Blog o bábätkách

Je čas hrať sa vonku!

Vozidlá, šmykľavky, hojdačky a dobrodružstvá v záhrade alebo na detskom ihrisku. Teraz je ideálny čas. Hra vonku za dobrého počasia je z hľadiska vývoja najmenších veľmi dôležitá.

Pekné počasie láka všetkých, vrátane detí, von. Či už je to vaša vlastná záhrada alebo detské ihrisko, najmenší majú obrovskú potrebu byť na čerstvom vzduchu a pohybovať sa a hrať sa na oveľa väčšom priestore, než medzi stenami bytu. V takom prípade sa do popredia dostanú vozidlá a vonkajšími hračkami môžete zo záhrady urobiť doma skutočný detský raj. Detské ihrisko je dôležitým miestom pre najmenších, aby sa zoznámili so sociálnymi väzbami, samozrejme v súčasnej situácii vždy za dodržania príslušných bezpečnostných predpisov.

detské ihrisko

S rôznymi vonkajšími hračkami sa začína vývoj pohybu tých najmenších neuveriteľnou rýchlosťou. Vo veku okolo jeden a pol roka dieťaťa prichádzajú na rad vozidlá, niektoré sa však dajú používať už od jedného roka. Rôzne vozidlá dokážu rozhýbať rôzne skupiny svalov a každé prispieva k sebavedomejšiemu a zručnejšiemu pohybu drobca a zažilo pocit rýchlosti a bezpečným riadením hybnosti.

Nohami poháňané vozidielka

 • Nohami poháňané chodítka alebo štvorkolesové odrážadlá poskytujú malým deťom veľkú bezpečnosť v počiatočnom období, keď sa začnú oboznámiť s „jazdou”. Pohyb, ktorý pri nich vykonávajú, je podobný chôdzi, ktorú si len nedávno osvojili.
 • Rýchlo prichádza na rad aj obdobie plastových motoriek. Deti s nimi niekedy dosahujú neuveriteľnú rýchlosť a stojí za to zaobstarať si pre deti nástavec na ochranu obuvi.
 • Odrážadlá môžu používať približne od dvoch alebo troch rokov, čo zlepšuje ich zmysel pre rovnováhu a je dôležitou prípravou na učenie sa jazdy na bicykli.
 • Oplatí sa vyskúšať aj jazdu na trojkolesovej kolobežke, ktorá pre malé dieťa znamená iný druh pohybu a pomáha mu rozvíjať pohyb.

bicyklovanie sa s deťmi

Trojkolka, bicykel - pre milovníkov šliapania na pedáloch

Pedálovanie má dobrý vplyv na vývoj nervového systému, koordináciu, koncentráciu, pamäť a urýchľuje reakčný čas.

Trojkolka môže poskytnúť stabilnejší a väčší pocit bezpečia ako malá motorka, preto je to lepšia voľba pre deti, ktoré sú opatrnejšie. Trojkolka, ktorá rastie spolu s dieťaťom v rozličnom veku poskytuje nové funkcie. Spočiatku môžete trochu pomôcť rodičovskou tlačnou pákou a bezpečnostný rám poskytuje ochranu, kým si dieťa neosvojí techniku používania pedálov. Na týchto vozidlách je skvelé to, že sa s nimi môže dieťa skutočne kamarátiť svojim tempom, pretože spočiatku môžu malé nožičky odpočívať na opierke nôh. Môžete si samozrejme vybrať z niekoľkých druhov trojkoliek, od najjednoduchších po multifunkčné.

detská trojkolka

Ak predtým drobec používal odrážadlo, trojkolku, jednoduchšie sa naučí bicyklovať sa na dvoch kolesách. V žiadnom prípade ho do toho nenúťte, dieťa a nechajte a pomáhajte mu, aby napredoval svojím vlastným tempom a naučil sa používať pedále a udržať rovnováhu.

Na vozidlách je veľmi dôležité používať ochrannú prilbu, zároveň si na ňu môže zvyknúť, aby bolo pre neho nosenie prilby prirodzené pri používaní väčšieho bicykla a väčšej rýchlosti.

Tip: Podobá sa na skutočné: kúzlo elektrických vozidielok. Pre najmenších poskytujú veľkú zábavu a sú veľmi trendy. Vyskúšajte ich!

Súvisiace kategórie:

Detské ihrisko doma na záhrade

Poskytnite drobcovi doma rôzne možnosti na pohyb! Pohyb vonku na čerstvom vzduchu je v zásade veľmi dôležité pre zdravý vývoj detí, ale rôzne hračky môžu výrazne pridať farbu na palete a podporiť pohybové schopnosti.

 • Hojdanie nie je len skvelá zábava, ale má aj veľký účinok na rozvoj zručností. Odborníci tvrdia, že dieťa, ktoré sa veľa hojdá sa neskôr naučí ľahšie čítať a písať; rozvíja sa aj jeho pohybová koordinácia a zmysel pre rovnováhu. Či už je to váhová hojdačka, závesná hojdačka alebo hojdacie hniezdo - pohyby hojdania naťahujúce svaly a uvoľňujúce svaly majú fantastický efekt.
 • Trampolína alebo hopsadlo dieťa rozveselí a posilňuje svaly.
 • Šmykľavka prináša nielen radosť, ale aj dodáva aj odvahu. A pre šmyknutie sa musí dieťa vynaložiť úsilie, čo tiež zlepšuje koordináciu očí-rúk a očí-nôh.
 • Počas hrania sa v piesku môže malé dieťa tvoriť, ale rozvíja sa nielen jeho kreativita, ale aj šikovnosť. Vyberte si bazén s pieskoviskom, ktorý môže využiť váš drobec dokonca aj na čľapkanie!
 • Hrať sa s loptou je zábavné. Lopta svojou jednoduchosťou nabáda deti na hranie a nedá sa jej odolať. Loptové hry sú veľkým zážitkom pre najmenších, či už ide o loptový kúpeľ, basketbalový kôš alebo futbalovú bránku. Zaobstarajte si pre svoje dieťa loptové hry!
 • Vyfukujte bubliny spoločne! Bublifuk je skvelá klasika, ktorá nestratí svoje čaro!

detský domček

Little Tikes domček

 • Deti sa milujú utiahnuť do záhrady do hracieho stanu alebo detského domčeka, kde si môžu vytvoriť samostatný svet. Vedľa domčeka sa hodí piknikový stôl, kde sa môžete spoločne hrať alebo olovrantovať.
 • Detské fúriky, kosačky na trávu, sklápače a mnoho ďalších záhradných hračiek čakajú na tých najmenších, aby zažili spoločné dobrodružstvo alebo spoločne záhradkárčili.
 • Vonku je tiež viac priestoru na hranie sa s bábikami alebo tlačenie kočíka pre bábiky a dokonca si ho môžete vziať so sebou na prechádzku na detské ihrisko.

Tip: O pozitývnych vlyvoch hojdania na rozvoj zručností dieťaťa si môžeete prečítať v našom blogovom článku Hojdanie nie je len obyčajná zábava.

Radosť z čľapkania

Leto je už za rohom. Veselé čľapkanie nemôže chýbať ani tento rok. Malé dieťa si môž vychutnať radosť kúpanie a vodné zážitky aj na záhrade alebo terase.

bazénik s pieskoviskom

Súvisiace kategórie:

Tu je niekoľko rád, čo budete okrem bežných vecí (ako je náhradné oblečenie, potreby na prebaľovanie atď.), určite potrebovať na jar alebo v lete, aby ste si uľahčili čas strávený vonku:

Prajeme vám radostné a hravé dni strávené vonku!

Foto: www.shutterstock.com