Blog o bábätkách

Čo robiť v prípade uhryznutia kliešťom a ako sa proti tomu brániť?

Najdôležitejšie informácie o kliešťoch, chorobách, ktoré šíria. Kontrola kliešťov, očkovanie. Odborné odstránenie, čo je potrebné urobiť po uhryznutí.

Kvôli miernejším zimám sa v posledných rokoch čoraz častejšie vyskytujú kliešte sajúce krv, ktoré šíra nebezpečné nákazy. Už sa nevyskytujú iba v lesoch, ale dokonca aj na záhradách, preto je v období kliešťov od jari do jesene potrebná osobitná obozretnosť. V tomto článku nájdete najdôležitejšie informácie o kliešťoch a o tom, ako sa proti nim chrániť, ako ich odstrániť a na čo si dať pozor po uhryznutí kliešťom.

sezóna kliešťov

Čo potrebujete vedieť o kliešťoch?

Kliešte sú malé, ale mimoriadne odolné krvilačníky patriace do triedy pavúkovcov, ktorých žije u nás asi 20 druhov. Aj keď nie všetky druhy šíria choroby a nie všetky spomedzi tých, ktoré ich šíria, sú infikované, najlepšia je opatrnosť. Je to preto, že kliešte šíria dve choroby, ktoré sú pre človeka nebezpečné: vírusovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

Kde sa môžu kliešte nachádzať?

Je to mylná predstava, že na kliešťa môžete naraziť iba pri prechádzke v lese. Aj keď obľubuje zalesnené oblasti pozdĺž lesov, riek, jazier a dubových lesov, dnes sa, žiaľ, dajú tieto malé parazity pozbierať aj v záhrade. Aby ste sa vyhli uhryznutiu kliešťa, mali by ste si byť vedomí podmienok, ktoré kliešte preferujú:

  • Kliešte sa stránia priameho slnečného žiarenia.
  • Nevyliezajú vyššie ako 1,5 metra.
  • Nájdete ich na tienistých miestach, v podraste, v kríkoch.

Častou mylnou predstavou je aj to, že kliešte skáču. Vlastne na svoju obeť spadnú, a potom lezúc po jeho tele hľadajú miesto, kde je pokožka tenká, čo je ideálnym miestom na sanie krvi.

Ako môžu kliešte nakaziť?

Kliešte môžu prenášať nákazu telesnými tekutinami a vyprázdňovať tak svoj črevný obsah do tela hostiteľa. Na sacom chobote je len zanedbateľné množstvo patogénov. Čím dlhšie kliešť zostane v koži, tým je väčšia šanca, že prenesie nákazu. Preto je dôležité ho čo najskôr odstrániť, aby sa pravdepodobnosť nákazy minimalizovala. Pozrime sa, ako odborne odstrániť kliešťa!

Odstránenie kliešťa

Pri odstraňovaní kliešťa je potrebné zabrániť vypúšťaniu telesných tekutín do ľudského tela. Preto ho vždy držte tesne pri pokožke, pri hlave a silným pohybom ho vytiahnite! Nie je potrebné žiadne krútenie! Dajte pozor, aby ste nestlačili telo kliešťa, pretože tak takmer určite vylúči obsah svojich čriev!

kliešť

Odstránenie kliešťa môžete urobiť:

  • dlhšími nechtami zovretými pri hlave,
  • pinzetou na odstránenie kliešťov, alebo
  • s kapilárou na odstraňovanie kliešťov.

Ihla alebo pinzeta s plochou hlavou nie sú pre tento účel vhodné! Po odstránení vydezinfikujte postihnuté miesto jódom alebo alkoholom. Odstráneného kliešťa stlačte a pokiaľ je to možné, spáľte alebo ho hoďte do kanálu. Nakoniec si dôkladne umyte ruky!

Nemusíte sa báť, ak sa zalomí hlava, ktorá je z veľkej časti vyrobený z chitínu (je to vlastne jeho sací chobot), pretože telo cudzie teleso vylúči za pár dní. Ak dôjde k zápalu alebo hnisavému výtoku, vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako už bolo spomenuté, čím skôr kliešťa odstránite, tým je menšia pravdepodobnosť prenosu nákazy. Za bezpečné časové obdobie v prípade vírusu encefalitídy sa považuje približne 5-6 hodín od uhryznutia a u baktérie spôsobujúcej lymskú boreliózu, 24 hodín.

Čo nerobiť pri odstraňovaní kliešťa?

Bohužiaľ vo verejnom povedomí stále existuje veľa mylných predstáv o odstraňovaní kliešťov:

  • Bruško kliešťa by sa nemalo dráždiť, pretože sa vyľaká, zavŕta sa ešte hlbšie a takmer určite vyprázdni obsah čreva do tela.
  • Rovnakým spôsobom je zakázané nanášať naň akékoľvek mastnoty, oleje alebo sliny, pretože sa im upchajú dýchacie cesty, začnú sa dusiť a tým aj vypúšťať telesnú tekutinu do pokožky.

kliešť u detí

Na čo si treba dať pozor po odstránení kliešťa?

