Blog o bábätkách

Ako postupovať pri úpale?

Úpal je spôsobený dlhotrvajúcim priamym slnečným žiarením dopadajúcim na hlavu. Najbežnejšími príznakmi úpalu sú bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť.

S nástupom letných horúčav musíme venovať zvýšenú pozornosť tomu, kedy a koľko času trávime na slnku. Ak strávime príliš veľa času vonku a sme vystavení priamemu slnečnému žiareniu, ľahko môžeme dostať úpal a v závažnejších prípadoch aj úžeh. Úpal a úžeh môže pre deti a najmä bábätká predstavovať nebezpečenstvo. Preto je veľmi dôležitá prevencia, rovnako ako aj skorá liečba. V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami vzniku úpalu, jeho príznakmi a o tom, čo je potrebné urobiť v prípade úpalu.

Dôvod vzniku úpalu

Dlhodobé silné slnečné svetlo dopadajúce na hlavu a krk spôsobuje sterilný zápal mozgových blán. (Sterilný zápal znamená, že zápal nie je spôsobený baktériou alebo vírusom.) Zápal mozgových blán spôsobuje opuch a edém mozgu, čím sa zvyšuje intrakraniálny tlak. V takomto prípade hovoríme o úpale: v dôsledku opuchu mozgu sú rôzne oblasti mozgu pod tlakom, čo spôsobuje typické príznaky úpalu, ako sú závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy.

Počas úpalu reaguje telo okrem zápalového javu mozgu aj na vysoké teploty zvýšeným uvoľňovaním tepla, tzv. pozitívna teplotná bilancia, dochádza k nesprávnej termoregulácii. Vysoký odvod tepla je spojený so zvýšeným potením a značnou stratou tekutín.

úpal u detí

Aký je rozdiel medzi úpalom a úžehom?

Úpal a úžeh nie sú synonymá, hoci sú obe spôsobené horúčavou a priamym silným slnečným žiarením, ktoré dopadá na hlavu. Kým úpal je mierne symptomatické ochorenie, úžeh je vážnejší stav. Okrem toho môže k úžehu dôjsť aj v prípade, ak telo nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ale napríklad kvôli nevhodnému oblečeniu nie je telo schopné uvoľňovať teplo potením, takže dochádza k jeho prehrievaniu.

Počas úpalu je opuch mozgu iba mierny, aj samotné príznaky úpalu sú mierne. Príznaky úžehu sú však závažnejšie a môžu viesť až k smrti, preto je potrebné v prípade vysokej horúčavy venovať zvýšenú pozornosť!

Príznaky úpalu

Zápal mozgových blán vyvolaný horúčavou spôsobuje tlak na určité oblasti mozgu. To spôsobuje príznaky úpalu. V prípade úpalu sa najčastejšie vyskytujú nasledujúce príznaky:

 • bolesť hlavy,
 • závrat,
 • nevoľnosť,
 • malátnosť,
 • vracanie,
 • horúčka,
 • slabosť.

V prípade úpalu je hlava horúca, ale zvyšok tela nie, pomocou tejto reakcie je možné odlíšiť úpal od prechladnutia.

Po akom čase sa objavia príznaky úpalu? Príznaky úpalu sa nemusia prejaviť okamžite počas času stráveného na slnku. Často sa stáva, že prvé príznaky sa objavia o niekoľko hodín neskôr, už v tieni alebo v chladnejšej, uzavretej miestnosti.

Príznaky úžehu

Ako už bolo spomenuté, úžeh je vážnejším problémom ako úpal. Príznaky úžehu sú čiastočne rovnaké ako príznaky úpalu, ale pri úžehu sa vyskytnú aj ďalšie príznaky.

Medzi príznaky úžehu patrí slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy a závraty. Tie samy o sebe môžu naznačovať úpal, ale vyššia srdcová frekvencia a nízky krvný tlak už jasne naznačujú úžeh. V prípade úžehu môže dôjsť k narušeniu dýchacích funkcií, v takom prípade je dýchanie slabšie. O úžeh môže ísť aj vtedy, keď je pokožka horúca a výrazne suchá. Úpal môže viesť k narušenému správaniu alebo dokonca k strate vedomia.

Ak spozorujete príznaky úžehu, okamžite vyhľadajte lekára a zavolajte záchranku, pretože bez liečby môže spôsobiť dokonca aj smrť!

