Blog o bábätkách

Kde by malo spať bábätko? Ideálne miesto na spánok

Kde by malo bábätko spať po príchode domov z pôrodnice je zásadná otázka. Aké aspekty by ste mali zvážiť? Je pre vás ideálna detská postieľka pripevniteľná k rodičovskej posteli alebo samostatná detská izba?

Po narodení bábätka, niektoré otázky obzvlášť znepokojujú rodičov. Jednou z takýchto príkladov je uspávanie. Denná potreba spánku novorodencov je 16 až 18 hodín, avšk keďže spia iným tempom ako dospelí a väčšinou nedokážu zaspať sami, odpoveď na otázku „kde by malo bábätko spať“ môže byť kľúčovým bodom na dosiahnutie rovnováhy rodičov a bábätka. Aké riešenia existujú?

Kde by mal spať novorodenec?

V prvom období je najdôležitejšie, aby ste sa vedeli čo najjednoduchšie naladiť na rytmus svojho drobca, čo bude mať dobrý vplyv na duševný pokoj vás oboch. Tiež je dôležité, aby bolo všetko pripravené, kým sa bábätko narodí. Vytvorením príjemného prostredia môžete urobiť veľa pre uľahčenie počiatočného obdobia. Neexistuje však jednotný recept, pretože svoj životný štýl a špecifiká svojho domova poznáte najlepšie len a len vy. Toto sú dva najdôležitejšie kritéria, podľa ktorých sa môžete rozhodnúť, kde by malo vaše bábätko spinkať. Existuje niekoľko riešení a každé môže fungovať skvele, pretože každá rodina musí zažiť na vlastnej koži, ktoré bude pre nich najideálnejšie:

 • Bábätko bude mať už od samotného začiatku vlastnú detskú izbu s detskou postieľkou?
 • Čaká bábätko tichý detský kútik, detský ostrovček v rodičovskej spálni alebo inej izbe?
 • Chcete byť čo najbližšie k bábätku, preto ste mu zabezpečili postieľku priprevniteľnú k rodičovskej posteli?
 • Netrváte na vyhradenom mieste na spanie, radšej by ste túto otázku riešili flexibilne?

Uspávanie dojčaťa v detskej postieľky alebo v postieľke pripevniteľnej k rodičovskej posteli

Postieľka poskytuje bezpečné miesto pre bábätko. V závislosti od toho, koľko miesta máte a ako dlho chcete postieľku používať, si môžete vybrať z nasledujúcich typov:

 • jednoduchá postieľka s mriežkou,
 • detská postieľka, ktorá sa dá premeniť na pohovku,
 • kombinovaná postieľka s prebaľovacím pultom.

Ak zariaďujete kompletnú detskú izbu, vybraná rodina nábytku, do ktorej postieľka patrí, vytvorí jednotný štýl a atmosféru. Detskú postieľku a detský matrac by ste mali zakúpiť súčasne, aby ste sa presvedčili, či vybraný matrac dokonale sedí do postieľky. Dobre zvolený matrac poskytuje dostatočnú oporu a pohodlie pre najmenších a navyše sa ľahko čistí. Ochrana na matrac chráni matrac pred nečistotami, poskytuje ešte väčší komfort a predlžuje životnosť matraca.

Ako by malo bábätko spať: čo je potrebné vedieť o postieľke pripevniteľnej k rodičovskej postieľke?

O postieľke pripevniteľnej k rodičovskej posteli hovoríme, keď dieťa spí v špeciálnej detskej postieľke vedľa postele rodičov. To umožní matke byť nablízku dieťaťa. Postieľku je možné bezpečne pripevniť k posteli rodičov tak, že bočná strana vedľa mamičky zostane otvorená, takže nemusí vstávať z postele, no ľahko dočiahne na bábätko. Vzhľadom k tomu, že výška ľahu je nastaviteľná, je možné ju nainštalovať prakticky na akúkoľvek posteľ.

Aké sú výhody postieľky pripevniteľnej k rodičovskej posteli?

 • Počas nočného kŕmenia bude bábätko bližšie k mamičke.
 • Ak sa bábätko prebudí po dojčení, ľahšie uspí.
 • Blízkosť môže pomôcť pri pripútaní.
 • Uľahčuje život, ak má mamička po cisárskom reze obmedzenú pohyblivosť, pretože nemusí vstávať z postele, aby nakŕmili alebo trochu upokojili bábätko.
 • Pri niektorých modeloch sa dá plocha na ležanie nakloniť, čo môže byť vhodné u bábätka, ktoré často grcká.
 • Prenosné postieľky pripevniteľné k rodičovskej posteli pre bábätká môžete jednoducho zložiť, aby ste si ich mohli vziať so sebou kamkoľvek vaša rodina cestuje.

Dokedy by malo bábätko spať v detskej postieľke?

Väčšina bábätiek vo veku od 18 mesiacov do 3 a pol roka si ľahko zvykne z postieľky do detskej postele, no naozaj vždy záleží na dieťati. Ochranná mriežka môže byť vhodná, aby zabránila malému dieťaťu spadnúť z postele. Takto môže byť vaše dieťa v bezpečí.

Tipy pre hladký prechod:

 • Zapojte dieťa do zmeny! Dovoľte mu napríklad vybrať posteľné obliečky do novej postieľky!
 • Myslite na načasovanie! Prechod by nemal prebiehať súbežne s ďalšími veľkými zmenami, ako je napríklad príchod súrodenca!
 • Dodržujte rutinu uspávania. Výmena postele neznamená, že sa bude musieť zmeniť čas spánku. Dodržiavanie rutiny pomôže dieťaťu cítiť sa v novej posteli bezpečne.

Detský kútik je tajomstvo pokojného bábätka.

Kde by malo bábätko spať: detská izba alebo detský kútik v spánku?

Ako rodič sa môžete rozhodnúť, či bude bábätko od začiatku spať v samostatnej miestnosti v postieľke, kde vám s dojčením v noci aj cez deň môže pomôcť napríklad kreslo na dojčenie. Iní sú radi, že v noci majú dieťa v blízkosti, aj keď to môže výrazne ovplyvniť spánok rodičov. Opäť problém, v ktorom ste sa mohli rozhodnúť iba vy na základe vlastných preferencií.

Tip: Chcete sledovať dýchanie vášho dieťatka počas spánku? Pre užitočné rady si prečítajte náš článok Aký monitor dychu si kúpiť? Ako bezpečne uspať svoje bábätko? V našom blogovom príspevku Spôsoby uspávania bábätka, v ktorom sa podrobnejšie venujeme osobitne téme spánku.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com