alebo sa dostala do núdzovej zdravotnej situácii. Či už ide o dojča, dieťa alebo dospelú osobu, ktorá potrebuje starostlivosť, cieľom prvej pomoci je udržať pacienta nažive a chrániť ho pred ďalším zranením.

Kurz prvej pomoci bábätku

Jednodňové kurzy prvej pomoci bábätku prevedú rodičov informáciami, ktoré môžu byť užitočné pri všetkých druhoch núdzových situácií.

Kurz prvej pomoci bábätku je užitočný nielen pre rodičov a tehotné páry pripravujúce sa na pôrod, ale aj pre starých rodičov, rodinných príslušníkov a opatrovateľky.

Prvky záchranného kurzu pre novorodencov a deti

Prostredníctvom teoretického a praktického kurzu môžete získať niektoré zo zručností, ktoré môžete kedykoľvek potrebovať pri riešení potenciálnej núdzovej situácie v nasledujúcich prípadoch:

 • dusenie;
 • respiračné zlyhanie, zástava srdca (resuscitácia);
 • vysoká horúčka a febrilné kŕče;
 • záchvaty;
 • poranenie hlavy;
 • popáleniny;
 • závažná alergická reakcia;
 • cudzie teleso v dýchacích cestách (odstránenie);
 • silné krvácanie a krvácanie z nosa;
 • astmatický záchvat;
 • meningitída;
 • zlomeniny kostí, vyvrtnutia a natiahnutia.

Kroky v resuscitácii dojčiat

U novorodencov a dojčiat môže monitor dychu indikovať, že bábätko nedýcha. Čo robiť v takýchto prípadoch?

 1. Uistite sa, či bábätko reaguje, je bdelé a dýcha. Skontrolujte farbu pleti – ak je ružová, pery sú červené, pravdepodobne ide o „falošný poplach“. Pri problémoch s dýchaním je farba pokožky sivasto bledá alebo fialová (cyanotická), najmä v okolí úst.
 2. V prípade nehybnosti prebuďte bábätko ľahkým trením a kožnými stimulmi, aby ste znovu naštartovali dýchanie!
 3. Ak ste sami, začnite ihneď s resuscitáciou, ak je niekto pri vás, požiadajte ho, aby ihneď zavolal zachránku!
 4. Položte dieťa na pevný, rovný a tvrdý povrch a uvoľnite hrudník.
 5. Skontrolujte ústa bábätka, či nie sú prekážky v dýchacích cestách, ako je jedlo, zvracanie alebo cudzie predmety. Na otvorenie dýchacích ciest umiestnite hlavu do neutrálnej polohy (hlavu rovno, zviera mierne zdvihnite).
 6. Ak sú dýchacie cesty otvorené, skontrolujte dýchanie. Sledujte pohyb hrudníka, počúvajte zvuky dýchania, snažte sa cítiť jeho dych!
 7. Ak nie sú žiadne známky dýchania, je potrebné začať s umelým dýchaním. Hlavičku dieťatka držte tak, aby dýchacie cesty zostali priechodné, dbajte na to, aby brada neklesla! Zhlboka sa nadýchnite a zatvorte ústa a nos dieťaťa svojimi ústami! Jemne vdychujte vzduch do pľúc a sledujte, či sa hrudník drobca dvíha! Najprv vykonajte 5 výchnutí a zároveň sledujte cestu vzduchu, aby ste zistili, či je proces efektívny!
 8. Skontrolujte funkciu srdca a krvný obeh dieťaťa. Dokazujú ich akékoľvek známky života, ako je plač, kašeľ, čkanie alebo pohyb končatín.
 9. Ak dieťa nejaví známky života, mali by ste začať stláčať hrudník dvoma vystretými prstami. Dôležité je, aby bábätko ležalo na tvrdom povrchu a malo voľný hrudník. Aplikujte tlak 1-2 cm pod čiaru spájajúcu bradavky v strede hrudníka, na hrudnú kosť! Vykonajte 30 stlačení bez prerušenia pri 2 tlakoch za sekundu do hĺbky približne jednej tretiny celkového prierezu hrudníka.
 10. Následne pokračujte v umelom dýchaní ústami, tentokrát však už len 2x vdýchnie vzduch vyššie opísanou technikou. Po 2 vdýchnutiach by malo nasledovať opäť 30 stlačení hrudníka, potom opäť po 30 vdychoch, opäť 30 stláčaní hrudníka striedavo rýchlo za sebou až do príchodu záchranky! Ak ste sami, po minúte oživovania zavolajte záchranku a potom pokračujte v opísanom postupe, kým sa po núdzovom volaní neobjaví pomoc! Aj počas telefonátu je potrebné pokračovať v stláčaní hrudníka rukami – v rovnakom tempe a hĺbke ako dovtedy.

Kurz prvej pomoci bábätku

Chcete sa dozvedieť viac o monitoroch dychu? Užitočné informácie si môžete prečítať v našom článku Aký monitor dychu si kúpiť? Bezpečnosť bábätka 2. časť.

Je dobré mať doma aj v aute dobre vybavenú lekárničku s príslušenstvom pre novorodencov. Sada by mala obsahovať napríklad detský teplomer a antipyretikum vhodné pre deti, no je veľmi dôležité uložiť výbavičku mimo dosahu drobca.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com