Blog o bábätkách

Aká je dobrá detská obuv? Ploché nohy u detí?!

Detská obuv je správna vtedy, ak je pohodlná, dobre vetraná, drží nohu a tiež je aj veľkostne ideálna. Určenie správnej veľkosti obuvi však nie je triviálne.

Výber detských topánok nie je ľahká úloha. Najmä u tých najmenších, pretože ešte nedokážu povedať, či sú pre nich topánky pohodlné alebo nepohodlné. Pri kúpe detskej obuvi je preto vždy veľkou dilemou, či je dobrá veľkosť a dobrý dizajn.

Základy výberu detskej obuvi

„Aké topánky mám dieťaťu kúpiť?” takto znie klasická otázka. Perfektná detská topánka je dobre vetraná, pohodlná a dokonale sa v nej zmestia prsty. Podrážka je dostatočne pružná a v oblasti päty je správne uzavretá, aby zaistila členok. Stručne povedané, toto sú kritériá, vďaka ktorým bude detská obuv dobrá. Poďme sa však pozrieť na aspekty, ktoré je potrebné pri výbere brať do úvahy.

detská obuv

Vyberte si podľa aktuálnej sezóny!

V prvom rade je dôležité zvoliť správnu obuv podľa aktuálnej sezóny! Na jar a v lete, teda keď je dobré počasie, obúvajte dieťaťu otvorenejšie topánky! Detské sandále poskytujú maličkým nožičkám dobré vetranie. Na jar si môžete zvoliť aj uzavretejší typ, ale na leto sa oplatí zvoliť čo najotvorenejší typ obuvi. Na jeseň a v zime sú uzavreté topánky odolnou obuvou proti poveternostným vplyvom. V zimných mínusoch je dôležité, aby mali uzavreté topánky podšívku, ktorá udržuje detskú nožičku v teple.

Vyberte si kožené topánky!

V dnešnej dobe je dostupná obuv vyrobená z rôznych materiálov, ale v prípade detskej obuvi je najlepšou voľbou koža! Detské topánky z plastu a umelej kože nie sú šťastným výberom, pretože sa v nich potí noha.

Suchý zips alebo šnurovanie?

Vzhľadom na vývoj nôh nie je medzi nimi podstatný rozdiel. Vhodné môžu byť aj riešenia na suchý zips a šnurovanie. Rozhodnutie viac závisí od toho, čo je pre vás pohodlnejšie. Obúvanie topánok je jednoduchšie, ak zvolíte prevedenie so zapínaním na suchý zips.

Venujte pozornosť veľkosti detských topánok!

Bez ohľadu na to, či je detská obuv otvorená alebo uzavretá, je potrebné pri skúšaní venovať pozornosť tomu, aby bola veľkosť detských topánok správna. Ideálne detské topánky nie sú ani príliš veľké, ani malé, správne držia nohy dieťaťa.

Rovnako ako je to aj pri oblečení, aj z topánok vyrastú deti veľmi rýchlo. Z tohto dôvodu často volia mamičky väčšiu veľkosť topánok, aby ju dieťa mohlo používať dlhšie. Ale to je zvyčajne chyba, pretože príliš veľké topánky nedržia nohu dieťaťa správne. A nie je to len nebezpečné, ale tiež to nie je dobré rozhodnutie z hľadiska vývoja nôh dieťaťa!

Vybrať správnu veľkosť detskej obuvi nie je ľahké, najmä pri uzavretých topánkach, kde nie je vidieť kam siahajú prsty dieťaťa. V takomto prípade je možno určiť, kam siahajú prsty klasickým ohmataním. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete ľahko určiť ideálnu veľkosť detskej obuvi.

obuv pre deti

Rady na určenie správnej veľkosti detskej obuvi

Výber veľkosti topánky je ťažkopádny, pretože deti nedokážu povedať, aký pocit je mať obuté dané topánky. Z tohto dôvodu ste pri výbere veľkosti topánok odkázaní na seba a podľa možností musíte určiť, ktorá je správna veľkosť topánok. Existuje niekoľko užitočných metód.

Obkreslite pätu dieťaťa a vytvorte si šablónu.

