Chrániče prsných bradaviek

Pomoc pri výbere
Pomoc pri výbere

Pomoc pri nakupovaní: Chránič prsných bradaviek


Čo je chránič prsných bradaviek?

Hoci je dojčenie skutočným požehnaním, môže sa stať, že bradavka a prsný dvorec dojčenie netolerujú. Dojčenie môže byť veľmi bolestivé, keď dôjde k poškodeniu bradavky a prsného dvorca. V takom prípade sa môže mamička rozhodnúť použiť chránič bradavky.

Chránič bradaviek, známy tiež ako chránič prsných bradaviek, je vhodný na dojčenie, keď sa bradavka stala citlivou. Pomáha matke v období, keď je dojčenie bolestivé, urýchľuje proces hojenia, takže sliny dieťaťa nenasiaknu bradavku.

Použitie chrániča prsných bradaviek

Počas dojčenia používajte chránič bradaviek, ak sa bradavka stala citlivou v počiatočných fázach dojčenia po intenzívnom používaní, alebo ak už zuby dieťaťa začínajú vychádzať a obávate sa, že dôjde k poraneniu bradavky.

Chrániče bradaviek by sa mali umiestniť na bradavku pred dojčením. Pri dojčení dieťa prakticky saje materské mlieko cez chránič, takže vlastne funguje ako istý druh cumlíka.

Typy chráničov prsných bradaviek

Existuje niekoľko tvarov chráničov prsných bradaviek, vďaka čomu si môžete vybrať chránič, ktorý vám najviac sadne:

  • okrúhly tvar: chráni celú bradavku a prsný dvor, takže medzi dieťaťom a matkou nedochádza k žiadnemu kontaktu s pokožkou.
  • contact tvar: oproti okrúhlemu tvaru je horná časť zaoblená. Toto zaoblenie umožňuje, aby sa nos bábätka dotýkal prsníka. Je to veľmi dôležité, pretože to vytvára kontakt pokožky medzi matkou a dieťaťom, čo pomáha zvýšiť pocit bezpečia dieťaťa.
  • motýľový tvar: tento tvar má zaoblenie v hornej aj dolnej časti. Teda okrem nosa sa dieťa môže pritúliť k svojej matke aj so svojimi spodnými perami, čo znamená, že dieťa sa môže dostať do kontaktu s matkou na ešte väčšom povrchu.

Vlastnosti chrániča prsných bradaviek

Pokiaľ ide o materiál, existujú aj silikónové chrániče bradaviek a latexové chrániče bradaviek. Silikónové chrániče bradaviek sú bežnejšie, pretože silikón má na dieťa v porovnaní s latexom prirodzenejší účinok. V porovnaní s latexom je silikón je na dotyk podobnejší k ľudskej pokožke.
Chrániče bradaviek sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, takže si môžete vybrať veľkosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašej bradavke. Výber správnej veľkosti je veľmi dôležitý, aby vaše dieťa pri dojčení neprehltlo príliš veľa vzduchu. Príliš veľa vzduchu môže spôsobiť bolesť bruška a nadúvanie.


Niektoré modely sa dodávajú s podprsenkou alebo sterilizačným boxom.

Rada: Chránič prsnej bradavky musí byť pred každým použitím sterilizovaný!