Blog o bábätkách

Aká je dobrá hračka pre bábätko? Hračky na rozvoj pohybu pre najmenších

Aká je dobrá hračka pre bábätko? Ako si vybrať hračku na rozvoj pohybu na základe veku a schopností bábätka? Hračky na rozvoj zručností od dojčenského do škôlkarského veku.

Dobrá hračka je zábava, učenie a spájanie sa so svetom a inými ľuďmi, čím sa zároveň rozvíjajú zručnosti malého dieťaťa. Umožňuje mu využiť kreativitu a zároveň posilniť predstavivosť, obratnosť a fyzickú, kognitívnu a emocionálnu silu. Ako môžete podporiť  svoje dieťa v objavovaní sveta prostredníctvom hračiek na rozvoj zručnosti a hračiek na rozvoj pohybu?

Rozvojové hračky pre bábätká: aká je dobrá hračka pre bábätko?

Dobrá hračka je taká, ktorá dieťa zabaví a je v súlade s vekom dieťaťa, vývojovým potrebám a osobnosti. V ideálnom prípade hračka na rozvoj zručností pre bábätko spĺňa nasledujúce kritériá:

 • Podporuje aktívnu hru. Deti sú skutoční neposedi a je potrebné neustále zaujať ich pozornosť. Musia neustále niečo robiť: stláčať, ťahať, rozoberať, skladať.  Ak všetky úlohy zvládne hračka sama, po prvej pol hodine ich hračka prestane zaujímať a siahnu po niečom inom.
 • Dobrá kvalita, rovná sa odolnosť. Nesprávne zostavené hračky spôsobujú len frustráciu.
 • Multifunkčná. Hračka, ktorá sú určená na hranie sa iba jedným spôsobom, bráni predstavivosti a kreativite. Napríklad z obyčajnej kartónovej škatule sa môže stať takmer čokoľvek, čo si len dieťa dokáže predstaviť: môže to byť dom, auto, loď, posteľ, dokonca sa dá tlačiť, ťahať, maľovať, liezť.
 • Predstavuje výzvu, ale nie úzkosť. Hračka by nemala presahovať schopnosti dieťaťa, ale bude inšpirovať a motivovať k učeniu!

vhodná hračka pre bábätko

Hračky na rozvoj zručností pre bábätko: radosť zo spoločnej hry

Najdôležitejším nástrojom na rozvoj bábätka je spoločná hra s vami, s ostatnými členmi rodiny, priateľmi a ďalším dieťaťom. V skutočnosti nie sú potrebné veľké kúzla, pretože dieťa sa neustále učí a vyvíja z týchto spojení, napodobenín, každodenných podnetov. Mnohokrát môžete byť dokonca sklamaní z toho, prečo sa malé dieťa hrá s drevenou lyžičkou namiesto drahej hračky: dieťaťu je úplne jedno, čo chytá alebo žuje. Pointa je skúsenosť a zážitok.

Hračky na veľké pohyby: čo sú vlastne tieto pohyby?

Medzi hlavné pohyby patrí kotúľanie, šplhanie, plazenie, chôdza, beh a skákanie, čo sú základné pohyby, ktoré ovplyvňujú hlavné svalové skupiny. Zahŕňa aj základné pohyby koordinácie očí-rúk, ako je hádzanie a chytanie lopty. Všetky naše každodenné činnosti sú založené na týchto veľkých pohyboch, či už chôdza, beh, športovanie, sedenie alebo balansovanie.

hračky na rozvoj zručností

Hračky na rozvoj veľkých pohybov v dojčenskom veku

Je dôležité poskytnúť dieťaťu bezpečný priestor na objavovanie prostredia.

Aké hračky na rozvoj zručností sú určené pre bábätká?

