Najväčšia predajňa potrieb pre bábätká
Slovensky English 
 
Pomoc pri nákupe: Ohrádky
 

580017ÚVOD

 

 

Dieťa chcete mať neustále v bezpečí – a to je celkom prirodzené. Je upokojujúce pre drobca takisto ako aj pre vás, keď vás stále vidí a vy ho tiež máte pod dohľadom. Ohrádka je bezpečným miestom pre bábätko, keď je hore aj keď sa hrá. Oplatí sa ho navykať na používanie ohrádky čím skôr, pretože neskôr by to už možno ťažšie prijímalo. Do ohrádky ho môžete dať už v novorodeneckom veku, tak sa ľahšie prispôsobí a navykne na bezpečie, ktoré tento predmet ponúka. Spodok ohrádky je tvrdý, čo je výhodou, keď sa dieťa postaví a začne chodiť. Ale kým leží, oplatí sa do nej dať vložku pre väčšie pohodlie a komfort, ktorá sa dá osobitne dokúpiť. V ohrádke sa môže dieťa aj fantasticky zabávať, ak na ňu namontujete hudobný kolotoč alebo v nej umiestnite hrazdičku.  

 

Postieľka a cestovná postieľka nenahrádzajú ohrádku!

 

 • Postieľka nenahrádza ohrádku a platí to aj opačne. Kým prvá zabezpečuje dieťaťu pokojný spánok, druhá je miestom bezstarostného pozerania, ležania a hry. Keď sa dieťa hrá cez deň v ohrádke a v noci spí v postieľke, čoskoro sa naučí vnímať rozdiel medzi dňom a nocou. Ohrádka je vďaka tvaru a rozmeru vhodná na to, aby sa v nej dieťa otáčalo, sadlo si aj vstalo, kým postieľka je naozaj len miesto na spanie.
 • Hoci ohrádka a cestovná postieľka sa „na prvý pohľad” podobajú, podľa tvaru sú však vhodné na odlišné použitie. Cestovnú postieľku používajte výlučne pri spaní! Na obdobie, keď je dieťa cez deň hore, dajte ho do ohrádky, ktorej spodná časť je stabilná pre malé chodidlá, a chytajúc sa úchytov alebo mriežok dieťa môže v nej bezpečnejšie vstať. V ponuke existuje už aj cestovná ohrádka, ktorá slúži na ten istý účel, ale keďže sa ľahko skladá, môžete si ju zobrať so sebou, keď niekam cestujete.  

Drevené ohrádky

 

Drevené ohrádky sú obľúbené pre ich prírodný materiál a stabilitu, pričom aj harmonizujú s nábytkom bytu.

 

 • Sú vyrobené z borovice alebo z buka, medzi týmito drevinami nie je veľký rozdiel v životnosti. Keďže však borovica patrí do kategórie mäkkých drevín, je menej odolná voči vonkajším vplyvom, ľahšie sa na nej objavia prípadné poškodenia vznikajúce každodenným použitím.
 • Niektoré modely majú nastaviteľnú výšku, pri malom bábätku si ich môžete nastaviť vyššie, aby ste sa nemuseli hlboko zohnúť.
 • Detičky môžu cvičiť vstávanie chytajúc sa drevených tyčí, respektíve – pri niektorých modeloch – môžu samostatne vstúpiť a vystúpiť vďaka vyberateľným tyčiam.
 • Modely s kolieskami môžete v byte ľahko posúvať. Ak sa to vyžaduje častejšie, oplatí sa vybrať si takýto model. Kolieska sa dajú pre väčšiu bezpečnosť zabrzdiť, keď je dieťa v ohrádke.
 • Mriežky drevených ohrádok podobne ako postieľky sa prispôsobujú rozmerom dieťaťa: ruka a hlava bábätka sa tak nemôže zaseknúť medzi drevené tyče.
 • Materiál je hladko vypracovaný, hrany sú zaoblené, lakovanie neobsahuje toxické látky.
 • Ľahko sa čistia.
 • Dôležité je aj to, že sa dajú zložiť, veď sa môže stať, že si ohrádku zoberiete so sebou ak niekde pocestujete, alebo sa zíde v malom byte, kde musíte ohrádku pravidelne skladať a odložiť napríklad vtedy, keď príde návšteva. Pred nákupom je dobré si premyslieť, či sa daný typ skladá jednoducho, a koľko času si to vyžaduje (pri niektorých modeloch je to len niekoľko sekúnd).
 • Sú dostupné v rôznych rozmeroch, sú oválne, štvorcové aj osemhranné typy. Oplatí sa vybrať si čím väčší rozmer, samozrejme s prihliadnutím na priestor, ktorý máte v byte alebo v izbe k dispozícii.

 

V našej ponuke sú aj bezpečnostné zábrany, ktoré sa môžu používať tiež ako ohrádka.

 

Plastové ohrádky

 

Plastové ohrádky sú farebné, vzorované a veľmi jednoducho a rýchlo sa skladajú.

 

 • Plastové ohrádky majú bočnú sieťku. Sú vyrobené z veľmi odolného materiálu, a do ich otvorov sa nezaseknú prsty bábätka.
 • Majú dvojito čalúnený okraj, ktorý je mimoriadne pohodlný pre malé ručičky.
 • Úchytky pomáhajú dieťaťu pri cvičení vstávania.
 • Plastové ohrádky sú spravidla ľahké, skladajú sa na malý rozmer, čo môže byť dôležité, ak ich musíte častejšie skladať. Pred nákupom je dobré premyslieť si, či sa daný typ skladá jednoducho, a koľko času si to vyžaduje (pri niektorých modeloch je to len niekoľko sekúnd).
 • Sú dostupné v rôznych rozmeroch. Pre bábätko je najlepšie, ak má k dispozícii čím väčší priestor, preto sa oplatí vybrať si čo možno najväčší typ, samozrejme s prihliadnutím na priestor, ktorý máte v byte k dispozícii.