Blog o bábätkách

Hygiena v prostredí bábätka

Pri narodení dieťaťa je dôležité zaistiť hygienické prostredie. Existujú nástroje a postupy, ktoré vám uľahčia prácu.

Je úplne prirodzené, že po narodení dieťaťa ho chcete pred všetkým ochraňovať a dať mu zo všetkého len to najlepšie. Pokiaľ ide o otázku hygieny, je potrebné vedieť, že cieľom nie je vytvoriť „ultrasterilné“ prostredie, ale poskytnúť čisté prostredie, ktoré je zdravé a prospešné pre celú rodinu.

Čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť v domácnostiach s bábätkom a malým dieťaťom?

Čistý vzduch v miestnosti

Keďže zásade trávime veľa času doma, osobitná pozornosť si zaslúži čistota vzduchu v detskej izbe a samozrejme v celom byte. Časté vetranie je mimoriadne dôležité, aby miestnosť namiesto opotrebovaného a znečistenejšieho vnútorného vzduchu naplnil svieži vzduch. V prvých mesiacoch a rokoch je imunitný systém malého bábätka ešte slabší a organizmus novorodencov je obzvlášť citlivý na patogény, ktoré spôsobujú dýchacie a ďalšie problémy.

čistička vzduchu

Philips zvlhčovač a čistička vzduchu 

K čistote vzduchu v interiéri môžete okrem vetrania prispieť aj zakúpením čističky vzduchu. Vďaka čističke si môžete zabezpečiť čistý vzduch bez obsahu vírusov, baktérií alebo rôznych alergénov. Na trhu sú k dispozícii aj zariadenia typu dva v jednom, ktoré možno použiť na zvlhčovanie a čistenie vzduchu. Ideálna vlhkosť vzduchu je rovnako dôležitá ako čistý vzduch. Čistička vzduchu je obzvlášť potrebná, ak v byte žije domáce zviera, pretože zvieracia srsť vo vzduchu a iné nevhodné častice sa dostanú do blízkosti dieťaťa, aj keď sa ho snažíte držať ďalej.

Súvisiace produkty: 

Prateľné textílie v okolí bábätka

Vytvorenie správnej hygieny v prostredí dieťaťa je veľmi dôležitá aj z hľadiska textílií. Napríklad matrac detskej postieľky môžete chrániť pred znečistením a vlhkosťou pomocou chrániča matraca alebo nepremokavej plachy. Dnes už existuje aj priedušná verzia, ktorá chráni vaše dieťa vďaka svojmu jemnému povrchu. Čím viac sa snažíte obklopovať textúrami, ktoré sa dajú ľahko čistiť, tým ľahšie bude udržiavať hygienu v detskej izbe alebo v prostredí vášho dieťaťa. Našťastie je už v súčasnosti dostupný aj koberec prateľný v práčke, vďaka čomu ho môžete rýchlo a ľahko vyčistiť.

detský koberec

Lorena Canals Tropical detský koberec

Avšak nie je dôležité len časté čistenie prateľných textílií, ale mali by ste venovať pozornosť tomu, aký prací prostriedok k tomu používate. Pracie prostriedky a aviváže bez chemikálií, šetrné k životnému prostrediu, bez farbív a konzervantov sú lepšie pretože pri kontakte s citlivou pokožkou dieťaťa nespôsobujú alergické reakcie, ale tiež preto, že chránite svoje bábätko od chemikálií absorbovaných do textilu. Tiež sa oplatí používať ekologickú verziu odstraňovača škvŕn, ktorá môže byť potrebná nielen na pranie oblečenia, ale aj na čistenie posteľnej bielizne a poťahov.

Súvisiace produkty: 

Hygiena hračiak a iných nástrojov

Z času na čas je potrebné vyčistiť detské hračky, hracie povrchy, prebaľovací pult alebo dokonca stoličku na kŕmenie. Môžete použiť dezinfekčný prostriedok vhodný pre deti, ale aj sterilizačnú tekutinu alebo tablety. Čisteniu podlahy by ste mali venovať osobitnú pozornosť v mesiacoch, kedy vaše dieťa začne loziť po štvornožky. Určite budete musieť vysávať a umývať podlahu častejšie. To platí aj pre kuchyňu na začiatku kŕmenia a potom na dlhú dobu, kým sa dieťa snaží naučiť jesť samostatne. V tomto prípade môže byť užitočný ochranný koberec na podlahu, pretože sa dá ľahko zrolovať, vytriasť alebo zotrieť a slúži dobre nielen počas kŕmenia, ale aj počas modelovania z plastelíny, maľovania a iných tvorivých aktivít.

kŕmenie dieťaťa

Prince LionHeart ochranný koberec na podlahu

Súvisiace produkty: 

Hygiena potravín

Najväčšiu pozornosť musíte venovať hygiene potravín a to najmä okolo bábätka. Uvedomíte si to už pri dojčení miminka, pretože skladovanie materského mlieka, čo pravdepodobne budete počas tohto obdobia potrebovať, si vyžaduje veľkú opatrnosť. Na tento účel odporúčame špeciálne sáčky a nádoby na uskladnenie materského mlieka a samozrejme aj odsávačka sa musí dezinfikovať po každom jednom použití. Pomocou mikrovlnného alebo elektrického sterilizátora môžete rýchlo a ľahko sterilizovať nielen odsávačku mlieka, ale aj cumlíky, fľaše na kŕmenie a ďalšie príslušenstvo. Mikrovlnný sterilizačný sáčok odvádza dobrú prácu na cestách. Nezabudnite čistiť fľaše a nádoby na pokrmy pre malé deti osobitne.

sterilizátor

Chicco 739100 elektrický sterilizátor

V našej ponuke nájdete praktické nástroje, ako košík do umývačky riadu alebo odkvapkávač na kojenecké flaše. A na umývanie detských fliaš budete potrebovať kefku na čistenie. Vyberte si čistiace prostriedky špeciálne vyvinutý na čistenie detských výrobkov!


Rada: Už od obdobia prikrmovania sa snažte svoje dieťa naučiť na dôkladné umývanie rúk. Naučte ho hravo, počas umývania si môžete hovoriť riekanky alebo rýmovačky. Umývanie rúk pred jedlom by malo byť zlatým pravidlom!

Súvisiace produkty: 

Pri odchode z domu z bábätkom

Keď idete na prechádzku s malým dieťaťom alebo nakupovať a nemáte si možnosť umyť ruky, najdôležitejšia hygiena je možnosť dezinfikovania rúk. Je dobré mať vždy pri sebe gél na dezinfekciu rúk alebo handričku na dezinfekciu rúk, pretože výmena plienok môže byť potrebná kedykoľvek a dieťa môže mať kedykoľvek hlad. Aj v tomto prípade je dôležité zabezpečiť správnu hygienu rúk.

dezinfekcia rúk

Foto: www.shutterstock.com

Rada: Vložka do nákupného kočíka je skvelý spôsob, ako poskytnúť dieťaťu v obchodoch hygienickejšie prostredie.

Súvisiace produkty: