Blog o bábätkách

Ako odnaučiť dieťa od plienok a naučiť ho na nočník?

Väčšina rodičov sa nevie dočkať, kedy sa ich dieťa raz a navždy zbaví plienky, ale na používanie nočníka musí dieťa dozrieť.

Odnaučenie dieťaťa od plienok je veľký míľnik v sebestačnosti dieťaťa. Je dôležité, aby ste svoje dieťa podporovali, nenáhlili, ale nechali ho napredovať svojím vlastným tempom.

Dosiahnutie odnaučenia od plienok je výsledkom fyzického a duševného procesu dozrievania a učenia sa. V minulosti nebolo neobvyklé, že niekoľko mesačné dieťa posadili na nočník, ale v tomto prípade môžeme hovoriť skôr o načasové učenie na nočník. Teraz už vieme, že približne vo veku dvoch až troch rokov dieťa dosiahne úroveň dozretia, aby bolo možné tento proces regulovať a dobrovoľne usmerňovať svalstvo. Príliš skoré používanie nočníka je zastaraný a nesprávny postup. Nezáleží na tom, že jedno dieťa dokáže používať nočník skôr a druhé o niečo neskôr, je dôležitejšie tento proces neurýchlovať, pretože pre dieťa je to veľká duševná záťaž a prípadné zlyhanie by vyvolalo napätie vo vás.

nočník

Trpezlivosť je veľmi dôležitá

Je veľmi individuálne, ako dlho potrvá, kým sa dieťa úplne zbaví plienky. Niektorým deťom stačí pár dní, iné potrebujú mesiace. Tiež je možné, že niektoré okolnosti (napríklad aj menšie ochorenie, sťahovanie alebo narodenie súrodenca) tento proces zabrzdia. Pri odvykaní od plienok sú dôležité trpezlivosť a vyrovnanosť.
Krik a hrešenie, pretože musíte dieťaťu niekoľkokrát denne meniť oblečenie nie je dobrou cestou, pretože to v ňom môže vyvolať pocit hanby a vážnu úzkosť. Ak dôjde k „nehode“, upokojte a povzbudzujte dieťa!  V tomto procese nemajú miesto nadávky, takže stojí za to venovať osobitnú inšpiráciu a zvládnuť tento inak prirodzený proces bez nadmernej aktivity. 
V opačnom prípade to dieťa pocíti a ľahko sa naučí mobilizovať alebo dokonca usmerňovať rodiča týmto spôsobom.
V podpornom, akceptujúcom rodinnom prostredí je pre dieťa naučenie na nočník oveľa jednoduchšiei. Stojí za to povzbudiť ho a poskytnúť mu ešte väčšiu nezávislosť.

plienka


Ako môžete podporovať svoje dieťa?

  1. Pred používaním nočníka sa oplatí prejsť na používanie plienkových nohavičiek, známe tiež ako odvykacie plienky, ktoré je ľahké obliecť a vyzliecť. Je to jednoduché aj pre samotné dieťa a nezávislosť je pre nich v tomto veku veľmi dôležitá. Používanie týchto plienok je užitočné, pretože v nich viac cíti, že je „ balíček plný“, čo ich môže motivovať na používanie nočníka.
  2. Nočník by ste mali zakúpiť približne vo veku 1,5 - 2 roky. Mal by byť stabilný a pohodlný! Môžete si ho vybrať aj spoločne. Následne dieťaťu jednoducho a stručne vysvetlite ako sa používa.
  3. Dôležité je umiestniť nočník na odľahlom mieste, aby používanie nočníka nebola „produkcia“ v rodinnom živote a dieťa si mohlo vykonávať svoju potrebu pokojne, bokom. Ideálne umiestnení nočníka je v kúpeľni.
  4. Ak sa dieťa viac zaujíma o toaletu, pretože sa snaží napodobniť zvyšok rodiny alebo staršieho súrodenca, potom môže prísť na rad redukcia na toaletu. Niektoré detské WC sedadlá sú spojené so stúpadlom, no ak si nevyberiete takýto typ, musíte počítať s tým, že budete potrebovať samostatné stúpadlo.

