Blog o bábätkách

Pripravte sa na pláž!

Letné programy v mnohých rodinách zahŕňajú aj plážovanie. Čľapkanie vo vode môže byť skvelým zážitkom aj pre najmenších, ale nie je na škodu dodržiavať niekoľko pravidiel, aby ste si užili naozaj nezabudnuteľnú zábavu.

Aké je príjemné tráviť čas počas teplého a slnečného dňa pri vode! Ale je mimoriadne dôležité mať pri sebe potrebné vybavenie, aby sme mohli radostne, no predsa bezpečne plážovať s bábätkom alebo malým dieťaťom, či už na okraji bazéna alebo pláži.

V časoch horúčav sa oplatí využiť skoré ranné hodiny, kedy sú slnečné lúče len mierne silné. Životu bezpochyby potrebujeme aj slnečné lúče slnka, ale samozrejme všetko s mierou. Osobitná pozornosť by sa mala venovať deťom, pretože vôbec nie je bezpečné byť s nimi na slnku. Stačí chvíľa a ich citlivá pokožka sa spáli alebo dostanú úpal. Ochrana pred slnkom je dôležitá ráno aj doobeda. Základným pravidlom je vyhnúť sa kritickému obdobiu medzi 11 a 15 hodinami, kedy je UV žiarenie najsilnejšie - v tomto prípade je najlepšie zostať s bábätkom v chladnej miestnosti.

plážovanie

Foto: www.shutterstock.com 

Ako chrániť dieťa bez škodlivými slnečnými lúčmi?

 • Vyberte si pre svoje dieťa ideálny prípravok s faktorom min. 30 alebo vyšším. Je dôležité naniesť na pokožku správne množstvo opaľovacieho krému, pretože ak aplikujete iba tenkú vrstvu, ochranný účinok sa môže výrazne znížiť. Opaľovací krém naneste na pokožkou vášho dieťaťa 20-30 minút predtým, ako idete na slnko! Tento proces zopakujte po kúpaní, utieraní alebo po uplynutí doby 3-4 hodín! Nezabúdajte, že pokožka je vystavená nielen priamemu žiareniu, ale tiež svetelným lúčom, ktoré sa odrážajú od hladiny vody, piesku alebo betónu a ochrana pred slnkom je dôležitá aj v tieni. Bábätká mladšie ako šesť mesiacov by mali byť chránené vhodným odevom (ideálne je siahnuť opaľovačkách pre bábätká), zabzepečenie tieňa a opaľovací krém by ste mali používať iba na časti tela, ktoré nie sú pokryté látkou, ak sa nie je možné vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu. V takom prípade sa neodporúča vôbec zostať na slnku, pretože ich pokožka je obzvlášť citlivá a vyžaduje si osobitnú starostlivosť.
 • Na pláži by mali byť chránené aj staršie deti pred silným slnečným žiarením pomocou oblečnia: na pláži môžete na dieťa obliecť kúpacie tričko alebo dvojdielne plavky s ochranou pred slnečným žiarením. Nohavičky na kúpanie, plavky pre malé dievčaktá a kúpacie šortky pre malých chlapcov môžu byť tiež vybavené ochranou UV 50+.
 • Na ochranu hlavy je povinné nosiť čiapku, šiltovku alebo klobúk! Medzi nimi nájdete aj také, ktorých materiál odfiltruje nebezpečné slnečné lúče.
 • Silné slnečné žiarenie môže tiež poškodiť naše oči, pretoje potrbné, aby si vaše dieťa zvyklo na nosenie slnečných okuliarov už od útleho veku.
 • Na pláž si so sebou vezmite aj plážový stan, ktorý poskytuje tieň, nech ste už kdekoľvek.

Plážový stan Babymoov

Súvisiace produkty: 

Čo by mala obsahovať plážová taška?

Ak ste dostatočne vybavení proti škodlivým slnečným lúčom, stojí za to premýšľať aj o tom, čo ešte budete potrebovať so svojím dieťaťom na pláži?

 • Plienka na plávanie, ak ešte dieťa stále nosí plienku alebo sa práve učí na nočník, môžete mu pre istotu do vody obliecť ešte plienku na plávania. Môžete si vybrať prateľný alebo jednorázový typ.
 • Plážovú obuv, ktorá chráni detské nožičky pred prípadným zranením a protišmykový povrch poskytuje vyššiu bezpečnosť v mokrom prostredí. Niektoré majú ochranu pred UV žiarením, takže sa chodidlá drobca nespália.
 • Osušku a župan, aby ste mohli okamžite utrieť dieťa, keď vyjde z bazéna a následne ho môžete zababúšiť do županu alebo kúpacieho ponča, aby sa nielen usušilo ale mohlo si aj oddýchnuť vo vašej náručí. Potom môže s obnovenou energiou pokračovať v čľapotaní.
 • Ak vaše dieťa nevie ešte plávať, tak bude určite potrebovať nafukovacie rukávniky alebo nafukovacie koleso na plávanie. Nielen dieťaťu, ale aj vám to poskytne pocit bezpečia. Samozrejme, aj v prípade použitia týchto pomôcok na plávania musíte dávať pozor na dieťa, nestratiť ho ani sekundu z dohľadu.
 • Ak má dieťatko citlivé uško, môže sa mu od vody ľahko zapáliť. V takomto prípade môže poslúžiť čelenka na plávanie a štuple do uší, ktoré zabraňujú nepríjemnému zápalu ušných bubienkov.

nafukovacie koleso

Súvisiace produkty: 

Premeňte čľapkanie na radosť!

Po dostatočnej obozretnosti môže prísť na rad aj príjemnejšia časť: užívanie si dobrého počasie na pláži. K dispozícii sú rôzne plážové hry a hry do vody. Samozrejme je dôležité, aby ich používali iba deti v plytkej vode a pod rodičovským dohľadom! Bavte sa s nafukovacími hračkami, hrajte loptové hry alebo plávajte s mini zvieratkami! To všetko je pre deti veľkým potešením, a okrem toho aj spoznajú ukľudňujúcu povahu tohto miesta, spriatelia sa s ním alebo ho len spoznávajú. S týmito vodnými hračkami, ktoré motivujú malé deti, aby lepšie spoznali vodné médium, môžete posyktnúť pre dieťa na začiatku pomoc. 

bábätko na pláži

Foto: www.shutterstock.com

Rada: Aj doma - na balkóne alebo terase - môže dieťa čľapkať vo vode, k čomu vám poslúži nafukovací bazén. Môžete si vybrať z niekoľkých veľkostí, vzorov a farieb, vďaka ktorým bude mať vaše dieťa veľkú radosť.

Súvisiace produkty: 

Pitný režim, maškrtenie na kúpalisku

Pri vode letí čas počas bezstarostného šantenia skutočne bez povšimnutia. Je veľmi dôležité dbať o dostatočný prísun tekutín, no okrem toho sa treba pripraviť aj na to, že jedálničkové ponuky na kúpaliskách väčšinou nie sú príliš orientované na deti.

deti na kúpalisku

Foto: www.shutterstock.com

 • Tekutiny stratené potením, šantením vo vode je potrebné neustále doplňovať a keďže deti na rozdiel od dospelých pociťujú smäd oveľa menej, musíte im tekutiny neustále ponúkať. Podľa možností ponúkajte dieťaťu dojčenskú vodu, ale mali by ste mať so sebou aj detský nápoj, ktorý dodáva aj energiu, v prípade ak drobec nemá v horúčave chuť do jedla. Vodu sa oplatí uskladňovať v chladiacom boxe, pretože teplú vodu vypijú len veľmi ťažko.
 • Keďže hamburger ani langoš nie sú jedlá pre bábätká vezmite si so sebou jedlo, ktoré im môžete bezpečne dať. Ak stále dojčíte, môžete bábätko nakŕmiť kedykoľvek - spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje. Ak je pre vás pohodlnejšie, tak použite tričko na dojčenie alebo si položte na rameno šatku, aby bolo dojčenie diskrétne. Ak už dieťa prikrmujete, zoberte si so sebou detskú výživu, sušené ovocie alebo detské sušienky, ktoré môžete ponúkať aj počas dňa. Existujú detské jedlá a detské dezerty, ktoré sa môžu podávať od veku 4 mesiacov a môžu sa dajú sa konzumovať bez príborov. Jednoducho ich otvoríte a dieťa ich už aj môže konzumovať. Ide o praktický spôsob jedenia nielen na pláži, ale aj počas cestovania. Pre väčšie dieťa alebo celú rodinu môže byť ideálny domáci sendvič, ovocie a zelenina.

Súvisiace produkty: 

Poďme domov

Z vodných radovánok sa deti ľahko unavia a počas najteplejších hodín potrebujú odpočívať, aby sa mohli v popoludňajších hodinách znova pustiť do hry s obnovenou energiou. Pohyb pri vode úžasne nabije nielen tých najmenších, ale aj rodičov. Aj keď nie je ľahké neustále dávať pozor na potreby a bezpečnosť najmenších. Avšak pohľad na nebojácne člapkajúce šťastné dieťa vo vode je skvelým odškodnením.