Blog o bábätkách

Interiérové hry pre potešenie detí

Čo môžeme urobiť vtedy, keď sme zavretí medzi štyrmi stenami, vonku môžeme pobudnúť len chvíľu a musíme tak pre deti vytvoriť podmienky pre hru vnútri?

Hra je pre deti spontánnou aktivitou plnou radosti a zároveň nevyhnutnou podmienkou ich zdravého vývoja, k čomu láskyplný vzťah s rodičom poskytuje potrebný rámec. Čo môžeme urobiť vtedy, keď sme zavretí medzi štyrmi stenami, vonku môžeme pobudnúť len chvíľu a musíme tak pre deti vytvoriť podmienky pre hru vnútri? Musíme byť kreatívni a v duchu rozmanitosti obmieňať rôzne možnosti hry.

Hry pre bábätká

Bábätko sa hrá so svojím hlasom, obzerá si ruky, pršteky, chytá všetko, čo sa mu dostane do cesty. Takto spoznáva okolitý svet čoraz uvedomelejšie. Matkino náručie znamená preň všetko a hoci je každodenný pobyt na vzduchu dôležitý, predsa len je ľahšie tráviť čas v byte s malým bábätkom ako s väčšími deťmi. S rozvojom pohybových zručností bábätka a jeho schopnosťou meniť polohu a neskôr aj miesto sa otvára priestor pre čoraz viac hier.

  • Spočiatku môžete vytvoriť prostredie bohaté na podnety pomocou hračiek, ktoré sa dajú pripevniť na postieľku, alebo napríklad taký hrací koberec či hracia deka s hrazdičkou vytvárajú ideálne miesto na to, aby sa vaše dieťa mohlo rozhliadať, keď práve nespí. Hryzadielko alebo hrkálky, ktoré si môže vziať do rúk, sú ideálne pre drobné ručičky bábätka. Skúma ich, načahuje sa po nich, berie ich do ruky, hrká nimi, dáva do úst. Ohmatáva a ochutnáva všetko, čo sa mu pripletie do cesty, takto sa hrá. Občas mu môžete niektoré hračky odložiť, aby sa z nich neskôr znovu tešilo a takto ich môžete obmieňať.
  • Aj tí najmenší vyžadujú spoločné hry: dobrou zábavou môže byť hoci aj hra s prstovými bábkami. Môžete pri tom hovoriť riekanky alebo spievať, čo sa vám bude chcieť. Bábätko sa teší, keď sa mu prihovárate, pretože vy ste preň tí najdôležitejší na svete a neustále hľadá kontakt s vami.
  • Postupne, ako sú pohyby dieťaťa čoraz uvedomelejšie, prichádza čas na „komplikovanejšie“ hry: takou je napríklad vodenie guľôčok. Táto hra skvele rozvíja jemnú motoriku dieťaťa a zavedie ho do sveta farieb a tvarov. Môžete zvoliť aj hračky na triedenie tvarov a spoznávanie farieb, pri ktorých bude spočiatku potrebná aj vaša pomoc. Hračky na rozvoj zručností so skladačkami poskytujú dieťaťu skvelú príležitosť na zahĺbenie sa. Rôzne jednoduchšie kocky na stavanie veže sú takisto veľmi obľúbené u menších detí, zvukové hračky na rozvoj zručností ich očaria a upútajú ich pozornosť.
  • Stolík na rozvíjanie schopností vytvára priestor na komplexnejšie hry a v deťoch vzbudí zvedavosť a chuť objavovať.
  • A keď je už všetko, čo sa deje na zemi, nudné, môže prísť na rad hojdačka, ktorá je pre deti nielen skvelou zábavou, ale má tiež úžasnú rozvíjaciu schopnosť. Môžete ju vytiahnuť ako žolíka, keď sa už nedá ísť von a všetko ostatné sa drobcovi zunovalo.

Príležitosť na pohyb poskytujú rôzne hračky na ťahanie a tlačenie alebo chodítka, ktoré okrem toho, že podporujú pohybový rozvoj dieťaťa, podnecujú ho aj k aktivite. S hracím tunelom, ktorý láka na preliezanie, možno dobre rozhýbať aktívnejšie deti.

Nápady na hry pre deti

Ako dieťa rastie, do hier sa dokáže zahĺbiť na čoraz dlhší čas a okruh interiérových hier sa stále rozširuje. Nechajte ho, nech sa uplatní, aj keby malo pri tom obrátiť byt hore nohami.