Jedným z najjednoduchších a najzrejmejších riešení je obkresliť chodidlo dieťaťa. Okrem toho, že je to veľmi jednoduché, deti si prípravu šablóny užívajú. Prvá otázka však znie, či je potrebné obkresliť bosú nohu alebo nohu v ponožke? Odpoveď: záleží od okolností! Ak chcete kúpiť topánky, ktoré bude vaše dieťa nosiť bosé, musíte odmerať bosú nohu. Ak bude topánky nosiť s ponožkami, musíte odmerať nohu v ponožkách. V tomto prípade však venujte pozornosť aj hrúbke ponožky. A teraz sa pozrime, ako na to:

 1. Položte na zem papier!
 2. Dieťa by si malo položiť nohu na papier a podľa možností ňou nehýbať!
 3. Ceruzkou obkreslite nohu položenú na papier! Uistite sa, že máte ceruzku na okrajoch nohy a že ceruzka neprechádza pod nohu, pretože potom bude šablóna príliš malá.
 4. Vystrihnite nakreslený tvar!

Oplatí sa vytvoriť šablónu na obe nohy, pretože veľkosť ľavej a pravej nohy sa môže mierne líšiť. Po vystrihnutí šablón sa pozrite sa, ktorá je väčšia, a pomocou nej vyberte správnu veľkosť detskej topánky!

Šablónu môžete použiť tak, že ju vložíte do detskej topánky. Takto sa ľahšie uistíte, či je veľkosť správna, príliš veľká alebo prípadne príliš malá.

Zmerajte dĺžku chodidla!

Šablóna vám tiež pomôže odmerať dĺžku chodidla. Dĺžka chodidla sa tiahne od päty po koniec palca na nohe. Ak najdlhší prst na nohe vášho dieťaťa nie je palec, merajte od konca päty po koniec najdlhšieho prsta na nohe.

Takto získate približnú dĺžku chodidla. Pridaním 1 cm-ra aj vnútornú dĺžku topánky. Potom stačí z veľkostnej tabuľky detských topánok určiť, ktorá vnútorná dĺžka topánok patrí k jednotlivým veľkostiam.

Upozorňujeme, že tabuľky veľkostí sa môžu lu jednotlivých značiek líšiť. Môže sa stať, že topánka s vnútornou dĺžkou 16 centimetrov môže u jednej značky znamenať veľkosť 24 a u druhej veľkosť 25. Preto je dôležité vždy používať veľkostnú tabuľku vami vybranej značky obuvi.

Použite tabuľku veľkostí podľa vnútornej dĺžky!

V predajniach s obuvou nájdete nástroj, ktorý vám umožní ľahko určiť, aká veľkosť je ideálna. Spravidla stačí postaviť dieťa na správne miesto. Uistite sa, že je päta dieťaťa je na správnom mieste, a potom buď jednoducho odčítajte veľkosť alebo pomocou posuvného meradla zmerajte dĺžku nohy, podľa ktorej môžete určiť správnu veľkosť.

veľkosť detských topánok

Skúška a kontrola

Bez ohľadu na to, akým spôsobom odmeriate veľkosť nohy dieťaťa, nemôžete vynechať skúšku topánok! Pretože o správnosti veľkosti topánok sa môžete presvedčiť len pri odskúšaní:

 • Otvorená obuv je správnej veľkosti, ak po obutí topánky, pri úplnom zatlačení päty dozadu zostáva na približne asi 1 centimeter voľného miesta. Ak je voľný priestor menší ako 1 cm, je príliš malý, ak je väčší, veľkosť je zo svojej podstaty príliš veľká.
 • Pri uzavretej obuvi nie je možné použiť rovnakú metódu, pretože nevidíte pokiaľ siahajú prsty. V takom prípade samozrejme môžete zistiť, kam siahajú prsty na nohe stlačením špičky topánky, ale nie je to istá metóda. Oveľa lepšie je, ak skontrolujete veľkosť nasledujúcim spôsobom. Po obutí topánok presuňte prsty úplne dopredu a skontrolujte koľko voľného miesta je pri päte.

Veľkosť je správna, ak sa zmestí váš prst, tj. k dispozícií je miesto pribl. 1 cm. Ak je miesto väčšie, veľkosť je príliš veľká, ak je miesto menšie, veľkosť je príliš malá.

Deti nie sú veľmi trpezlivé, pokiaľ ide o skúšanie oblečenia alebo topánok, takže ak je to možné, vyberte si len niekoľko kúskov, ktoré musia vyskúšať. Inak bude nakupovanie topánok nočnou morou.

Akú veľkosť detských topánok kúpiť?