úpal u bábätiek

Liečba úpalu

Úpal má na rozdiel od úžehu miernejší priebeh, ľahko sa lieči, ale určite si vyžaduje pozornosť a hneď po dostavení sa prvých príznakov úpalu, je potrebné okamžite začať s liečbou. Jedinou otázkou zostáva, čo robiť v prípade úpalu? V piatich bodoch sme vám zhrnuli, ako môžete v takomto prípade postupovať:

 1. Najdôležitejšie je čo najskôr ísť na chladnejšie miesto: či už je to tieň stromu, klimatizované auto alebo uzavretý priestor vo vnútri bytu!
 2. Ak sa zdržiavate v byte, mali by ste znížiť aj svetlo prenikajúce cez okná!
 3. Pacienta je potrebné položiť na chrbát, v mierne naklonenej polohe! Ideálna poloha tela je, keď horná časť tela uzatvára pribl. 30 stupňový uhol so spodnou časťou.
 4. Čo najskôr by sa malo začať s dopĺňaním tekutín, pretože pri úpale dochádza k vysokému stupňu straty tekutín, preto ich je nutné doplniť! Najlepšie je piť vodu v malých dúškoch. Alkoholu a kofeínovým nápojom by ste sa mali vyhnúť!
 5. Na krk priložte studený obklad!

Počas úpalu stojí za to čo najviac oddychovať, odpočinok v posteli je veľmi nápomocný! Úpal má pomerne mierny priebeh a väčšinou ide o neškodné ochorenie. Príznaky zmiznú približne do 24 hodín. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako deň alebo dva, mali by ste určite navštíviť lekára a podstúpiť ďalšie vyšetrenie!

Úpal u detí

Úpal je oveľa častejší u detí a obzvlášť u dojčiat ako u dospelých. Dôvodom je nedokonalé hospodárenie tela s vodou a tenšie kosti lebky. To spôsobuje problém, pretože kvôli tomu chovádza k ľahšiemu zohriatiu mozgu.

úžeh u detí

U dojčiat sú varovnými signálmi okrem charakteristických príznakov spálenia slnečným žiarením aj napätie a vydutie fontanely, ako aj trpký, neutíchajúci plač a začervenanie tváre. Úpal u detí často sprevádza aj horúčka.

Ak sa u vášho dojčaťa objavia príznaky úpalu, okamžite vyhľadajte lekára.

Ochrana pred úpalom

Hoci vo väčšine prípadov úpal nespôsobuje vážne zdravotné problémy, je lepšie sa mu vyhnúť. Existuje len niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sa zabránilo úpalu:

 1. V prípade horúčavy sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu! Nezdržiavajte sa vonku medzi 11:00 a 15:00 hodinou!
 2. Ak ste vonku, majte vždy niečo na hlave, aby slnečné lúče nedopadali priamo na vašu hlavu! Deti, najmä dojčatá, by mali vždy nosiť čiapku, ktorá chráni hlavu aj krk pred zahriatím. Je vhodné zvoliť bielu farbu, ale v žiadnom prípade nie tmavý materiál, pretože biela farba absorbuje menej tepla.
 3. Pokiaľ je to možné, nestrávte príliš veľa času v páľave, občas choďte na tienisté a chladnejšie miesto!
 4. Dbajte na pravidelný príjem tekutín. Pri vysokej teplote je najlepšia čistá voda!
 5. Ak cestujete autom, dbajte tiež na to, aby hlava nebola podľa možnosti vystavená slnku! Platí to najmä pre deti cestujúce v detskej autosedačke. Aby ste sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu, použite tienidlo na auto!
 6. Pri cestovaní v detskom kočíku používajte vložku proti poteniu, ktorá zaisťuje lepšie vetranie a spríjemňuje tak dieťaťu čas strávený v kočíku.
 7. Aj v kočíku dbajte o to, aby dieťa nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu! K tomu použite slnečník a slnečnú clonu kočíka, ktoré chránia deti pred priamym slnečným žiarením.

Rada: Kráčajúc po ulici môžete často vidieť rodičov, ako v záujme tienenia zakrývajú kočík textilnou plienkou. Hoci je zámer dobrý, toto riešenie sa predsa neodporúča. Dieťa síce nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ale textilná plienka úplne uzatvára priestor okolo dieťaťa. Ak aj textilná plienka prepúšťa trochu vzduchu, vzduch za ňou sa môže ešte viac zahriať. Dbajte o to, aby ste dieťa v kočíku zatienili tak, aby mohol prúdiť vzduch.

O ochrane pred slnkom si môžete prečítať v článku - Opaľovanie bábätiek: takto chráňte pokožku svojho bábätka!

Počas letných horúčav musíme byť pripravení chrániť seba a svoje deti pred nadmerným slnečným žiarením. Dodržiavaním vyššie uvedených rád sa pravdepodobne vyhnete úpalu.

Súvisiace produtky:

Foto: www.shutterstock.com