Blog o bábätkách

Domáca liečba nádchy u bábätiek

Nádcha u bábätiek môže byť pre rodičov strašiakom, no väčšinou ide o neškodný jav. Čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť, ak je vaše bábätko prechladnuté?

Bábätká môžu často prechladnúť už počas prvého roku života, čo je úplne normálne a netreba mať podozrenie na nedostatočnú imunitu. Hoci je nádcha u dojčiat len zriedkavo závažná, pre rodičov je mimoriadne únavná a je jednou z najčastejších príčin pediatrických vyšetrení. Ukážeme vám, ako môžete pomôcť svojmu dieťaťu cítiť sa lepšie, ak trpí ochorením horných dýchacích ciest.

Príznaky prechladnutia bábätka

Nádcha je vírusová infekcia, ktorú bežne voláme prechladnutie. Hoci vírusy často napadajú podchladenú sliznicu, hlavným vinníkom je samotný vírus. Hlavnými príznakmi sú upchatý nos a výtok z nosa. Na prechladnutie sú náchylné najmä dojčatá, ktoré sú často v spoločnosti starších detí, resp. ktoré ešte nemajú vyvinutú imunitu voči bežným infekciám.

Nádchu u bábätiek môžu sprevádzať nasledovné príznaky:

 • horúčka,
 • kýchanie,
 • kašeľ,
 • znížená chuť do jedla,
 • podráždenosť,
 • ťažkosti so spánkom, resp.
 • ťažkosti v dôsledku upchatého nosa počas kŕmenia.

nádcha u bábätka

Príznaky bolesti hrdla u bábätiek

Jedným z príznakov prechladnutia môže byť bolesť hrdla, no niektoré príznaky môžu naznačovať aj zápal hrdla. Ako zistíte, že má vaše dieťa zápal hrdla?

 • Odmieta jesť a piť, a to dokonca aj jedlá, ktoré sú zvyčajne jeho obľúbené.
 • Plače, pretože prehĺtanie je pre neho viditeľne bolestivé.
 • Zadná časť hrdla sa zdá byť červená alebo opuchnutá.
 • Na hrdle alebo mandliach sa objavia biele škvrny.
 • Dych dieťaťa má nepríjemnú vôňu.

Domáce spôsoby liečby nádchy u bábätiek

Prechladnutie u novorodencov nie je nebezpečné, no niekedy sa ich stav môže zhoršiť a dokonca môže viesť k zápalu pľúc, či môže byť preventívnym príznakom laryngitídy, preto si vyžaduje dostatočnú pozornosť. Akékoľvek ochorenie u dojčiat mladších ako 2-3 mesiace je dôvodom na vyhľadanie pediatra, najmä ak má malé dieťa horúčku.

Prechladnutie si zvyčajne nevyžaduje špeciálnu liečbu: príznaky po niekoľkých dňoch ustúpia samy. Vaše bábätko by sa malo cítiť lepšie asi za 7-10 dní.

Mnoho rodičov si však mylne myslí, že nádcha sa dá vyliečiť antibiotikami, preto spochybňujú kroky detského lekára, ak dojčaťu nepredpíše antibiotiká. Dôvod je však veľmi jednoduchý: antibiotiká možno použiť proti chorobám bakteriálneho pôvodu, zabíjajúcim baktérie. Nádcha je vírusového pôvodu, takže antibiotiká sú neúčinné. Čo je naopak osvedčená praktika pri nádche u bábätka?

Príjem tekutín, odpočívanie

Prevarená a následne vychladená voda a iné tekutiny môžu pomôcť rozriediť hlien, čím sa bábätku uľahčí vykašliavanie hlienov. K liečbe nádchy prispieva aj konzumácia materského mlieka u dojčených bábätiek a náhradné mlieko u dojčiat kŕmených dojčenskou výživou. Veľmi dôležitý je príjem tekutín, pretože tekutiny pomáhajú predchádzať dehydratácií, ak má dojča horúčku. V žiadnom prípade nepodávajte dieťaťu cukrové nápoje, pretože tie zaťažujú telo bábätka zbytočnými kalóriami, čo neprospieva liečbe.

Z hľadiska liečby je pre bábätko mimoriadne dôležitý pokoj a bezpečie, čo je možné dosiahnuť len v známom prostredí pre dieťa, vďaka láskavej pozornosti a starostlivosti rodičov. Bábätká môžu vyžadovať ešte väčší fyzický kontakt a blízkosť, takže klokanka alebo nosič môžu byť počas choroby oveľa potrebnejšie.

Nosné spreje pre bábätká

Lekár môže odporučiť použitie nosných kvapiek na báze soľného roztoku alebo nosového spreja na zvlhčenie nosových priechodov a uvoľnenie hustých nosových sekrétov, čo môže pomôcť odstrániť prebytočný hlien a uľahčiť dýchanie.

Dôležité: pred použitím nosového spreja sa určite poraďte s pediatrom a opýtajte sa ho, aký druh nosového spreja môžete použiť. Nosový sprej určený pre dospelých by sa nemal používať u detí.

Nosné odsávačky pre bábätká

U bábätiek je nevyhnutné pravidelné a dôkladné odstraňovanie sekrétu z nosa, pretože deti do veku 3-5 rokov sa zvyčajne nevedia poriadne vysmrkať. Hoci vaše dieťa nebude nadšené, naďalej budete musieť použiť nosovú odsávačku. Existujú ručné aj elektrické typy a veľmi obľúbené sú aj modely, ktoré sa dajú pripojiť k vysávaču. Keďže ju môžete kedykoľvek potrebovať, dôležitým kritériom môže byť aj to, aby ste nosnú odsávačku mohli vziať so sebou.

Nosové odsávačky sú rozdelené do troch hlavných skupín:

 • nosné odsávačky na vysávač,
 • elektrické nosné odsávačky,
 • ručné nosné odsávačky.

 nosná odsávačka

Nosná odsávačky na vysávač

Tento typ sa musí namontovať na trubku klasického vysávača. Môžete odsávačku použiť aj proti vážnejšiemu upchatému nosu, no je veľmi hlasná, čo môže bábätko vystrašiť. Avšak po niekoľkých použitiach si na ňu bábätko zvykne. No ani motor vysávača vám nebude vďačný, keďže nosová odsávačka potláča sací výkon motora.

Elektrické nosné odsávačky

Elektrické nosné odsávačky môžu byť napájané z batérie alebo z elektrickej siete. Existujú modely so vstavanou batériou, zatiaľ čo iné modely je možné nabíjať dokonca aj pripojením k notebooku pomocou USB kábla. Ďalšou výhodou je, že na viacerých modeloch je možné nastaviť sací výkon a sú oveľa tichšie ako verzie použiteľné s vysávačom.

Ručné nosné odsávačky

Ručné nosné odsávačky sú menej účinné ako iné nosné odsávačky, ale nie sú sprevádzané žiadnym hlukom, ktorý môže podráždené bábätko v dôsledku choroby ešte viac podráždiť. Keďže zaberajú málo miesta, môžu byť užitočné aj pri cestovaní.

Upchatý nos u bábätiek v noci: zvlhčovanie, čistenie vzduchu

Studené zvlhčovače poskytujú dodatočnú vlhkosť vzduchu a zabraňujú vyschnutiu nosa bábätka, ale môžu tiež pomôcť zmierniť suchý kašeľ a znížiť upchatý nos, najmä v noci. Okrem ideálnej vlhkosti je dôležitá aj čistota vzduchu v miestnosti. Čističky vzduchu odstraňujú nielen baktérie a vírusy, ale čistia vzduch od rôznych alergénov.

Tip: Viac o zvlhčovačoch a čističkách vzduchu sa dočítate v našom článku Zvlhčovanie a čistenie vzduchu v detskej izbe: tipy na zvlhčovanie, čistenie vzduchu.

Bábätko má nádchu? Ak je vaše bábätko prechladnuté, určite sa vyhnite nasledujúcim bodom

 • Všetky formy tabakového dymu sú škodlivé pre bábätká, aj v prípade, že práve nemajú nádchu. Počas prechladnutia sa treba vyhýbať najmä miestam, kde môžu bábätka prísť do kontaktu s dymom. Mnohí si myslia, že zapálenie cigarety mimo domu neškodí zdraviu dieťaťa. Podľa prieskumov sú však deti rodičov, ktorí fajčia vonku, náchylnejšie na ochorenia dýchacích ciest, keďže všetok nikotín sa do bytu dostáva cez oblečenie, vlasy, alebo len cez pohyb vzduchu či prievan.
 • Do veku 1 roku sa vyhýbajte mäte piepornej, harmančeku a čiernemu a zelenému čaju.
 • Antibiotiká by sa mali užívať len podľa pokynov pediatra.
 • Kvôli riziku vzniku botulizmu nepodávajte med do veku 1 roka pri bolestiach hrdla, nádche, kašli.
 • Neodporúča sa vdychovanie horúcej pary, pretože môže spôsobiť popáleniny.

Ďalšie tipy pri ochorení horných dýchacích ciest si môžete prečítať v našom článku Ak je dieťa choré - tipy na prevenciu a uzdravenie.

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com