Blog o bábätkách

Ako si vybrať detskú autosedačku?

Výber najlepšej detskej autosedačky je veľmi zložitá úloha. Je potrebné zohľadniť množstvo aspektov. Pomôžeme vám zorientovať sa v obrovskom výbere detských autosedačiek.

Pre každého rodiča je najväčším pokladom zdravie a bezpečnosť svojho dieťaťa. Rovnako ako sa staráte o svoje dieťa v iných oblastiach života, aj pri cestovaní autom musíte dbať o fyzické zdravie drobca. Pomôže vám v tom detská autosedačka.

Niekedy však nestačí opatrnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, pretože za okamih môže dôjsť k nehode. A súčasťou nehody môžete byť nielen z vlastného dočinenia. Nikdy nemôžete vedieť, kedy nastane problém. Preto je dôležité, aby bolo dieťa v aute vždy v bezpečí.

Ktorú detskú autosedačku si zakúpiť v roku 2022?

Výber správnej detskej autosedačky je prinajmenšom rovnako zložitá úloha, ako nájsť najlepší detský kočík. Čaká na váš množstvo modelov a značiek autosedačiek. V tomto článku vám pomôžeme oboznámiť sa s dôležitými aspektmi, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere detskej autosedačky.

Už ste si prečítali? Prichádza bábätko, no ešte stále neviete, ktorý detský kočík si vybrať? Naši odborníci vám pomôžu pri výbere najlepšieho kočíka, prečítajte si náš článok: Odborná pomoc pri výbere najlepšieho kočíka v roku 2022.

Zohľadňujeme všetky hľadiská, ktoré by sa mali brať do úvahy pri nákupe autosedačky pre dieťa, od skupín detských autosedačiek, cez možnosť naklonenia, nastaviteľnosť detských autosedačiek až po pripevnenie detských autosedačiek.

výber detskej autosedačky

Kritériá pri výbere detskej autosedačky

Splnenie noriem

Detské autosedačky sa hodnotia v simulačných testoch z hľadiska ich bezpečnosti v prípade nárazu. Predávať sa môžu iba tie autosedačky, ktoré spĺňajú normy. V súčasnosti platia dve nariadenia: ECE R44/04 a ECE R129. Druhú normu bežne označuje ako štandard i-Size.

i-Size, predstavený v júli 2013 je najnovším nariadením, ktoré reguluje výrobu detských autosedačiek a stanovuje najvyššie možné bezpečnostné normy pre výrobcov. Cieľom je dostať z výrobných liniek detské autosedačky, ktoré poskytujú väčšiu ochranu pred bočnými nárazmi, respektíve v ktorých môžu deti aj naďalej sedieť v protismere jazdy.

Norma R44/04 je staršie nariadenie, ktoré je menej prísne ako nariadenie R129. Neustále sa pracuje na postupnom zrušení nariadenia R44/04.

Stručne sme zhrnuli, čo by ste mali vedieť o týchto dvoch normách a aké sú medzi nimi rozdiely:

európske normy autosedačiek

Vedeli ste, že? Figuríny používané pri nárazových skúškach P boli vyvinuté v 80-tych rokoch a dodnes sa používajú pod normou R44/04. Figuríny používané pri nárazových skúškach Q sú už nové typy spadajúce pod normu R129. Vývoj figurín využívaných pri nárazových skúškach sa začal v roku 1993. Figuríny používané pri nárazových skúškach Q sa výrazne líšia od figurín používaných pri nárazových skúškach P, sú vyvinujtejšie z hľadiska biomechaniky a antrometriky, sú vhodné aj na testovanie účinkov nielen čelných, ale aj bočných nárazov. Figuríny používané pri nárazových skúškach Q sú teda prvé tzv. viacsmerné figuríny používané pri nárazových skúškach.

V prípade detských autosedačiek, ktoré sa dajú pripnúť bezpečnostným pásom hrozí, že rodič autosedačku nezaistí správne v súlade s pokynmi v návode na obsluhu, čo predstavuje riziko. Na základe normy R129 je povinné upevnenie ISOFIX, čím sa snaží eliminovať vyššie spomenuté riziko, pretože upevnenie ISOFIX je oveľa jednoznačnejšie, než je upevnenie bezpečnostným pásom.

Vďaka norme i-Size môžu byť všetky detské autosedačky i-Size upevnené v aute na základe normy. Vďaka tomu sa eliminuje aj problém kompatibility. Podľa odborníkov je však najdôležitejšie, že detské autosedačky zodpovedajúce norme R129 (i-Size) poskytujú väčšiu bezpečnosť.

Odkiaľ môžete vedieť, či konkrétna detská autosedačka vyhovuje danej norme? Detské autosedačky by mali mať oranžovú nálepku, z ktorej je možné odčítať rôzne informácie.

Ako príklad si pozrime štítok ECE a pozrime sa, aké informácie sa môžeme zo štítku dozvedieť:

štítok

 1. Norma, ktorú spĺňa detská autosedačka. Aktuálny príklad je detská autosedačka spĺńajúca normu ECE R44/04.
 2. Ukazuje, do akého auta je možné autosedačku upevniť. Existujú typy: universal, semi-universal alebo specific. Universal je najuniverzálnejší model, čo znamená, že je možné autosedačku upevniť do akékoľvek typu automobilu. (Oplatí sa vyskúšať aj tento typ autosedačky, aby vás nepostihlo prekvapenie.)
 3. Skupina, do ktorej spadá detská autosedačka. V prípade normy ECE R44/04 je na štítku uvedená telesná hmotnosť, v prípade normy R129 výška a maximálna hmotnosť. „Y“ označuje 5-bodový systém popruhov.
 4. Písmeno E označuje, že detská autosedačka prešla korelačným postupom.
 5. Číslo vedľa písmena „E“ v kruhu je kód krajiny, v ktorej sa korelačný postup uskutočnil. Kód 1 - Nemecko, 2 - Francúzsko, 3 - Taliansko, 4 - Holandsko atď.
 6. Identifikátor osvedčujúci splnenie normy. V prípade ECE R44/04 sú prvé dve číslice vždy 04.
 7. Názov a adresa výrobcu detskej autosedačky
 8. Čiarový kód.
 9. Jedinečný identifikátor detskej autosedačky.

Veľkosť detskej autosedačky

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere detskej autosedačky je jej veľkosť. Detská autosedačka môže vykonávať svoju funkciu (tj. chrániť dieta pred možným zranením), ak má správnu veľkosť vzhľadom na parametre dieťaťa (výška a hmotnosť). Podľa hmotnosti dieťaťa norma ECE R44 v zásade zaraďuje detské autosedačky do nasledujúcich kategórií:

veľkosť detskej autosedačky

Prax však ukazuje, že okrem týchto 5 základných kategórií existujú aj ďalšie zmiešané kategórie. Patria sem detské autosedačky, ktoré pokrývajú širšiu škálu telesnej hmotnosti. Keďže v obchodoch môžete naraziť na množstvo týchto detských autosedačiek, pripravili sme pre vás aj rozšírenú kategorizáciu detských autosedačiek.

hmotnosť dieťaťa

Detské autosedačky i-Size spadajúce pod normu R129 už nie sú kategorizované na základe telesnej hmotnosti. Pri týchto modeloch je dôležitá výška a neexistujú žiadne skupiny od-do. Z tohto hľadiska je ľahšie a jasnejšie zvoliť správnu detskú autosedačku.

Kým dieťa nedosiahne výšku 150 cm - kedy už na základe pravidiel cestnej premávky nie je detská autosedačka povinná - určite bude potrebovať viac detských autosedačiek. Skúsenosti ukazujú, že na presné sledovanie vývoja a rastu dieťaťa sú potrebné minimálne 2, ale skôr 3 detské autosedačky.

