Blog o bábätkách

Farba, konzistencia a frekvencia stolice u novorodencov

Okrem prebaľovania bude vašou každodennou rutinou aj skúmanie farby a konzistencie stolice novorodenca, aby ste uistili, že je všetko v poriadku.

Počas tehotenstva často myslíme na obdobie po narodení bábätka. Ako sa s ním budeme prechádzať po parku, vychádzať z detskej izbičky po špičkách, aby sme ho nezobudili alebo sledovať pri postieľke ako krásne spí. Je tu však jedna vec, na ktorú s najväčou pravdepodbnosť žiadna mamička nemyslí, hoci sa s ňou bude spájať veľa otázok. Ide o stolicu novorodencov. Zaručene strávite veľa času dešifrovaním nasledujúcich otázok:

 • Aká je normálna stolica u novorodencov?
 • Aká je farba stolice u novorodencov?
 • Aká je frekvencia stolice u novorodencov?
 • Aká je konzistencia stolice u novorodencov
 • Aká je vôňa stolice u novorodencov?
 • Aké je ideálne množstvo stolice u novorodencov?

prebaľovanie

Stolica u novorodencov

Stolici novorodenca sa nemusíte venovať, až kým si nevšimnete niečo neobvyklé. Prvé stretnutie so zelenkavou stolicou bude mimoriadne prekvapivým zážitkom. Okamžite siahnete po encyklopédií detských chorôb alebo začnete vyhľadávať na Googli, čo znamená zelená stolica u novorodenca.

Aká je normálna stolica u novorodencov - takto znie klasická otázka v kruhu novopečených rodičov. Pravdepodobne ste si nemysleli, koľko otázok budete ohľadom tejto témy riešiť. Farba stolice môže byť veľmi rôznorodá. Mali by ste však vedieť, čo znamenajú jednotlivé farby. Okrem farby stolice je však dôležitá aj frekvencia, konzistencia, množstvo a vôňa.

Za zmenou stolice novorodenca môže byť niekoľko faktorov:

 • Vek bábätka: s pribúdajúcim vekom sa mení aj stolica. Na jednej strane to súvisí s tým, že sa postupne vyvíja trávenie a na druhej strane sa pribúdajúcim vekom mení aj strava.
 • Stravovanie bábätka: v ideálnom prípade by mal novorodenec konzumovať počas prvých 6 mesiacov iba materské mlieko. Vo veku šiestich mesiacov môžeme začať s prikrmovaním, kedy sa začne oboznamovať s novými potravinami. Nové potraviny okamžite prinesú zmenu stolice. Zmenu farby, konzistencie a dokonca aj vône.
 • Zdravotný stav bábätka: vzhľadom na vek bábätka a jeho výživu sa mení aj farba a konzistencia stolice, ale zvyčajne ide o úplne normálnu zmenu. Avšak rôzne ochorenia zanechávajú stopy aj na stolici. Preto je dôležité pri prebaľovaní vždy skontrolovať aj obsah plienky! Zmena stolice môže poukazovať aj na rôzne ochorenia.

Farba stolice u novorodenca

Farba stolice novorodenca môže byť vo všetkých farbách dúhy. Musíte však vedieť, čo jednotlivé farby znamenajú, či je dôvod na obavy alebo je všetko v najlepšom poriadku. Zmena farby stolice nemusí byť problém.

Neobvyklú farbu môže spôsobiť aj prirodzený proces. V tejto časti sa dočítate, čo môžu jednotlivé farby stolice naznačovať.

Čierna stolica u novorodenca

Úplne prvá stolica, s ktorou sa stretnete bude mať čiernu farbu. Stolica jednodňového alebo dvojdňového novorodenca je veľmi charakteristická, neskôr sa s takou stolicou už nestretnete. Farba stolice je výrazne čierna, zeleno-čierna. Hoci už aj samotná farba je mimoriadne charakteristická, konzistencia je o to charakternejšia. Ide o veľmi lepkavú, dechtovú stolicu, ktorú je veľmi ťažké zotrieť zo zadočka bábätka. Čo je ešte potrebné vedieť o čiernej stolici?

Prvá stolica novorodenca je mekónium, známa aj ako smolka. Smolka je prakticky požitá a strávená plodová voda, ktorá je tvorená strávenými kúskami tkaniva, oddelenými črevnými bunkami, epiteliálnymi bunkami atď. Prvá stolica bábätka musí byť ešte v pôrodnici, pretože z tej sa zisťuje, či tráviaci trakt bábätka funguje správne. 2-3 dni po tom, čo smolka opustí telo dieťaťa, začne skutočný tráviaci proces.

Žltá stolica u novorodenca

Po prvom vyprázdnení čiernej stolice už môžete nájsť v plienke klasickú stolicu s materským mliekom. Stolica dojčeného bábätka je horčicovo žltej farby a má pomerne krémovú textúru. Pokiaľ bábätko prijíma iba materské mlieko, tj. ideálne do 6 mesiacov, je táto horčicovo žltá farba typická. Z času na čas môže dôjsť k zmene konzistencie, napríklad ak bábätko spapá príliš veľa, môže byť trochu redšia ako krémovejšia. Žltá stolica je teda v prvých 6 mesiacoch u dojčeného bábätka úplne normálna.

Žltá stolica

Hnedá stolica u novorodenca

Pokiaľ ide o dojčené bábätká, zdravá stolica má horčicovo žltú farbu. Pri bábätkách, ktoré sú kŕmené náhradným mliekom je farba svetlohnedá, hnedastá, prípadne žltá. Stolica bábätka kŕmeného s náhradným mliekom má tvrdšiu konzistenciu, než stolica bábätiek, ktoré sú kŕmenie materským mliečkom. To však neznamená, že ide o úplne tvrdú stolicu, skôr stolicu s konzistenciou tvarohu. Výsledkom rôznych druhov náhradných mliek sú rôzne druhy stolice. Napríklad po konzumácii náhradných mliek so špeciálnou receptúrou nie je vôbec nezvyčajné, že má bábätko zelenú stolicu.

Zelená stolica u novorodenca

Zelená stolica má nielen neobvyklú farbu, ale zvyčajne sa líši aj konzistenciou. Zelenú farbu často sprevádza penivá a slizká konzistencia a tiež nepríjemný zápach. Dôvodom zmeny môže byť potravinová alergia, ale dokonca aj iné choroby.

Zelená stolica môže byť spôsobená aj nevhodnou technikou dojčenia. V takýchto prípadoch sa však zvyčajne líši od normálu iba farbou a svojou vôňou a konzistenciou ide o úplne bežnú stolicu. Počas dojčenia konzumuje bábätlko predovšetkým predné mlieko. Keď sa predné mlieko minie, prichádza na rad materské mlieko, ktoré je oveľa bohatšie na živiny, vďaka čomu je výživnejšie a mastnejšie. Ak vaše bábätko konzumuje iba predné mlieko, môže mať zelenú stolicu. Tento problém nastáva hlavne vtedy, keď sa dieťa počas kŕmenia prisáva k obom prsníkom a z oboch prsníkov konzumuje len predné mlieko. Predné mlieko „prichádza” ľahšie ako výživnejšie materské mlieko, preto si na toto mlieko bábätko ľahšie privykne. V takom prípade je riešením venovať väčšiu pozornosť výmene pŕs. Bábätko by sa malo priložiť na druhý prsník, iba ak bol prvý prsník úplne vyprázdnený.

Tip: O správnom dojčení a ideálnej technike dojčenia sa môžete podrobnejšie dočítať v našom článku Tajomstvo úspešného dojčenia.

V pozadí zelenej stolice môže stáť aj užitie lieku alebo vitamínov (napríklad železo). V takom prípade sa po ukončení užívania liekov farba časom vráti do normálu.

Za zelenou stolicou môže byť aj určitá potravinová alergia. V takomto prípade je neobvyklá nielen farba, ale aj konzistencia a vôňa. Namiesto normálnej vône budete mať do činenia s oveľa smradľavejšou vôňou. Namiesto krémovej konzistencie, bude konzistencia stolice lepkavejšia alebo penivejšia. Citlivosť na mliečne bielkoviny a laktózu môže napríklad spôsobiť zelenú stolicu. Ak sa teda skrýva za zmenou farby tento problém, zvyčajne sa oneskorí aj priberanie na hmotnosti.

Gastrointestinálnym problémom je tiež črevná infekcia, ktorá bábätku môže spôsobiť zelenú stolicu.

Na základe týchto príkladov môžete vidieť, že zelená farba môže mať veľa príčin. Môže ísť o relatívne neškodnú príčinu, ale v pozadí sa môže nachádzať aj vážny problém. Spenená zelená stolica nie je v žiadnom prípade normálna, takže určite navštívte pediatra a odhaľte, čo to môže spôsobovať!

Biela stolica u novorodenca

Biela stolica nie je v žiadnom prípade prirodzená. Ak spozorujete, že stolica v plienke je biela, krémová alebo prípadne obsahuje biele kúsky, okamžite vyhľadajte lekára! Biela farba môže naznačovať vážny problém s pečeňou. Príčina bielej stolice spočíva v tom, že je plná tukov, ktoré sa nemohli tráviť vstrebávať v črevách.

Ak spozorujete bielu stolicu je dôležité, aby ste rýchlo zareagovali a oplatí sa vziať so sebou vzorku stolice k lekárovi.

Tip: Sterilná nádobka na stolicu je užitočnou súčasťou domácej lekárničky, môžete si ju zaobstarať v ktorejkoľvek lekárni.

Červená stolica u novorodenca

Už aj zelenkastá stolica môže byť pre rodičov strašidelná, ale červená stolica obsahujúca krv môže byť ešte desivejšia. Ak sa objaví aj u vášho bábätka, obráťte sa na pediatra, pretože môže naznačovať vážnejší problém! Ale našťastie sa vo väčšine prípadov ukáže, že nie je dôvod na obavy.

Červená stolica sa môže dokonca zmeniť na čierny odtieň. Napríklad prípravky na náhradu železa môžu spôsobiť červenú alebo dokonca čiernu farbu stolice. Je však dôležité zdôrazniť, že aj keď sa nakoniec ukáže, že nie je dôvod na obavy, na začiatku by ste to mali brať vážne a vyhľadať lekára!

Krvavá stolica u novorodenca

Krvavá stolica u novorodenca si taktiež vyžadujú okamžitú lekársku prehliadku! Krv v stolici môže byť čerstvá alebo dokonca zrazená. Čerstvá krv môže poukazovať na prasknutie konečníka, k čomu môže zvyčajne dôjsť pri zápche. A zrazená krv môže naznačovať tráviace ťažkosti.

Frekvencia stolice u novorodencov

Už sme sa venovali tomu, že pri niekoľkodňových novorodencov je veľmi dôležitá prvá stolica. Neskôr však bude oveľa dôležitejšie, akú má stolica farbu alebo aká je jej frekvencia.

Čo sa týka frekvencie stolice u novorodencov, veľký rozdiel je v tom, či ide o dojčené bábätko alebo bábätko kŕmenie náhradným mliekom. Pri bábätkách kŕmených náhradným mliekom je dobré, ak má stolicu každý deň. U dojčených bábätiek však takáto prísna požiadavka nie je. Stupnica, v ktorej sa frekvencia stolice pohybuje, je pomerne široká. Je úplne normálne, ak bábätko v prvých týždňov alebo mesiacov kaká niekoľkokrát denne. Ale tiež je v poriadku, ak sa mu nedarí 7-10 dní. Samozrejme nejde o problém iba vtedy, ak sa bábätko cíti viditeľne dobre.

Pkiaľ ide o frekvenciu stolice u dojčených bábätiek, rozhodujúce nie je to, či kaká každý deň, ale to, ako sa cíti. Ak si všimnete, že je bábätko úzkostlivé, bolí ho bruško, ťahá si nožičku, dôvodom môže byť problém s kakaním. V takomto prípade je veľmi dôležité, ako často dokáže kakať.

Vôňa stolice novorodenca

Vôňou vás stolica určite neprekvapí, pretože nebude mať vôbec dobrú vôňu. Napriek tomu treba povedať, že je rozdiel medzi vôňou a vôňou. Keď narazíte na stolicu, ktorá naznačuje zdravotné problémy, budete mať pocit, že vonia oveľa viac ako obyčajne.

Pokiaľ ide o vôňu, podozrievavosť je na mieste, keď je stolica výrazne páchnuca než obvykle. V opačnom prípade platí, že čím kratšie zostáva stolica v črevách, tým je zápach miernejší. Veľmi kyslý, smradľavý zápach zvyčajne naznačuje určitý druh potravinovej alergie. Líši sa aj vôňa stolice dojčeného bábätka a bábätka kŕmeného náhradným mliekom. Stolica dojčeného bábätka je zvyčajne menej intenzívna, kým stolica bábätka kŕmeného náhradným mliekom je intenzívnejšia.

plienka

Konzistencia stolice novorodenca

Počas prvých šiestich mesiacov je konzistencia stolice zdravých detí zvyčajne krémová. V prípade malých bábätiek, ktoré sú kŕmené náhradným mliekom môže konzistencia stolice pripomínať skôr konzistenciu tvarohu, pudingu. Krémovosť by sa nemala zamieňať s sliznatou stolicami. Sliznatá stolica nie je zdravá, v takom prípade vždy vyhľadajte lekára!