Súvisiace produkty: 

Leto je ideálny čas na trénovanie?

Je obrovské šťastie, keď sa malé dieťa dostane do tejto fázy vývoja práve v lete, no v žiadnom prípade ho na nočník nenúťte len preto, že je leto najideálnejšie ročné obdobie na odvykanie od plienok. Ak sa však vyskytnú náznaky, že je dieťa dostatočne zrelé na nočník, tak ide o skutočne ideálnu situáciu. Za dobrého počasia môžete dieťa nechať pobehovať aj nahé, vďaka čomu ľahšie pocíti signály svojho tela. Aj pre vás to môže byť jednoduchšie, pretože menšie-väčšie „nehody” budú sprevádzané menším počtom praní. Samozrejme, vôbec nie je problém, ak nie je možnosť, aby si naučenie na nočník vaša ratolesť precvičovala vonku.

plienkové nohavičky

Znaky a úrovne

Aké znaky môžu poukazovať na to, že vaše dieťa je pripravené? Ako sa môžete posunúť vpred tým, že podporíte jeho vlastné tempo?

  • Dieťa je zrelé na nočník, ak mu zostane plienka suchá už 2-3 hodiny, začína sa zaujímať o nočník, prekáža mu plienka alebo vám povie, keď potrebuje cikať, prípadne si samé sadne na nočník a podarí sa mu vykonať potrebu.
  • Potom čoraz viac sebavedomejšie poukáže na svoju potrebu. Nie je však problém ak sa vypýta plienku späť, pretože odvykanie nejde z jedného na dňa na druhý. Sú však aj prípady, kedy je cikanie do nočníka jednoduché ale na kakanie je stále potrebná plienka.
  • Sú však aj prípady, kedy dieťa počas dňa používa nočník, no môže sa stať, že sa ešte niekedy pociká, napríklad sa pozadbudne počas hre a nevenuje toľkú pozornosť svojim potrebám. V takýchto prípadoch by ste ho nemali vyhrešiť, pretože je to úplne prirodzené.
  • Používanie nočníka v noci sa úplne vyvíja okolo veku šiestich rokov. Takže sa nemusíte báť, ak dieťa potrebuje plienku v noci, dokonca aj vo veku 4 - 5 rokov. Plienku v noci môže požadovať aj vtedy, ak zostane do rána úplne suchá. Počas„cvičenie“ bez plienok v noci je dobré položiť na posteľ nepremokavú plachtu.

Môže trvať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov, kým sa dieťa naučí na nočník počas dňa.

Až do konca obdobia prebaľovania sa môžu u malých detí vyskytnúť vyrážk z plienoky. Prečítajte si náš článok Plienková dermatitída - najčastejší kožný problém u bábätiek.

Súvisiace produkty: 

Nočník a cestovanie

Počas prechodného obdobia odvykania od plienok bude predstavovať väčšiu výzvu aj menší výletík. Oplatí sa vziať so sebou aj viac kúskov náhradného oblečenia. Veľkou pomocou môže byť aj jednorazový cestovný nočník, ktorý môže dieťa použiť skutočne kdekoľvek. Pri použití verejnej toalety je hygiena rovnako dôležitá ako pre dospelých. Môže vám byť nápomocný jednorazový ochranný chránič na sedadlo toalety a vlhčený toaletný papier. Vždy noste pri sebe dezinfekčný prostriedok na ruky!

Súvisiace produkty: 

Nezabúdajte, že rovnako ako v ostatných oblastiach rozvoja dieťaťa, môžu aj pri odvykaní od plienok existovať veľké individuálne rozdiely. Nemusíte sa obávať, ak sa vaše dieťa naučí na nočník trochu neskôr ako ostatné deti. Skôr alebo neskôr sa to určite naučí.

Foto: www.shutterstock.com