Blog o bábätkách

Bábätko plače, bolí ho bruško - o kolike

Existuje niekoľko spôsobov, ako upokojiť svoje dieťa v prvých mesiacoch pri bolesti bruška. Veľkou pomocou môže byť už samotné prijatie situácie a pokojný rodičovský prístup.

V prvých mesiacoch sa u bábätiek často objavuje bolesť bruška, iným slovom kolika. Rodičia sú v mnohých prípadoch bezradní a nevedia, akým spôsobom utíšiť svojho drobčeka, ktorý neutíšiteľne plače. V takomto prípade sa oplatí vyskúšať viaero spôsobov, ktoré by sme vám radi predstavili.

Prečo dieťa plače?

Dieťa prvýkrát plače hneď po narodení, čím naznačuje, že prišlo na tento svet. Neskôr, najmä počas prvých 3-4 mesiacov plače veľmi často. Toto je jediný spôsob ako dokáže na seba upútať pozornosť. Plač je starobylý spôsob bábätiek, ako požiadať o pomoc. Plač môže mať niekoľko príčin, ale rodičia sa pomaly naučia vnímať rozdiely medzi tým, keď malé plače lebo má hlad alebo je samé, alebo ho prípadne niečo bolí. Novorodenec nedokáže rozpoznať rozdiel medzi malými a veľkými bolesťami alebo nepríjemnými pocity, len si chce čo najskôr pomôcť. Pretrvávajúce plakanie (hoci až niekoľkohodinové) počas prvých troch mesiacov môže naznačovať dojčenskú bolesť bruška. tj koliku. Tento plač je typický v podvečerných hodinách, dieťa si často ťahá nohu smerom k bruchu a zdá sa, že mu nemožno pomôcť.

plačúce bábätko

Čo je dojčenská bolesť brucha alebo kolika?

Presné príčiny koliky nie sú známe, predpokladá sa však, že sú spôsobené trávením alebo nezrelým nervovým systémom. V tomto čase sa nezrelý črevný systém dieťaťa prudko pohybuje a len ťažko dokáže stráviť veľké množstvo materského alebo dojčenského mlieka, respektíve laktózu, ktorú obsahuje. K tomu ešte prispieva aj skutočnosť, že drobci prehltnú veľa vzduchu (najmä počas plaču alebo pri jedení), ktoré v črevách vytvárajú vzduchové bubliny. Je bežné, že príznaky nezmiznú úplne, len sa zmiernia. No úplné zlepšenie možno očakávať až po treťom alebo štvrtom mesiaci veku dieťaťa. Dovtedy je však potrebné zmierniť príznaky a v čo najväčšej miere upokojiť dieťa.

Častý plač dieťaťa vedie k vyčerpaniu rodičov. Ľahko sa môže stať, že čakajú na ďalší deň alebo večer vo velkom strese. Toto napätie samozrejme pociťuje aj bábätko, až to vyvrcholí obrovským plačom. Preto je dôležité, aby ste mali pri sebe partnera alebo niekoho iného, ​​kto vás čas od času odbremení a umožní vám do určitej miery relaxovať.

otecko

Čo môže pomôcť proti bolesti bruška?

  • Oplatí sa vyskúšať niektoré z prípravkov proti hnačke. Tie môžu pomôcť zabrániť vzniku koliky. Každý prípravok funguje inak, ale ich účelom je podporovať trávenie dieťaťa a znižovať produkciu tvorbu plynov.
  • Keďže vznik koliky môže byť ovplyvnený aj tým, že dieťa pri kŕmení prehltne príliš veľa vzduchu, je tomu potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Hladné dieťa by nemalo dlho čakať, pretože následne je veľmi netrpezlivo, no rovnako nie je dobré, keď dojčenie alebo kŕmenie prebieha v zhone. V prípade kŕmenia dieťaťa dojčenským mliekom sa oplatí zvoliť dojčenskú fľašu, ktorá má ventil na zmiernenie bolesti brucha. Ten pomáha pri prúdení vzduchu počas kŕmenia a zabraňuje dieťaťu prehltnúť veľa vzduchu.
  • Rektálna rúrka môže byť tiež dobrým riešením na nafúknutie, plynatosť dojčiat. Rodičia pociťujú voči rektálnej rúrke averziu, aj keď je použitie skutočne jednoduché a bezpečné.
  • Je veľmi dôležité odgrgnutie po kŕmení, aby mohol uniknúť prehltnutý vzduch.

