Blog o bábätkách

Cisársky rez: kedy je potrebný a s čím by ste mali počítať?

Kedy je potrebný cisársky rez? Plánovaný a akútny cisársky rez. Chirurgické prípravy, priebeh operácie, zotavenie a možné komplikácie.

V tehotenstve ste už pravdepodobne často počuli otázku, akým spôsobom chcete rodiť: prirodzene alebo cisárskym rezom. Je dôležité vedieť, že cisársky rez vo väčšine prípadov nie je rozhodnutím budúcej matky a nemusí nutne platiť, že ide o ľahší spôsob pôrodu.

V článku sa môžete dočítať, kedy je možné cisársky rez vykonať, kedy je cisársky rez oprávnený, ale tiež sa môžete dočítať o priebehu cisárskeho rezu, období zotavenia a možných komplikácií.

cisársky rez

Čo je cisársky rez?

Cisársky rez je chirurgická forma pôrodu vykonávaná prerezaním brušnej steny a maternice. Cisársky rez je oprávnený, ak z nejakého dôvodu prirodzený pôrod ohrozuje zdravie matky alebo plodu.

Cisársky rez je dnes rutinnou operáciou a mnohí ho považujú za ľahšiu cestu k pôrodu. Ale to nie je pravda! Ako pri každom chirurgickom zákroku, môžu sa vyskytnúť vážne komplikácie a zotavenie môže byť bolestivejšie.

Cisársky rez môže byť plánovaný, ak výsledky predbežných testov alebo iné indikácie ukazujú, že prirodzený pôrod by bol rizikový.

Akútny cisársky rez je možné vykonať v prípade komplikácií počas pôrodu.

Plánovaný cisársky rez

Plánovaný cisársky rez je potrebný, ak sa pred alebo počas tehotenstva zistí stav, ktorý ohrozuje zdravie plodu alebo matky. V takom prípade je matka prijatá do nemocnice vo vopred dohodnutom čase, zvyčajne v 39. týždni tehotenstva. Operácia sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii a matka zostáva v bdelom stave.

Môžete požiadať o pôrod cisárskym rezom? Je čoraz bežnejšie, že nastávajúce mamičky chcú rodiť cisárskym rezom. Podľa súčasných predpisov je to možné iba vtedy, ak by vaginálny pôrod zahŕňal takmer rovnaké alebo väčšie riziko. Ak nehrozí žiadne riziko, zvyčajne sa volí vaginálny pôrod.

Akútny cisársky rez

Ak sa počas pôrodu vyskytnú komplikácie, ktoré by ohrozili zdravie a fyzickú integritu matky alebo nenarodeného dieťaťa, môže lekár rozhodnúť o akútnom cisárskom reze. Najčastejšie to môže byť spôsobené spomalením srdcového rytmu plodu a známkami nedostatku kyslíka, ale lekár môže zvoliť chirurgický zákrok pri dlhom pôrode. V prípade akútneho cisárskeho rezu je pravdepodobnejšie, že operáciu podstúpite v anestézii.

Môže dôjsť k odmietnutiu cisárskeho rezu?

Podľa platných predpisov môžete cisársky rez odmietnuť až po 24. týždni tehotenstva, ak neohrozíte zdravie plodu.

akútny cisársky rez

Kedy môže byť potrebný cisársky rez?

U matky aj plodu môžu nastať situácie, kedy je potrebný cisársky rez. Pozrime sa, aké sú najčastejšie príčiny cisárskeho rezu!

Najčastejšie príčiny cisárskeho rezu z matkinej strany:

 • Toxémia počas tehotenstva
 • Úzka panva
 • Predchádzajúce operácie maternice spojené s otvorením maternice: hrozí riziko prasknutia maternice
 • Cisársky rez v minulosti
 • Ochorenie srdca, najmä srdcové zlyhanie
 • Problémy s pohybovým aparátom, najmä bolesti bedrového kĺbu alebo vysunutá platnička
 • Pľúcne ochorenie, pri ktorom pľúca nemusia byť schopné uspokojiť zvýšenú potrebu kyslíka počas pôrodu
 • Očné problémy, pri ktorých pôrod môže spôsobiť ďalšie zhoršenie videnia
 • Tehotenstvo s dvojičkami je tiež jednou z indikácií cisárskeho rezu

Najčastejšie príčiny cisárskeho rezu zo strany plodu:

 • Placenta prilepená na maternicu
 • Vpadnutie pupočnej šnúry dopredu
 • Odlúčenie placenty
 • Príliš veľký plod
 • Poloha pozdĺžna hlavičkou
 • Spomalenie srdcového rytmu plodu počas a po kontrakciách, čo naznačuje nedostatok kyslíka

Je možné po cisárskom reze rodiť vaginálne?

Existuje asi 60% pravdepodobnosť, že ďalší pôrod po cisárskom reze nastane vaginálne. Po dvoch cisárskych rezoch už podľa praxe nie je možné rodiť vaginálne.

