Detské autosedačky

Pomoc pri výbere

Pomoc k nákupu: Autosedačky

Bezpečnostný systém automobilu je prispôsobený dospelým, preto nie je vhodný na to, aby sa postaral o zabezpečenie detí. Počas jazdy je zvlášť potrebné dávať pozor na ochranu dieťaťa. Na to je nevyhnutná vhodná autosedačka a pozornosť rodiča pri jej upevnení a zapnutí. 

 

Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov z roku 1996 a nariadenia vlády o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení z roku 2006 smie dieťa nižšie ako 150 cm cestovať len v bezpečnostnej detskej autosedačke. 

 

Kategorizácia autosedačiek na základe telesnej hmotnosti (R44/04)

Pred uvedením autosedačiek na trh je potrebné špeciálne povolenie, ktoré sa dá ľahko kontrolovať, veď oranžová etiketa na sedačke svedčí o tom, v ktorom štáte bola testovaná (číslo pri značke „E” je kód štátu, ktorý povolenie vydal), resp. keď sa rad čísel na etikete začína s 04, vtedy sedačka vyhovuje najmodernejším európskym normám (ECE 44/04). V našej predajni nájdete len takéto sedačky, použiteľné od narodenia až do hmotnosti 36 kg (čo zodpovedá veku približne 12 rokov).

 

Rôzne hmotnostné skupiny sa prispôsobujú veku, výške, hmotnosti a vyspelosti dieťaťa. Rozmanitosť ponuky je daná tým, že autosedačka musí zodpovedať iným kritériám v prípade novorodenca a iným v prípade väčšieho dieťaťa, ale existujú aj  také typy, ktoré súčasne spĺňajú kritériá viacerých hmotnostných skupín.

Skupiny:

 

Skupina

Hmotnosť (kg)

Vek (približný)

0 (vanička)

0-10 kg

Od novorodeneckého veku do 6 mesiacov

0+ (vajíčko)

0-13 kg

Od novorodeneckého veku do 15 mesiacov

0/I

0-18 kg

Od novorodeneckého veku do 4 rokov

0/I/II

0-25 kg

Od novorodeneckého veku do cca. 6 rokov

I

9-18 kg

Od 8 mesiacov do 4 rokov

I/II

9-25 kg

Od 8 mesiacov do 6 rokov

I/II/III

9-36 kg

Od 8 mesiacov do 12 rokov

II/III

15-36 kg

Od cca. 3 do 12 rokov

 

 

Smer upevnenia

 • V protismere jazdy: Novorodenci ešte nemajú krčné svaly dostatočne silné na to, aby v prípade nárazu alebo náhleho brzdenia udržali hlavu, preto detské sedačky použiteľné od narodenia treba pripevniť v protismere jazdy. Takto nie sú hlava a krk vystavené priamemu zaťaženiu. V tomto prípade treba chrániť hlavu, bedrá a vnútorné orgány. V protismere je telo vystavené zaťaženiu na najmenšej možnej ploche, preto je dôležité, aby dieťa cestovalo týmto spôsobom aspoň do veku 8 až 12 mesiacov.
 • V našej ponuke nájdete aj taký typ, ktorý možno pripevniť v protismere jazdy až do veku štyroch rokov. Je to dôležité preto, lebo takto pripevnené autosedačky v porovnaní s klasickými znižujú riziko zranenia pri čelnom náraze o viac ako 80 %.
 • V autách s airbagmi treba na strane spolujazdca deaktivovať airbag, keď chcete zadržiavacie zariadenie namontovať na pravé predné sedadlo. Týmto chránite svoje dieťa, lebo v prípade čelného nárazu je airbag vymrštený mohutnou silou, ktorá môže spôsobiť ťažké zranenia.
 • Ak sa nedá airbag deaktivovať, smie sa zadržiavacie zariadenie montovať len na zadnom sedadle. V tomto prípade môžete dieťatko dokonale vidieť v špeciálnom spätnom zrkadle, ktoré dostanete v našej predajni.
 • Obojsmerne možno upevniť detské sedačky použiteľné od 0 do 18 alebo od 0 do 25 kg.  
 • V smere jazdy: Od hmotnostnej hranice 9 kg môžete nájsť väčšinou detské sedačky, ktoré sa dajú pripevniť v smere jazdy.  V prípade takto upevniteľných detských sedačiek je popri výrobcom určenej 9 kilogramovej hmotnostnej hranice dôležité aj to, aby dieťa bolo telesne dostatočne vyvinuté.

 

Systém bezpečnostných pásov, ochranný štít 

Systém bezpečnostných pásov a ochranný štít slúžia na upevnenie dieťaťa.  V prípade nárazu

tieto doplnky absorbujú, tlmia vznikajúce sily.

