Blog o bábätkách

Akú odsávačku mlieka si kúpiť? Návod na odsávanie mlieka

Aký typ odsávačky mlieka si kúpiť? Je lepšou voľbou ručná alebo elektrická odsávačka mlieka? Na základe akých kritérií sa rozhodnúť? Na čo si dať pozor pri odsávaní a skladovaní materského mlieka?

Kvôli mimoriadne širokej ponuky môže byť rozhodnutie, ktorá odsávačka mlieka je pre vás tá pravá, skutočne náročné. Či už používate odsávačku príležitostne alebo pravidelne, náš sprievodca výberom odsávačky mlieka vám pomôže nájsť ten správny model!

Na čo je dobrá odsávačka mlieka?

Odsávačka mlieka môže pomôcť zvýšiť produkciu mlieka, najmä v prvých dňoch. Materské mlieko sa tvorí na princípe ponuky a dopytu, takže jeho odsávanie niekoľko minút po dojčení môže znásobiť množstvo materské mlieko. Dá sa použiť aj na uvoľnenie napuchnutých prsníkov a upchatých mliekovodov alebo na „vytiahnutie“ plochej či vpadnutej bradavyky, aby sa bábätku uľahčil prístup k prsníku.

Odsávačky sú mimoriadne užitočné, ak sa matka vráti do práce alebo si odskočí len na bežné nákupy, prípadne cestuje s bábätkom. No odsávačka mlieka je užitočná aj pri dvojčatách. Materské mlieko je možné uskladniť až niekoľko hodín v chladničke a v prípade potreby ho kedykoľvek vybrať.

odsávačka mlieka

Ako používať ručnú a elektrickú odsávačku mlieka?

Pred odsávaním mlieka majte na pamäti nasledujúce kroky:

 • Pred procesom si vždy dôkladne umyte ruky!
 • Priložte si na niekoľko minút gélový obklad na prsia, ktoré psia uvoľňujú od nepríjemných príznakov napätia.
 • Trochu si pomasírujte prsia!
 • Jemne si pomasírujte bradavky!
 • Nájdite si pohodlnú polohu, zostaňte pokojná!
 • Ak pociťuje napätie, myslite na svoje bábätko alebo ovoňajte niektorý kúsok oblečenia bábätka, čo vám pomôže pri oddelení mlieka!

Aký druh odsávačky mlieka si mám kúpiť? Druhy, vlastnosti, výhody

Vyberte si odsávačku mlieka, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a životnému štýlu. Ak svoje bábätko často kŕmite materským mliekom alebo sa od neho pravidelne vzďaľujete na niekoľko hodín, oplatí sa investovať do elektrickej odsávačky mlieka s dvoma sacími hlavami. Ak ju plánujete používať len príležitostne, môžete zvoliť aj ručnú alebo elektrickú odsávačku mlieka s jednou hlavicou. Berte do úvahy aj prevedenie jednotlivých produktov: hmotnosť, veľkosť a či je možné elektrickú verziu okrem siete napájať aj na batérie.

odsávania materského mlieka

Typy odsávačiek mlieka

Existujú štyri hlavné typy odsávačiek mlieka:

 • Elektrické odsávačky mlieka s dvomi odsávacími hlavicami: Tieto vysokovýkonné elektrické modely vám umožňujú odsávať z oboch prsníkov súčasne, ak je pre vás dôležitým faktorom rýchlosť. Tento typ zvyčajne pracuje s vyššou účinnosťou, keďže na ňom môžete meniť aj sací výkon. Navyše u niektorých modelov je možné regulovať aj rytmus odsávania. Sú vynikajúce na odsávanie celého objemu mlieka a sú tiché. Niektoré modely je možné použiť aj ako odsávačka mlieka s jednou hlavicou.
 • Elektrické odsávačky mlieka s jednou odsávacou hlavicou: Naraz môžete odsávať iba z jedného prsníka, kvôli čomu môže proces trvať dlhšie. Pozitívom je, že tieto modely zvyčajne stoja menej ako odsávačky s dvoma sacími hlavami, ale aj tu môžete pre väčšinu typov zmeniť silu sania a rytmus dojenia.

Vedeli ste, že? Väčšina elektrických odsávačiek mlieka s dvojitým a jednoduchým odsávaním je dvojfázová: po stimulačnej fáze nasleduje fáza odsávania. V stimulačnom režime odsávačka napodobňuje sanie bábätka a v režime odsávanie saje pomalším rytmom s vyššou sacou silou.

 • Odsávačky mlieka na batérie: Tieto odsávačky mlieka, ktoré sú dostupné vo verziách s jednou a dvoma sacími hlavicami, môžu byť o niečo pomalšie a môžu sa im rýchlo vybíjať batérie. Existujú však aj verzie s USB nabíjaním a napájaním na batérie, kde je nabíjanie jednoduché. Ich výhodou je, že sú prenosné, vďaka čomu sú ideálne na cesty. Môžu tiež odviesť dobrú prácu, keď nemáte prístup k elektrickej zásuvke.
 • Ručné odsávačky mlieka: Tieto modely sú prenosné a cenovo najdostupnejšie, no ich používanie je z dlhodobého hľadiska únavné, pretože si vyžadujú viac úsilia z vašej strany. Môžu byť užitočnejšie pri spustení produkcie mlieka, odsávaní zvyškového materského mlieka, ale ak chcete pravidelne používať odsávačku mlieka, vyberte si elektrický typ.

Čistenie ručnej a elektrickej odsávačky mlieka

 • Pred každým čistením odsávačky mlieka si dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou aspoň po dobu 20 sekúnd! Zakaždým utrite pracovnú plochu čerstvou handričkou alebo papierovou utierkou.
 • Uistite sa, že všetky časti odsávačky môžu dokonale vyschnúť! Ak neodstránite zvyšné materské mlieko dôkladne alebo odložíte vlhký spotrebič, môže to spôsobiť vznik plesne.
 • Po každom použití spotrebič umyte čistiacim prostriedkom priateľským k bábätku a horúcou vodou. Neumývajte ho v dreze, pretože v odtoku môžu byť baktérie, radšej použite misku, ktorá bude určená len na tento účel! Vydrhnite každý kúsok odsávačky mlieka a potom jednotlivé kusy opláchnite pod prúdom vody.
 • Umývačka riadu je tiež perfektná na tento účel, ale iba ak je spotrebič vhodný do umývačky riadu. Uistite sa, že zariadenie rozoberiete na kusy a vložíte do umývačky iba iba tie časti, ktoré sú určené do umývačky riadu! Jednotlivé diely vložte do umývačky riadu tak, aby boli všetky diely vystavené vode a umývaciemu prostriedku! Nastavte umývačku riadu na horúci alebo dezinfekčný program a po dokončení nechajte časti zariadenia uschnúť na vzduchu na čistej handričke alebo papierovej utierke.
 • Odsávačka materského mlieka by sa mala sterilizovať každý deň, ak je bábätko ešte malé alebo predčasne narodené. Časti môžete prevariť, ale so sterilizátorom si prácu značne uľahčíte. Ak zvolíte klasickú dezinfekciu, časti prevarte po dobu päť minút, aby ste zneškodili prípadné patogény, potom vyberte časti čistými kliešťami a nechajte ich vysušiť na čistom uteráku! Tento proces sa oplatí opakovať týždenne. 

skladovanie materského mlieka

Pravidlá skladovania materského mlieka

Ako dlho možno materské mlieko bezpečne skladovať, závisí od spôsobu jeho skladovania. Pri zdravých bábätkách môžete postupovať podľa týchto pokynov:

 • Pri izbovej teplote. Čerstvé materské mlieko vydrží pri izbovej teplote šesť hodín, ale ak je v miestnosti teplo, uchovávajte ho v chladničke maximálne po dobu štyroch hodín.
 • V chladničke. Môže sa skladovať v zadnej časti chladničky v čistých podmienkach až päť dní.
 • V mrazničke. V mrazničke sa môže skladovať až šesť mesiacov.

Nezabúdajte, že čím dlhšie uskladňujete materské mlieko, tým sa v ňom znižuje obsah vitamínu C. Okrem toho sa zloženie mlieka mení podľa potrieb bábätka: materské mlieko uskladnené v novorodeneckom veku po mesiacoch už dostatočne neuspokojí potreby bábätka.

Tip: Zaujíma vás, aké pravidlá platia pri skladovaní materského mlieka? Prečítajte si náš blogový príspevok o skladovaní a zohrievaní materského mlieka: Skladovanie a zohrievanie materského mlieka.

Aký typ odsávačky mlieka si mám kúpiť?

Môžete vidieť, že odpoveď na otázku „akú odsávačku mlieka si kúpiť“ nie je až taká jednoduchá, no akonáhle sa u vás vyvinie rutina dojčenia a odsávanie vám už pôjde dobre, odsávačka vám výrazne uľahčí každodenný život. Odsávačka poskytuje možnosť, ak si chcete nájsť čas na seba, bábätko dostane odsaté mlieko od niekoho iného.

Súvisiace produkty

Foto: www.shutterstock.com