Blog o bábätkách

Ak je dieťa choré - tipy na prevenciu a uzdravenie

Hoci sa chorobám horných dýchacích ciest v detstve nedá úplne vyhnúť, môžete urobiť veľa pre to, aby ste malému pacientovi čo najskôr pomohli a uzdravili ho.

V prvých rokoch svojho života prechádza bábätko mnohými chorobami, bez ohľadu na to, ako veľmi sa ich snažíme zdravo kŕmiť, starať sa o nich a vychovávať ich. Je to prirodzená súčasť života a nemožno sa tomu úplne vyhnúť. Avšak pozornosťou a starostlivosťou môžete zabrániť početným chorobám a podporovať rýchlejšie zotavenie.

Rodičia sa najčastejšie obracajú na pediatrov s príznakmi prechladnutia a širokým spektrom príznakov, ktoré s tým súvisia. Najčastejšie sa vyskytujú kašeľ, bolesti v krku, zvýšená teplota a horúčka, ktoré sú väčšinou spôsobené vírusmi. Patogény sa môžu na studenej  sliznici ľahšie usadiť počas chladnejších a chladnejších období.

choré dieťa

V čase epidémie koronavírusov sa kladie ešte väčší dôraz na prevenciu, pri ktorej hrá kľúčovú úlohu dôsledné dodržiavanie správnych hygienických pravidiel a správny odstup, ako aj zabezpečenie toho, aby deti do komunity vstupovali iba zdravé. Dôležitá je podpora imunity, tj príprava tela na obranu. Zaradenie vitamínov a výživových doplnkov do jedálnička dieťaťa určite stojí za to prediskutovať so svojím pediatrom, ale samozrejme existujú aj iné spôsoby, ako podporiť zdravie vášho dieťaťa (aj to svoje).

3 veci, ktorými môžete predchádzať chorobám:

 1. Zdravé stravovanie, zdravé prostredie
 2. Veľa hier a pohybu vonku
 3. Pokojné dni bez stresu

choré bábätko

Dobrý vzduch vo vašej domácnosti

Na zaistenie ideálnej teploty by ste mali v prvom rade používať izbový teplomer, alebo skôr merač teploty a vlhkosti. Optimálna denná izbová teplota je 23-24 stupňov, v noci je to však okolo 20 stupňov. Ideálna vlhkosť je 40 až 60 percent.

 • ZVLHČOVANIE: Počas vykurovacej sezóny je potrebné dávať pozor na dostatočnú vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch totiž dráždi sliznice, vysušuje ich a môže byť ohniskom vzniku častejších chorôb dýchacích ciest. Môžete tomu zabrániť zvlhčovačom vzduchu, ktorého použitie je obzvlášť dôležité počas choroby.
 • ZVLHČOVANIE + SILA ÉTERICKÝCH OLEJOV: Aromatické difuzéry môžete použiť aj s éterickými olejmi. Toto malé inteligentné zariadenie dodáva molekulárne rozložený éterický olej do vzduchu bez pôsobenia tepla, vďaka čomu je inhalovateľný a prospešný.
 • ZVLHČOVANIE + ČISTENIE VZDUCHU: Okrem ideálnej vlhkosti je dôležitá aj čistota vzduchu v miestnosti. Čističky vzduchu odstraňujú zo vzduchu nielen patogény, ale aj prach, chlpy zvierat a alergény.

Tip: Pri malých deťoch starších ako jeden rok je možné spolu používať éterické oleje z levandule lekárskej (Lavandula angustifolia) a citrónu (Citrus limon), ktoré sú vynikajúce na dezinfekciu vzduchu a majú príjemnú vôňu. V priemernej miestnosti by ste mali nakvapkať do nádržky na vodu difuzéra celkovo 5 - 7 kvapiek.

difúzor

Alecto BC-21 aroma difuzér

Dôležitá je tiež kvalita spánku, ktorej kľúčovým prvkom je matrac. Vyberte si do detskej postieľky antialergénny matrac, pretože vďaka dobrému vetraniu sa v ňom neusadia roztoče a baktérie, a bude tak ideálnym lôžkom pre tých, ktorí často bojujú s chorobami horných dýchacích ciest.

Snažte sa zariadiť detskú izbu tak, aby sa dala jednoducho upratovať. Čalúnenie a koberčeky sú obľúbenými úkrytmi roztočov, takže (aj) do detskej izby sú obzvlášť vhodné prateľné koberce, ľahko prateľné záclony a čistiteľné parkety.

A na upratovanie v celom byte, najmä však v detskej izbe, zvoľte ekologické čistiace prostriedky, ktoré prispievajú nielen k menšej ekologickej stope, ale chránia aj vaše bezprostredné okolie vrátane vzduchu vo vašej domácnosti.

Súvisiace produkty:

Hygiena v byte aj mimo bytu

Čistota vášho domova je dôležitá nielen pri prevencii chorôb, ale ovplyvňuje aj vašu pohodu. V prípade potreby môžete tiež dezinfekčný sprej, roztok alebo handričku na dezinfekciu vecí dieťaťa (napr. hračky, stoličku na kŕmenie, matrac, čalúnenie).

Tip: S elektrickým sterilizátorom s technológiou UVC LED môžete dezinfikovať čokoľvek rýchlo, ľahko a bezpečne. Vďaka nabíjaniu pomocou USB portu, ho môžete používať nielen doma, ale aj na cestách.

sterilizátor

59S X5 UVC LED elektrický sterilizátor

Keď idete nakupovať, použite vložku do nákupného košíka, aby ste chránili svoje dieťa pred patogénmi. Po nakupovaní je dôležitá dezinfekcia rúk, ku ktorej môžete zvoliť aj gél alebo utierky.

Ďalšie praktické tipy si môžete prečítať v tomto článku: Hygiena v prostredí bábätka

Súvisiace produkty:

Počas choroby

U malých detí, najmä keď už chodia do komunity, sú ochorenia horných dýchacích ciest časté, pričom hlavným príznakom je výtok z nosa. Môže to byť sprevádzané kašľom, bolesťami hrdla, zvýšenou teplotou alebo horúčkou.

Doma vám nemôžu chýbať dve základné zariadenia:

 1. nosná odsávačka,
 2. a teplomer.

V ranom detstve je nevyhnutné pravidelné a dôkladné odstraňovanie nosových sekrétov. Väčšina detí do 3-5 rokov nedokáže správne smrkať, takže aj napriek protestovaniu, musíte siahnuť po nosnej odsávačke. Existuje manuálna a elektrická verzia, alebo odsávačka, ktorú môžete pripojiť k vysávaču. Tiež je dôležité mať možnosť vziať si so sebou nosovú odsávačku na cesty, pretože ju môžete kedykoľvek potrebovať.

Teplomer je minimálne rovnako dôležité príslušenstvo. V nasledujúcom článku sa môžete dočítať podrobnosti o teplomeroch a o tom, čo robiť v prípade horúčky: Test teplomerov - Všetko o teplomeroch

Tip: Poraďte sa s pediatrom, aké lieky by ste mali mať doma v domácej lekárničke pre deti. Môžu sa vám hodiť, keď potrebujete rýchlu pomoc, pretože sa nemusíte ponáhľať do pohotovostnej lekárne.

Čo môže pomôcť?

 • INHALÁTOR: Toto malé zariadenie má veľkú liečivú silu. Tým, že dodáva nebulizovanú tekutinu do dolných a horných dýchacích ciest, urýchľuje hojenie a zmierňuje príznaky pri kašli, astme, katarálnych ochoreniach. Je možné, že dieťa bude voči tomu trochu namietať, pretože si bude musieť nasadiť masku na tvár. Existuje však aj verzia so zvieracou postavičkou, ktorú je ľahšie prijať. Existuje niekoľko typov inhalátorov podľa princípu činnosti a ďalších doplnkových doplnkov (napr. náustok, maska vo veľkosti pre dospelých), mali by ste sa porozhliadnuť v našom výbere. Zvyčajne sa môžu používať so soľným roztokom, a/alebo tekutým liekom.

inhalátor

Beurer IH 26 Kids inhalátor

 • DÁVKOVAČ LIEKOV: To uľahčuje podávanie lieku dieťaťu, a to už od útleho detstva.
 • INFRALAMPY: Môže byť užitočná pri zápaloch tváre a čela, pri bolestiach hrdla alebo pri zápaloch priedušiek a uší. O jeho použití sa poraďte so svojím pediatrom - infračervená lampa sa zvyčajne odporúča od niekoľkých rokov, nie pre novorodencov.

Súvisiace produkty:

Pokoj je kľúčom k uzdraveniu

Pre dojčatá a malé deti je veľmi dôležité, aby sa o nich starali rodičia, najlepšie v domácich podmienkach, v známom prostredí, z ktorého pre nich vyžaruje bezpečie a pokoj. Napomáha to rýchlemu uzdraveniu. Rovnako ako objatie, blízky kontakt s telom. U menších, ak používate klokanku alebo nosič, možno si bude bábätko žiadať nosenie častejšie, aby mohlo byť vo vašej tesnej blízkosti. Ide o úplne prirodzenú túžbu. V prípade, ak ešte dojčíte, môže dieťa častejšie požadovať aj priloženie na prsia. Dovoľte mu to, po uzdravení sa vráti všetko do normálu!

Tip: Pôvabná vyhrievateľná plyšová postavička alebo vyhrievaný pás pre bábätká môžu poslúžiť pri bolestiach žalúdka alebo hlavy, ale aj vtedy, keď chcete maličkého upokojiť.

Súvisiace produkty:

Prajeme vám pevné zdravie a rýchle zotavenie v čase choroby!