 • Sedačky sú vybavené troj- alebo päťbodovými bezpečnostnými pásmi. Päťbodové pásy zadržiavajú telo dieťaťa vďaka bedrovým popruhom na väčšej ploche.
 • Do veku štyroch rokov používajú výrobcovia vnútorný bezpečnostný pás alebo tlmiaci vankúšik. Špeciálne navrhovaný systém chráni viac hornú časť tela, chrbticu a krk. V prípade nárazu vankúšik - podobne ako nafúknutý airbag - rozdelí a pohltí sily vznikajúce pri náraze, a tým chráni krk a hlavu.
 • Sedačky od 15 do 36 kg a podsedáky z dôvodu hmotnosti dieťaťa už nemôžu byť vybavené vnútornými bezpečnostnými pásmi alebo tlmiacimi vankúšikmi. Samotnú sedačku spolu s dieťaťom treba pripevniť trojbodovým bezpečnostným pásom vozidla. Je potrebné dbať na to, aby pás viedol cez hruď a bedrá. Úlohou vodiacich ôk a dobre vyformovanej sedačky je, aby pás ostal za všetkých okolností na svojom mieste a nemohol pri náraze prekĺznuť na krk.

 

Kategorizácia autosedačiek na základe telesnej výšky, i-Size (R129)

i-Size je nová bezpečnostná norma týkajúca sa autosedačiek, ktorá bude v platnosti súčasne s normou ECE 44/04. Základným rozdielom medzi dvomi platnými normami je, že i-Size berie do úvahy nie hmotnosť, ale vek a výšku dieťaťa. Táto klasifikácia uľahčuje vyberanie autosedačky. Autosedačka i-Size musí mať Isofix upevnenie, preto je oveľa nižšie riziko nesprávneho upevnenia: autosedačka sa umiestni veľmi jednoduchým postupom a nemusíte používať ani bezpečnostný pás auta.
i-Size do 15 mesiaca dieťaťa predpokladá cestovanie proti smeru jazdy. Následne je možné si vybrať z dvoch možností: autosedačka sa môže používať naďalej proti smeru jazdy, alebo ju môžeme nastaviť aj v smere jazdy až do výšky 105 cm (približne do 4 rokov).

 

V záujme dobrého výberu autosedačky v každom prípade zoberte so sebou aj dieťa a usaďte ho do nej, lebo vhodná veľkosť je dôležitá z hľadiska bezpečnosti dieťaťa. Ak ste nerozhodní pri výbere ideálneho typu, naši predajcovia vám ochotne poradia a pomôžu aj v tom, aby ste sa naučili správne zapnúť dieťa, resp. upevniť sedačku v aute. Ak je dieťa už väčšie, môžete ho zapojiť do výberu farby sedačky a takto k nej bude mať ešte bližší vzťah.

 

Všeobecná charakteristika autosedačiek

 

Nastavenie vnútorného bezpečnostného pásu 

Správne nastavený pás má veľmi dôležitú ochrannú funkciu a vplýva aj na pohodu cestovania. Bezpečnostný pás treba nastaviť podľa výšky dieťaťa. Výšku nastavenia  možno  ľahko regulovať pomocou systému bez navlečenia, bez toho, aby ste rozobrali sedačku.

Vždy venujte dostatočnú pozornosť správnemu nastaveniu vnútorného bezpečnostného pásu.  V žiadnom prípade nesmie byť voľný, lebo dieťa môže spod neho vyliezť, resp. ho pri náraze neudrží. Príliš utiahnutý pás zase oslabuje krvný obeh a dieťa sa nebude cítiť dobre. 

 

Vankúšik na uťahovací pás

Má funkciu z hľadiska pohodlia aj bezpečnosti. S týmto doplnkovým vankúšikom sa cíti bábätko v  bezpečnostnom páse pohodlnejšie a v prípade nárazu tlmí sily pôsobiace na telo. 

 

Vymedzovacia vložka

Vymedzovacia vložka má dvojitú funkciu. Keď dieťa zaspí, podoprie jeho hlavu a v prípade nehody doplní bočnú ochranu, čím zabezpečí väčšiu ochranu.

K dispozícii sú textilné vymedzovacie vložky a sú aj také, ktoré majú  pevný rám. 

Ideálne je, keď vymedzovacia vložka je prispôsobená vývinu dieťaťa a jej výška je nastaviteľná.

 

Bočná ochrana

Podľa nehodových štatistík bočné nárazy patria k jedným z najčastejších. Vysoká bočná stena a uzavretá hlavová časť slúži na bočnú ochranu.

Novšie typy môžu mať aj osobitnú bočnú ochranu. Tieto špeciálne systémy minimalizujú pôsobenie síl, ktoré vznikajú pri bočnom náraze a chránia tým hlavu a ramená pred vážnejšími zraneniami.    

 

Rám s dvojitou stenou

Pri určitých typoch je všeobecne rozšírený plastový rám sedačky doplnený vložkou, ktorá tlmí pôsobenie síl vznikajúcich pri náraze.  

 

Pripevnenie

Neexistuje všeobecný spôsob pripevnenia, závisí to od typu.

 • Najčastejšie sa môžete stretávať so sedačkami, ktoré sa pripevňujú bezpečnostným pásom vozidla. Pripevneniu venujte vždy dostatočnú pozornosť. Detská sedačka je dobre pripevnená vtedy, keď sa nemôže pohnúť alebo posunúť do žiadneho smeru. Niektoré modely dokážu natiahnuť nevhodne, voľne zapnutý pás pomocou zabudovaného naťahovacieho zariadenia.
 • Systémy ISOFIX a s podstavcom uľahčujú pripevnenie. Systém ISOFIX je patentovaný na celom svete, ktorý uľahčuje pripevnenie autosedačky vo vozidle a je súčasne aj bezpečnejší. Pomer nesprávneho pripevnenia je minimálny. Vďaka stabilnému pripevneniu poskytuje optimálnu bezpečnosť. V prípade niektorých modelov možno riešiť pripevnenie systémom ISOFIX pomocou osobitného podstavca, ktorý je tiež v našej ponuke. Autosedačky i-Size aplikuje výlučne tento spôsob pripevnenia.

 

Naklopenie

Okrem nosičov nájdete v každej kategórii sedačky, ktoré sa dajú naklopiť. Sú aj také, ktoré môžete naklopiť počas jazdy, čo je výhodné pri dlhších cestách, pretože deti často zaspia v aute.  

 

Otočné sedačky

Keď často cestujete, oceníte šikovné riešenie otočiť sedačku nabok. Tento typ môžete otočiť smerom k dverám, preto môžete dieťa ľahko vybrať alebo posadiť. Pri dlhšej ceste môžete dieťa v takejto pozícii aj kŕmiť. Počas jazdy je zakázané otáčať sedačku a, samozrejme, nesmiete dieťa ani kŕmiť!   

 

Materiál poťahu

 • Väčšina výrobcov používa polyesterový poťah. Takýto materiál dobre absorbuje vlhkosť a môže sa aj prať. To je praktické, hlavne keď dieťa strávi v sedačke veľmi veľa času.
 • Na  teplejšie mesiace odporúčame letné poťahy.
 • Mäkkosť je tiež dôležitý aspekt. Aj dlhú cestu znáša dieťa lepšie, keď je sedačka pohodlná. K dispozícii máme i takú, v ktorej je špeciálna pamäťová pena (MemoryFoam), čo vo veľkej miere znižuje tlak na telo, preto sa na dieťati nevytvoria tlakové body alebo ohniská napätia.

 

Farba

Väčšina našich modelov je k dispozícii vo viacerých farbách. Máme sedačky v „dievčenských”, „chlapčenských” a v neutrálnych farbách. Oplatí sa vybrať z tých na záver menovaných, keď plánujete, že sedačku zdedí mladší súrodenec.  

 

Extra výbava, príslušenstvá a doplnky

Veľa autosedačiek sa môže chváliť aj extra výbavou, k iným modelom zase možno samostatne dokúpiť rôzne doplnky (podľa typu): letnú vložku, tienidlo, ochranný poťah, vankúšik na krk, označenie Baby on board, držiak na pohár, sieťku proti hmyzu, spätné zrkadlá, čítacie lampy atď. Pred nákupom  skontrolujte, či sú doplnky vhodné k danému typu autosedačky!   

 

Cestovanie s veľkou rodinou: 3 deti v aute

Ak máte v rodine tri deti, možno bude veľkým hlavolamom, ako umiestniť tri autosedačky na zadné sedadlo. Šírka zadných sedadiel rôznych typov vozidiel je odlišná, navyše v tomto prípade nie je rozhodujúca iba šírka, veď musíte brať o úvahy aj prevedenie zadnej sedacej plochy. Pritom aj šírky rôznych typov autosedačiek sa môžu výrazne líšiť. Skrátka viaceré faktory tu zavážia, univerzálne pravidlo neexistuje. Jediným dokonalým riešením je, že ich vyskúšate. V našej predajni umožníme skúšať vybranú autosedačku/ky do auta, aby sa do neho určite zmestili, a deti mohli cestovať bezpečne. Na vyskúšanie si zoberte so sebou aj deti, pretože iba takto zistíte, ako to bude fungovať v skutočnosti.

 

Kedy treba meniť sedačku?

 • Keď z nej dieťa vyrástlo:
 • Maximálna hmotnostná hranica je len orientačný údaj. Keď je už vo výške ramien úzka, alebo stredová čiara hlavy dosiahla koniec operadla, vtedy je potrebné vymeniť ju, lebo už neposkytuje dostatočnú ochranu. Aj v súvislosti s ročným obdobím sa môže vynoriť problém so šírkou, veď v zime obliekame dieťa hrubšie.
 • Niektoré typy majú nastaviteľnú šírku, ale sú aj také, ktoré sa môžu v šírke a výške ramena pomocou plynohydraulického ovládania prispôsobiť k veľkosti dieťaťa.
 • Kvôli nehode:
 • Autosedačku treba vymeniť, keď s ňou vozidlo havarovalo pri rýchlosti vyššej ako 10 km/h. Pri nehode sa dynamické pásy natiahnu, bezpečnostný systém sedačky sa zmení a už nedokáže splniť svoju úlohu.