Blog o bábätkách

CTG vyšetrenie: metódy a výsledky

CTG vyšetrenie sleduje srdcový tep bábätka a sťahy maternice pred pôrodom. Kedy sa vykonáva toto vyšetrenie a čo môžeme očakávať pri hodnotení?

Moderná lekárska technológia umožňuje komplexné sledovanie vývoja bábätka už počas tehotenstva. CTG je rovnako ako ultrazvuk vyšetrenie, ktoré slúži na sledovanie zdravotného stavu plodu ako jedného z posledných krokov v tehotenskej starostlivosti. Čo a ako sa deje počas vyšetrenia? Aké nástroje sa počas vyšetrenia používajú? Prečítajte si náš článok, aby ste zistili, prečo je toto vyšetrenie potrebné!

Čo je CTG?

Kardiotokografia alebo CTG je povinný skríningový test, ktorý monitoruje srdcovú frekvenciu plodu a kontrakcie maternice a zvyčajne sa vykonáva v treťom trimestri tehotenstva, aby sa skontroloval stav dieťaťa. Proces je úplne bezbolestný a neinvazívny.

Počas vyšetrenia lekár sleduje srdcový tep vášho dieťaťa v pokoji aj v pohybuje. Rovnako ako vaše srdce bije rýchlejšie počas aktivity, tak by sa mal srdcový tep vášho dieťaťa zvyšovať počas kopania a pohybovania.

vyšetrenie CTG

V pokoji sa srdcová frekvencia dieťaťa pohybuje medzi hodnotou 120 a 160 za minútu, ktorá sa vplyvom pohybu zvyšuje. Zrýchlenie srdcového tepu plodu dokazuje, že bábätku sa dostane dostatok kyslíka z placenty. Vyšetrenie tiež mapuje, ako ovplyvňuje srdcovú frekvenciu vášho bábätka kontrakcie maternice.

Kedy sa vykonáva CTG?

CTG vyšetrenie sa zvyčajne vykonáva po dosiahnutí 36. týždni tehotenstva a prehliadky sa do termínu pôrodu vykonávajú týždenne, ale v niektorých prípadoch môže byť bábätko sledované aj častejšie. Vyšetrenie môže byť potrebné, ak:

 • prenášate bábätko;
 • tehotenstvo je komplikované, najmä ak čakáte viac bábätiek;
 • počas predchádzajúceho tehotenstva sa vyskytli komplikácie;
 • zdá sa, že sa plod pohybuje menej ako obvykle;
 • pri určitých zdravotných problémoch, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka alebo srdcové choroby;
 • a pri nízkej hladine plodovej vody.

Metódy vyšetrenia

CTG vyšetrenie je úplne bezpečné pre dieťa i matku. Pred vyšetrením sa zmeria krvný tlak matky a následne sa na bruško umiestnia dva senzory, ktoré sa zaistia mäkkým opaskom. Jeden senzor meria srdcový tep dieťaťa a druhý kontrakcie: funkcia srdca je ultrazvukovou dopplerovou hlavou prenášaná do zariadenia CTG, ktoré vykresľuje požadované údaje na dvoch krivkách. Vyšetrenie trvá približne 20 minút a vykonáva sa v sede alebo v ľahu.

Záťažové CTG vyšetrenia 

Pri záťažových CTG vyšetreniach sa prietok krvi do maternice a placenty v dôsledku fyzickej záťaže - cvičenie, drep, rotoped, kráčanie po schodoch, prípadne záťaž oxytocínom kontrakciou maternice alebo kontrakcia maternice (test stimulácie prsníkov) - mierne zníži. Ak placentárny obeh nemá žiadne rezervy, CTG ukazuje abnormality. Dnes bol tento typ vyšetrenia nahradený ultrazvukovým vyšetrením, flowmetriou.

 • Podozrivé: Neexistuje žiadny jasný znak abnormálnych procesov, ale v krivke sú nezrovnalosti. V takom prípade môže plod spať a byť neaktívny, takže vyšetrenie by sa malo po chvíli zopakovať.
 • Nereaktívne: Srdcová frekvencia bábätka sa po pohyboch nezvyšuje. Krivka ukazuje abnormálne hodnoty (napr. pretrvávajúci srdcový tep pod 120/min), ktoré môžu viesť k nedostatku kyslíka.

Vyhodnotenie výsledku CTG

CTG môže zobrazovať tri typy výsledkov:

 • Reaktíve: srdcová frekvencia bábätka sa zvyšuje podľa očakávania po každom pohybe plodu.
 • Podozrivé: Neexistuje žiadny jasný znak abnormálnych procesov, ale v krivke sú nezrovnalosti. V takom prípade môže plod jednoducho spať a byť neaktívny, takže test by sa mal po chvíli zopakovať.
 • Nereaktívne: Srdcová frekvencia dieťaťa sa po pohyboch nezvyšuje. Krivka ukazuje abnormálne hodnoty (napr. pretrvávajúci srdcový tep pod 120/min), ktoré poukazuje na nedostatok kyslíka.

vyšetrenie CTG v tehotenstve

Aký je rozdiel medzi NST a CTG vyšetrením?

Vyšetrenie NST je CTG vykonávané za pokojných podmienok, kde pohyby plodu  naznačuje matka do zariadenia stláčaním tlačidla. NST znamená „nonstress test“, čo možno preložiť ako bezstresový test, to znamená, že toto vyšetrenie bábätku neškodí. Lekári nepoužívajú žiadne lieky na pohyb plodu, ale existuje niekoľko „trikov“, ktoré je možné použiť na malú aktiváciu bábätka v brušku. Pred vyšetrením je vždy vhodné niečo zjesť, ale postačí aj malý sladký nápoj, ktorý povzbudí vaše bábätko k pohybu

Foto: www.shutterstock.com