Dobré a spoľahlivé detské autosedačky nie sú lacné. Niektorí rodičia sa snažia ušetriť tým, že keď dieťa vyrastie z detskej autosedačky kúpia mu väčšiu, čím preskočia jednu veľkosť. Bohužiaľ nejde o dobrý postup, pre dieťa je to veľmi nebezpečné. Dôvodom je skutočnosť, že príliš veľká detská autosedačka nemôže dieťa pri náraze dostatočne chrániť. Konštrukcia detskej autosedačky je príliš veľká pre telo dieťaťa. Keďže nedrží dieťa dostatočne pevne, pri zrážke môže dieťa dokonca vypadnúť z autosedačky.

No nielen príliš veľké detské autosedačky sú nebezpečné, ale aj príliš malé. Ak čakáte veľmi dlho, kým dieťaťu kúpite väčšiu detskú autosedačku, ktorá vyhovuje veľkosti ich tela, potom je v prípade nárazu ohrozený aj jeho zdravotný stav. Autosedačka je príliš malá a nedrží telo správne, nechráni kritické body tela dieťaťa, napríklad hlavu a krk.

detská atosedačka

Pri výbere detskej autosedačky je dôležité, aby si ju dieťa vyskúšalo. Len pri odskúšaní môžete vidieť, či ste si vybrali autosedačku, ktorá vyhovuje váhe aj výške dieťaťa.

Tip: Pre deti nepredstavuje skúšanie detských autosedačiek zábavnú činnosť, najradšej by sa vybrali k regálom s hračkami. Aby sa nestalo vyberanie detskej autosedačky celou večnosťou, stojí za to vykonať predbežný filter, aby vám na zozname zostalo len niekoľko modelov, do ktorých musíte dieťa posadiť.

Potrebný priestor pre autosedačku

Pri bezpečnostných testovaniach detských autosedačiek sa pri nárazových skúškach skúma aj stabilita detskej autosedačky. To znamená, či došlo k posunu počas nárazu. Aby bola detská autosedačka schopná zabezpečiť stabilitu aj v prípade zrážky, musí byť bezpečne pripevnená a musí mať na to dostatočný priestor.

Parametre automobilov sú veľmi rozdielne, existujú menšie a väčšie sedadlá, preto sa pred zakúpením uistite, či je možné vybranú detskú autosedačku bezpečne pripevniť k sedadlu v aute. Môže sa stať, že autosedačka bude zo sedadla príliš visieť. To môže byť veľmi nebezpečné v prípade zrážky, pretože v dôsledku síl spôsobených zrážkou sa môže sedačka prevrátiť.

Ak chcete veľkú rodinu s najmenej tromi deťmi, tiež je veľmi dôležité, koľko miesta zaberie detská autosedačka. Tu už nebude dôležitá hĺbka detskej autosedačky a sedadla, ale šírka detskej autosedačky. Existujú širšie a užšie modely. Na zadné sedadlá toho istého automobilu je možné zvoliť tri detské sedačky, ktoré sa zmestia vedľa seba, ale môže sa stať, že v aute nebude dostatok miesta pre tri detské autosedačky. Samozrejme, len veľmi ťažko sa to dá posúdiť pri kúpe prvej detskej autosedačky pre prvorodené dieťa. Ale, keď už vopred viete, že chcete veľkú rodinu, mali by ste venovať pozornosť šírke detskej sedačky a pri dvoch identických detských autosedačkách zvoliť užší model.

Upevnenie detských autosedačiek: s isofix alebo bez isofix

Aby sa zabezpečilo, že detská autosedačka zostane počas jazdy stabilná, musia byť detské sedačky zaistené v súlade s pokynmi výrobcu. Dnes existujú dva typy upevnenia:

 • detské autosedačky s isofix
 • klasické detské sedačky, ktoré je možné upevniť bezpečnostným pásom v aute.

