Blog o bábätkách

Kedy môžeme hovoriť o rastovom špurte?

Rastový špurt je prirodzenou súčasťou vývoja dieťaťa. Pre matky ide o skutočnú výzvu, pretože bábätko je počas tohto obdobia veľmi nepokojné a neustále má potrebu príjmu potravy.

Keď si už myslíte, že sa vám podarilo spoznať návyky vášho dieťaťa, viete, kedy koľko zje, koľko spí, a potom sa zrazu niečo náhle zmení. Bábätko nespí dobre a celý deň chce jesť. A vy pociťujete zmätenie a často frustráciu, neviete v čom môže byť problém. Bábätko je neustále hladné, okamžite rozmýšľate nad tým, či mu materské mlieko nestačí? Pýtate sa, hľadáte príčinu tohto problému a pravdepodobne nájdete riešenie. V pozadí môže ísť o rastový špurt.

rastový špurt

Čo je rastový špurt?

Rastový špurt je štádium vo vývoji dieťaťa je štádium, ktoré a testuje takmer väčšina nastávajúcich matiek. Rastový špurt je presne to, čo naznačuje samotný názov. Vývoj dieťaťa sa po narodení vyvíja v pokoji, no sú v ňom však výkyvy. Sú obdobia, kedy je rast intenzívnejší, a sú obdobia, kedy je pokojnejší. Akonáhle sa vo vývoji dojčaťa objaví okamih, keď sa tento vývoj posunie na vyššiu úroveň, čo zase vyžaduje pre bábätko viac energie. Ako to dosiahnuť? Bude chcieť viac sať, aby získala viac materského mlieka. A ženské telo a ženské prsia sú vynikajúcim “vynálezom”. Výroba materského mlieka je skutočný proces dopytu a ponuky. Ženské telo sa pri častej potrebe dojčenia začne prispôsobovať a podľa toho stimulovať produkciu materského mlieka. Výroba materského mlieka trvá asi 3-7 dní, kým sa prispôsobí potrebám dieťaťa. Zároveň je to aj odpoveď na otázku, ako dlho bude trvať rastový špurt.

Takže počas rastového špurte, potrebuje dieťa viac materského mlieka a samo si to vytvára formou častého dojčenia. Mnoho mamičiek v čase prudkého rastového špurtu pociťuje pocit neistoty, že nemajú dostatok mlieka, a preto chce ich dieťa stále jesť. V skutočnosti je cieľom bábätká práve týmto spôsobom zvýšiť produkciu materského mlieka. Mamičky robia chybu, že dajú dojčenému dieťaťu viac príkrmov, pretože sú v presvedčené že je bábätko hladné. Zámer je dobrý, pretože nechcú, aby bolo dieťa hladné, ale zasahujú do úplne prirodzeného procesu, procesu rastového špurtu.

Nerobíte dobre, ak dáte svojmu dieťaťu ako náhradu materského mlieka počas rastového špurtu náhradné mlieko. Pretože takýmto spôsobom nebude bábätko schopné dosiahnuť produkovať viac materského mlieka podľa prirodzeného poriadku a nakoniec sa vám skutočne nepodarí vyprodukovať dostatok materského mlieka.

dojčenie

Kedy môžeme u detí hovoriť o rastovom špurte?

Rastový špurt dieťaťa je veľmi dobre naprogramovaná zmena vo vývoji. Rastové skoky sa zvyčajne vyskytujú v štyroch etapách života dieťaťa:

  • vo veku 3 týždňoch bábätka
  • vo veku 6 týždňoch bábätka
  • vo veku 3 mesiacov bábätka
  • vo veku 6 mesiacov bábätka

Tieto 3-týždňové, 6-týždňové, 3-mesačné a 6-mesačné rastové špurty sa samozrejme nezobrazia presne deň za dňom. U detí je rastový špurt absolútne individuálny. Niekoľkodňový sklz je úplne normálny. Šesťtýždňový rastový špurt sa môže vyskytnúť už v 5. týždni. Ba čo viac!

U niektorých je tento rastový špurt menej viditeľný, dokonca si môžete myslieť, že nedošlo k rastovému špurtu. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou nastal, len zmena bola menej drastická. A tu sa dostávame k časti, aké sú príznaky rastového špurtu? Aké zmeny si môžete v období rastového špurtu všimnúť?

