Blog o bábätkách

Kúpanie novorodencov

Kúpanie novorodenca je dôležitým pilierom starostlivosti o bábätko. Ak si pred kúpaním bábätka všetko vopred prichystáte, prebehne kúpanie bábätka bez problémov.

Kúpanie bábätka môžeme zaradiť medzi úlohy, ktorých sa väčšina začínajúcich rodičov stráni. Nevedia, ako sa správne drží bábätko počas kúpania, v akom poradí je potrebné umyť jednotlivé časti malého telíčka, respektíve čo všetko je potrebné ku kúpaniu novorodenca? S týmto článkom by sme chceli poskytnúť trochu odvahy tým, že vám povieme všetky informácie, ktoré je potrebné vedieť u kúpaní novorodencov. Ale poďme pekne od začiatku a pozrime sa, aké veci potrebujeme na kúpanie bábätka.

Veci potrebné na kúpanie bábätka

Kúpanie bábätka v prvých týždňoch nie je vôbec dlhá procedúra, pretože samotné kúpanie vám zaberie pár minút. Hoci ide o krátku chvíľu, novorodenec sa ocitne v novej situácií a nevie, čo sa s ním v skutočnosti deje. To u neho môže vyvolať pocit nepokoja, čo vám samozrejme dá najavo formou plaču. (Aj) v tejto situácií sa snažte vytvoriť pocit bezpečia. Preto sa snažte počas kúpania vyžarovať pokoj. V prvom rade sa neznervózňujte a neponáhľajte sa!

V záujme pokojného kúpania bábätka si musíte všetko vopred pripraviť, aby ste mali všetko v po ruke. Pri kúpaní bábätka a následnom obliekaní budete potrebovať:

Teraz už viete, čo všetko budete potrebovať na kúpanie bábätka, môže prísť na rad ďalší krok, aké podmienky musíte zabezpečiť?

Všetko o kúpaní bábätka

Hoci kúpanie bábätka nie je komplikovaná záležitosť, pre začínajúcich rodičov ide o neznámu situáciu. A zvyčajne sa bojíme od všetkého neznámeho. Ak venujeme pozornosť základným záležitostiam, tak to bude pre vás detská hračka. Aby sme vám pomohli, zhromaždili sme pre vás všetky informácie, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Určite máte veľa otázok spojených s kúpaním vášho bábätka. Tu je niekoľko príkladov:

 • aká by mala byť teplota vody na kúpanie,
 • koľko vody na kúpanie napustiť,
 • koľko stupňov by malo byť v kúpeľni,
 • ako držať dieťa počas kúpania,
 • koľko času by malo trvať kúpanie,
 • čo treba umyť a pod.

Ak si prečítate tento článok, dostanete odpovede na všetky typické otázky spojené s kúpaním bábätka.

kúpanie bábätka

Teplota vody na kúpanie

Pokožka bábätiek, najmä pokožka novorodencov je mimoriadne citlivá, takže pre nich nie je dobrá ani príliš horúca, ani príliš studená voda. Teplotu vody neupravujte podľa vlastných potrieb! Ideálna teplota vody na kúpanie vášho dieťaťa je 36-37 stupňov Celzia.

A chcete ísť na istotu, tak si môžete v obchode vybrať spomedzi teplomerov do vody, ktoré vám pomôžu nastaviť správnu teplotu vody na kúpanie. Digitálne teplomery do vody sú o niečo drahšie ako tradičné teplomery do vody, ale na oplátku dokážu merať rýchlejšie a niektoré typy sú vybavené svetelnou indikáciou, ktorá signalizuje, ak voda nedosiahla správnu teplotu.

teplomer do vody

Alecto teplomer do vody

Ak nechcete používať teplomer do vody, môžete sa spoľahnúť aj na svoj lakeť alebo zápästie. Keďže je na týchto častiach tela pokožka tenšia, budete môcť určiť teplotu vody. Pri ideálnej teplote vody na kúpanie nebudete mať na lakťoch a zápästiach pocit tepla ani chladu.

Množstvo vody na kúpanie

Ako dospelí sme si zvykli púšťať do vane veľa vody, aby sme sa do nej mohli dôkladne ponoriť. To však nie je potrebné pri kúpaní bábätiek, úplne postačuje 5-10 cm vody na kúpanie. V prvých týždňoch a mesiacoch nebude tráviť dieťa veľa času vo vode na kúpanie, preto sa neoplatí napúšťať veľa vody.