ISOFIX je pevný upevňovací bod namontovaný na sedadlách vozidla, na ktorý je možné pripevniť detskú autosedačku. Riešenie ISOFIX bolo vyvinuté spoločnosťou Britax-Römer v roku 1997. Odvtedy sa upevnenie s ISOFIX postupne rozširovalo. Stalo sa tak populárnym, že od februára 2013 musí mať každé novo vyrobené auto upevňovací bod ISOFIX so spodnými a hornými pásmi.

bezpečnostný pás

Zhruba na prelome tisícročia došlo k zmene upevnenia detských autosedačiek. Dovtedy bolo rozšírené upevnenie bezpečnostnými pásmi, pretože u starších automobilov nie sú žiadne upevňovacie body ISOFIX. Od roku 2000 sa však čoraz viac prikláňajú k detskej autosedačke s ISOFIX. A nová norma R129 už vyžaduje upevnenie s ISOFIX.

Tip: Pri výbere detskej autosedačky nezabudnite skontrolovať, či je na vašom vozidle upevnenie ISOFIX. Ak nie, môžete si vybrať len z detských sedačiek, ktoré je možné upevniť tradičným bezpečnostným pásom.

Mnohé štúdie ukazujú, že často rodič autosedačku nezaistí správne v súlade s pokynmi v návode na obsluhu, čo môže mať pri náraze tragické následky. Preto detskú autosedačku vždy pripevnite na sedadlo auta v súlade s pokynmi výrobcu. Ak je pre vás v návode niečo nezrozumiteľné, požiadajte o pomoc predajcu.

Dĺžka bezpečnostného pásu

Hoci nejde o špecifickú vlastnosť detskej autosedačky, predsa ide o veľmi dôležité hľadisko. V prípade autosedačiek upevniteľných s bezpečnostným pásom sa bezpečnostný pás používa na stabilné zaistenie a pridržanie na mieste. Dĺžka bezpečnostných pásov nie je rovnaká, líši sa v závislosti od modelu auta. Preto je dôležité vedieť, či je bezpečnostný pás automobilu dostatočne dlhý na to, aby upevnil zvolenú detskú autosedačku. Ale o tom sa viete presvedčiť len počas skúšania autosedačiek.

Tip: Aj keď si môžete kúpiť predlžovač bezpečnostných pásov, z bezpečnostných dôvodov hľadajte detskú autosedačku so správnou dĺžkou bezpečnostného pásu.

Poťah detskej autosedačky

Poťah detskej autosedačky je dôležitou súčasťou autosedačky z viacerých hľadísk. Záleží na zložení materiálu, obsahu škodlivých látok, na čistiteľnosti a samozrejme farbe.

 • Materiálové zloženie: Stojí si za to zvoliť detskú autosedačku, ktorej materiál je čo v najväčšej možnej miere priedušný, pretože najmä počas letných výletov sa dieťa môže v autosedačke spotiť, kvôli čomu sa stane pre neho cestovanie nepohodlné. Výrobcovia zvyčajne používajú polyesterové poťahy. Majú dobrú nasiakavosť a dajú sa tiež prať.
 • Obsah škodlivých látok: Od roku 2011 sa pri skúškach ADAC skúma aj obsah škodlivých látok v detských autosedačkách. Bohužiaľ, nastali aj také prípady, kedy detská autosedačka nevyhovovala testom z dôvodu obsahu škodlivých látok, pretože bol preukázaný obsah karcinogénnej látky.
 • Čistiteľnosť: Detské autosedačky sa po určitom čase od samotného používania zašpinia, no keď bábätko v autosedačke aj papá, tak je nevyhnutné poťah po čase vyprať. V takom prípade je dobré, ak je poťah detskej autosedačky odnímateľný a prateľný.