Príznaky rastového špurtu

Neustála potreba jedenia

Medzi znakmi rastového špurtu je zjavná neustála potreba sania, najbežnejšie je neustála potreba jedenia. Počas obdobia rastového špurtu dokáže dojča celý deň jesť. Preto majú mamičky tendenciu myslieť na to, že je bábätko hladné. Z určitého hľadiska má skutočne hlad, ale nemusíte sa báť toho, že by ste nemali dostatok materského mlieka. Vaše prsia sa behom niekoľkých dní prispôsobia novej situácií, zvýšenej potrebe dojčenia a začnú produkovať viac materského mlieka. Dojčenie dieťaťa sa v tomto období navyše stane oveľa efektívnejším.

kojenie

Tip: V článku Tajomstvo úspešného dojčenia podrobne hovoríme o úlohe dojčenia, dojčenia na požiadanie atď. Dozviete sa, ako správne dojčiť  a poskytneme vám množstvo tipov na dosiahnutie úspešného dojčenie.

Nepokoj

Nepokoj je jedným zo znakov rastového špurtu. Táto situácia nerozruší len mamičky, ale rastový špurt je neobvyklá situácia aj pre vaše dieťa. Ako každá neznáma, neobvyklá situácia, rastový špurt taktiež spôsobuje u detí nepokoj.

Zlý spánok

V čase rastového špurtu sa môže “pokaziť” spánok inak dobre spiacich detí. V noci sa často budia, no ani spánok počas dňa nie je pravý. Počas nočných prebudení dieťa nebudete vedieť pravdepodobne upokojiť, aj v noci bude chcieť papať.

Na druhej strane je zaujímavé, že niekoľko dní pred rastovým špurtom môže dieťa spať oveľa lepšie a dlhšie ako zvyčajne. Má to jednoduchý dôvod. Ide o prípravu na rastový špurt. Je to preto, že rastové hormóny potrebné počas obdobia rastového špurtu sa zvyčajne produkujú neskoro večer, počas spánku. A počas rastového špurtu môžete skutočne vidieť, že sa rast dieťaťa náhle zrýchľuje, zvyšuje sa jeho váha, zvyšuje sa jeho výška.

Vaše dieťa zle spí a vy netušíte, ako mu pomôcť? V článku Koľko spánku potrebuje bábätko? sa podrobne dočítate o spánkových návykoch novorodencov a posyktneme vám tiež tipy, čo môžete urobiť, aby sa vaše dieťa dobre vyspalo.

kŕmenie bábätka

Rastový špurt o nedojčených detí (u detí kŕmených náhradným mliekom)

V prípade rastového špurtu, nie je žiadny zásadný rozdiel medzi dojčenými deťmi a dokrmovanými deťmi. Rastový špurt nastáva u dokrmovaných detí rovnakým spôsobom, dieťa si rovnako žiada viac náhradného mlieka. No u dokrmovaných detí je potrebné dbať na dávkovanie.

Pri aplikácií náhradného mlieka je vždy potrebné nasledovať inštrukcie dávkovania! Nezvyšujte dávku vo veľkom množstve z jedného kŕmenia na druhé. Je oveľa lepšie zvyšovať dávku postupne. Mali by ste sa o tom poradiť so svojím pediatrom!

Ako prežiť obdobie rastového špurtu?

Rastový špurt je skutočne zaťažujúce obdobie v živote každej mamičky. Ide o psychickú aj fyzickú výzvu. Z fyzického hľadiska musíte vážne bojovať s únavou. Pripravte sa, že počas rastového špurtu nebudete mať na nič čas, pretože bábätko bude neustále chcieť materské mliečko alebo byť vo vašom náručí. Toto obdobie je absolútne obmedzené na materské povinnosti, na nič iné nebudete mať čas ani energiu.

Únava sa prejaví nielen na vás, oveľa väčšie zaťaženie dostanú vaše prsia. Pripravte sa, že neustále dojčenie zaťaží aj vaše prsia, preto sa oplatí zaobstarať si krém na ochranu bradaviek, ktorý vám pomôže prekonať toto obdobie. Dbajte aj na príjem tekutín a jedlo: snažte sa konzumovať zdravé jedlá bohaté na vitamíny.

Napriek únave sa snažte nebyť frustrované! Ani toto obdobie netrvá večne a všetko sa vráti do normálu. Do vášho života sa vrátia pokojné dni. Dovtedy sa snažte zregenerovať, dobiť si energiu, využitím každej pokojnej chvíle, keď bábätko spí!

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com