Súvisiace produkty: 

Detská masáž: pomáha aj sila dotyku

Detská masáž je väčšinou pre potešenie bábätiek a ich rodičov, posilňuje pripútanosť. Odporúča sa tiež pri snahe zmierniť nepríjemné pocity bolesti bruška. Oplatí sa požiadať o rady pôrodnej asistentky alebo pediatra alebo si osvojiť pohybu pomocou kurzu. Pri správnej príprave môže byť tento čas strávený v srdcervúcej atmosfére vyvrcholením dňa. Mali by ste zabezpečiť pokojné, ničím nerušené prostredie, primeranú teplotu a mäkkú plochu na ležanie. Dieťa aj rodič by sa mal cítiť pokojne. K masáži dieťaťa si vyberte kvalitný masážny olej, pretože pokožka bábätka je ešte stále veľmi citlivá.

bábätko

Súvisiace produkty: 

Ako môžete bábätko upokojiť?

Prirodzenou reakciou matky je svoje plačúce dieťa zdvihnúť dieťa, objať a rozmaznávať. To najlepšie, čo môže urobiť. Je dôležité sa na svoje naladiť a byť pre neho stabilným a vyváženým rodičom. Možno vám pomôže, ak budete brať plač dieťaťa ako prirodzenú reakciu a neprepadnete panike. Vašou úlohou je vytvoriť pre dieťa bezpečné zázemie, aj keď to zo začiatku pôjde veľmi ťažko. No najdôležité je byť pri ňom, aby dieťa pociťovalo vašu blízkosť. V žiadnom prípade sa nesnažte kŕčovito držať riešenia, o ktorom si myslíte vy (alebo iní), že je dobré. Stojí za to skúšať, čo môže v danej situácii pomôcť:

  • Hojdacie, tiché pohmkavanie môže dieťa uvoľniť.
  • Dieťa môže upokojiť aj kočíkovanie. Užitočnou pomôckou môže byť aj prenosná hojdačka kočiarika, aby ste si mohli vybavovať aj iné povinnosti.
  • Čo sa týka cumlíkov, názory sú rozdielne. Niektorí rodičia sa už pred narodením bábätka rozhodnú, či dajú dieťaťa cumlík alebo nie. Samozrejme neskôr sa môže stať, že sám život prepíše pôvodné plány. Nie všetky bábätka prijímajú cumlík, ale väčšina ich prijíma s radosťou a cumeľ im poskytne pocit upokojenia. Plod už v maternici matky cmúľa svoj prst a neskôr môže mať cumlík upokojujúcu úlohu v živote dieťaťa, kvôili vrodenému reflexu cumľania.
  • Niektorí rodičia utišujú svoje detičky rôznymi jemnými melódiami spievajúcich alebo uspávajúcich hračiek. Umiestnite nad detskú postieľku hudobný kolotoč. Rôzne naťahovacie hudobné hračky si môžete vziať so sebou na prechádzku alebo cest v aute. Uspávajúce hračky zas môžu pomôcť pri večernom alebo nočnom upokojení dieťaťa.

kresielko na odpočívanie pre bábätká

Baby Einstein Ocean Adventure Rocker kresielko na odpočívanie pre bábätká

Rada: Kresielka na odpočívanie pre bábätká, ktoré majú tiež vibračnú funkciu a/alebo môžu byť použité ako hojdačka, väčšinou vyhrávajúce melódie, môžu byť tiež dobrým spôsobom, ako upokojiť dieťa. Na trhu sú dostupné aj verzie, v ktorých môže byť po dokúpení daného príslušenstva dieťa na brušku. Táto poloha môže pomôcť tráveniu.Hojdačka pre bábätka, ktoré je možné použiť od útleho detstva upokojujú dieťa vďaka rytmickému pohybu a zároveň mu poskytujú pohodlné miesto.

Súvisiace produkty: 

Grckanie a reflux

Sú bábätké, ktoré sú náchylné na grckanie. Ku grckaniu u novorodencov a dojčiat kvôli fyziologickým podmienkam dochádza v dôsledku procesov dozrievania, premeny stravy a zmeny polohy. Tie sa však zväčša bez pomoci, na konci prvého roku dieťaťa vyriešia. Dovtedy v takom prípade (a samozrejme pri diagnostikovanej patologickej refluxnej chorobe) môže refluxná podložka odviesť dobrú prácu tým, že drží dieťa v mierne naklonenej polohe, čo napomáha tráveniu a zabraňuje napínaniu.

Súvisiace produkty: 

Denný režim prispôsobený bábätku


Vytvorenie ideálneho denného režimu prispôsobeného životu rodiny tiež zohráva dôležitú úlohu pri upokojovaní dieťaťa. Samozrejme, to nepôjde už v prvom týždni, potrebujete čas, kým sa vám podarí naladiť na dieťa. Je dôležité opustiť predchádzajúce plány, ktoré neslúžia k pokojným dňom a namiesto nich si vytvoriť nové, ktoré sú dobré alebo alebo aspoň prijateľné pre všetkých členov rodiny. Čoskoro príde do vášho života dieťa, takže ďalšou etapou v rodinnom živote je potreba prepracovanie denného režimu. Obdobie koliky taktiež netrvá do nekonečna, aj keď sa tieto mesiace javia ako skutočná večnosť.

Foto: shutterstock.com