Správna odpoveď znie, že nie príliš veľké, ani príliš malé. Príliš veľké topánky nedržia nohy dieťaťa správne, ľahko spadnú dovnútra, takže hrozí nebezpečenstvo úrazu. A keďže nedrží správne členok, nie je to dobré ani z hľadiska vývoja nôh. V príliš malých topánkach sa nezmestia prsty na nohách, čo je pre dieťa nepohodlné a môže dôjsť k deformácií nohy.

Keďže detské nožičky rastú veľmi rýchlo, neoplatí sa zvoliť topánky, ktorú sú presne dobré, tj. také, v ktorých mu siahajú prsty až po špičku topánky. Je dobré, ak je v topánke malé miesto, pribl. 1 cm. Ak je miesto väčšie, veľkosť je už priveľká.

Dieťaťu by ste nemali obúvať topánky nesprávnej veľkosti, pretože to môže v dospelosti viesť k problémom s chodidlami.

Čo je to supinovaná detská obuv?

Pri prezeraní ponúk obchodov narazíte na výraz supinovaná detská obuv. Mnohí hovoria, že supinovaná detská obuv je najlepšou voľbou, ale čo znamená tento názov?

Pri suponovanej obuvi je časť pri päte naklonená smerom von, čím zabráni vytočeniu členkov smerom dovnútra. Toto je častý problém u detí. Supinované prevedenie pomáha pri správnom držaní nôh!

Tento typ obuvi sa určite odporúča deťom, ktorých členky sú pri chôdzi naklonené smerom dovnútra. U detí so správnym držaním chodidla, nie je potrebné zvoliť supinovanú detskú obuv, ale nijako tým neublížite.

A čo s plochou nohou?

Najskôr si vysvetlime, čo znamená plochá noha. Vyžaduje si to určité anatomické znalosti. Na chodidle rozdeľujeme dve klenby:

 • pozdĺžna klenba
 • priečna klenba

Priečna klenba sa rozprestiera na chodidlovej strane malíčkov a palcov a pozdĺžna klenba sa tiahne pozdĺž chodidla, od päty po palce. O plochej nohe môžeme hovoriť vtedy, keď dochádza k poruche klenby nohy, tj. chodidlo je ploché. V praxi platí, že pri zdravej polohe chodidla stojí noha na zemi v troch bodoch v stoji:

 1. pätná kosť
 2. vankúšiky malíčka
 3. vankúšiky palca

Pri plochej nohe sa chodidlo dotýka zeme aj pri pozdĺžnej klene dotýka.

plochá noha u detí

Teraz už vieme, čo znamená plochá noha, pozrime sa, čo to znamená u detí? Hovorí sa, že každé dieťa má plochú nohu, ale je to skutočene pravda?

Klenba chodidiel detí sa ešte pri narodení nevyvinuli, a preto sa zdá, že deti majú plochú nohu. Klenba chodidla je v skutočnosti pokrytá hrubšou tukovou podložkou, čo spôsobuje toto nedorozumenie. Pri cvičení v stoji a chôdzi trvá určitý čas, kým svaly spevnejú a klenba sa začne formovať. Je to približne vo veku 1-2 rokov dieťaťa. Plochá noha je zvyčajne dôsledkom ochabnutia klenby členka a chodidla, pretože ju šľachy nedržia správne.

Kým dieťa nedokáže chodiť, dovtedy nemôžeme jednoznačne hovoriť o plochej nohe. Konečná klenba chodidla by sa mala u detí vytvoriť do veku približne 10 rokov.

Ak problém pretrváva, liečba plochej nohy by sa nemala odkladať a čo najskôr by ste mali vyhľadať ortopéda! Súčasťou liečby plochej nohy je, aby bolo dieťa čo najviac naboso a používalo špeciálne upravené topánky. Proti plochej nohe sú veľmi užitočné pravidelné domáce cviky chodidiel, kedy by sa mali vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Chôdza po špičkách,
 • Chôdza naboso po rôznych hrboľatých a štrkových povrchoch,
 • Zdvíhanie rôznych predmetov zo zeme pomocou prstov na nohe (napr. ceruzka).

Výber správnej detskej obuvi je veľmi dôležitý!

Detské nožičky rastú veľmi rýchlo a až do veku štyroch rokov sa môžu meniť až o dve čísla ročne. Topánky len zriedka nosí dieťa dlhšie ako niekoľko mesiacov. Preto je zbytočné kupovať topánky na základe „však do nich narastie”, pretože kým bude potrebovať danú veľkosť, dieťa bude potrebovať topánky na inú sezónu. Vďaka správnemu výberu topánok sa môžete vyhnúť mnohým problémom s nohami v dospelosti!

Súvisiace produkty: