Blog o bábätkách

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú prospešné baktérie v našom organizme, žijúce v črevnej flóre. Mikroorganizmy, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej flóry.

Probiotiká sú pojem, o ktorom väčšina z nás už počula, ale ani zďaleka nie je isté, že aj vie, čo presne probiotiká znamenajú alebo kedy ich je potrebné užívať. Avšak počas výchovy dieťaťa sa môže vyskytnúť opakovane situácia, kedy je potrebné dieťaťu podať probiotiká. Preto je dôležité mať jasno v tejto téme.

Imunitný systém, črevná flóra a probiotiká

Aby sme porozumeli úlohe probiotík, oplatí sa tejto téme venovať trochu podrobnejšie.

Náš imunitný systém je obranným systémom číslo jeden nášho tela, ktorého črevná flóra je jednou z najdôležitejších častí.

probiotiká

Črevná flóra, známa tiež ako črevná mikroflóra, je súborom živých mikroorganizmov. Hoci znie táto veta mimoriadne jednoducho, zloženie črevnej flóry je veľmi zložité. Keď hovoríme o súbore živých mikroorganizmov, nehovoríme o 10-20 druhoch mikroorganizmov, ale musíme myslieť rádovo na 400-500. 400-500 druhov mikroorganizmov je veľké množstvo rôznych bakteriálnych a plesňových kmeňov.

Vedeli ste, že? Našu črevnú flóru možno dokonca považovať za druhý odtlačok prsta, pretože je u každého z nás jedinečná/individuálna. Vďaka rozmanitosti mikroorganizmov má prakticky každý človek iné zloženie črevnej flóry.

Naša črevná flóra sa neustále mení od narodenia, ale bohužiaľ tieto zmeny nie sú vždy pozitívne. Rovnováhu v črevnej flóre je možné narušiť z niekoľkých dôvodov. Nasledujúce faktory majú negatívny vplyv na črevnú flóru:

 • nesprávne stravovanie,
 • životné prostredie,
 • antibiotická liečba,
 • stresujúci životný štýl,
 • choroby tráviacej sústavy.

Narušeniu rovnováhy črevnej flóry, môže viesť k vzniku rôznych chorôb. Preto je dôležité venovať pozornosť rovnováhe črevnej flóry a v prípade potreby podniknúť kroky na jej obnovenie.

Probiotiká sú takzvané prospešné baktérie, ktoré žijú v črevnej flóre a pomáhajú udržiavať spomínaný stav rovnováhy, ale o tejto prospešnej úlohe si povieme trochu neskôr.

Logické spojenie vyzerá nasledovne: črevná flóra je súčasťou nášho imunitného systému a črevnú flóru tvoria okrem iného aj probiotiká.

Probiotiká, teda prospešné baktérie

Probiotiká sa tiež bežne označujú ako prospešné baktérie, pretože pomáhajú udržiavať zdravú črevnú flóru a tým pomáhajú obranyschopnosti nášho imunitného systému. Rovnako zložité ako zloženie črevnej flóry, je aj úloha probiotík pri ochrane nášho tela. Pozrime sa však, aká je úloha probiotík v ľudskom tele?

 • Prítomnosť prospešných baktérií v črevnej flóre sa veľmi zjednodušuje - probiotiká preberajú miesto, resp. „kultivačnú pôdu” pred škodlivými mikroorganizmami.
 • Stimulujú imunitný systém a produkciu imunoglobulínov.
 • Probiotiká majú prekvapivo dokonca aj analgetickú úlohu. Účinok je veľmi podobný morfínu.
 • Črevný trakt má v ľudskom tele veľmi dôležitú funkciu, tzv. bariérová funkcia. Epiteliálna vrstva gastrointestinálneho traktu funguje ako bariéra, čím chráni vnútro ľudského tela pred vonkajším svetom. K tejto bariérovej funkcii črevného traktu významne prispievajú probiotiká.
 • Zohrávajú tiež úlohu pri výrobe určitých vitamínov.

probiotikum

Najznámejšie kmene probioticko-bakteriálnych kmeňov:

 • Lactobacillus
 • Streptococcus
 • Bifidobacterium

Probiotiká môžu znížiť riziko vzniku alergií alebo ekzémov.

Aký je rozdiel medzi prebiotikami a probiotikami?

Probiotiká by sa nemali zamieňať s prebiotikami, pretože ide o dve úplne odlišné veci. Probiotiká, ako už bolo spomenuté, sú baktérie, mikroorganizmy, ktoré žijú v črevnej flóre a uplatňujú svoje priaznivé účinky.

Naopak, prebiotiká sú jednoducho povedané výživou probiotík. Sú pre ľudský organizmus nestráviteľné, takže sa prostredníctvom gastrointestinálneho traktu môžu ľahko dostať k probiotikám žijúcim v črevnej flóre, ktoré potom môžu prebiotiká využiť.

Užívanie probiotík

Ako sme si už povedali, rovnováha črevnej flóry nie je stálym stavom. Krehký stav rovnováhy sa môže ľahko narušiť, či už v dôsledku chorôb alebo podvýživy. V tomto prípade je našou úlohou obnoviť rovnováhu črevnej flóry. Práve na to slúžia probiotiká.

Vezmime si napríklad typický prípad, keď vám lekár na liečbu choroby predpíše antibiotiká. Bohužiaľ, pri užívaní antibiotík sa zabíjajú aj prospešné baktérie žijúce v črevnom trakte, teda probiotiká. Dôvodom je, že antibiotiká nedokážu rozlíšiť mikroorganizmy žijúce v črevnej flóre. Pri užívaní antibiotík dochádza zabíjaniu nielen škodlivých baktérií, ale aj užitočných probiotík, čím narúšajú rovnováhu črevnej flóry a oslabujú obranyschopnosť nášho imunitného systému, teda nášho tela. V takejto situácii je potrebné dopĺnať probiotiká.

Ktoré probiotiká sú najlepšie?

Hoci chce väčšina z nás dostať odpoveď na túto otázku, pravdou je, že to závisí na mnohých faktoroch. Neexistujú univerzálne probiotiká, ktoré by boli prospešné vo všetkých situáciách a mohli by sa užívať vo všetkých prípadoch.

Dôvodom je, že probiotiká je súhrnný názov pre desiatky plesňových a bakteriálnych kmeňov, každý s iným účinkom a funkciou. Keď si kúpime probiotiká v lekárni, môžu byť dobré na určitý typ ochorenia, ale pre na iný druh ochorenia môžu byť úplne neúčinné.

Záleží aj na tom, aké lieky popri probiotikách užívame. Napríklad, ak sa majú probiotiká užívať spolu s antibiotikami, záleží na tom, či sú bakteriálne kmene v konkrétnom probiotickom prostriedku rezistentné na aktívnu zložku antibiotík. Ak si nevyberieme správne, probiotiká budeme brať márne, pretože antiobiotiká ich tiež zničia, aj keď sa užívajú v rôznom čase.

imunitný systém

Užívanie probiotík by sa preto nemalo brať na ľahkú váhu. Probiotiká by sa mali vždy vyberať na základe danej situácie a zdravotnej situácie.

Aj keď sú tieto prípravky zvyčajne dostupné bez lekárskeho predpisu, stojí za to vyhľadať radu lekára alebo lekárnika a nepriniesť rozhodnutia iba na základe zvučných sloganov rôznych reklám. Zoznam dostupných probiotík je skutočne dlhý a priemerný človek nemá vedomosti, aby si zvolil ten správny typ. Lekár aj lekárnik majú na druhej strane dostatok skúseností s výberom probiotík, ktorý druh najlepšie obnovuje črevnú flóru.

chia puding

Probiotiká sa dajú dopĺnať v prírodnej forme, pretože rôzne potraviny, ako sú mliečne výrobky, jogurty, obsahujú probiotiká, ale dokonca aj niektoré farmaceutické prípravky, ako sú probiotické kapsuly alebo probiotické tablety. Ak vezmeme do úvahy vyššie uvedené informácie, ktorákoľvek z vyššie uvedených možností môže byť účinná, avšak musíte byť schopní spárovať správne probiotikum s ochorením. Pokiaľ ide o konzumáciu potravín a farmaceutických prípravkov, hlavný rozdiel je v skutočnosti v koncentrácii prospešných baktérií. Farmaceutické prípravky majú oveľa vyššiu koncentráciu probiotík ako napríklad jogurt.

Pri každej takejto probiotickej liečbe sa vždy riaďte príbalovým letákom! Keď je vašim cieľom obnoviť rovnováhu črevnej flóry, oplatí sa popri probiotikách užiť aj prebiotiká. Prebiotiká sú výživou pre prospešné baktérie, takže pomáhajú probiotikám pri usadzovaní. Ak počas probiotickej kúry užívame popri probiotikách aj prebiotiká, tak dochádza k synbiotikumu.

Kedy je potrebné užívať probiotiká?

Lekársky výskum probiotík sa samozrejme zameriava aj na to, na ktoré choroby majú vplyv a naopak, na ktoré nie. Podľa súčasného stanoviska lekárov, sa oplatí užívať probiotiká, napríklad v príprade hnačkového ochorenia. Hnačka môže byť príznakom ochorenia, ale môže byť napríklad aj vedľajším účinkom pri liečbe antibiotikami.

Ak užívate probiotiká počas antibiotickej kúry, nezabudnite brať do ohľad na probiotické zloženie, ktoré je odolné voči účinnej látke v danom antibiotiku. Dôležitá je aj doba probiotickej kúry: stojí za to pokračovať o niekoľko dní dlhšie ako s antibiotickou liečbou.

Užívanie probiotík u detí

Po narodení nie je tráviaci systém bábätka ešte úplne rozvinutý, jeho úplné rozvinutie trvá niekoľko týždňov, pár mesiacov. V prvých mesiacoch sa u mnohých bábätiek objavia bolesti bruška, ktoré môžu byť pre bábätko veľmi nepríjemné. Stále plače, je nepokojné, pretože ho bolí bruško.

užívanie proiotík

Je to veľmi ťažké obdobie pre bábätko aj pre rodičov, takže niet divu, že sa snažíme nájsť nejaké riešenie. Dobrá správa je, že probiotiká môžu byť u detí užitočné nielen pri hnačkách, ale aj pri bolestiach bruška.

Prospešné probiotiká

Čo sa týka užívania probiotík, dôležité je vedieť, že sa nimi nedá predávkovať, takže im bábätkám v tomto ohľade nemôžeme ublížiť, maximálne ak nezvolíme správny prípravok, nedosiahneme nimi žiaden priaznivý účinok.

Foto: www.shutterstock.com