Dôležité! Počas kúpania nikdy nenechávajte svoje dieťa bez dozoru! Rovnako ako pri prikrmovaní je zlatým a zároveň najdôležitejším pravidlom aj pri kúpaní, že dieťa by sa počas kúpania nemalo nikdy nechať osamote!

Tiež musíme dbať o to, aby pahýľ pupka neprišiel do kontaktu s vodou! Kým pahýľ neodpadne a úplne sa nezahojí, dovtedy by nemal prichádzať do styku s vodou. Preto by mala byť hladina vody taká vysoká, aby nedosahovala páhyľ.

Teplota v kúpeľni

Nadmerné kolísanie teploty nie je pre dieťa dobré. Ak je kúpeľňa veľmi teplá a po kúpaní vezmete dieťa do oveľa chladnejšej miestnosti v byte, môže ľahko prechladnúť.

Aby ste tomu zabránili, najlepšie je udržiavať teplotu v kúpeľni okolo 24-26 stupňov Celzia, kým sa dieťa kúpa, teda približne rovnakú ako je teplota v miestnosti, kde dieťa prebaľujete, prezliekat svoje bábätko.

Čas kúpania novorodenca

Opäť je dôležité nevychádzať z toho, koľko času chcete stráviť vo vani plnej teplej vody vy. Kúpanie novorodenca by malo trvať len niekoľko minút. Novorodenci majú citlivú pokožku, ktorú by mohla voda počas dlhého kúpeľa vysušiť. A keď nad tým premýšľate, uvedomíte si, že sa vlastne zašpinia len niektoré časti tela.

kúpanie novorodenca

Niekoľko týždňov, mesiacov po narodení, keď sa začnú plaziť a skúmať svet, už má zmysel kúpať dieťa dlhšiu dobu, ale dovtedy je špina, ktorá by sa mala z nich umyť, minimálna.

Pravidelnosť kúpania

Kúpania bábätka je vo väčšine rodín dennou rutinou. Ale skutočne je potrebné kúpať bábätko každý deň? Odpoveď je: nie! Môže sa to zdať ako veľmi ostré vyhlásenie, preto vám to v skratne trochu objasníme.

Pravidelné denné kúpanie je potrebné od chvíle, kedy sa začne dieťa počas dňa viac špiniť. V prvých týždňoch, mesiacoch ešte nie je dieťa také atívne, aby sa muselo kúpať kvôli tomu, že sa zašpiní. Samozrejme to neznamená, že nemusíte dbať o čistotu bábätka! Vždy je potrebné dbať o čistotu citlivých miest (pohlavné orgány, zadoček) a ich okolie. Tvár, krk a ruky sú tiež časti tela, ktoré musíme umývať pravidelne, každý deň. Okrem toho však novorodenec v zásade ešte nie je tak špinavý, že by sa musel denne kúpať v lekárskom zmysle, berúc do úvahy hygienické hľadiská.

Takže kúpať bábätko každý deň alebo nie? Neurobíte žiadnu chybu, ak budete kúpať dieťa každý deň, pretože je to súčasť vytvorenia každodennej rutiny. Ale je dobré vedieť, že v novorodeneckom veku približne do 6 mesiacov nie je potrebné každodenne kúpať celé telo bábätka. Pravidelnú, dennú hygienu si vyžadajú len určité časti tela, naprílad tvár, krk, ruky, pohlavné orgány a zadoček.

Na otázku kedy treba kúpať bábätko je potrebné venovať pozornosť, keď je pokožka bábätka príliš citlivá. V takomto prípade je skutočne lepšie, ak budete šetriť pokožku novorodenca a nebudete každý deň kúpať celé telo bábätka, ia potrebné časti tela.

Držanie bábätka počas kúpania

Ak kúpete bábätko jednoducho vo vani alebo v detskej vaničke, tak ho jednou rukou držíte a druhou kúpete. Svalstvo novorodencov sa musí ešte rozvíjať, aby sa dokázali udržať sami, preto ich musíme počas kúpania držať. Ale ako? Najskôr chyťte chrbát dieťaťa a pekne postupne ho vložte do vody. Jednou rukou držte dieťa pod podpazuším, zatiaľ čo vaše rameno a lakte držia hlavu a hornú časť tela drobca. Keď dieťa už umyjete spredu, jemne otočte dieťa. Vtedy ho už budete držať pri hrudi a bruchu a celý čas dbajte o to, že držíte jeho hlavu.

držanie bábätka


Ale na uľahčenie kúpania novorodencov sú už popri klasickej vaničke dostupné aj lehátka do vaničky. Ich podstatou je, že držia dieťa namiesto vás, takže budete mať obe ruky voľné. Tieto lehátka do vaničky môžete používať hneď po pôrode, od novorodeneckého veku dieťaťa, keďže sú navrhnuté tak, že mušlovitý tvar konštrukcie poskytuje opierku pre celé telo bábätka.

