Blog o bábätkách

Akú detskú opatrovateľku si kúpiť? Bezpečnosť bábätka 1. časť

Aký druh detskej opatrovateľky si kúpiť? Pri výbere je potrebné zvážiť, aké funkcie a dosah budete potrebovať pre jej bezpečné používanie.

Hoci spánok bábätka môže byť pre rodičov skvelý čas na odpočívanie alebo odškrtávanie si úloh zo zoznamu povinností, no predsa môže byť veľmi stresujúce, ak musíte nechať svoje bábätko samé v inej miestnosti. Umiestnenie elektronickej opatrovateľky v blízkosti postieľky je skvelý spôsob, ako vykonávať svoje povinnosti, kým si drobec zdriemne. Aký druh elektronickej opatrovateľky si kúpiť, aby ste si vybrali ten najvhodnejší model? Tu je niekoľko kritérií, ktoré vám uľahčia rozhodovanie!

elektronická opatrovateľka

Na čo je dobrá detská opatrovateľka?

Keď čakáte bábätko, snažíte sa vopred zhromaždiť veci, ktoré by ste mohli neskôr potrebovať. Vtedy prichádza na rad aj detská opatrovateľka, ktorá je obľúbeným nástrojom na sledovanie spánku dieťatka, ak nemôžete zostať blízko neho, aby ste počuli, keď sa zobudí.

Ak vaše dieťa spí v jednej izbe s vami, môžete si byť takmer istá, že budete počuť všetky jeho pohyby a zvuky, ak však spíte vo vzdialenejšej miestnosti, môže vám byť nápomocná opatrovateľka. Napríklad, ak bývate v dvojposchodovom dome a bábätko spí v jednej z izieb na poschodí, detská opatrovateľka sa vám bude hodiť, keď budete vykonávať svoje povinnosti na prízemí.

Analógové a digitálne verzie

Detská opatrovateľka je zariadenie pozostávajúce z dvoch jednotiek, vysielača a prijímača. Vysielač, teda detská jednotka, zostáva v detskej izbe a prijímač, teda rodičovská jednotka, zostáva u dohliadajúcej osoby. Rovnako ako mnoho iných technických zariadení, aj klasická opatrovateľa čelila digitálnej konkurencii a pomaly vytláčala analógovú verziu.

Video dohľad s vysokým rozlíšením sa stáva čoraz základnejším vybavením a mnohé opatrovateľky už spúšťajú svoje aplikácie cez WiFi. Dokonca aj jednoduché audio verzie sa výrazne vyvinuli vďaka technológii DECT, ktorá eliminuje rušenie z monitorov využívajúcich frekvenčné pásmo 2,4 GHz. Ak ste niekedy počuli svojich susedov hovoriť cez váš baby monitor, oceníte tento vývoj!

Analógová detská opatrovateľka

Klasické zariadenia vysielajú pomocou analógovej rádiovej technológie, majú menší dosah ako digitálne opatrovateľky a majú horšiu kvalitu zvuku. V tejto verzii si musíte naladiť a vybrať kanál, cez ktorý počujete bábätko.

Digitálna detská opatrovateľka s technológiou DECT

Digitálne zariadenia s technológiou DECT sa najviac podobajú bezdrôtovému telefónu a automaticky nájdu správny kanál.

Akokoľvek je dôležitá bezpečnosť bábätko, treba dbať aj na to, aby sa niekto cez internet nedostal neoprávnene ku záberom kamier. Aby sa predišlo zneužitiu, možno použiť vhodné nastavenia zabezpečenia a záruky, ktoré nájdete v návode na inštaláciu.

Typy detských opatrovateliek

V zásade rozlišujeme tri verzie, keďže inteligentné opatrovateľky teoreticky spadajú do kategórie vizuálnych modelov.

  • Akustické opatrovateľky vysielajú iba zvukové signály medzi detskou jednotkou a rodičovskou jednotkou. Takže počujete, keď dieťa plače, ale musíte k nemu ísť, aby ste presne vedeli, čo sa deje.
  • Vizuálne verzie, teda opatrovateľky, okrem prenosu zvukov posielajú aj videoobraz na displej rodičovskej jednotky cez kameru detskej jednotky. Niektoré z týchto opatrovateliek sú dokonca vybavené nočným videním a infračervenými funkciami. Existujú aj modely, ktoré umožňujú 360-stupňový pohľad – vidíte tak nielen postieľku, ale celú miestnosť.
  • Verzie 3v1 sú vybavené aj detskou kamerou a monitorom dychu.
  • Okrem toho už existujú inteligentné opatrovateľky, ktoré prenášajú audio alebo video signály priamo do smartfónov rodičov. Ide o veľmi praktické riešenie, ak potrebujete väčší dosah.

Tip: Viac informácií o monitoroch dychu si môžete prečítať v tomto článku. 

detská opatrovateľka

Aký druh opatrovateľky si kúpiť?

Výber opatrovateľky závisí od vašich okolností, vášho životného štýlu a samozrejme vašich potrieb.

  • V menšom dome, kde sú izby bližšie k sebe, postačí jednoduchší monitor. Dôležitá je však hrúbka steny: čím hrubšie sú hlavné steny, tým ľahšie sa stratí signál.
  • Ak bývate vo väčšom, napríklad v dvojposchodovom dome, oplatí sa zaobstarať kvalitnejšiu opatrovateľku kvôli vzdialenostiam. To isté platí, ak plánujete pracovať v záhrade, kým drobec spinká.
  • Chcete bábätko vidieť a porozprávať sa s ním aj vy? Ak vás zaujímajú najnovšie technické vychytávky, okrem toho vás upokojuje, že na dieťa sa môžete pozerať odkiaľkoľvek a kedykoľvek a ono počuje váš hlas, teraz si môžete vybrať z naozaj kvalitných kamier
  • Ak často cestujete, môže sa vám hodiť detská opatrovateľka, ktorá je prenosná a ľahko sa inštaluje.

Na čo sa zamerať pri výbere opatrovateľky?

Je dôležité, aby bolo zariadenie bez interferencie, to znamená, že ho nemohli rušiť iné opatrovateľka alebo rádia. Režim úspory energie je užitočný aj vtedy, keď sa zariadenia resetuje a potom sa aktivuje a signalizuje, keď zaznamená pohyb alebo zvuk.

Pred nákupom by ste nemali zabúdať na nasledujúce kritériá:

Dosah

Pre mnohých rodičov je dosah signálu pravdepodobne najdôležitejším kritériom. Dosah je zvyčajne 100 až 800 metrov, ale tieto čísla platia za optimálnych podmienok a vonku. V interiéri sa dosah zmenšuje v závislosti od toho, koľko stien je medzi týmito dvoma zariadeniami a aké sú steny hrubé. Verzie pripojené cez internet je možné ovládať z akejkoľvek vzdialenosti, záleží na kvalite internetu.

Prevádzkový čas batérie

Životnosť batérie rodičovskej jednotky môže byť tiež dôležitým faktorom – vyhýbanie sa potrebe neustáleho nabíjania. Uistite sa, že batéria vydrží aspoň štyri hodiny, no ideálne by malo vydržať jedno nabitie aj cez noc. Je dôležité, aby rodičovská jednotka dokázala vydať varovný signál, aj keď je úroveň nabitia batérie príliš nízka.

Citlivosť na zvuk

Samozrejme, dôležité je aj to, ako a hlavne kedy vás rodičovská jednotka upozorní, keď bábätko vydáva zvuk. Chcete dostávať upozornenie pri každom malom zvuku alebo potrebujete alarm len v prípade, ak vaše bábätko naozaj plače? V takomto prípade je vhodná nastaviteľnosť citlivosti na zvuk. Okrem vizuálnych a akustických signálov môže byť užitočná aj funkcia vibrácií.

detská opatrovateľka

Doplnkové funkcie opatrovateľky s kamerou

Môžete nájsť množstvo doplnkových funkcií, ktoré majú rodičom uľahčiť život. Upokojujúce nočné svetlo môže byť užitočným doplnkom, ktorý pomôže vášmu bábätku pomôcť zaspať a uľahčí vám nočné dojčenie. Niektoré opatrovateľky dokonca hrajú uspávanky.

Obojstranná komunikácia

Vďaka tejto funkcii sa môžete s dieťaťom aj rozprávať z inej miestnosti cez reproduktor alebo mikrofón zabudovaný v rodičovskej jednotke. To sa môže hodiť, keď je vaše dieťatko nepokojné, ale váš hlas môže stačiť na to, aby ste ho upokojili na diaľku. Nemusíte tak riskovať, že ho prebudíte, ak prejdete do miestnosti.

Monitorovanie izbovej teploty

V detskej izbe si môžete nastaviť hornú a dolnú hranicu teploty. Opatrovateľka vydá alarm, ak teplota stúpne nad alebo pod zadanú hodnotu.

Pripojenie viacero kamier

Možno budete potrebovať k rodičovskej jednotke pripojiť aj ďalšie kamery. Môžete ich umiestniť do rovnakej miestnosti alebo do inej, ak potrebujete dohliadať na dve alebo viac detí.

Infračervená kamera

Táto funkcia je užitočná, ak je detská izba relatívne tmavá alebo ak chcete dohliadať na spánok vášho bábätka v noci.

Ako vidíte, na otázku „akú detskú opatrovateľku si kúpiť“ nie je také jednoduché odpovedať. Samozrejme, elektronická pestúnka nie je povinné zariadenia, ale dokáže uľahčiť život väčšine rodičov a poskytnúť bezpečnosť, keďže môžete kedykoľvek sledovať spánok svojho dieťaťa.

Súvisiace produkty

Foto: www.shutterstock.com