 • Rad hračiek pre bábätká, ktoré rozvíjajú zručnosti, začína hračkami, ktoré možno pripevniť k postieľke, pokračuje hracími podložkami a hracími dekami s hraždičkami, ktoré umožňujú dojčaťu pozerať sa, tápať a naťahovať sa.
 • Kotúľanie loptičiek môže byť užitočé pri povzbudzovaní dieťaťa k plazeniu.
 • Hry na zjednocovanie tvarov a farieb, pomáhajú osvojiť si jemnú motoriku a logické zručnosti.
 • Hojdanie bábätka zlepšuje cit pre rovnováhu a koordináciu bábätka, podporuje koncentráciu a prekonáva úzkosť.

Tip: Prečítajte si viac o priaznivýcb účinkoch hojdania, v našom článku: Hojdanie nie je len obyčajná zábava.

Hračky na rozvoj veľkých pohybov v jasliach, resp. do veku 3 rokov

Keď sa dieťatko pohybuje čoraz odvážnejšie, už je ťažšie zaujať jeho pozornosť a energie. Aká je dobrá hračka pre bábätko vo veku detí navštevujúce jasle?

Pohybové hračky do 3 rokov:

 • rôzne hračky na ťahanie a tlačenie,
 • tunely na lezenie, resp.
 • Hračky s pohonom na nohy.

A väčšie deti si už užívajú komunitné hry ako naháňačka, schovávačka, kruhový hry, hra na vláčik alebo futbal.

Kritéria pri výbere nástrojov, hračiek pre bábätka  

Snažte sa čo najviac podporovať pohyb tým, že necháte malému dieťaťu dostatok priestoru, aby sa mohlo bezpečne plaziť.

Malá plastová motorka a odrážadlo taktiež zlepšujú pohyb a rovnováhu a zároveň ide o skvelé prvé vozidielko pre deti.  Ovládanie  nohami posilňuje svaly nôh, no na detskú obuv to, nemá dobrý vplyv: oplatí sa pre to zaobstarať si aj chránič na topánky.

Hračky na rozvoj pohybu pre deti od dojčenského veku  

 • Nechajte bábätko niekoľko minút precvičiť ľah na brušku pomocou vankúšiky pod bruško a pomaly zvyšujte čas, aby sa spevňovali svaly bábätka!
 • Umiestnite hračku blízko dieťaťa, aby na ňu mohlo siahnuť a pritiahnuť si ju k sebe!
 • Penové puzzle koberčeky poskytujú bezpečnosť lezúcemu, otáčajúcemu sa bábätku, ako aj ochranu pred chladom podlahy.

hračky na rozvoj pohybu

Hračky na rozvoj pohybu pre škôlkárov

V tomto veku  sú deti pripravené na hračky  na rozvoj pohybu, ktoré podporujú bezpečnejšiu koordináciu. Navyše nastal čas klásť väčší dôraz na sociálny rozvoj.

Tipy na hračky: 

 • jednoduchšie športové nástroje pre deti 
 • trojkolka 
 • kolobežky s tromi kolesami 
 • omaľovánka alebo jednoduchší pracovný zošit pre deti 
 • kreatívne potreby (fixky, voskovky, plastelína)
 • spoločenské hry s jednoduchými pravidlami 
 • rozprávkové knihy, Básničky 

Je mimoriadne dôležité podporovať vývoj dieťaťa, ale nezabúdajte, že deti sa musia občas naučiť cítiť sa dobre aj samé. Ak poskytnete svojmu dieťaťu trochu času, aby sa hralo osamote, v bezpečnej vzdialenosti od vás, pomôže mu to osamostatniť sa v staršom veku.  Samostatná hra rozvíja zručnosti pri riešení problémov, zvyšuje predstavivosť a zlepšuje koncentráciu, no zároveň zvyšuje aj sebavedomie. 

Chcete si prečítať viac o rozvoji pohybu u deti? Tak sa určite začítajte aj do nášho článku Fázy pohybového vývoja bábätka!
 

Súvisiace produkty:

Foto: www.shutterstock.com