Priebeh cisárskeho rezu

Určite sa informujte o priebehu cisárskom reze v nemocnici, kde budete rodiť. Závisí od inštitúcie, či je napríklad potrebné oholenie intímnych miest alebo aplikácia klystíru. Okrem toho je potrebné konzultovať s anesteziológom, ktorý rozhodne, či sa chirurgický zákrok uskutoční v lokálnej anestézii alebo celkovej anestézii.

Pred cisárskym rezom

Pred chirurgickým zákrokom sa vykoná niekoľko testov zdravotného stavu, napríklad CTG a meranie krvného tlaku. Dochádza aj ku kontrole anamnézy tehotenstva, takže je dôležité, aby ste mali všetky svoje predchádzajúce výsledky vyšetrení. Tiež je potrebné podpísať vyhlásenie o súhlase.

Ak sa pripravujete na plánovaný cisársky rez, nejedzte 6-12 hodín pred operáciou, dôrazne sa však odporúča konzumácia tekutín (izotonické nápoje). Do nemocnice budete musieť nastúpiť v deň zákroku.

pôrod

Proces zákroku

Keďže cisársky rez sa v posledných rokoch stal rutinným zákrokom, dĺžka operácie sa výrazne znížila. V súčasnosti trvá cisársky rez iba 20-30 minút. Výsledkom je, že oveľa menej zaťažuje telo matky a hojenie rany je tiež rýchlejšie.

Zákrok sa zvyčajne vykonáva v anestézii blízkej mieche, kde môže zostať tlak a citlivosť na dotyk, ale matka necíti bolesť. Budúca matka je v ležiacej polohe, ruky a nohy má pripevnené remienkom. Po dezinfekcii brušnej steny dochádza k otvoreniu brucha, pri ktorom sa vykonáva len ledva viditeľný rez vedený nad líniou lonovej kosti, ktorý sa rýchlo zahojí.

Najskôr sa urobí rez na pokožke a vrstva tuku na bruchu. Brušné svaly sa už v súčasnosti neprerezávajú, iba sa od seba odtiahnu: to im tiež pomáha rýchlejšie sa regenerovať. Potom sa nareže stena maternice. Tu sa osobitne dbá o to, aby sa rez nedotýkal väčších ciev.

Lekár potom siaha pozdĺž prednej steny maternice, vyhodí ju a vytiahne plod. To zriedka vyžaduje vákuum alebo pôrodnícke kliešte. Ak sa novorodenec narodí, placenta, ktorú je možné dosiahnuť potiahnutím pupočnej šnúry, musí byť ešte odstránená, pomôžu však aj infúzne podávané lieky. Nakoniec nasledujú vrstvené stehy brušnej steny pomocou absorpčných, tkanivo šetriacich stehov.

Po chirurgickom zákroku je matka odvezená na oddelenie, kde je dieťa priložené k prsníku a môže sa uskutočniť prvé dojčenie.

Po cisárskom reze

Z hľadiska rehabilitácie po zákroku je mimoriadne dôležitá včasný mobilizácia. Po účinku anestetík by ste sa mali čoskoro pokúsiť posadiť a potom vstať a pohybovať sa.

Zdvíhanie novorodenca s hmotnosťou 3-4 kg nebude spôsobovať problémy s hojením rany, takže sa budete môcť o svoje postarať. Ak je všetko v poriadku, z nemocnice vás prepustia po 3-4 dňoch.

K hojeniu dochádza za asi 7-10 dní. Namáhavú fyzickú prácu je možné vykonať po mesiaci, ale dôležitá je pravidelná chôdza a cvičenie.

pôrod cisárskym rezom

Možné komplikácie cisárskeho rezu

Tak ako všetky operácie, aj počas cisárskeho rezu môžu nastať komplikácie, ktoré sú v porovnaní s počtom vykonaných operácií pomerne zriedkavé. Najbežnejšou komplikáciou je infekcia rany, ktorá je zvyčajne spojená s horúčkou a krvácaním, ale dnes je to vďaka dobrým hygienickým podmienkam tiež zriedkavé.

Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k zafarbeniu kože v okolí rezu alebo k znecitliveniu, zmyslovým poruchám, ktoré zvyčajne časom vymiznú.

Zriedkavú, ale nebezpečnú komplikáciu môžeme nazvať zjazvenie, čo znamená, že počas nasledujúceho tehotenstva sa embryo prilepí na miesto chirurgického zákroku, ktoré nie je také silné ako neporušené svalové tkanivo. Ak sa to odhalí až v neskorých štádiách tehotenstva, môže to spôsobiť vážny problém, ktorý môže vyústiť až k odstráneniu maternice.

Pôrod je krásny proces, či už prirodzeným spôsobom, alebo cisárskym rezom. Či tak alebo onak, ide o to, aby ste boli obaja zdraví!

Tip: Ak vás zaujíma, ako prebieha prirodzený pôrod, prečítajte si náš článok Priebeh pôrodu krok za krokom!

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com