Riedka stolica u novorodenca

Rovnako ako dospelí, aj bábätká sú náchylné na hnačku. Ak narazíte na oveľa tekutejšiu konzistenciu ako zvyčajne, zriedenú stolicu, s najväčšou pravdepodobnosťou máte do činenia s hračkou. Napríklad zdravá stolica z materského mlieka má krémovú konzistenciu, nemusí byť pre vás jasné, kedy hovoríme o riedkej stolici. Ak si všimnete, že stolica nie je na povrchu plienky, ale úplne je vsiaknuté do plienky, určite ide o riedku stolicu.

Otázkou je, čo spôsobuje hnačku? Príčinou hnačky u bábätiek je niekoľko:

 • gastrointestinálna infekcia, ktorá môže byť buď bakteriálna alebo vírusová
 • konzumácia príliš veľkého množstva ovocie alebo ovocného džúsu
 • potravinové alergie
 • vedľajšie účinky lieku, napr. počas užívania antibiotík
 • prerezávanie zúbkov

Celý rad príčin môže viesť ku vzniku riedkej stolice, ak má bábätko hnačku dlhšie ako 24 hodín, oplatí sa navštíviť lekára a odhaliť skutočnú príčinu.

Tvrdá stolica u novorodenca

Keď hovoríme o konzistencii stolice, ďalším extrémom je príliš tvrdá konzistencia. V takom prípade je potrebné myslieť na podlhovastú stolicu alebo malé bobuľky. Či už je bábätko dojčené materským mliekom alebo kŕmené náhradným mliekom, úplne spojená stolica naznačuje určitý druh problému s črevami. V takomto prípade môžeme hovoriť o dojčenskej zápche.

Zápcha je tiež príznakom, ktorý môže predpovedať niekoľko problémov:

 • potravinové alergie
 • dehydratáciu
 • dysfunkcia štítnej žľazy
 • anatomické problémy
 • úzkosť

Dojčenská zápcha môže byť pre bábätká veľmi nepríjemná, pretože je ťažké stolicu vytlačiť. Na tvári bábätka je vidieť, že od námahy je takmer začervenané a nie je neobvyklé, že je stolica trochu krvavá. Je to spôsobené tým, že v dôsledku námahy cievy prasknú.

prebaľovanie bábätka

Stolica u novorodencov a prikrmovanie

Kým novorodenec konzumuje iba materské mlieko a/alebo náhradné mlieko v stolici dieťaťa skutočne nedochádza k výraznej zmene. Keď sa však v 6. mesiaci začína obdobie prikrmovania, stolica sa začne meniť. Strava ovplyvňuje aj farbu, konzistenciu, vôňu a pravidelnosť stolice. Počas prikrmovania sa stolica bábätka bude čoraz viac podobať stolici dospelého človeka.

Keď sa stanú kašovité jedlá a obilniny súčasťou každodennej stravy dieťaťa, stolica dieťaťa sa začne meniť. Zvyčajne sa stolica krémovej konzistencie stáva trochu tvrdšou. Ak pre vaše bábätko nebola každodenná stolica typická, v dôsledku prikrmovania dochádza aj k nastaveniu stolice a môžete ju očakávať každý deň.

Počas prikrmovania sa stolica novorodenca zvyčajne mení takým spôsobom, že sa na nej dá rozlíšiť stravovanie dieťaťa. Tu je niekoľko príkladov:

 • Veľa mrkvy a tekvice mení farbu stolice bábätka na oranžovú.
 • Veľa zeleného hrášku zmení farbu stolice na zelenú.
 • Špenát a šťavel môžu spôsobiť tmavozelenú stolicu a dokonca až úplne čiernu stolicu.
 • Šupka hrozna bude v stolici viditeľná v nestrávenej podobe.
 • Drobné semiačka sa môže sem-tam objaviť v stolici.
 • Tiež nie je nezvyčajné, že nájdete v stolici kúsky jedla, pretože dieťa spočiatku jedlo nežuje správne.

Súvisiace produkty: 

Foto: www.shutterstock.com