Blog o bábätkách

Hmotnosť bábätka a váhový prírastok

Po narodení bábätka jeho hmotnosť po počiatočnom poklese neustále rastie. Váhový prírastok bábätka je možné kontrolovať týždenným a následne mesačným meraním.

Po narodení sa novorodenec vyšetrí a zmeria sa jeho dĺžka a váha. Toto sú dôležité údaje z hľadiska vývoja bábätka, pretože samotné prepustenie z pôrodnice závisí aj od vývoja hmotnosti bábätka. Aký je váhový prírastok bábätka týždenne? Ako často a ako merať hmotnosť bábätka? V tomto článku si môžete prečítať o vývoji váhového prírastku bábätka.

Hmotnosť bábätka po narodení

Hneď po narodení absolvuje bábätko lekárske vyšetrenie, počas ktorého sa okrem iného meria jeho hmotnosť. Hovoríme o pôrodnej hmotnosti novorodenca. Niekoľko dní po narodení je možné u bábätka pozorovať chudnutie, čo znamená, že u bábätka dochádza k prirodzenému úbytku hmotnosti.

Jednou z podmienok prepustenia z pôrodnice je, aby bol úbytok hmotnosti bábätka v zdravom rámci. Prirodzený úbytok hmotnosti nemôže byť vyšší ako 10% pôrodnej hmotnosti. To znamená, že napríklad pre bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3 200 gramov je úbytok hmotnosti, ktorý je možné považovať za normálny 320 gramov. Ak u bábätka dochádza k väčšiemu úbytku hmotnosti, ide o chronický stav. V takomto prípade je dôležité zakročiť proti chudnutiu: zvýšiť počet dojčení, aby sa novorodenec dostal k materskému mlieku najčastejšie. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné alebo naďalej dochádza k úbytku hmotnosti, je potrebné zvážiť okrem kŕmenia materským mliekom aj kŕmenie náhradným mliekom.

Váhový prírastok bábätka v prvom mesiaci

Aj po návrate z pôrodnice, budete musieť dlhodobo sledovať prírastok hmotnosti bábätka, aby ste sa uistili, že sa vyvíja správne. Po prirodzenom úbytku hmotnosti na konci prvého týždňa po narodení, zvyčajne začnú bábätká priberať na váhe a približne do konca druhého týždňa po narodení dosiahnu znova svoju pôrodnú hmotnosť.

Potom je vhodné sledovať váhový prírastok dieťaťa týždenne. V prvom mesiaci hmotnosť bábätka spravidla narastie o 100-200 gramov týždenne (samozrejme je možný aj vyšší váhový prírastok). Do konca prvého mesiaca by mala byť váha bábätka o 400 gramov väčšia ako bola jeho pôrodná hmotnosť.

Hoci ako rodič sledujete vývoj váhy bábätka, ale z tohto hľadiska sleduje vaše dieťa aj pediater. Pri vyšetreniach u detského lekára sa u bábätka obvykle nepozerá len samostatný váhový prírastok, ale sleduje sa aj vývoj dĺžky tela. Na základe vývoja týchto dvoch hodnôt je možné rozhodnúť, či je vývoj bábätka v poriadku alebo nie.

Hmotnosť a výšku bábätka je potrebné porovnať s hodnotami grafu v percentilovej tabuľke. Podľa toho je možné určiť, či je tempo vývoja vášho bábätka správne alebo nie. Čo je percentilový graf? Hodnoty percentilového grafu umožňujú porovnať údaje bábätiek rovnakého veku a pohlavia. Dá sa z nej určiť, aké percento z nich má menšiu alebo väčšiu váhu, výšku ako vaše bábätko. Je však dôležité vedieť, že ide o priemerné hodnoty, prírastok hmotnosti každého dieťaťa je jedinečný a rôzne čísla ešte nemusia byť dôvodom na obavy.

hmotnosť bábätka

Váhový prírastok bábätka vo veku 2-6 mesiacov

Po prvom mesiaci sa váhový prírastok bábätka zvyčajne vyvíja rýchlejším tempom. Počnúc druhým mesiacom sa dá očakávať týždenný prírastok asi o 150-200 gramov. To znamená, že u bábätiek vo veku 2-6 mesiacov je na konci mesiaca možné očakávať váhový prírastok o ďalších 600 gramov.

