Blog o bábätkách

Hojdanie nie je len obyčajná zábava

Hojdanie je viac než obyčajná zábava. Zatiaľ čo sa dieťa užíva hru, veľa sa vyvíja, pretože hojdačka je jedným z najlepších vývojových nástrojov pre deti.

Hojda, hojda, hojda spadla mačka z pôjda, spadla na koláče teraz v kúte plače. Kto by nepoznal túto veselú pesničku z detstva. Kedysi nám ju spievali rodičia pri hojdaní, a teraz ju učíme my svoje deti. Aj z tohto vidieť, že je hojdanie je večnou klasikou. Rovnako ako naši starí rodičia, aj dnešné deti s veľkou radosťou nasadajú na hojdačku, aby zažili chvíle zábavy.

hojdačka pre deti

Hojdačka je viac než hračka!

Pre nezasvätených je hojdanie iba obyčajná zábava. Ale v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu pri vývoji dieťaťa. Dôvodom je, že hojdačka je skvelým nástrojom na pohybový vývoj a priaznivé účinky hojdania sú nespochybniteľné. Nie je náhoda, že každé dobré ihrisko pre deti je vybavené jednou, alebo viacerými hojdačkami.

Deti sa veľkou radosťou hojdajú. Kým bábätká si užívajú, keď ich niekto hojdá na hojdačke, staršie deti si postupne osvojujú techniku hojdania.

Vplyv hojdačky na rozvíjanie schopností

Hojdanie môže rozvíjať schopnosti dieťaťa mnohými spôsobmi. Má pozitívny účinok na rozvoj fyzických, kognitívnych a sociálnych zručností dieťaťa.

Rozvíja sa zmysel pre rovnováhu

Hojdanie má dobrý vplyv na rozvoj pocitu rovnováhy dieťaťa. Vďaka neustálemu pohybu hojdačky musí dieťa vždy hľadať rovnováhu. V praxi to znamená, že dieťa musí pri hojdaní koordinovať prácu svalov. A to je nesmierne zložitá úloha. Nie je náhoda, že vďaka hojdaniu dochádza okrem rozvíjania správneho zmyslu pre rovnováhu aj k výraznému vývoju pohybovej koordinácií.

hojdačka pre deti

Vyvíja sa priestorové vnímanie

Ruka v ruke dochádza k vývoju správneho zmyslu pre rovnováhu s vnímaním priestoru. Pohyb hojdačky v priestore so sebou automaticky prináša rozvoj priestorového videnia a priestorovej orientácie.

Dieťa sa ľahšie naučí písať a čítať

Nástup do školy je pre dieťa mimoriadne stresujúce obdobie. Je to veľká zmena v živote dieťaťa a rodičov. Keď dieťa prvýkrát sedí v školskej lavici, rodičia netrpezlivo čakajú na to, ako sa dieťa popasuje s jednotlivými prekážkami. Naučiť sa čítať a písať nie je pre dieťa vždy jednoduchá úloha.

Výskumy ukazujú, že dieťa, ktoré sa pred nástupom do školy, dokonca aj v dojčenskom veku a neskôr v školskom období často hojdá, sa ľahšie naučí čítať a písať. Dôvodom je, že hojdanie posilňuje spojenia medzi dvoma hemisférami mozgu. Má dobrý vplyv na koordináciu očí a rúk dieťaťa.

Výskum medzi školákmi taktiež odhalil, že deti, ktoré v detstve strávili viac času hojdaním, dokážu pri písaní lepšie udržiavať riadok a s menšou pravdepodobnosť dochádza k zámene napríklad kritických písmen ako sú b, d, s.

Proti poruche pozornosti

Bohužiaľ, v súčasnosti bojuje čoraz viac detí s poruchou pozornosti. Aj na tento problém má hojdanie dobrý vplyv. Keďže hojdanie stimuluje mozgovú kôru. V mozgovej kôre je oblasť, ktorá je zodpovedná za koncentráciu.

Pomáha prekonávať pocit úzkosti

Hojdanie má dobrý vplyv nielen na fyzický vývoj dieťaťa, ale aj jeho psychologický dopad je rovnako významný. Môže napríklad hrať hlavnú úlohu pri prekonávaní úzkosti, strachu a napätia. Ak sa nad tým zamyslíte, hojdanie u novorodencov aj dojčiat má na vaše dieťa veľmi upokojujúci účinok. Hojdanie im pripomína pocit bezpečia počas obdobia v brušku mamičky. Rytmický pohyb hojdania pomáha dosiahnuť duševný pokoj.

závesné hojdačky

Hojdanie už od novorodeneckého veku

Hojdanie je vekovo neobmedzené. Hojdať sa môže skutočne každý, od novorodeneckého veku až po dospelosť. Aj keď dospelí nesedia v hojdačke, ale hojdacej sieti, aj hojdacie siete produkujú prakticky rovnaký kývavý pohyb.

Hojdanie má vývojový vplyv na dieťa už od malička. Nezabúdajte však, že tradičná detská hojdačka nie je určená pre tých najmenších! V klasických detských hojdačkách musí dieťa sedieť. Predčasne - skôr ako sa naučí bábätko sedieť samé - je posadenie dieťaťa veľkou chybou, pretože zaťažuje jeho chrbticu, čo môže neskôr viesť k problémom s pohybovým aparátom.
Pre najmenších sú hojdačky pre bábätká, namiesto tých klasických detských hojdačiek. V týchto hojdačkách bábätko nesedí, ale leží opreté o chrbát a v tejto

polohe sa hojdá. Kvalitná detská hojdačka je navrhnutá tak, aby v nej dieťa mohlo tráviť viac času, než len čas strávený hojdaním. Tieto hojdačky sú natoľko pohodlné a hojdanie je také upokojujúce, že deti v nich rady spia.

Niet divu, že rodičia bábätiek so zlým spánkom často siahnu po hojdačke pre bábätká, aby vyskúšali, či dieťa spí lepšie v hojdačke. Prax ukazuje, že takáto hojdačka je skutočne riešením problému spánku mnohých detí.

Na základe dizajnu možno rozlíšiť dva hlavné typy detských hojdačiek:

  • hojdačky so stojanom,
  • závesné hojdačky.

Hojdačky so stojanom sú špeciálne hojdačky pre novorodencov. Nemusia byť nikde zavesené, pretože majú svoj vlastný stojan a v rámci neho sa hojdajú. Ich maximálna nosnosť je zvyčajne 9 kg. Profesionálne hojdačky so stojanom sa líšia od jednoduchších typov hlavne tým, že už aj bábätká sa v nich dokážu hojdať bez pomoci.

hojdačka pre bábätká

Ingenuity hojdačka pre bábätká

Závesné hojdačky sú väčšinou určené pre staršie deti. Ale aj medzi závesnými hojdačkami sú typy, ktoré sú vhodné pre novorodencov. V závesných novorodeneckých hojdačkách dieťa nesedí, ale je v hojdačke v pololežiacej polohe. V súčasnosti sú tieto navrhnuté hojdačky pre bábätká medzi rodičmi veľmi populárne. Nie je to náhoda, pretože bábätko môže v hojdačke odpočívať rovnako ako v kolíske. A okolité prostredie má na dieťa upokojujúci účinok.

hojdačka incababy

Incababy hojdačka


Môže sa dieťa hojdačky báť?

Áno! Aj keď väčšina detí si hojdačku obľúbi takmer okamžite a na detskom ihrisku vždy hľadá najskôr hojdačku, no sú aj také deti, pre ktoré tento vzťah nie je prirodzený.

So strachom z hojdania sa treba vyrovnať, pretože môže ísť o úplne neškodný strach, ktorý dieťa s trochou pomocou jednoducho vyrastie. Ale odmietanie hojdačky môže byť spojené aj s problémom s rovnováhou. Je lepšie daný problém odhaliť čo najskôr.

Čo môžete urobiť, ak sa vaše dieťa bojí hojdačky? Ak si dieťa nerado sadá do hojdačky samé, skúste sa s ním hojdať spoločne. Posaďte si drobca do lona a hojdajte sa spolu. Za žiadnych okolností hojdanie nesilte a zo začiatku sa hojdajte len opatrnejšie, aby si dieťa postupne zvyklo na hojdanie. Ak sa dieťaťu hojdačka napriek všetkým vašim pokusom stále nepáči, oplatí sa navštíviť lekára, ktorý odhalí, či sa v pozadí strachu nenachádza problém s rovnováhou.

Hojdačku všade!

Hojdačky boli oprávnene zahrnuté do najlepších hier na rozvoj zručností detí, pretože ich vplyv na nervový systém je nepopierateľný. Je to dokonalý nástroj na rozvoj spojenia medzi dvoma hemisférami mozgu.

Hojdanie zlepšuje jemnú motoriku, má dobrý vplyv na pohybovú koordináciu, známy je aj jeho psychologický účinok. Netreba však zabúdať ani na účinky na vyváženie, respektíve rozvoj schopností, ako sú písanie a čítanie. Kvôli priaznivým účinkom hojdania sa často používa hojdačka aj na terapeutické účely.

hojdanie detí

Niet pochýb o tom, že hojdačka má svoje miesto na každom detskom ihrisku! Ale skutočne si zaslúži miesto nielen na verejných detských ihriskách. Vzhľadom na pozitívny účinok na rozvoj dieťaťa, je veľmi prospešné, ak sa deti môžu hojdať doma, či už na záhrade alebo v byte.

Dnes sú našťastie k dispozícii nielen záhradné hojdačky, ale aj veľa detských interiérových hojdačiek. Hojdať sa teda môžu aj deti, ktoré nebývajú v dome so záhradou. Vnútorné hojdačky je možné použiť buď na chodbe, alebo namontovať na zárubňu dverí. V záujme predchádzania nehôd, pred každým použitím skontrolujte, či je hojdačka bezpečne upevnená.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com