Blog o bábätkách

Kolika: ako zmierniť ťažkosti bábätka pri bolestiach bruška?

Bábätko s bolesťou bruška neutíšiteľne plače a upokojiť bábätko je takmer nemožné. Čo je kolika a ako ju odhaliť? Ako zmierniť ťažkosti vášho bábätka?

Bábätká plačú z rôznych dôvodov: keď sú hladné, keď im je zima, keď sú unavené, keď je im teplo, alebo keď je potrebné vymeniť plienku. Bábätko však môže plakať aj vtedy, keď sa zdá, že je všetko v poriadku: nakŕmili sme ho, prebalili a postarali sa o jeho potreby. Ak neutíšiteľne vzlyká, no zdanlivo je zdravé, pravdepodobne trpíteho trápi kolika. Ako rozpoznať a zmierniť príznaky koliky?

Prečo dieťa plače? O bolesti bruška u novorodencov

Bábätká môžu plakať z viacerých dôvodov, pretože plač je pre bábätká primárnym komunikačným prostriedkom, ktorý naznačuje, keď ich niečo bolí, keď je im zima, keď sú hladné, keď chcú len trochu lásky a podobne. Avšak medzi plačom a plačom sú obrovské rozdiely. Niekedy stačí len objatie a upokoja sa, inokedy môžete robiť čokoľvek, plač neutícha. Bábätko s kolikou môže plakať veľmi horko, bezútešne, nemôžete ho skutočne upokojiť. Čo však spôsobuje bolesť žalúdka u dojčiat?

Hoci nikto presne nevie, čo spôsobuje koliku, niektorí odborníci tvrdia, že za tým môžu byť nasledujúce črevné ťažkosti:

 • prehltanie vzduchu, nedostatočné odgrgnutie,
 • relatívna nezrelosť tráviaceho systému,
 • relatívny nedostatok enzýmu laktázy,
 • potravinová alergia alebo citlivosť,
 • prekrmovanie alebo podvýživa.

kolika

Bolesť bruška u novorodenca môže vychádzať z nezrelého nervového systému dieťaťa, čo môže spôsobiť, že je veľmi citlivé na podnety, ako je hluk, teplota a svetlo. Bábätkám môže chvíľu trvať, kým sa naučia, ako sa upokojiť, ale ak vnímate veľmi silné kŕče, určite sa poraďte s pediatrom, aby ste vylúčili iné črevné ochorenia.

Faktorom môžu byť dokonca aj nadmerné obavy rodičov, pretože vaše vlastné obavy sa môžu veľmi ľahko preniesť na dieťa a zvýšiť počet ťažkostí.

Tip: V pozadí detského plaču môže stáť veľa dôvodov. Chcete pochopiť, prečo vaše dieťa plače? Prečítajte si o tom náš článok: Najčastejšie príčiny detského plaču.

Ako dlho bolí bábätko bruško?

Kolika zvyčajne vrcholí vo veku 6 týždňov a bolesti spojené s kolikou výrazne klesajú po 3-4 mesiacoch veku. Hoci trpký plač po čase zmizne, liečba bábätka s bolesťou bruška je pre rodičov značným stresom. O kolike hovoríme, keď pri plači:

 • trvá najmenej 3 hodiny denne,
 • vyskytuje sa najmenej trikrát týždenne a
 • objavuje sa nepretržite počas troch týždňov.

Príznaky bolesti bruška u bábätka: ako odhaliť, že bábätko bolí bruško?

Kolika sa u bábätka zvyčajne prejavuje najmä v popoludní a večer s nasledujúcimi príznakmi:

 • bábätko je ťažké utíšiť,
 • zatína päsť,
 • začervenanie tváričky,
 • pritiahni si kolená k brušku alebo natiahni si chrbát do oblúka.

Príznaky sa môžu zmierniť po tvorbe plynov alebo pohybe čriev. Vetry sú zvyčajne výsledkom prehĺtania vzduchu počas dlhšieho plaču.

bolesť bruška

Takto zmiernite dojčenskú koliku – tipy na bolesti bruška

Zúfalý, neutíchajúci plač môže byť desivý, a vy sa môžete cítiť bezmocne. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že ide len o prechodné obdobie, ktorým čoskoro prejdete. Váš nepokoj sa totiž môže preniesť aj na bábätko, preto sa snažte situáciu zvládnuť v pokoji. Zdvihnite bábätko, objímte ho, hojdajte ho, pohmkávajte mu, aby sa vždy cítilo bezpečne.

Oplatí sa vyskúšať aj nasledujúce praktiky:

 • Príznaky koliky u bábätiek môže zmierniť, ak dojčiace matky vynechajú zo svojho jedálnička čaj, kávu, korenisté jedlá.
 • Oplatí sa pozorovať, či je súvislosť medzi jedlom, ktoré jete s výskytom bolesti brucha vášho dieťaťa. Ak máte podozrenie na takúto súvislosť, pomôcť vám môže dočasné vynechanie jedla, ktoré je príčinou podozrenia z vášho jedálnička.
 • Uistite sa, že je vaše bábätko po každom kŕmení odgrgne, aby mohol prehltnutý vzduch odísť. Vaše dieťa môže v tomto období často grckať, ale je to väčšinou súčasť procesu dozrievania a zvyčajne sa ukončí do konca prvého roka. V takýchto prípadoch, ako aj pri diagnostikovanej refluxnej chorobe, môže byť užitočný antirefluxný vankúš, na ktorom môže drobec odpočívať v mierne naklonenej polohe.

Tip: Vaše bábätko príliš veľa grcká? Máte podozrenie, že možno je v pozadí reflux? V našom článku Príznaky a liečba refluxu u dojčiat sa podrobne venujeme tejto téme.

 • Niekedy môže pomôcť upokojiť vaše bábätko aj hluk v pozadí, napríklad hluk z práčky alebo vysávača.
 • Prechádzka s kočíkom alebo jazda autom alebo čokoľvek, čo sa trochu kýve, ako sú detské hojdačky, kreslá na odpočívanie alebo hojdacie vajíčko na kočík môže zmierniť nepríjemné príznaky. Vhodné môžu byť aj hudobné hračky a hračky na uspávanie, ktoré sa dajú namontovať do postieľky, alebo si ich môžete vziať so sebou do kočíka a do auta.

vibračná hojdačka

Tip: Dobrým spôsobom na upokojenie bábätka môžu byť aj hojdacie kreslá, ktoré majú aj vibračnú funkciu a/alebo sa dajú použiť ako hojdačka, väčšinou vydávajú aj melódie. Existuje aj také kreslá, ku ktorým je možné dokúpiť príslušenstvo, vďaka ktorému môže drobec ležať  na brušku. Táto poloha môže pomôcť tráveniu. Hojdačky so stojanom bábätko upokojujú rytmickým pohybom a zároveň mu poskytujú pohodlné miesto.

Masáž bábätka posilňuje puto medzi rodičom a dieťaťom vďaka liečivej sile dotyku a pohladenia. Oplatí sa osvojiť si pohybe masáže na kurze, aby ste zmiernili sťažnosti na bolesť bruška bábätka. Uistite sa, že si vyberiete kvalitný olej, ktorý nedráždi citlivú pokožku drobca.

Súvisiace produkty: 

bolesť bruška

Prípravky a nástroje na zmiernenie bolesti bruška u bábätka

Proti bolesti bruška bábätka môžete vyskúšať aj prípravky proti bolesti bruška, ktorá podporí trávenie bábätka a zníži tvorbu plynov.

Ak používate detskú fľašu, uistite sa, že dojčenská fľaša je vybavená ventilom na zmiernenie bolesti žalúdka (antikolikovým ventilom), ktorý zabráni bábätku prehltnúť veľa vzduchu. Je lepšie kŕmiť bábätko častejšie v menších dávkach, aby nebol drobec príliš hladný, pretože to môže spôsobiť prehltnutie veľkého množstva vzduchu.

O užívaní prípravkov proti bolesti bruška sa poraďte s pediatrom.

Súvisiace produkty: 

Náhradné mlieko pre bábätká s bolesťami bruška

Ak nemáte k dispozícii dostatok materského mlieka alebo nezvládate dojčenie, v súčasnosti si už môžete vybrať z množstva prísne kontrolovaných vysokokvalitných náhradných mliek, ktoré vám pomôžu správne kŕmiť vaše bábätko. Špeciálne pre dojčatá s bolesťami bruška bolo vyvinuté zloženie, ktoré sa môže používať len na odporúčanie lekára, pod jeho dohľadom, podľa návodu na použitie.

Denný režim bábätka

Dôležitú úlohu pri upokojovaní bábätka zohráva aj vytvorenie ideálneho režimu prispôsobeného životu rodiny. Samozrejme, režim nie je možné vytvoriť v prvom týždni, ale po naladení sa na bábätko sa režim vyvinie sám, hoci aj k tomu bude potrebné určité vedomie.

Tip: Ako vytvoriť denný režim bábätka? Prečo je vôbec dôležité mať režim? V nasledujúcom článku môžete okrem iného získať odpoveď aj na tieto otázky: Denný režim bábätka.

Je dôležité upustiť z predchádzajúcich plánov, ak tie neslúžia k vytvoreniu pokojných dní a napísať namiesto nich nové, aby boli dobré alebo aspoň prijateľné pre všetkých členov rodiny. Čoskoro príde ďalšia etapa v živote bábätka a tým aj do životy rodiny, kedy ju treba všetko opäť plánovať. Obdobie koliky netrvá donekonečna, aj keď sa tých pár mesiacov zdá ako celá večnosť.

Foto: www.shutterstock.com