V tomto období sa oplatí vopred pripraviť fyzicky i psychicky na rastový špurt, ktorý sa zvyčajne bude diať v 3. týždni, v 6. týždni, potom vo veku 3 mesiacov a nakoniec vo veku 6 mesiacov. Počas obdobia rastového špurtu sa chuť do jedla bábätka zvyšuje, je neustále hladné, potrebuje neustále dojčenie. V tomto období si môžete myslieť, že je pre dieťa nedostatočné vaše materské mlieko, ale nejde o to. Podstata rastového špurtu spočíva v tom, že si bábätko „nastaví“ väčšiu produkciu mlieka s častejším saním. Po niekoľkých dňoch sa denný režim vráti do normálu.

Tip: Rastový špurt vydesí mnohé matky, pretože mnohé o tom počujú prvýkrát, keď sa ich bábätko dostane do tohto obdobia. O znakoch rastového špurtu a o tom, ako si prejsť týmto nepochybne stresujúcim obdobím, si môžete podrobne prečítať v nasledujúcom článku: Kedy môžeme hovoriť o rastovom špurte?

Váhový prírastok bábätka po veku 6 mesiacov

Vo veku šiestich mesiacoch dochádza k miernemu zníženiu váhového prírastku bábätka, u niektorých bábätiek k tomu dochádza zhruba vo veku 4 mesiacov. Kým mesačný váhový prírastok 600-800 gramov bol považovaný za úplne prirodzený, od 6. mesiaca je typickejší prírastok hmotnosti 400-500 gramov. Tento pokles je väčšinou dôsledkom pohybu. Vaše bábätko sa pohybuje stále viac a viac, vo veku 6-7 mesiacov sa začína bábätko otáčať z bruška na chrbát a z chrbta na bruško. vo veku 8-9 mesiacov sa začína plaziť a potom liezť. 

Tip: Hoci je každé bábätko iné, fázy pohybového vývoja sú pre všetky bábätká rovnaké. Samozrejme to nie je sväté písme, pretože sú deti, ktoré sa naučia plaziť, liezť, chodiť skôr ako ich rovesníci, zatiaľ čo iní trochu zaostávajú. Ale všetci si prechádzajú rovnakou cestou. Viete, aké fázy pohybového vývoja existujú? Prečo je plazenie dôležité? Prečo by ste nemali náhliť chôdzu bábätka? Prečítajte si o tom v našom článku: Fázy pohybového vývoja bábätka: malými krokmi vpred!

Čím viac sa bábätko hýbe, tým viac energie spotrebuje, takže niet divu, že dieťa už nepriberá tak, ako keď leží na podložke na hranie a ručičkami siaha po svojich hračkách.

Pri váhovom prírastku bábätka platí pravidlo, že vo veku 6 mesiacov bábätko zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť a vo veku jedného roka ztrojnásobí. Toto je samozrejme vysoký priemer, takže je veľa bábätiek, ktoré rastú iným tempom, ale vo veľkej miere platí tento priemer.

Po dovŕšení veku jedného roka sa váhový prírastok spomaľuje a od 2 rokov môžete pociťovať miernejší prírastok hmotnosti než predtým.

Merania hmotnosti bábätka: kedy a ako? 

Vývoj hmotnosti dieťaťa môžete kontrolovať pravidelnými meraniami. K tomu existujú dojčenské váhy určené priamo na tento účel, na ktorú je možné bábätko pohodlne umiestniť. Detské váhy sú veľmi presné, rýchlo merajú, takže s nimi môžete ľahko určiť hmotnosť dieťaťa. Pri meraní buďte vždy pri bábätko, aby bábätko náhodou nespadlo z váhy!

váhový prírastok bábätka

Sledovanie váhového prírastku dieťaťa neznamená, že ho musíte každý deň merať. Tejto chyby sa rodičia často dopúšťajú, najmä ak majú pochybnosti o tom, či je pre ich bábätko materské mlieko dostačujúce, či je dostatočne výživné a podobne. Problém príliš častého merania spočíva v tom, že prírastok hmotnosti bábätka je nerovnomerný. Kým jeden deň bábätko vôbec nepriberie, druhý deň naopak priberie príliš veľa. Ak meriate hmotnosť svojho bábätka každý a uvidíte, že v daný deň nič nepribralo, môže vás to flustrovať a vzbudiť pocit, že nemáte dostatok materského mlieka pre svoje dieťa. Nervozita a stres neprospievajú produkcii materského mlieka, čo je vážny dôvod, prečo by ste sa mali tejto situácií vyhýbať. Kedy by sa teda mala merať hmotnosť bábätka?

Ako často a kedy merať hmotnosť bábätka?

V prvých týždňoch po pôrode sa oplatí merať hmotnosť dieťaťa pred aj po kŕmení. Týmto spôsobom budete môcť kontrolovať, či vaše dieťa dostatočne jedlo. Je to obzvlášť potrebné, ak váš týždenný váhový prírastok zaostáva oproti očakávanému prírastku alebo je veľmi na hranici. Ak bábätko odmeriate pred a bezprostredne po kŕmení, rozdiel medzi týmito dvoma meraniami vám poskytne množstvo materského mlieka, ktoré dieťa skonzumuje. Po návrate domov z nemocnice, stojí za to sledovať, koľko mlieka zje vaše bábätko v prvých dňoch.

Ak sa týždenný váhový prírastok vyvíja podľa očakávaní, postačuje merať bábätko v prvých 1-2 mesiacoch týždenne, vždy v ten istý deň, v rovnakom čase. Tým zabezpečíte porovnateľnosť výsledkov. Ak sa váhový prírastok bábätka vyvíja v správnom tempe a rozsahu, po dovŕšení veku troch mesiacov, stačí bábätko merať raz za mesiac. Týždenné a mesačné merania by sa mali vykonávať vždy ráno pred kŕmením alebo večer pred kúpaním a kŕmením.

Nedostatočný váhový prírastok

Hoci je dôležité sledovať rýchlosť priberania na váhe bábätka, nedostatočný váhový prírastok nie je dôvodom na obavy. Niektoré deti, ktoré síce pomalšie, ale priberajú na hmotnosti vlastným tempom, sú živé a zdravé. Ak vaše dieťa nepriberá na hmotnosti v dostatočnej miere, oplatí sa venovať pozornosť tomu, či si nevšimnete niečo iné, čo môže byť dôvodom na obavy. Ak nie je váhový prírastok bábätka dostatočný a preukazuje nasledujúce príznaky, mali by ste rozhodne navštíviť lekára:

  • Bábätko pravidelne plače, zdanlivo bez dôvodu.
  • Bolí ho bruško.
  • Nespotrebuje 5-6 plienok denne.
  • Slabá alebo žiadna chuť do jedla.
  • Bledá tvárička, známky ospalosti.
  • Často grcká. 

Váhový prírastok bábätka je vždy chúlostivá otázka, pretože môže v rodičoch vyvolať značnú neistotu, či je bábätko dostatočne kŕmenie, alebo je potrebné bábätko kŕmiť aj náhradným mliekom. Sledovanie vývoja dieťaťa z mesiaca na mesiac zo sebou prináša množstvo stresu, ktorý škodí vám aj vášmu bábätku. Prírastok hmotnosti dieťaťa veľmi závisí aj od stavby tela, takže nikdy neporovnávajte svoje bábätko s iným bábätkom!

Súvisiace produkty: