Blog o bábätkách

Chrániče prsných bradaviek alebo formovače prsných bradaviek? - Čo potrebujete? Ako sa používajú?

Ohľadom chrániča bradaviek a formovača bradaviek je veľa nedorozumení. Je čas ich objasniť a vysvetliť, načo a a kedy sa používajú?

Najdôležitejšie je vedieť rozlíšiť chránič a formovač prsnej bradavky, pretože nejde o rovnakú pomôcku. Sú to dva úplne odlišné produkty, ktorých použitie môž byť potrebné v rôznych situáciách a podľa toho majú aj rôzne funkcie.

Počas tehotenstva má každá matka predstavu, ako chce kŕmiť svoje nenarodené dieťa. V súčasnosti si veľa matiek vyberá formu dojčenie. Ich najväčšou túžbou je, aby dokázali dojčiť svoje dieťa. Potom sa dieťa narodí a život rozhodne sám, čo sa stane s touto predstavou. Nájdu sa mamičky, ktoré sa jednoducho popasujú s prekážkami, ale sú aj také, pre ktoré dojčenie predstavuje skutočný boj. Veľa závisí aj od techniky dojčenia.

Účinnosť dojčenia tiež závisí od tvaru bradavky

Techniku správneho dojčenia si musí určite osvojiť každá mamička aj bábätko. Použitím správnej techniky dojčenia môže dieťa sať efektívnejšie. Prečo je to dôležité? Vďaka tomu môže bábätko získať dostatok materského mlieka na zabezpečenie svojho vývinu. Jedným z kľúčov správneho dojčenia je okrem iného aj to, aby si dieťa mohlo vziať do úst celú bradavku a časť dvorca bradavky. Ale čo robiť, ak to tvar bradavky neumožňuje? V prípade plochej alebo vpadnutej bradavky to nebude pre dieťa jednoduchá úloha, pretože si bude mať problém vziať celú bradavku do úst. 

Ako zistiť tvar svojich bradaviek?

Krátkym samovyšetrením môžete zistiť, či máte vysutú alebo vpadnutú bradavku. Metóda je nasledujúca: približne 2-2,5 centimetre od koreňa bradavky jemne stlačte dvorec bradavky. Ak to má za následok, že sa:

  • bradavka vysunie, máte vysunutú bradavku (ľavý obrázok)
  • bradavka vsunie smerom dnu, tak hovoríme o plochej bradavke (stredný obrázok)  alebo o vpadnutej, vpáčenej bradavke (pravý  obrázka) 

typy bradaviek

Tento test si urobte ešte pred narodením dieťaťa, vďaka čomu už vopred budete vedieť, aké problémy môže spôsobiť dojčenie. Dobrou správou je, že môžete v záujme toho niečo urobiť ešte pred skutočným dojčením! Ako už aj názov napovedá, formovač bradavky pomáha tvarovať prsnú bradavku.

Riešenia na formovanie vpadnutých bradaviek

Môžete začať používať formovač prsnej bradavky už v prvom trimestri tehotenstva, ale neodporúča sa používať v poslednom trimestri, pretože stimulácia prsníkov môže viesť k spusteniu pôrodu.

Existujú dva typy formovačov bradaviek: mušla na formovanie bradaviek a pumpička na formovanie bradaviek 

Mušľa na formovanie bradaviek

Tento typ je veľmi ľahká, mäkká, pružná silikónová mušľa, ktorú môžete nosiť aj pod podprsenkou. Mäkký silikón sa prispôsobuje tvaru pŕs, vďaka čomu zaisťuje diskrétne a pohodlné nosenie. Mušľu na formovanie bradaviek je potrebné umiestniť na dvorec prsníka, kde vyvíja neustály tlak na bradavku, vďaka čomu sa prsná bradavka vysunie.

Zároveň funguje aj ako mušla na zber mlieka, takže môžete zachytiť mlieko, ktoré uniká medzi dvoma dojčeniami.

Výhodou použitia mušlí na vpáčené bradavky je, že ich môžete nosiť aj pod podprsenkou, preto sa na dvorec bradavky vytvára konštantný tlak, čo je celkovo efektívnejšie ako prerušované tlakové riešenia.

Nezabudnite na čistenie mušlí, mali by ste ich umývať každý deň a oplatí sa ich aj sterilizovať.

Rada: Ak chcete používať mušľu na formovanie bradaviek, tak sa oplatí zvoliť väčšiu podprsenku, aby nebola vám nebola na prsiach pritesná. Ak je totiž podprsenka príliš tesná, mliečne kanály sa stlačia, čo môže dokonca spôsobiť zápal prsníka.

dojčenie

Pumpička na formovanie bradaviek 

Pumpička na formovanie bradaviek nie je v porovnaní s mušľou na formovanie bradaviek trvalým riešením na každodenné nosenie. Je to samostatný nástroj, ktorý pohybmi pumpovania vytvára na dvorec prsníka vákuum. Použitie je mimoriadne jednoduché:

  • Nasaďte si pumpičku na dvorec prsníka. 
  • Pumpovaním sa okolo dvorca prsníka vytvára vákuum, vplyvom čoho dochádza k vysunutiu vpadnutej bradavky. 

Pumpičku sa oplatí používať pred dojčením. Nevýhodou tejto verzie je, že nejde o nositeľné riešenie, nemôže sa nosiť trvalo pod podprsenkou, takže poskytuje skôr dočasné než trvalé riešenie.

Chránič prsnej bradavky

A teraz si povedzme o chráničoch prsných bradaviek, ktoré sa používajú v úplne inej situácií ako predchádzajúce riešenia na formovanie vpadnutých bradaviek. Na čo slúži formovač prsných bradaviek? Vplyvom tlaku „vykúzlite“ z plochej alebo vpadnutej bradavky vysunutá. Vďaka tomu si dieťa môže vziať do svojich úst celú bradavku a čo najväčšiu časť dvorca bradavky. To znamená, že formovač prsných bradaviek sa používa na tvarovanie bradavky.

chránič prsnej bradavky

Na rozdiel od formovača, chránič bradaviek chráni pred možným zranením dvorca bradavky a samotnej prsnej bradavky. Správna technika dojčenia je taká zložitá, že sa dá veľmi ľahko urobiť nejaká chyba. Kvôli nesprávnej techniky dojčenia môže dôjsť k poraneniu bradavky a dvorca bradavky, takže dojčenie sa stane pre matku veľmi bolestivé. Je prirodzená ľudská reakcia, že sa snažíme urobiť niečo proti bolesti. V tomto prípade sa môže dostať na rad chránič bradavky.

Chránič bradavky je potrebné umiestniť pred dojčením na prsnú bradavku. Počas dojčenia nasáva bábätko materské mlieko cez chránič, ktorý vlastne funguje ako istý druh cumlíka. Odborníci na dojčenie preto zvyčajne neodporúčajú jeho použitie z dôvodu, že: 

  • môže mať za následok osvojenie nesprávnej techniky dojčenia,
  • môže viesť k cumlíkovému zmätku,
  • môže zhoršiť účinnosť dojčenia, čo môže dokonca viesť k strate materského mlieka.

Z uvedených dôvodov preto odborníci na dojčenie odporúčajú zmeniť techniku ​​dojčenia, pretože sa domnievajú, že správna technika dojčenia môže zabrániť poraneniu prsných bradaviek a dvorca prsných bradaviek.

Ale okrem tých, ktorí sú proti používaniu chráničov bradaviek, existuje mnoho príkladov, kde použitie chrániča bradaviek nespôsobilo žiadne skreslenie v technike sania, nespôsobilo cumlíkový zmätok atď.

Ak chcete používať chránič prsných bradaviek, oplatí sa preštudovať, aké formy existujú:

  • okrúhly tvar: chráni celú bradavku a prsný dvor, takže medzi dieťaťom a matkou nedochádza k žiadnemu kontaktu s pokožkou.
  • contact tvar: oproti okrúhlemu tvaru je horná časť zaoblená. Toto zaoblenie umožňuje, aby sa nos bábätka dotýkal prsníka. Je to veľmi dôležité, pretože to vytvára kontakt pokožky medzi matkou a dieťaťom, čo pomáha zvýšiť pocit bezpečia dieťaťa
  • motýľový tvar: tento tvar má zaoblenie v hornej aj dolnej časti. Teda okrem nosa sa dieťa môže pritúliť k svojej matke aj so svojou spodnou perou, čo znamená, že dieťa sa môže dostať do kontaktu s matkou na ešte väčšom povrchu.

Rada: Ak chcete používať chránič na prsné bradavky, tak vždy dbajte o výber správnej veľkosti! Použitím príliš veľkého chrániča dieťa prehltne okrem materského mlieka príliš veľké množstvo vzduchu, čo môže spôsobiť bolesť žalúdka a nadúvanie.

Rovnako ako u formovača prsných bradaviek je aj sterilizácia chrániča prsných bradaviek veľmi dôležitá. Dbajte o to pred každým použitím! 

Súvisiace produtky: 

Foto: www.shutterstock.com