Blog o bábätkách

Čítajte rozprávky svojmu drobčekovi v brušku, čítajte ich svojmu bábätku!

Príbeh rozprávaný dieťaťu obdarí dieťa aj jeho rodičov časom plným radosti. Neskôr ich detské knihy zavedú do čarovného sveta rozprávok.

2. apríl – Medzinárodný deň detskej knihy. Cieľom tohto významného dňa je podnietiť lásku detí ku knihám. A tá sa nezačína vtedy, keď sa dieťa učí čítať. Keď tehotná mamička číta svojmu bábätku, napomáha jeho rozvoju. Veď pre plod je najdôležitejším zvukom hlas jeho matky. Príbeh rozprávaný dieťaťu obdarí dieťa aj jeho rodičov časom plným radosti. Neskôr ich detské knihy zavedú do čarovného sveta rozprávok. Rozprávky v sebe skrývajú mnoho pokladov, oplatí sa ich objaviť.

Od prvého momentu...

Nielen láska k čítaniu, ale ani vývoj reči nezačína vyslovením prvého slova. Ak sa mamička veľakrát prihovára svojmu plodu, rozvíja tým jeho mozog, kognitívne funkcie a sluchový systém, ale rovnako aj jeho emocionálny vývoj a schopnosť vytvárať väzby, pretože rozprávanie je zvláštnym druhom pozornosti a času, ktorým obdarúva svoje dieťa. Nezáleží na tom, že drobček ešte nerozumie slovám. Podstatou je melódia, rytmus a emocionálne prežívanie matky. Z rovnakého dôvodu by ste sa mali prihovárať aj bábätku: keď počuje hlas svojich rodičov, upokojí sa. Rozprávajte bábätku jednoduché príbehy z jeho každodenného života. Okrem toho, že dieťa sa pri ich počúvaní upokojí, má to tiež pozitívny vplyv na rozvoj reči, slovnú zásobu a schopnosť sústrediť sa. Už od prvých momentov môže byť rozprávanie súčasťou každodenného života.

Knihy pre bábätká, knihy pre deti

  • Novorodencom môžete rozprávať o tom, čo ich obklopuje, môžete sa im prihovárať, čo práve robíte alebo aký máte deň. Podstatou pre vaše dieťa je upokojujúca vibrácia vášho hlasu a pocit, že sa mu venujete.
  • Textilná knižka slúži neskôr nielen na to, že si ju vaše dieťa môže vziať do ruky, hrať sa s ňou a poprezerať si ju, ale môžete mu tiež rozprávať o postavičkách, ktoré v nej vidí. Príbehy si pokojne aj vymýšľajte! Deti s nadšením počúvajú vymyslené príbehy.
  • Detské leporelá obsahujú veľa obrázkov a práve toľko textu, koľko v tomto veku upúta ich pozornosť (od šiestich mesiacov do roka a pol, príp. aj viac). Tieto si môžu prezerať aj samé a pomocou obrázkov si môžu vymýšľať aj vlastné rozprávky.
  • Neskôr budú deti čoraz viac fascinované príbehmi o zvieratách, vozidlách, farbách a tvaroch a samozrejme aj o bežnom živote. Tieto najjednoduchšie príbehy sú pre ne najmilšie, pretože sa s nimi vedia ľahko stotožniť.
  • Okrem rozprávok je dobré, ak sú súčasťou každodenného života detí aj riekanky a básničky. Ich rytmus a melódia vám môžu obom priniesť chvíle plné radosti.
  • Vo veku okolo troch rokov môžu nasledovať klasické príbehy a ľudové rozprávky. Vtedy už dieťa dokáže dlhšie udržať pozornosť a vžiť sa do príbehu. Existujú príbehy, ktoré vám pomôžu prejsť aj jednotlivými fázami vývoja. Obsah ľudových rozprávok, rozprávok o vílach a zvieratkách, ktoré sa dnes rozprávajú, sa vytváral v priebehu tisícročí a zahŕňal všetky skúsenosti ľudí o ich okolitom svete a sebe samých. Vedomosti pretkané do rozprávok sú preto univerzálne a platné v každom veku.

Detské knihy s celoživotnými múdrosťami

Svet je pre deti príliš veľký, príliš rýchly a ťažko zrozumiteľný, k tomu všetkému často prežívajú emócie a túžby, ktoré sú pre ne nepochopiteľné a nezvládnuteľné, preto sa veľakrát cítia úzkostlivo. Potrebujú rozprávky, ktoré im pomáhajú porozumieť tomu, čo práve zažívajú, a vyznať sa v živote. Rozprávky a detské knihy nás spomaľujú – čo práve teraz nesmierne potrebujeme, pretože rýchlosť digitálneho sveta zasahuje aj naše deti. Rozprávky pomáhajú harmonizovať náš vzťah s nami samými, s ostatnými a s prírodou, rozvíjajú našu emočnú inteligenciu, čiže nám pomáhajú porozumieť, vyjadriť a regulovať naše emócie. Rozprávky nám odkazujú, že dokážeme prekonávať prekážky; že vždy nájdeme v živote pomocníkov; že hrdinovia konajú; že existuje len súčasnosť; že dokážeme prekonať svoje hranice a dosiahnuť stále viac; a že po zlyhaniach sa dokážeme znovu postaviť na nohy.

Rozprávanie príbehov vytvára intímne puto medzi členmi rodiny. Keď rozprávame svojmu dieťaťu v pokoji, často sa navzájom pritúlime a dávame mu najviac, čo môžeme: seba a svoj čas. Okrem toho podnecujeme jeho lásku k čítaniu, čiže mu dávame doživotnú dobrú radu.

Súvisiace kategórie:

Foto: www.shutterstock.com