Blog o bábätkách

Kŕmenie bábätka v prvom roku života! Nech je sprevádzané pokojom!

Už na začiatku majú rodičia množstvo otázok spojených s kŕmením bábätka. Čo je kľúčom k bezproblémovému kŕmeniu vášho drobčeka?

Stravovanie je ústrednou súčasťou rodinného života. Rovnako je to aj s kŕmením dieťaťa. Či už ide o dojčenie, prikrmovanie alebo samostatné jedenie, je dôležité, aby vaše dieťa bolo sprevádzané duševnou pohodou.

Pre bábätko je najlepšie dojčenie

Niet pochýb o tom, že materské mlieko je najdokonalejším pokrmom pre dieťa v prvom období jeho života. Väčšina matiek sa už počas tehotenstva rozhodne, že chce svoje dieťa dojčiť, avšak nie každej sa to podarí. Sú aj rodiny, kde ženy neboli schopné dojčiť celé generácie, čo považujú za dedičný problém. Nateraz však už vieme, že nedostatočná produkcia materského mlieka ako dedičná vlastnosť je našťastie výnimočný prípad a môžeme jednoznačne konštatovať, že úspešné dojčenie nie je otázkou šťastia.

dojčenie

Od čoho teda dojčenie závisí?

  1. Od samotného odhodlania, že chcete svoje bábätko každopádne dojčiť.
  2. Od príslušných informácií pochádzajúcich z autentického zdroja alebo od odborníkov na podporu dojčenia a laktácie.
  3. Od podpory prostredia, kde by sa mali spomenúť predovšetkým otcovia, môžu byť však dôležitými súčasťami členovia širšej rodiny, pediater, zdravotná sestra, odborníci na podporu dojčenia a skupiny matiek a priatelia.

Prečítajte si náš článok: Tajomstvo úspešného dojčenia!

Dojčenie je podporované širokou ponukou produktov, ktoré uľahčujú a spríjemňujú dojčenie matke aj bábätku: Pozrite si našu kategóriu Dojčenie!

Ak sú splnené všetky tri vyššie uvedené podmienky, tj. odhodlanie, matka disponuje dôveryhodnými informáciami a je obklopená podporujúcim prostredím, existuje veľká šanca na úspešné dojčenie, môžu však ešte existovať okolnosti, ktoré tomu bránia.

náhradné mlieko

Kŕmenie z dojčenskej fľaše

Môže sa stať, že bábätko príde na svet predčasne, ale dojčeniu však môže brániť aj choroba matky alebo dieťaťa. Môže sa stať, že u matky bude predstavovať prekážku anatomický problém - a to sme spomenuli len niekoľko. Ale stáva sa, že niekto jednoducho nechce dojčiť. Za týmto rozhodnutím môže byť niekoľko dôvodov, napríklad to, že budúca matka počula príliš veľa hororových príbehov o bolestiach pri dojčení, ale niekedy za odmietnutím dojčiť nie sú žiadne vysvetlenia. Bez ohľadu na to, ako sa dojčenie vyvinie, najdôležitejším faktorom je, aby ste boli tou najlepšou matkou pre vaše dieťa.

Bez ohľadu na to, či ide o materské mlieko alebo umelú výživu, aj kŕmenie dieťaťa z dojčenskej fľaše sa môže uskutočniť s dieťaťom pri tele. Aj napriek tomu môže byť kŕmenie intímne a láskyplné.

Súvisiace produkty:

Začíname obdobie prikrmovania

Keď prichádza na rad obdobie prikrmovania, začne hrať dôležitosť (aj) rodičovský príklad v stravovaní. Dieťa sa učí napodobňovaním, preto je dôležité nielen to, čo jedáva rodina, ale aj spôsob stravovania. Ak je u vás zvykom pravidelné posedenie a vychutnávanie si jedla v pokojných podmienkach, tak to bude vzor aj pre vaše dieťa. Keď ponúknete jedlo drobcovi, vycíti vaše gestá a veľa mu to napovie - urobí mu to chuť, alebo naopak ho odradí od ovocia a zeleniny. Je to samozrejme len jeden z faktorov, ale stojí za to venovať aj tomu zvýšenú pozornosť.

prikrmovanie

Počas prikrmovania sa môžete rozhodnúť, či jedlo pripravíte pre dieťa doma, alebo si vyberiete hotové jedlo pre deti, alebo prípadne tieto dve varianty skombinujete. Niekedy je praktickejšie zvoliť detskú výživu, napríklad keď ste vonku alebo trpíte nedostatkom času. Detské dezerty, piškóty a sušienky sú ideálne ako medzijedlo, keď nie ste doma alebo ste s malým na ceste.

Súvisiace produkty:

Pozitívny prístup a výchova k samostatnosti

Okrem vášho vzťahu k jedlu alebo stravovaniu je dôležité venovať pozornosť aj chutnému porciovaniu jedla a peknému prestieraniu. Farebné a vzorované taniere a lyžice prinášajú dobrú atmosféru na občerstvenie a môžete si vybrať z očarujúceho detského riadu, ktorý vzbudí aj záujem dieťaťa o jedlo.

stravovanie dieťaťa

Lässig detská jedálenská sada

Rovnako je dôležité, aby sa dieťa počas prikrmovania učilo samostatnosti. Hoci je to zvyčajne spojené s častým upratovaním, stále stojí venovať tomu čas a trpezlivosť, pretože ide o priestor na vývoj vášho dieťaťa, keď dostane do ručičky lyžičku, a môže ju vyskúšať používať samé. To rozvíja nielen jeho samostatnosť, ale aj šikovnosť. Lyžičky určené pre malé ručičky detí sú v tomto období nielen ideálne, ale aj bezpečné.

Tip: Keď nastane obdobie prikrmovania, je nevyhnutná praktická stolička na kŕmenie, v ktorej môžu dostať priestor sebarozvoj vášho drobca, a môže sa tak zapojiť aj do rodinného stravovania. Pomôžeme vám s výberom správnej jedálenskej stoličky pre dieťa. Prečítajte si náš článok, v ktorom sa venujeme stoličkám na kŕmenie: Toto by mala mať dobrá stolička na kŕmenie!

Naučeniu sa piť spočiatku napomáhajú poháre na pitie, ktoré sú praktické nielen doma, ale aj počas prechádzky. Najjednoduchšie sú poháriky proti kvapkaniu, spočiatku so sosákom, neskôr dokonca poháriky so slamkou. Potom môžete prejsť na používanie farebných, vzorovaných detských pohárov, keď z nich už dieťa dokáže piť samostatne.

Súvisiace produkty:

Prajeme vám úspešné kŕmenie v dobrej atmosfére!

Foto: www.shutterstock.com