Na základe toho istého princípu sa už môžete stretnúť s detskými vaničkami, ktoré sa nenasledujú tradičný svet dizajnu, ale sú navrhnuté tak, aby boli vhodné na držanie dieťaťa.

detská vanička

OK Baby vanička

Súvisiace produkty: 

Umývanie záhybov

Hoci novorodenci nie sú ani zďaleka takí zašpinení ako bábätká vo fáze objavovania, keď lozia po celom dome, ale to neznamená, že ich netreba z času na čas umyť.
Sú časti tela, na hygienu treba venovať mimoriadnu pozornosť. Takéto miesta sú aj záhyby bábätka. Na záhyby často zabúdame, hoci ide o miesta, kde sa bábätka najviac potia, kde sa hromadia nečistoty a žmolky.

Starostlivosť o páhyľ pupka

Hoci sme sa o páhyle zmienili v časti venuovanej množstvu vody na kúpanie, ale tejto oblasti sa oplatí venovať trochu viac. Po narodení sa na pupočnú šnúru umiestni pracka. Po pripevnení pracky prichádza na rod odrezanie pupočnej šnúry. Zvyšok po odrezaní sa nazýva páhyľ pupka, ktorá sa sama od seba oddelí do približne 5 - 10, niekedy 15 dní po narodení.

pupočná šnúra


Aby sa predišlo infekcii pupka, starostlivosť o pupočnú šnúru je dôležitou súčasťou novorodeneckej starostlivosti. Jedným z najdôležitejších pravidiel, ktoré treba v tejto súvislosti dodržiavať, je udržiavať pahýľ pupka suchý! Preto sa pri kúpaní uistite, že voda sa pupočníka nepretržite nedotýka! Ak sa z nejakého dôvodu voda dostane do pupočnej šnúry počas kúpania, jemne ju utrite, aby ste ju opäť vysušili.

Je potrebné umývanie vlasov alebo nie?

Nemusíte umývať vlasy svojho bábätka počas každého kúpeľa, najmä ak ešte vlasy úplne nerástli. Príliš časté umývanie vlasov môže vysušiť pokožku hlavy dieťaťa. V skutočnosti, umývanie vlasov bábätka nemusí nevyhnutne znamenať umývanie vlasov, je to skôr o umývanie pokožky hlavy.

Epitelové bunky pokožky hlavy sa neustále vymieňajú, takže mŕtve epitelové bunky sa musia z času na čas odstrániť, aby sa zabránilo vzniku seborey. Nemusíte používať ani detský šampón, iba navlhčite hlavu bábätka vlažnou vodou a jemne ju pretrite rukavicou na kúpanie alebo textilnou plienkou. Odstraňuje odumreté kožné bunky, nečistoty, pot a osviežuje pokožku hlavy. Keď začnú vlasy vášho dieťaťa rásť, už budete potrebovať detský šampón.

umývanie hlavičky

Ak dôjde k umývaniu vlasov, je vhodné nechať tento proces až na koniec kúpeľa. Kvôli mokrým vlasom môže vaše bábätko ľahko prechladnúť, takže by malo stráviť čo najmenej času mokrými vlasmi vo vani. A bohužiaľ, nie všetky deti sú nadšené z umývania vlasov, čo vyjadrujú aj plačom. A urobíte lepšie, ak sa vyhnete kúpeľu, ktorý vrcholí plačom.

Súvisiace produkty: 

Kúpanie novorodenca krok za krokom

 1. Pred kúpaním je prvou úlohou zohriať vzduch kúpeľne na požadovaných 24 - 26 stupňov Celzia.
 2. Pripravte si veci, ktoré potrebujete po kúpaní na miestach, kde ich budete potrebovať. Osuška by mal byť vedľa vane, plienka, krém na zadoček a čisté oblečenie na večer na miesto, kde budete dieťa obliekať .
 3. Napustite vodu určenú na kúpanie. Nepotrebujete veľa postačuje približne 5 - 10 cm vody. Uistite sa, že páhyľ pupka neprichádza do styku s vodou. Ideálna teplota pre kúpeľovú vodu vášho dieťaťa je 36-37 stupňov Celzia.
 4. Keď je všetko pripravené, prichádza na rad vyzliekanie Keď je dieťa nahé, jemne utrite jeho ohyby (podpazušie, lakte, kolená) a pohlavné orgány naolejovaným vatovým tampónom.
 5. Držte chrbát bábätka a vložte ho do vody na kúpanie. Počas kúpania držte dieťa bezpečne, aby nevykĺzlo z vašich rúk. Jednou rukou držte dieťa pod podpazuším, zatiaľ čo vaše rameno a lakte držia hlavu a hornú časť tela drobca. Druhou rukou môžete dieťa umývať. Pri umývaní chrbta a zadočka vášho dieťaťa ho opatrne otočte a držte ho za hruď a brucho.
 6. Vôbec nevadí, ak sa voda dostane aj na tvár dieťaťa, pretože aj umývanie tváre je mimoriadne dôležité. Umyte krk, záhyby dieťaťa a na konci zadoček aj pohlavné ústrojenstvo. Na kúpanie detí môžete použiť celý rad detskej kozmetiky na kúpanie, ale u novorodencov lekári zvyčajne odporúčajú používať detskú kozmetiku na kúpanie dostupnú v lekárni.
 7. Počas kúpania sa môžete k bábätku pokojne prihovárať, opísať mu čo sa práve deje alebo niečo zaspievať.
 8. Po kúpaní položte dieťa na osušku, dôkladne ho zababúšte a veľmi opatrne ho poutierajte. Osušky s kapucňou sú veľmi praktické, pretože zostávajú vždy na hlave dieťaťa, takže aj keď v prípade mokrých vlasoch chránia dieťa pred nachladnutím.
  Keďže pokožka novorodencov je veľmi citlivá, stačí ju opatrne utrieť a nijakým spôsobom ju nedrhnúť. Uistite sa, že je dieťa všade suché.
 9. Ak je bábätko suché, môže prísť na rad prebaľovanie. Natrite zadoček drobca krémom na zadoček a nasaďte mu čistú plienku. Dbajte o to, aby nebola pliekla pritesná.
 10. Po prebaľovaní prichádza na rad obliekanie. Na noc sa oplatí bábätku obliecť pohodlný odev, ktorý poskytuje teplo, ale predsa sa v ňom bábätko nespotí a pohodlne sa v ňom dokáže hýbať.

Súvisiace produkty: 


Ak sa chcete dozvedieť ako sa správne prebaľuje, na čo všetko musíte dávať pozor, prečítajte si náš článok:
Prebaľovanie bábätka

detská osuška


Kúpanie novorodencov je jedným zo základných pilierov rodinnej väzby

Je nesporné, že väčšina začínajúcich rodičov sa bojí kúpania novorodencov, ale po niekoľkých príležitostiach to už bude radostná súčasť každodenného života. V mnohých prípadoch preberajú túto vznešenú úlohu na seba oteckovia. Majú väčšie ruky, vďaka čomu môžu dieťa pevnejšie držať a na chvíľu odbremeniť mamičku. Pozitívnym účinkom zapájania sa otecka do kúpania dieťaťa je to, že sa stále viac posilňuje puto medzi dieťaťom a rodičom.

kúpanie detí

Zážitok a radosť z kúpania

Čím je bábätko väčšie, tým viac si obľúbi člapkanie vo vode. Z večerného kúpania sa stanú radostné chvíle plné hry a zábavy. Po čase bude miesto vo vaničke pre bábätko pritesné, prichádza na rad veľká vaňa. Odporúča sa postupovať pomalými krokmi, dopriať dieťaťu čas, aby si zvyklo na nové, priestrannejšie miesto. Keď už dieťa sedí, môžete zaobstarať sedátko do vane, ktoré udrží dieťa pevne a bude tak kúpanie bezpečnejšie. Vodné médium je skvelým miestom na rozvoj zručností a zážitok môžete spestriť rôznymi hračkami do vane. Môžete si vybrať knižku do vody, rôzne postavičky, ktoré sa vznášajú na vode. Vďaka týmto hračkám bude pre drobca čľapkanie ešte väčšou zábavou. Kúpanie môže byť tiež dejiskom tvorenia, mydlovou kriedou môžete dať priestor kreativite dieťaťa. Kúpanie, okrem toho, že sa jedná o hygienu, môže byť dobrodružným programom dňa, ktorý poteší celú rodinu.

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com