Blog o bábätkách

Koľko času zostáva do pôrodu po uvoľnení hlienovej zátky?

Hlienová zátka chráni plod pred infekciou. Uvoľnenie hlienovej zátky je spojený s rozšírením krčka maternice, takže môže ísť o známku príchodu pôrodu.

Hlienová zátka hrá počas tehotenstva veľmi dôležitú úlohu. Jej úlohou je chrániť plod pred infekciami po dobu 9 mesiacov. Názov je veľmi výrečný, pretože jeho funkcia a textúra sa dajú odvodiť už zo samotného názvu.

Hladina progesterónu v tele začne stúpať po oplodnení. Vďaka tomu dochádza k zmenám v sliznici maternice, ktoré podporujú uhniezdenie. A neskôr tiež pomáha udržiavať tehotenstvo.

Ak vás zaujímajú znaky uhniezdenia, prečítajte si o tejto téme viac v našom článku: Znaky a čas uhniezdenia

Ako súvisí progesterón s hlienovou zátkou? Hlienová zátka je tvorená hlienom produkovaným krčkom maternice, ktorý sa zahusťuje v dôsledku vyšších hladín hormónov progesterónu. Dôležitý ochranný štít, ktorý zabraňuje vstupu rôznych infekcií do maternice. Hlienová zátka tak prakticky uzatvára krčok maternice pred vonkajším svetom. Na konci tretieho trimestra sa hlienová zátka uvoľňuje, čo signalizuje telu, že prichádza čas na pôrod. Keďže predpovedá pôrod, je veľmi dôležité, aby budúce mamičky rozpoznali hlienovú zátku.

hlienová zátka

Ako vyzerá hlienová zátka?

Najmä počas prvého tehotenstva majú mamičky pochybnosti, či spoznajú hlienovú zátku, keď príde čas. Bojíte sa, že by ste si mohli pomýliť pošvový výtok a plodovú vodu? Dobrá správa je, že konzistencia hlienovej zátky sa líši od oboch. Farba hlienu je tiež typická, takže ak sa vopred pripravíte, pravdepodobne ju budete vedieť spoznať.

Konzistencia hlienu

Hlien môže byť hustý, želatínový. Plodová voda je oveľa vodnatejšia a má väčší objem. Je to skôr voda, než želatína. Vaginálny výtok pripomína skôr vaječný bielok, je lepkavý, zvyčajne belavej farby, nepriehľadný.

Farba hlienovej zátky

Nie je možné zdôrazniť iba jednu farbu, pretože môže mať viac farieb, ale zvyčajne je hlien priesvitný. Ale môže byť aj ružový, hnedý a šedozelený. Najmä v prípade hnedej farby v ňom môže byť trochu krvi, čo spôsobí, že farba hlienu bude červenejšia. Pokiaľ je množstvo krvi minimálne, nie je dôvod na obavy.

Uvoľnenie hlienovej zátky

Ako sme už spomenuli, hlienová zátka je kľúčovým prvkom ochrany pred infekciami. Z toho vyplýva, že blížiacim sa termínom pôrodu, krátko pred začiatkom pôrodu táto hlienová zátka „odíde“.

Uvoľnenie hlienovej zátky je spojené s rozšírením krčka maternice. Keď sa telo matky začne pripravovať na pôrod, začne sa rozširovať krčok maternice. Súčasne s týmto rozšírením sa uvoľňuje aj hlienová zátka. Môže sa uvoľniť celá alebo odchádzať po kúskoch, oba prípady sú úplne bežné. Po uvoľnení hlienovej zátky sa môže spustiť pôrod. Preto je v takýchto prípadoch typickou otázkou nastávajúcich mamičiek, koľko času zostáva do pôrodu po uvoľnení hlienovej zátky? Odpovedať na túto otázku je veľmi ťažké, pretože čas medzi týmito dvoma udalosťami sa môže veľmi líšiť. Niektoré mamičky majú pôrodné bolesti a kontrakcie maternice do niekoľkých hodín po uvoľnení hlienovej zátky, zatiaľ čo u iných sa objavia o niekoľko dní a cítia maximálne prediktívnu bolesť.

To znamená, že samotné uvoľnenie hlienovej zátky ešte nie je dôvodom ísť do nemocnice. Je to iba príznak pôrodu. Ak už cítite kontrakcie, oplatí sa sledovať: aké sú silné, ako často sa vyskytujú, ako dlho trvajú. Existuje šanca, že mamička cíti prediktívnu bolesť, ale v skutočnosti ide o pôrodné kontrakcie, kedy prichádza skutočný čas na pôrod.

uvoľnenie hlienovej zátky

Na čo si dávať pozor pri uvoľnení hlienovej zátky?

Uvoľnenie hlienovej zátky je úplne prirodzený proces, ktorý je znakom blížiaceho sa pôrodu. Väčšinou si ju všimnete na toalete alebo po kúpaní na spodnej bielizni. Nie je dôvod na obavy, pokiaľ nie je sprevádzané výrazným krvácaním.

Čo sa týka farby hlienu, už bolo spomenuté, že môže mať kvôli krvi hnedočervenú farbu. Nezabúdajte, že hoci je v tomto špinenie úplne normálne, krvácanie podobné menštruačnému krvácaniu už v norme nie je! Ak spozorujete veľké množstvo krvi, okamžite vyhľadajte lekára!

Hoci uvoľnenie hlienovej zátky nemá konkrétny termín, príliš skoré uvoľnenie si vyžaduje špeciálnu pozornosť. Ak spozorujete uvoľnenie hlienovej zátky pred 37. týždňom tehotenstva, určite vyhľadajte lekára!

Foto: www.shutterstock.com