Detské bezpečnostné zábrany

Pomoc pri výbere

Pomoc pri nakupovaní: Detské bezpečnostné zábrany, bezpečnostné sieťky na dvere a schody

Pomocou rôznych bezpečnostných zábran môžete dieťaťu vytvoriť bezpečnú detskú izbu alebo vyhradiť pre neho hrací kútik (väčšie bezpečnostné zábrany sa môžu využívať aj ako priestorové deliace prvky), odkiaľ vás môže aj vidieť, môžete uzatvoriť schody na prízemí aj na poschodí, môžete pred dieťaťom zamknúť balkón alebo terasu.

Pred nákupom…

 1. Premyslite si, kam chcete namontovať zábranu: k rámu dverí, do priestoru, kam sa prechádza, k dolnej alebo hornej časti schodov!
 2. Zmerajte otvor, kam chcete namontovať zábranu!
 3. Zmerajte, či sú dve steny paralelné! (Merajte dolu a cca okolo výšky 70-80 cm, môže to byť problém najmä pri schodoch a pri ráme dverí, a vyskytuje sa vtedy, keď majú dvere špeciálny tvar.)

Typy a vlastnosti:

 • Najdôležitejším kritériom je šírka bezpečnostnej zábrany. Šírka všetkých zábran sa môže do určitej miery nastaviť, aby zapadala čo možno najstabilnejšie a najpresnejšie. Maximálnu šírku možno zväčšovať prvkami na rozšírenie. Medzi bezpečnostnými zábranami poznáme tie, ktoré sa nasadia do rámu dverí či prechodov – vtedy sa na obidvoch stranách nachádza stena alebo zárubňa. Ak však musíte uzatvoriť schody, možno budete potrebovať takú bezpečnostnú zábranu, ktorej jednu stranu pripevňujete k zábradliu (bez vŕtania), druhú stranu k stene (s vŕtaním). Existuje aj taký typ zábrany, ktorý môžete namontovať pri zárubni alebo prechode, ale môžete si k nej dokúpiť rozšírenie na pripevnenie k zábradliu.
  • Dostupná je zábrana, ktorá sa priskrutkuje k stene, respektíve zábrana so samonapínacím systémom, ktorá nevyžaduje vŕtanie; pri tomto type treba nalepiť na stenu ochranný puk s okrajom, ktorý zabraňuje posunutiu zábrany. Je dôležité vedieť, že táto samonapínacia zábrana sa môže takýmto spôsobom pripevniť len bez rozšírenia, pretože napínanie postačuje len do určitého rozmeru. Ak sa vyžaduje rozšírenie, musí sa na dosiahnutie stability vŕtať (ochranné puky alebo nosné konzoly treba priskrutkovať k stene alebo zárubni).
  • Samonapínacie bezpečnostné zábrany majú prah a dverný otvor je užší, cca 40 cm. Typ, ktorý treba vŕtať, nemá prah, preto je nerušený prechod zabezpečený, môže sa v celej šírke otvoriť a šírka je variabilná v oveľa väčšom rozhraní, nedá sa však rozšíriť viac, ako je maximálna šírka zábrany.
  • Existujú zábrany otvárateľné, zatvárateľné, ako aj fixné.
  • Zámkový systém garantuje, že dieťa nedokáže otvoriť bezpečnostnú zábranu. V prípade bezpečnostného zámkového systému treba hýbať jednotlivými otváracími prvkami naraz, napriek tomu sa dajú otvárať jednou rukou.
  • Existuje aj typ, ktorý sa automaticky zatvorí (s pružinou), preto ho nemusíte zatvárať ručne a nemôže sa vyskytnúť ani situácia, keď ho zabudnete zatvoriť.
  • V niektorých miestnostiach môže byť dobrým riešením zábrana, ktorej krídlo sa otvára obojsmerne.
  • Materiály: kov, drevo - kov, kov – plast. Všetky sú dostatočne stabilné, ale môže byť dôležité, ktorý pasuje do bytu a harmonizuje s existujúcim zariadením.
 • Rôzne špeciálne zábrany poskytujú riešenia aj na špeciálne situácie, napríklad na širšie prechody či zárubne, alebo na delenie priestoru. Existuje aj typ zložený zo šiestich častí, ktorý sa môže variabilne používať ako ohrádka, kozubová zábrana, zábrana dverí a prvok na delenie priestoru.
 • Existuje aj bezpečnostná zábrana zo sieťky (materiál textil – hliník), ktorá je veľmi praktická a šetrí miesto, lebo otváraním zámky sa sieťka navinie do konštrukcie. Tento typ treba na obidvoch stranách navŕtať, má silné držanie a nemá prah.