Blog o bábätkách

Aký monitor dychu si kúpiť? Bezpečnosť bábätka 2. časť

Aký druh monitoru dychu si kúpiť? Niektoré zariadenia dokážu vykonávať funkciu detskej opatrovateľky aj monitorovanie dýchania. Zhrnuli sme vám tipy na nájdenie toho správneho zariadenia.

Vziať si domov novorodenca z pôrodnice je vždy povznášajúci pocit, no priznajme si, niekedy máme obavy zo zodpovednosti. Túžba dohliadať na bábätká 24 hodín denne viedla k vývoju mnohých typov elektronických opatrovateliek a monitorov dychu. Obzvlášť populárnym sa stali monitoru dychu na  na prevenciu úmrtia v detskej postieľke, tj. SIDS, syndróm náhleho úmrtia novorodencov. Aký monitor dychu si kúpiť, ak chcete mať svoje dieťatko v bezpečí? Odpoveď na túto otázku hľadáme v tomto blogovom príspevku.

Na čo je dobrý monitor dychu? 

Syndróm náhleho úmrtia novorodencov je náhla smrť bábätiek vo veku mladších ako jeden rok. Hoci je tento jav zriedkavý, môže zo zrejmých dôvodov vyvolať u rodičov veľkú úzkosť. Monitory dychu sledujú dýchanie spiacich bábätiek a ak dôjde k apnoe, prístroj vydá alarm.

Lekár vám môže odporučiť používanie monitora dychu, ak sa vaše dieťa narodilo predčasne alebo má problémy s dýchaním. Samozrejme, aj bez odporúčania lekára môžete zvoliť používanie monitoru dychu, ak sa chcete uistiť, že vaše dieťatko počas spánku správne dýcha.

monitor dychu bábätka

V tomto prípade je dôležité vedieť, že dojčatá nedýchajú rovnakým, pravidelným rytmom ako staršie deti a dospelí. Niekedy majú dojčatá krátke prestávky v dýchaní, ktoré sa považujú za normálne.

Ktorý monitor dychu je najlepší? Typy monitoru dychu

Monitory dychu sledujú dýchanie bábätka na základe určitých pohybov, no treba si uvedomiť, že ani tieto prístroje neposkytujú 100% ochranu, preto dbajte na bezpečné uspávanie bábätka. Najlepšie je uspávať bábätko na chrbte alebo zameniť uspávanie na boku, aby ste sa vyhli asymetrickému preležaniu lebky.

Monitor dychu s klipom na plienky

Tieto prístroje sú ľahké, malé a prenosné, dajú sa pripnúť na plienku alebo oblečenie a signalizujú, ak počas prednastaveného času nezaznamená pohyb bruška bábätka v dôsledku dýchania. Vibrujú po 15 sekundách nečinnosti a alarm sa spustí po 20 sekundách. Sú prenosné, napájané z batérie a niektoré modely môžete pripojiť k smartfónu, no existuje aj zariadenie, na ktoré nemusíte používať ani aplikáciu, ak nechcete.

Drôtové a bezdrôtové monitory dychu so senzorovou platničkou

V týchto zariadeniach sú senzory umiestnené pod matracom, ktoré snímajú zmenu tlaku spôsobenú pohybom hrudníka bábätka cez matrac a priebežne počítajú dýchanie bábätka. Ak dieťatko nedýcha 20 sekúnd alebo sa nadýchne menej ako osemkrát za minútu, monitor dychu vydá varovnú signalizáciu.

Senzory sú mimoriadne citlivé, keďže okrem dnešnej ponuky matracov musia byť pripravené na širokú škálu materiálov a hrúbok. Z tohto dôvodu je pri týchto zariadeniach mimoriadne dôležité správne nastavenie a optimálny návrh podmienok v postieľke. Hrúbka matraca by sa mala pohybovať medzi 3 a 12 cm, môžete ich použiť aj s kokosovým, kokosovo-latexovým a pamäťovým matracom.

Monitory dychu 2v1

Ak chcete okrem monitorovania dychu aj elektrickú opatrovateľku, môžete si vybrať model, ktorý vykonáva obe úlohy. Tieto zariadenia majú jednu rodičovskú jednotku navyše, ktorá vás zvukom a svetlom upozorní v prípade zlyhania dýchania v dosahu. Môžete sa rozhodnúť aj pre verziu s kamerou, aby ste sa mohli na drobca pozrieť, kedykoľvek budete cítiť potrebu.

Tip: Viac informácií o detských opatrovateľkách si môžete prečítať v tomto článku. 

Čo robiť v prípade alarmu?

Aj u zdravých novorodencov môžu nastať predĺžené prestávky v dýchaní na niekoľko sekúnd, čo však nemožno považovať za poruchu. Príliš dlhé prerušenie dýchania však môže byť pre vaše bábätko nebezpečné. V takom prípade môže zariadenie alarmovať, čím zobudí dieťa, čo ho povzbudí k dýchaniu, takže kým sa dostanete do postieľky, nebezpečenstvo pominie.

monitor dychu bábätka

V prípade falošného alarmu nemusí byť zariadenie správne nastavené alebo používané. Mohlo dôjsť k poruche, pretože sa napríklad pohli snímače. Tie sa vždy oplatí skontrolovať, no ak ste vylúčili všetky možné problémy a falošné poplachy sú stále bežné, poraďte sa s lekárom. Naši špecializovaní predajcovia sú vám k dispozícii v našej bratislavskej predajni, aby vám pomohli vybrať správny monitor dychu.

Čo sa však stane, ak dôjde k núdzovej situácii? Je veľmi dôležité, aby ste rýchlo vyhľadali pomoc, ak vidíte potrebu lekárskeho zásahu!

Toto sú najzreteľnejšie príznaky u bábätka:

 • zvyšujúca sa frekvencia prerušenia dýchania;
 • okolo pier a úst sa objaví modrastý nádych;
 • pokožka sa stáva modrastou aj pri normálnom dýchaní;
 • nastupuje letargia a bábätko nereaguje na podnety; alebo
 • je zjavné predĺžené rýchle dýchanie.

Ak spozorujete niektorý z týchto alebo akékoľvek iné príznaky, ktoré ako rodič považujete za abnormálne, zavolajte čo najskôr záchranku!

Kurz prvej pomoci pre bábätká pre bezpečnosť tých najmenších

Ak máte monitor dychu alebo si ho plánujete zaobstarať, uistite sa, že viete, komu zavolať a čo robiť, ak zaznie alarm. Majte svoje schopnosti poskytnúť prvú pomoc vždy aktuálne! Ak sa o vaše bábätko starajú iní, uistite sa, že aj oni vedia, čo majú v takomto prípade robiť.

Kurz prvej pomoci vám môže pomôcť naučiť sa, čo robiť v prípade núdzovej situácie u bábätiek a malých detí.

Hlavnými témami kurzu prvej pomoci sú:

 • rozoznanie závažných zdravotných problémov,
 • starostlivosť o najčastejšie zranenia,
 • odstránenie cudzieho telesa z dýchacích ciest,
 • resuscitáciu, resp.
 • čo robiť pri náhlych ochoreniach ako sú febrilné kŕče, krívanie, alergie a astma.

Tip: Viac o Kurze prvej pomoci bábätku sa dočítate v tretej časti nášho seriálu Bezpečnosť bábätka.

monitor dychu pripevniteľný na plienku

Aký monitor dychu si kúpiť? Na toto dbajte pri výbere

Monitory dýchania disponujú so špeciálnymi funkciami. Tu je niekoľko aspektov, na ktoré je potrebné dbať: 

 • Kvalita obrazu kamery: Ak chcete bábätko okrem dýchania sledovať aj vizuálne, vyberte si kameru, ktorá má aj nočný režim.
 • Aplikácie: Niektoré monitory dychu odosielajú údaje iba prostredníctvom aplikácií, no môžete nájsť aj taký model, ktorý má tradičnú rodičovskú jednotku.
 • Nákladový faktor: Cena monitorov dychu sa líši v závislosti od použitých funkcií a technológie.
 • Doplnkové funkcie: Medzi ne patrí vibrácie pri prebudení bábätka, keď zariadenie nezaznamená pohyb, alebo sledovanie spánkových vzorcov, aby sa naučil celkový rytmus bábätka. Užitočný môže byť nočný režim, ktorý osvetlí tmavú miestnosť infračerveným svetlom, no hodiť sa môže aj obojsmerná komunikácia, keď môžete svojmu drobcovi pomôcť opäť zaspať bez toho, aby ste museli ísť do detskej izby.

Je dôležité vedieť, že hoci tieto zariadenia niekedy dokážu stimulovať, ale ich úlohou je iba alarm a nenahrádzajú rodičovskú kontrolu! V prípade zlyhania dýchania musí rodič čo najrýchlejšie zasiahnuť, aby zachránil život svojmu dieťaťu. Budete k tomu potrebovať čo najviac vedomostí, ktoré sa oplatí nadobudnúť na kurzoch prvej pomoci a po konzultácii s pediatrom.

Chcete sa dozvedieť viac o bezpečnosti bábätko? Prečítajte si náš článok Vytvorte bezpečné prostredie pre malého objaviteľa!

Súvisiace produkty

Foto: www.shutterstock.com