Blog o bábätkách

Kroky vedomého plánovania bábätka

Ak chcete mať s partnerom bábätko, musíte si mnoho vecí dobre premyslieť, no vedomá príprava môže uľahčiť plánovanie bábätka. Tipy a informácie.

Ste pripravení na príchod bábätka? Toto rozhodnutie je obrovským míľnikom vo vašom živote, takže stojí za to, aby ste sa fyzicky aj psychicky naladili na tento stav ešte skôr, ako nastane počatie. V našom článku prinášame niekoľko užitočných informácií, čo môžete urobiť v nasledujúcom období, aby ste sa pripravili na tehotenstvo.

Príprava na tehotenstvo

Nasledujúce návrhy na zlepšenie vašej plodnosti sa oplatí zvážiť:

  • Odvyknite si od fajčenia! Fajčenie má množstvo negatívnych účinkov na plodnosť, nehovoriac o zdraví mamičiek a bábätiek. Ak fajčíte, požiadajte svojho lekára o pomoc pri odvykaní pred počatím. Fajčenie môže vážne poškodiť organizmus bábätka a spôsobiť vývojové poruchy!
  • Nekonzumujte alkohol! Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k zníženiu plodnosti. Ak chcete otehotnieť, vo všeobecnosti je najlepšie sa alkoholu úplne vyhnúť.
  • Znížte príjem kofeínu! Výskum ukazuje, že menej ako 200 mg kofeínu denne ešte neovplyvňuje plodnosť, takže kávy sa nemusíte úplne vzdať. Oplatí sa však konzumovať kávu s mierou. 200 mg zodpovedá približne 1-2 šálkam kávy.
  • Nezabúdajte na pohyb! Dostaňte sa do formy, aby ste si uľahčili tehotenstvo a pôrod! Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne, minimálne 3-krát týždenne, aby ste si rozprúdili krvný obeh! Chôdza, bicyklovanie a plávanie sú skvelé spôsoby, ako si zacvičiť, ale dávajte si pozor, aby ste to nepreháňali, pretože dlhotrvajúce, intenzívne a namáhavé cvičenie môže byť spojené s poklesom ovulácie.
  • Jedzte zdravo! Čoskoro budete túžiť po zmrzline a zaváraných uhorkách, ale teraz sa radšej sústreďme na správnu výživu! Budete potrebovať veľa bielkovín, železa, vápnika a kyseliny listovej. Naplňte domácu špajzu ovocím, semienkami, zeleninou, šalátmi, celozrnnými výrobkami a nízkotučnými mliečnymi výrobkami! Vyhnite sa sladeným nealkoholickým nápojom, čipsom a extra kalóriám!

Plánovanie bábätka začína psychickou prípravou.

Prvé kroky pri plánovaní bábätka

Ak ste s partnerom ešte len vo fáze plánovania bábätka, začnite sa zhovárať o témach spojených s rodičovstvom, a to čím skôr! Porozprávajte sa napríklad o tom, ako si zadelíte starostlivosť o bábätko, alebo ako sa postavíte k základným otázkam rodičovstva. Nejde o stret názorov, ale o psychickú prípravu, počas ktorej zdieľate svoje predstavy a prípadné obavy.

Prerušenie antikoncepcie a sex

Je vhodné prerušiť antikoncepciu niekoľko mesiacov pred plánovaným počatím, aby ste mohli vypočítať svoj prirodzený menštruačný cyklus. Takto môžete zistiť, kedy máte ovuláciu, teda kedy ste v najplodnejšom období.

Tip: O výpočte ovulácie si prečítajte viac v našom článku Tajomstvá otehotnenia.

Nedávny výskum ukázal, že spermie majú na oplodnenie vajíčka v podstate 3-5 dní pred a v deň ovulácie. Najväčšia šanca je 1-2 dni pred ovuláciou, preto sa oplatí mať styk každý druhý deň pred ovuláciou, prípadne každý druhý deň od skončenia menštruácie. Samozrejme, je dôležité, aby sa zo spolužitia nestala povinnosť, a aby ste si dokázali zachovať spontánnosť aj vášeň.

Tehotenské vitamíny a kyselina listová

Tehotenstvo zaťažuje zásoby živín v tele, preto je dôležité, aby ste si zabezpečili správny multivitamínový výživový doplnok vopred. Ak začnete užívať tehotenské vitamíny včas, v čase plánovania bábätka, vyhnete sa nedostatku živín už v ranom štádiu tehotenstva. Okrem minerálov pravdepodobne budete potrebovať aj kyselinu listovú, aby ste predišli riziku poruchy neurálnej trubice. Mnohé voľnopredajné tehotenské vitamíny už obsahujú potrebné množstvo.

Vyšetrenia pred tehotenstvom

Aspoň tri mesiace pred plánovaním tehotenstva sa oplatí vyhľadať lekára, a to najmä ak nechodíte na pravidelné lekárske prehliadky. Potrebné je vyšetrenie pohlavných chorôb, vyšetrenie srdcových zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak a hladina cholesterolu, a sledovanie všetkých chronických ochorení (ako je cukrovka, astma, problémy so štítnou žľazou).

Vyšetrenia pred tehotenstvom u gynekológa.

Počas vyšetrenia môžete položiť akékoľvek otázky týkajúce sa plánovania bábätka a mali by ste s lekárom taktiež prediskutovať, či užívate nejaké lieky, ktoré môžu ovplyvniť vašu plodnosť. Pred plánovaním tehotenstva a je múdrym rozhodnutím aj zubná prehliadka. Tehotenstvo totiž zvyšuje riziko ochorenia ďasien, čo následne zvyšuje šance na predčasný pôrod.

Pred plánovaním bábätka: genetické vyšetrenia

Váš gynekológ môže odporučiť genetické vyšetrenie pred tehotenstvom, ak vidíte riziko genetickej poruchy u potomka, napríklad v dôsledku rodinnej anamnézy. Jednoduchým krvným testom alebo testom zo slín možno zistiť, či existuje riziko prenosu génov pre cystickú fibrózu, syndróm fragilného X alebo Tay-Sachsovu chorobu.

Čo potrebujete pred plánovaním bábätka?

Keď bábätko neprichádza

V prípade nechráneného, ​​pravidelného sexu dôjde k otehotneniu zvyčajne do jedného roka. Ak ste už dosiahli vek 35 rokov a pokúšate sa otehotnieť po dobu dlhšiu ako šesť a viac mesiacov, alebo ak vy alebo váš partner viete alebo máte podozrenie na problémy s plodnosťou, oplatí sa vyhľadať pomoc odborníka.

Neplodnosť postihuje mužov aj ženy a možno ju liečiť rôznymi spôsobmi liečby. V závislosti od zdroja problému vám môže pomôcť váš gynekológ alebo vášmu partnerovi urológ. Ak sa vylúčia všetky základné príčiny a zavedú sa jednoduchšie liečebné postupy, môže dôjsť aj k umelému oplodneniu.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com