Stavebnicové hry

Ukladanie kociek na seba alebo vedľa seba a ich búranie je pre väčšinu detí úžasnou zábavou. Už pred dosiahnutím jedného roka si detičky užívajú stavanie veží, neskôr prichádza čas na stavebnicové hry z kociek a postavičiek. Tieto im poskytujú fantastický priestor na kreativitu.

Tvoriť je dobré

Deti po dosiahnutí jedného roka objavujú to, že dokážu aj tvoriť. Ich diela spočiatku nemusia zobrazovať nič rozpoznateľné. A to ani nie je podstatné. Dôležité je len to, aby zanechali po sebe stopu a tvorenie bolo pre nich zábavou. Na rad môžu prísť kresliace dosky a maľovanky. Kresliť a maľovať je skutočný zážitok. A, samozrejme, nemôžeme vynechať plastelínu a pečiatky, ktoré poskytujú dobrú príležitosť na trávenie času s rodičom. Tieto hračky nielenže povzbudzujú tvorivosť, ale rozvíjajú aj kreativitu a jemnú motoriku.

V ríši fantázie

Do tejto ríše môže vstúpiť ktokoľvek a jej súčasťou môže byť akákoľvek hra: bábiky a rôzne doplnky, plyšové hračky, lekárska súprava, detské náradie, vozidlá – autá, autodráhy alebo železnica. A z čohokoľvek môže byť čokoľvek alebo ktokoľvek: dieťa nahradzuje samé seba alebo členov rodiny macíkom či bábikou a spolu s nimi napodobňuje každodenné činnosti alebo svoje vlastné zážitky. Častokrát stačí, ak rodič začne myšlienkovú líniu, poukladá napríklad kuchynské hračky, detské nádoby, detskú váhu alebo detský mixér, posadí bábiky okolo stola a fantázia dieťaťa začne okamžite pracovať. Rovnakou klasikou je hra na obchod, ktorú majú deti veľmi rady. Môžete pre ne zariadiť aj kútik na hranie a zaručene máte o program na niekoľko hodín alebo aj na niekoľko dní postarané.

Učiť sa pravidlám pri hre

Na tento účel slúžia pamäťové hry, puzzle a približne od troch rokov aj stolové hry, ktoré sa môžu stať vynikajúcim večerným programom pre celú rodinu, pokojne aj pravidelným. V týchto hrách sa rozvíja spoločenské správanie, schopnosť prispôsobivosti, kompromisu, spoznávanie ostatných a seba samého.

Stavanie bunkra v strede obývačky

Deti milujú ukrývať sa vo svojom vlastnom separovanom svete. Potrebujete iba niekoľko prikrývok a vankúšov a môžete začať stavať. Dobre vám poslúži aj hrací stan. Do bunkra si potom dieťa môže zobrať hocičo od plyšových hračiek po bábiky, ale napríklad si tam môže aj potichu listovať knihu.

Schovávačka

Táto hra sa našim najmenším nezunuje ani vtedy, ak máme v byte málo miest na schovanie sa. Podstatou je, aby zažili vzrušenie: z toho, že hľadajú, či ich nájdu a či ony nájdu ostatných. Nehovoriac o tom, že ich zároveň môžete naučiť aj počítať. Skvelou hrou v interiéri môže byť nielen schovávačka, ale aj to, ak v byte poschovávate hračky a úlohou dieťaťa bude nájsť ich. Potom si môžete úlohy vymeniť.

Hry pre šikovníkov

Potrebovať budete niekoľko menších a ľahkých loptičiek (ideálne sú menšie farebné loptičky do bazéna) a košík alebo vedro a triafanie do cieľa sa môže začať. Toto by ste však mali hrať na takom mieste v byte, kde nebude nič v ohrození. Najprv začnite zblízka a postupne zväčšujte vzdialenosť.

Hudobno-tanečná zábava

Stačí k tomu nájsť nejakú skvelú detskú pesničku, ktorú si možno aj vy občas pospevujete a zábava sa môže začať: tancujte, spievajte, vezmite do rúk hudobné nástroje, bubon, xylofón alebo detský mikrofón a hlavne sa uvoľnite!

Kým si lámete hlavu nad tým, akou interiérovou hrou by ste mohli podporiť rozvoj svojho dieťaťa, nezabudnite pri tom ani na to, že ho nemusíte celý deň zabávať. Je dobré nechať mu čas aj na to, aby sa nudilo a aby si v tom tichu samo vymýšľalo, čím sa zamestná. Alebo nejaký čas aj ničím, to je tiež v poriadku. Neskôr sa môže znovu vrhnúť do hry s novým elánom.

Súvisiace kategórie:

Foto: www.shutterstock.com