Elektronické opatrovateľky

Pomoc pri výbere
Pomoc pri výbere

Pomoc pri nakupovaní: Elektronické opatrovateľky

Je celkom prirodzené, že chcete mať dieťa stále v bezpečí, výnimkou nie je ani doba, keď spí… Často sa však stáva, že musíte byť od dieťaťa vo väčšej vzdialenosti, aby ste mohli počuť, či pokojne spinká. Možno je detská izba ďaleko od spálne rodičov, kuchyne alebo obývačky, prípade dieťa spí v záhrade, kým sa vy zdržiavate v dome. Skrátka: môže sa vyskytnúť mnoho situácií, keď potrebujete spoľahlivú opatrovateľku, ktorá signalizuje, keď sa dieťa zobudí.

Ako funguje opatrovateľka?

Opatrovateľky majú viac kanálov, používajú rádiofrekvencie. V prípade každého prístroja je jedna vysielacia (detská) a jedna prijímacia (rodičovská) jednotka. Rodičovská jednotka signalizuje (zvukom, svetlom, vibráciou v závislosti od typu), keď sa dieťa zobudí.

Typy a vlastnosti


Existujú opatrovateľky, ktoré sú kombinované s monitorom dychu, ale môžete si vybrať čisto len opatrovateľku.

Opatrovateľka sa skladá z detskej a rodičovskej jednotky.

Môžeme ich zaradiť podľa rôznych kritérií:

Analógový alebo digitálny typ: pri analógovej opatrovateľke nastavíte a zvolíte príslušný kanál, cez ktorý počúvate dieťa. Pri digitálnej opatrovateľke systém (DECT) automaticky vyhľadá vhodný kanál.

 • Existuje typ, pri ktorom signalizuje rodičovská jednotka zvukom a svetlom, respektíve pri niektorých typoch vibráciou, že sa niečo deje. Existujú však aj typy, pri ktorých je detská jednotka vybavená kamerou, a na rodičovskej jednotke môžete vidieť všetky pohyby bábätka. S takouto kamerovou opatrovateľkou môžete ľahšie posúdiť, či je potrebné vojsť k dieťaťu, aby ste ho upokojili, alebo ešte môžete počkať niekoľko minút, pretože zaspí aj samo. Má to význam hlavne vtedy, keď je detská izba na vzdialenejšom konci bytu, keďže takto nemusíte zbytočne prejsť väčšie vzdialenosti, alebo ak robíte nejakú činnosť spolu s väčším súrodencom, kým bábätko spí a nechcete túto činnosť prerušiť, ak to nie je nevyhnutné.
 • Existujú aj jednosmerné opatrovateľky: pri týchto prístrojoch dieťa počujete, ale nemôžete mu hovoriť cez opatrovateľku. Pri obojsmernom prístroji sa môžete stlačením gombíka prihovárať k dieťaťu a upokojiť ho aj z diaľky.

Monitor dychu a opatrovateľka v jednom: pri tomto type sa môžu používať dve funkcie spolu, ale opatrovateľka funguje aj osobitne.

Čo treba vedieť o vzdialenosti dosahu?

Pri kúpe opatrovateľky sa každopádne oplatí brať do úvahy, na akom mieste bývate: v tehlovom byte, paneláku, rodinnom dome alebo viacposchodovej budove. Je to dôležité preto, lebo vzdialenosť dosahu uvedená na balení prístroja sa vzťahuje na rovný terén, ale môže ho výrazne (až o 40 %) znížiť železobetónový múr alebo hocijaký iný predmet, ktorý sa nachádza medzi vysielačom a prijímačom. Ak bývate v dome so záhradou, nezabudnite započítať aj vzdialenosť medzi bytom/domom a záhradou.
Vzdialenosť dosahu rôznych opatrovateliek je medzi 100 a 330 metrami.

Iné vlastnosti:

 • Detská jednotka aj rodičovská jednotka fungujú na batériu aj zo siete, prípadne majú aj nabíjateľný akumulátor;
 • Regulovateľná hlasitosť: u všetkých typov;
 • Všetky prístroje majú viac kanálov, pri niektorých si kanál zvolíte vy, pri iných je zvolenie kanálu automatické: čím viac kanálov je k dispozícii, tým je prístroj lepší.

Extra funkcie v závislosti od typu:

 • Úsporný režim: prístroj je vo vypnutom stave, ale keď vníma pohyb, aktivizuje sa a signalizuje;
 • Nočné svetlo;
 • Signalizovanie teploty;
 • Signalizovanie vlhkosti;
 • Hranie hudby;
 • Rodičovská jednotka funguje aj ako diaľkový ovládač: môžete s ňou ovládať aj detskú jednotku z diaľky, napríklad ak chcete zapnúť hudbu alebo nočné svetlo, prípadne zmeniť kanál, keď niečo vyrušuje práve používaný kanál;
 • Digitálny displej: ukazuje všetky aktuálne nastavenia, teplotu a vlhkosť v izbe;
  Fungovanie bez interferencie: nebude vyrušovať iná opatrovateľka alebo rozhlas, tak je možné vyhnúť sa falošnému poplachu.