V období po uhryznutí kliešťom je veľmi dôležité sledovať, či sa neprejavia príznaky nákazy.

Vírusová encefalitída a jej príznaky

Kliešťová encefalitída je vírusová infekcia, ktorá môže spôsobiť ťažkú ​​encefalitídu a zápal miechy, ale môže napadnúť aj pečeň a srdcový sval. Existuje proti nej vakcína, ale na rozvinutú chorobu neexistuje žiadny liek. Liečenie je pomalé a hoci sa 90% pacientov zotaví bez dlhodobých následkov, v závažných prípadoch môže dôjsť dokonca k psychickému úpadku, čiastočnej paralýze alebo dokonca k smrti. Podiel infikovaných kliešťov sa môže v jednotlivých oblastiach líšiť a mali by ste o tom vždy informovať.

Po uhryznutí kliešťom by ste mali sledovať nasledujúce príznaky:

Prvá fáza ochorenia sa vyvíja 5-14 dní po uhryznutí, a jej príznaky sú podobné chrípke: horúčka, bolesti končatín, bolesti hlavy, nevoľnosť.

Druhá fáza nastáva u pätiny pacientov po niekoľkých dňoch, kedy boli už bez príznakov. Môže sa vyskytnúť zápal mozgu, miechy, tvárového nervu alebo dokonca ochrnutie dýchacích ciest.

Lymská borelióza a jej príznaky

Bakteriálnu boreliózu je ťažké diagnostikovať, ale ak sa nelieči, môže mať veľa komplikácií. Napríklad meningitídu, encefalitídu, zápal miechy, myokarditídu, chronickú artritídu.

Rozpoznaná choroba sa v počiatočnom štádiu dá vyliečiť antibiotickou liečbou, v neskoršej fáze si to môže vyžadovať roky liečby. Podiel infikovaných kliešťov je veľmi vysoký, infikovaný je asi každý desiaty kliešť.

Mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim príznakom:

  • Niekoľko dní po uhryznutí sa objaví červená škvrna tvaru ružice, ktorá sa šíri okolo uhryznutia, ale vyskytuje sa iba u dvoch tretín nakazených.
  • Pretože sa choroba vyvíja až neskôr, treba si všimnúť čas uhryznutia kliešťom a v prípade akýchkoľvek neskorších nervových, srdcových alebo kĺbových ťažkostí by mal byť lekár o skutočnosti uhryznutia kliešťom informovaný!

V obidvoch prípadoch je možné infekciu zistiť odberom krvi a sérologickým (protilátkovým) testom. Ak sa však testo vykoná príliš skoro, môže byť výsledok falošne negatívny.

uštipnutie kliešťom

Ochrana proti kliešťom

Pretože sú choroby prenášané kliešťami ťažko diagnostikovateľné a ťažko sa aj liečia, ochrana má nesmierny význam. Voči kliešťom je možné chrániť sa vhodným odevom, prípravkami na odpudzovanie kliešťov, prostriedkami na odpudzovanie kliešťov a skontrolovaním tela a oblečenia. A proti encefalitíde existuje očkovanie.

Vhodný odev a prípravky, prostriedky odpudzujúce kliešte

V krovitých, porastených miestach noste uzavreté oblečenie, najlepšie nohavice nasúkané do ponožiek, tričko nasúkané do nohavíc. Vždy sa odporúča nosiť čiapku alebo klobúk!

Odkryté povrchy pokožky by sa mali postriekať repelentom, pretože kliešte neznášajú silné pachy.
Používanie chemických repelentov proti kliešťom sa však ešte v dojčenskom veku neodporúča, existujú pre ne prírodné prípravky alebo sa oplatí kúpiť ultrazvukový odpudzovač kliešťov bez chemikálií.

Kontrola tela a oblečenia

Pre tých, ktorí žijú v dome so záhradou, stojí za to si za pár minút skontrolovať svoje telo, a to nielen po návrate z výletu, ale každý deň. V takýchto prípadoch je obzvlášť dôležité vyšetrenie ohybov kolien, lakťov a podpazuší, ale u detí sú obľúbeným terčom kliešťov aj mäkké miesta za ušami.

Nezabudnite si skontrolovať aj oblečenie, pretože malí paraziti sa radi schovávajú v mäkších veciach.

Očkovanie proti vírusovej meningitíde

Proti vírusovej meningitíde existuje očkovanie, ktoré sa určite odporúča tým, ktorí chodia často do prírody alebo žijú v infikovanej oblasti.

Očkovanie sa môže podať deťom už po prvom roku života, čo by sa malo opakovať po 2 týždňoch v lete ako zrýchlená očkovacia schéma alebo po 1-3 mesiacoch v zime. Potom sa má podať posilňovacia dávka najskôr po 1 roku a potom každé 3 roky. Proti borelióze bohužiaľ žiadne očkovanie neexistuje!

Na základe vyššie uvedeného možno povedať, že pri správnom obliekaní, dôslednej kontrole, odbornom odstraňovaní kliešťov a v prípade potreby aj pomocou očkovania je možné minimalizovať pravdepodobnosť nákazy prenášanej kliešťami.