Tip: Poťahy na detské autosedačky obsahujú tiež materiál proti ohňu na ochranu vášho dieťaťa. Nesprávne pranie spôsobí, že tento materiál praním zmizne. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa riadili pokynmi na pranie a prali poťah len pri povolenej teplote.

 • Farba: Farba detskej autosedačky je v podstate estetické hľadisko. K dispozícií sú rôzne farby od dievčenských a chlapčenských farieb po unisexové farby. Ak plánujete aj súrodenca, je lepšie zvoliť unisex farbu, ktorá je dobrá pre dievčatko aj chlapčeka. Vyhýbajte sa príliš svetlým farbám, pretože veľmi rýchlo sa na nich dajú vidieť nečistoty a príliš časté pranie poťahu neprospieva.

Smer detskej autosedačky

Existujú detské autosedačky, ktoré je možné upevniť iba v smere jazdy. Väčšinou ide o väčšie detské autosedačky. Pre menšie deti a novorodencov sa vyrábajú detské autosedačky, ktoré sa dajú upevniť v oboch smeroch. Buď v smere jazdy alebo v protismere jazdy. Prečo je to potrebné?

Svalstvo novorodencov je ešte veľmi slabé, v prípade kolízie sa musí sila vyvinutá na bábätko čo najviac zmierniť. Najlepší spôsobom ochrany novorodenca pred zranením je, ak cestuje otočené v protismere jazdy. Detskú autosedačku možno otočiť, keď je dieťa väčšie a posilní sa jeho svalstvo, respektíve si dokáže lepšie držať hlavičku. Dieťa môže pohodlne cestovať chrbtom do smeru jazdu až do veku približne 2 rokov. Väčšinou však záleží na tom, koľko miesta má na nohy.

autosedačky pre deti

Rôzne nárazové testy ukazujú, že dieťa cestujúce v protismere jazdy je pri čelnom náraze v oveľa väčšom bezpečí ako dieťa cestujúce v smere jazdy. Pri cestovaní v protismere jazdy je riziko poranenia hlavy a krku o päťkrát menšie.

Vedeli ste, že? V detských autosedačkách i-Size môže dieťa do 15 mesiacov cestovať iba v protismere jazdy.

Možnosť naklonenia detskej autosedačky

Detské autosedačky pre najmenších sa dajú väčšinou nakloniť, ale nakloniteľné autosedačky sú dostupné aj pre staršiu vekovú skupinu. V praxi to znamená, že detskú autosedačku je možné zaistiť minimálne v dvoch polohách. V naklonenej polohe leží dieťa takmer v ľahu, zatiaľ čo v druhej polohe je dieťa skôr v polohe blízko sedu.

Keď je bábätko ešte maličké, musíte venovať zvýšenú pozornosť správnemu držaniu tela. Novorodenec a niekoľko mesačné bábätko sa ešte nedokáže udržať bez pomoci, takže nemôže cestovať pohodlne a spôsobom chrániacim jeho zdravie, ani keď sedí. Preto sa na začiatku určite odporúča používať detská autosedačka s možnosťou naklonenia, pretože v nej sa zbytočne nezaťažuje chrbtica drobca.

Pre staršiu vekovú skupinu ide skôr o komfortné hľadisko, pre väčšie deti je spánok taktiež pohodlnejší v naklonenej pozícií.

Výsledok testu detských autosedačiek: test ADAC

Ak chcete ísť na istotu a nestačí vám, že detská sedačka spĺňa normy Európskej únie, môžete si pozrieť aj informácie, aké výsledky dosahujú detské autosedačky pri testoch.

Najznámejším testom detských autosedačiek je test nemeckého autoklubu, tzv. test ADAC. ADAC skúma detské autosedačky z piatich hľadísk: bezpečnosť, použiteľnosť, ergonómia, zdraviu škodlivé látky, čistiteľnosť.

Hodnotí detskú autosedačku na základe dosiahnutých výsledkov, a to nielen na základe 5 aspektov uvedených vyššie, ale poskytuje aj celkové hodnotenie detských autosedačiek zúčastnených na teste.

Vážnosť testov ADAC sa odráža naa skutočnosti, že detské autosedačky musia spĺňať prísnejšie pravidlá ako súčasné normy Európskej únie. Preto si môžete byť istí, že ak bola detská autosedačka získala počas testu ADAC hodnotenie aspoň dobré alebo vynikajúce, je dieťa v maximálnej možnej miere bezpečí.

Chcete sa dozvedieť viac o teste ADAC? Chcete vedieť, aké výsledky získali detské autosedačky v teste ADAC v roku 2021? Prečítajte si o tom náš článok, ktorý podrobne popisuje výsledky testu detských sedačiek ADAC 2021: Test detských autosedačiek - ktorá je najlepšia?

Pohodlie

Hoci je toto kritérium v aktuálnom zozname uvedené na poslednom mieste, je to prinajmenšom rovnako dôležitý aspekt ako tie doteraz vymenované. Deti zvyčajne neradi cestujú na detských sedačkách. Niet sa čomu čudovať, pretože ak je dieťa pripútané dobre, teda dostatočne pevne, nemôže sa v nej skutočne hýbať a vrtieť, čo je jeho hybnou silou. Ak cestujete autom často a veľa, stojí za to klásť dôraz aj na pohodlie. V pohodlnej detskej autosedačke nebude dieťa také nervózne, bude sa cítiť lepšie a tak bude cesta príjemnejšia aj pre vás. Pamätajte však, že pohodlie by nikdy nemalo ísť na úkor bezpečnosti!

Ďalšie vlastnosti detských autosedačiek

Vymedzovacia vložka

Pre každej detskú autosedačke je určuje limit hmotnosti, pri ktorej ju možno používať. Pri kúpe autosedačky je pravdepodobne hmotnosť bábätka ešte stále v dolnej polovici tohto limitu. To je dôvod, prečo sú detské autosedačky často vybavené vymedzovacou vložkami, vďaka ktorým sa dá toto „vstupné“ obdobie preklenúť. Tieto vymedzovacie vložky sa dajú vybrať, keď dieťa rastie a už nie sú potrebné, ale dovtedy prispievajú k maximálnej bezpečnosti.

Bočná ochrana

Hlavný rozdiel v norme R129 je v tom, že už skúma účinky bočných nárazov. A to je dôležitý krok vpred, pretože štatistiky nehôd ukazujú, že bočné zrážky patria k najbežnejším nehodám. Preto je dôležitá aj ochrana detských autosedačiek pred bočnými nárazmi. Vysoká bočná stena a uzavretá hlavová časť poskytujú ochranu pred bočným nárazom.

bočná ochrana

Detské autosedačky s ochranným pultíkom

Pri detských autosedačkách s ochranným pultíkom chráni telo dieťaťa tzv. ochranný pultík. Tento typ má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou pultíka je je, že lepšie zadrží sily pri možnej kolízii. Nevýhodou je, že poskytuje dieťaťu počas cestovania menej miesta ako klasická detská autosedačka, takže cestovanie v detskej autosedačke môže byť pre neho nepríjemnejšie. To zase môže viesť k tomu, že rodičia majú tendenciu menej pevne zväzovať dieťa, čo je však veľmi nebezpečné, pretože pultík detskej autosedačky nemôže poskytnúť dostatočnú ochranu.

Otočná detská autosedačka

Otočná detská autosedačka nie je totožná s detskou autosedačkou, ktorú je možné upevniť v protismere jazdy. Otáčanie znamená, že detskú autosedačku je možné dokonca otočiť do strany, k dverám. Táto funkcia pomáha pri vkladaní a vyberaní detskej autosedačky z auta.

Mám kúpiť použitú detskú autosedačku alebo novú detskú autosedačku?

Detské autosedačky bohužiaľ nie sú lacné, a obzvlášť nie kvalitné detské autosedačky . Každý však chce mať svoje dieťa v bezpečí. Čo sa dá urobiť v tomto prípade, ako sa dá táto situácia vyriešiť?

S nákupom použitej detskej autosedačky by sa malo zaobchádzať opatrne. Nákup použitej detskej autosedačky je chúlostivá záležitosťou. Aj keď sú použité detské autosedačky nepochybne dostupné za dobrú cenu, sú tu aj určité nebezpečenstvá. Najväčší problém pri kúpe použitej detskej autosedačky je, že nepoznáte históriu detskej autosedačky. Neviete, či už mala nehodu alebo zranenie. Počas kolízie tiež nemusia byť zjavné známky vonkajšieho poškodenia, napriek tomu došlo k zraneniam vnútornej konštrukcie, ktoré už neposkytujú ochranu dieťaťu.

Tip: Aj v prípade kolízie pri rýchlosti 10 km/h sa profesionálne odporúča výmena detskej autosedačky! Táto rýchlosť je dostatočná na to, aby počas nárazu spôsobila deformáciu detskej zadržiavacej konštrukcie, ktorá nemusí byť nevyhnutne viditeľná zvonka.

Kedy by sa mala detská autosedačka vymeniť?

Hoci v zásade hmotnosť dieťaťa určuje, koľko detských autosedačiek potrebuje, postava dieťaťa sa stále môže líšiť. Medzi dvoma deťmi rovnakej hmotnosti môžu byť veľké výškové rozdiely. Nie je náhoda, že najnovšia norma R129 už rozlišuje detské sedačky na základe výšky dieťaťa. Preto musíte venovať pozornosť okrem váhy aj iným parametrom.

Sú tiež tri výstražné znaky, ktoré všetky naznačujú, že nadišiel čas na výmenu detskej autosedačky:

 • Keď už hlavička dieťaťa trčí z detskej autosedačky, tak je detská autosedačka malá a dieťa potrebuje novú detskú sedačku. V takom prípade detská autosedačka už neposkytuje dostatočnú ochranu hlavičky dieťaťa.
 • Ak sa vnútorný pás, tj. najvyššia poloha vlastného bezpečnostného pásu detskej autosedačky, začína pod ramenom dieťaťa. Pri detskej autosedačke správneho rozmeru je detský bezpečnostný pás niekoľko centimetrov (asi 2-4 cm) nad ramenom dieťaťa.
 • Keď zistíte, že v zime, keď je dieťa naobliekané je pri upevňovaní autosedačka už veľmi tesná.

isofix

Bezpečnosť dieťaťa je prvoradá!

Sedadlá áut sú určené pre dospelých. Bezpečnostné pásy a sedadlá áut sú navrhnuté tak, aby chránili dospelých, preto samotné sedadlá a bezpečnostné pásy nechránia deti. Je mylná predstava, že keď dieťa sedí v lone rodiča a používajú spoločný bezpečnostný pás, je dieťa v bezpečí. Hoci drží dospelý dieťa pevne v rukách, v prípade kolízie sa mu môžu ruky nechtiac otvoriť dieťa mu vyletí z rúk. Dieťa menšie ako 150 cm potrebuje ochranu, ktorú poskytuje detská autosedačka.

Avšak bezpečnosť dieťaťa nezávisí len od detskej autosedačky, ale aj na vás - na rodičoch. Ak detskú autosedačku nepripevňujete správne alebo dieťa v detskej sedačke nepripútate správne, bohužiaľ môžu ľahko nastať problémy. Koniec koncov, v takýchto situáciách nemôže detská autosedačka poskytnúť dieťaťu maximálnu ochranu.

Pamätajte, že bezpečnosť vášho dieťaťa je prvoradá, preto musí mať vždy zapnutý bezpečnostný pás a nejazdite ani meter bez toho, aby nebolo pripútané!

Súvisiace produkty: